SEO alapok – 5 legjobb SEO praktika

SEO alapok

SEO alapok
SEO alapok, hogy ne frusztráljon a konkurencia!

SEO alapok témában mielőtt akárcsak egy pontot is felsorolnék, fontos leszögezni, a cím csupán magában önállóan lehet örök érvényű, hiszen mindig lehetséges összeállítani 5 legjobb alkalmazási módot. A hozzákapcsolt tartalom viszont csupán az aktuális trendnek megfelelő. Szerencsére ez képlékeny, lévén a Google a legdinamikusabban fejlődő vállalat, amely a leggyorsabban reagálja le a fogyasztói kívánalmakat, ezáltal folyamatosan gyúrja saját magát is, amely értelemszerűen kihat a fontosabb 🔗 SEO biztonsági szempontokra is. Ugyanakkor az alábbi szempontok mégis csak jók a hosszabb távú berendezkedésre is, ezért írok róluk röviden.

Sok helyen találkozok különböző praktikákkal kapcsolatos tanácsokkal a keresőoptimalizálás témájában, de azok jelentős része vagy elavult, vagy pedig nem olyan általános jellegű részekre összpontosítanak, amelyek szélesebb olvasói köröket kötnének le.

  1. A SEO alapok a HTTPS használatánál kezdődnek

A HTTPS biztonságosabbá teszi a webhelyed oldalait, mivel a látogató és a szerver között küldött információkat titkosítja. 2014 óta a Google egyik kiemelt rangsorolási tényezője. A böngésző betöltési sávjának ellenőrzésével ellenőrizheted, hogy webhelyed használja-e a HTTPS beállítást.

Ha van egy lakat ikon az URL előtt, akkor már jó úton vagy! Hiába a Google ötletei sokszor különböző üzletágakat is eredményez. Amikor elkezdődött nagyon intenzíven terjedni ennek a tényezőnek a fontossága, akkor nagyon sok szolgáltatás – egyébként a mai napig is – az SSL tanúsítvány köré épült, manapság azonban már nagyon sok ingyenes megoldás is fellelhető, amelyek tökéletesen elérik a kívánt hatást. Ha ilyen lakatot nem látnál az URL címed előtt, akkor telepítened kell az SSL tanúsítványt. Sok webtárhely kínálja ezeket a csomagokban, így találkozhatsz vele a Cpanel felületén is. Ugyanakkor lehetőséged van az ingyenes tanúsítványokat biztosító szolgáltatások széles garmadájából is választani. Let’s Encrypt például egy jó választás.

    2. Helyes SEO alapok egyik pillére, hogy az oldalaid gyorsan töltődnek -e be!

Nem szívesen látogatják a lassan töltődő oldalakat. Az emberi türelem e tárgykörben általában 6 másodperc szokott lenni. Ha ennyi idő alatt semmi nem történik, akkor a felhasználó új Google keresést hajt végre. Éppen ezért az oldalsebesség rangsorolási tényező az asztali számítógépek esetén 2010 óta, a mobiltelefonok csatornájában pedig 2018 óta trendi. Sok tényező befolyásolja az oldal sebességét, ideértve a webhely kódját, a szerver helyét és a képeket.

Tartalmaid betöltési idejét különböző tesztekkel ellenőrizheted

A 🔗 Google Pagespeed Insights eszközével nagyjából megismerheted oldalaid teljesítményét. Ha megvizsgálod vele az URL-ed, akkor 0–100 pontszám közötti értéket fogsz látni, amelyet javítási tanácsok követnek. Egyáltalán ne keseredj el, ha nem kerülsz zöldbe. Ezeken az értékeken nagyon nehéz javítani, és sok esetben komplex feladatot jelent. Valamikor annyira bonyolult ezen kritériumoknak való megfelelés, hogy ez az egyetlen faktor javítása, nem hozna annyi gazdasági előnyt, mint amennyi időráfordítást követel meg. Leginkább azok vannak előnyben ezen a területen akik a tartalomszolgáltatásukat saját maguk által fejlesztett, egyedi platformon végzik. S itt nem az egyediségben van a lényeg, hanem abban, ha valaki saját magának kifejleszt egy platformot, akkor annak minden kódrészletével tisztában lesz, így viszonylag egyszerűen eleget tud tenni a Pagespeed Insights követelményeknek.

Nem egyedi tartalomkezelő rendszerek, no meg a bővítmények problémái

Más a helyzet a különböző tartalomkezelő rendszerek alkalmazása esetén, mint amilyen például a WordPress vagy a Joomla, de még lehetne sorolni a keresőoptimalizálás szempontjából előnyös, kényelmes felületek számát. Itt ha már csak a bővítmény fogalmát is nézzük, rengeteg külső kóddal kerülünk szembe, amelyek feljavítása egyáltalán nem kicsi feladat.

Pár ötlet az oldalsebesség javítására:
  • Használj CDN-t (Content Delivery Network). A legtöbb webhely egy szerveren, egy helyen él. Tehát néhány felhasználó számára az adatoknak nagy távolságra kell utazniuk, mielőtt megjelennek a böngészőjükben. Ez lassú. A CDN ezt úgy oldja meg, hogy a kritikus erőforrásokat, például képeket, a világ minden tájáról levő kiszolgálók hálózatára másolják, hogy az erőforrások mindig helybe kerüljenek.
  • Képek tömörítése. A képfájlok nagyok, ami lassú töltődést eredményezhet. A képek tömörítése csökkenti a fájl méretét, ami gyorsabbá teszi a betöltést. Csak valahogy jó arányt kell eltalálni a kép minősége és az alkalmazott tömörítési eljárás között. Belátható, hogy minden esetben, ez nem célravezető. Ha például weboldalunkon természetképek prezentálásával foglalkozunk, igencsak hazavágjuk a látogatottságunkat rossz minőségű fotókkal. Érdemes azonban tanulmányozni weboldalunk bizonyos részeit, s ahol tudunk apróbb változtatásukat csinálni, ott ne fogjuk vissza magunkat. A .jpg és a .png által kínált lehetőségeknél akadnak már sokkal jobb tömörítési arányt biztosító fájlformátumok (például JPEG 2000, a JPEG XR és a WebP).

A Google Pagespeed Insights nevű Google szolgáltatást mutattam be, amely képes analizálni a weboldalakat és tanácsokkal ellátni a tartalomkészítőket, hogy mely szempontok azok, amelyekkel fellehet gyorsítani egy kicsit a weboldalakat.

 Ezért nem a legkorrektebb a Google Pagespeed Insights és sokszor lehetetlen kívánalmai vannak 👇

Azt kell mondanom, hogy a Google vállalatnak ez a produktuma azért nem legsikeresebb. A tömegmánia nyilván ezt helyezi központi hangsúlyba, és boldog boldogtalan szeretne legalább 90 pontot elérni (lásd WikiPédia) vagy valami hasonlót. Ez azonban lehetetlen, főleg ha figyelembe vesszük a különböző tartalomkezelő rendszerek sajátosságait (például plugin hozzáadási lehetőség, amely eme rendszerek zsenialitásának egyik alapja) akkor ez a  vállalkozás nem túl reális cél. Ugyan elvégezhetjük a szükséges módosításokat a bővítményeken, de mihelyst jön egy frissítés az adott pluginra, már ki is dobtuk munkánkat az ablakon.

Éppen ezért ennél a témánál javaslok olyan elemzési lehetőségeket, amelyek sokkal logikusabb és precízebb szervezésben mutatják meg, hogy weboldalunk mely pontokon veszít értékes másodperceket. A pontozási rendszerük is ésszerűbb és reálisabb mint a Google által visszajelzett értékek:

I. GTMetrix – https://gtmetrix.com/

II.  Pingdom – https://tools.pingdom.com/

III.  WebPageTest – https://www.webpagetest.org/

    3. Célzás a „keresési forgalmi potenciállal rendelkező témára”

A 🔗 kulcsszókutatás a SEO kritikus eleme. Nincs értelme időt, erőfeszítést és pénzt áldozni arra, hogy megpróbáljunk optimalizálni azokra a kulcsszavakra, amely tevékenységünkkel vagy nem relevánsak vagy szinte senki nem keres rá. Pont ebben a témában viszont javaslom azt a cikkem, amely rávilágít, hogyan érdemes gondolkodni (stratégia) az egyes keresőkifejezések esetén: 🔗 optimalizálj hatékonyan!

    4. Próbáljuk kiszimatolni a keresőgépet használók szándékát!

A keresési kifejezés relevanciája fontos

Egy példa:

Vannak emberek akik nem feltétlenül vásárolnának, hanem azért használják a keresőgépet, mert szeretnének valamilyen információhoz hozzájutni, amiből ismeretet nyerhetnek. Ezek az emberek inkább tanulási módban vannak, mintsem vásárlási módban. A Google megértette ezt a jelenséget, s ezért van az, hogy a legjobb eredmények a blogbejegyzések, amelyek valamilyen ismeretet nyújtanak, nem pedig olyan webáruházak oldalai szerepelnek a találati rangsorokban, amelyek valamit értékesítenek. Természetesen az értékes tartalom egy konverziós folyamat lehet a vásárlás felé, a lényeg viszont az értékes és hasznos tartalomban van!

Másik példa:

Ha viszont a keresőkifejezés kifejezetten vásárlási szándékot tükröz, akkor nyilván egy webáruház lényegre törő úgynevezett landing page oldala, jóval nagyobb eséllyel fogja a látogatót bevonzani, ezért is kap előkelőbb helyet a Google organikus találati rangsorában.

    5. Attraktív META Title és Description (leírás)

A keresőmotorokra történő optimalizálás nemcsak a rangsor javítását célozza, hanem a csábító kattintásokat is. Ezért kell alkalmaznod tekintetet bevonzó Title  és meta Description tag-eket.  Ezek mind megjelennek a keresési eredmények között, s a felhasználó a Google találati eredményei között először ezzel szembesül. A keresőoptimalizálás szempontjainál ez egy nagyon lényeges rész, gyakorlatilag már a kezdetek kezdete óta és mind a mai napig domináns. Nem véletlenül, ugyanis a Google nagyon nagy hangsúlyt fektet arra, hogy a weboldalak forrásában szereplő Title és Meta tag-ek közül a weboldalak között a rangsort miszerint is állapítsa meg. Ez azért nagyon fontos a keresőnek, mert igazából ez a Google névjegye. Mentálisan a felhasználóban ugyanis itt rögzül, hogy hasznos volt -e számára amit a Gugli dobott, vagy nem!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!