Google operátorok

Manapság trend a Google keresőgéppel gyakorlatilag párbeszédet folytatni. Ez alatt azt a megfigyelésem értem, hogy az emberek már hajlamosak arra, hogy nem szimplán kulcsszót, vagy kulcsszavakat használnak a kereséshez, hanem egész mondatos lekérdezéseket alkalmaznak. Nyilván ez a habitus azért alakulhatott ki, mert olyan gigantikus már a Google keresőgép adatbázisa, hogy a felhasználók egyre nehezebben találják meg a sok weboldal között amit szeretnének, ezért egyre hosszabb és hosszabb mondatokat alkalmaznak, annak érdekében, hogy az érdeklődésükkel lehető legrelevánsabb találatokat kaphassák.

Ugyanakkor ezt az írásom azért publikálom, mert a Google Operátorok ismerete nagyon hasznos lehet mindazok számára, akik szeretnék a keresőmarketing lehetőségeit kiaknázni. Ezeknek az operátoroknak az ismerete tökéletes lehet arra is, hogy rájöhessünk, vannak bizonyos online marketing témákra kihegyezett fizetett alkalmazások, amelyek többek között a SEO metrics értékekkel is foglalkoznak, s jó párat azok közül, pusztán a Google Operátorok használatával mi magunk is alkalmazhatunk.

 

Amikor arról beszélünk, hogy egy weboldal jelen van a Google keresőgépben, akkor elsődlegesen azt értjük, hogy a Google rendelkezik az adott oldal pillanatnyi tárolt változatával, amire hivatkozhatunk Google Index vagy Google Cache kifejezésekkel is. Természetesen megesik az is, hogy néha a Google a felhasználó elé olyan találati oldalt ad, amelyet nem is tárolt le, de ezek nagyon nagyon ritka esetek, s általában akkor szokott előfordulni, amikor olyan speciális tartalomról vagy kifejezésről van szó, ami szinte az égvilágon sehol sincs, csak azon az egy találati oldalon. Ebből is látható tehát, hogy üzletileg ez semmit sem számít, és weboldalunkkal, vagy blogunkkal a találatok között úgy fogunk tudni szerepelni ha először is oldalunkat, indexelte a Google.

Egyébként ezt a témát amiről most értekezek, legszívesebben nemcsak a szakma iránt érdeklődőknek szánnám – bár írásom elolvasását nyilvánvalóan leginkább csak Tőlük várhatom – hanem az átlagembereknek is, mert komolyan mondom nekem néha a halálom, amikor sokan még azt sem tudják, hogy az URL az tulajdonképpen a weboldal linkjét jelenti, s az még hagyján, hogy az URL – mint Uniform Resource Location nem mond nekik semmit, de még az sem, hogy weboldal… Mikor megkérdezem és hol volt, melyik weboldalon? A válasz: hát a Google-ben! S akkor ne verjem a fejem a falba 😉

A site operátor

Ez egy nagyon hasznos parancs, s ezt az operátort is úgy kell használni mint a többit, operátor: alakban, amit természetesen a Google keresőgépbe kell bevinni.

site:inspirator.blog Párizs – ez a parancs például arra fogja utasítani a Google keresőgépet, hogy az inspirator.blog weboldalról minden olyan belső linket mutasson meg, amely tartalmazza azt a szót, hogy Párizs. Ügye milyen hasznos? De természetesen ha a Site: után másik weboldalnak a címét írjuk be, akkor azon weboldalon belül fogja ugyanezt lekérdezni. Ha pedig a weboldal után nem írunk semmilyen szót, csak pusztán site:inspirator.blog akkor jelen esetben az összes olyan inspirator.blog linket megfogjuk kapni, amely a Google által indexelve van.

Úgy gondolom aki a keresőmarketing jellegű témákkal érdemeben szeretne foglalkozni, annak ismerete ez defacto kell, hogy legyen, mert igazából egy adott weboldalnak, vagy akár blognak az értékét is így megtudja határozni. Ugyanis ha egy blog tegyük fel már ezer cikket tartalmaz, de abból a Google keresőgép mondjuk csak 100-at indexel, hát az nem valami hatékony mutató…

Az intitle operátor

Amikor a Google felállítja az adott kulcsszóra a weboldalak találati rangsorát, akkor természetesen nagyon sok és egyébként titkos kritériumot alkalmaz, de SEO szempontból is a domén név után rendszerint második precedenciába szokta helyezni az adott weboldal tartalmának címét, amely a weboldalak HTML forrásában a <title></title> tag-ek között szokott megjelenni.

intitle:Florida – ennek a parancsnak a hatására a Google az adatbázisában szereplő azon weboldalakat fogja elénk tárni, ahol az adott oldal címében szerepel a Florida kulcsszó. Persze egyes kulcsszavak esetén, amelyek például nagyon népszerűek, nincs rá garancia, hogy megtaláljuk például a saját indexelt weboldalunkat vele, s itt jön ügye képbe az amiről beszéltem, hogy az adott kulcsszóra adott találati rangsor alakulása, igazából nagyon komplex, rengeteg kritériumból tevődik össze, amelynek a pontos működését nem is lehet ismerni, hiszen titkos. De a lényeg az, hogyha a keresőkifejezésünket direkt így a intitle: után visszük be, akkor legalább megvan a garanciális alapunk arra, hogy a találati oldal címe tartalmazza, tehát a relevancia faktor ott a legnagyobb.

Ennél az operátornál érdemes tudni, hogy ha több kulcsszóból áll a keresőkifejezésünk, akkor csak az első kulcsszó lesz az, amit közvetlen az oldal címében keres, a többi kulcsszavakat már az egész oldal szöveges tartományára kiterjeszti.

Az allintitle operátor

A működési elve hasonló az előbb ismertetett operátorral, a különbség annyi, hogy itt a keresőkifejezésünk akár mennyi kulcsszóból is álljon, mindegyik kulcsszót kifejezetten az adott oldal címében fogja keresni. Ezzel a paranccsal tehát szűkíthetjük a találatok körét, s jobban tudunk összpontosítani arra, amit valójában keresünk 😉

allintitle:professzionális tartalommarketing – ennek a parancsnak a hatására tehát azokat a weboldalakat fogjuk megkapni, amelyek címében szerepel az, hogy professzionális tartalommarketing. Mit is mondhatnék erre, csak javasolni tudom, hogy keressünk így rá, pont erre 😛

Az inurl operátor

A keresőoptimalizálás szempontjából a Google által felállított precedencia sorrendben szintén előkelő helyet kap az is, amikor egy kulcsszó benne szerepel magában az URL szerkezetben. Itt jegyzem meg, hogy a Tudásbázis projektem alapját a Google pont eme természeti működése szolgáltatja. Ugyanakkor egy – egy felkapottabb kulcsszó esetén, még így is hihetetlenül nagy lesz a találati lista. Ha ezzel az operátorral több kulcsszót adunk meg, akkor csak az elsőt fogja az URL szerkezetben keresni, a többit az oldal taralmában!

Az allinurl operátor

Érdemes több kifejezést használni, s ez a parancs az összes kulcsszót az URL szerkezetben fogja vizslatni. Ezáltal azért, sokkal jobban fogjuk tudni szűkíteni a találati listát, s ügye ez a cél. 🙂

Viszont érdemes tudni ennél az operátornál, hogy bizony úgy tűnik a Google nagyon is különbséget tesz az ékezetes és a nem ékezetes kifejezések között. Ennek az operátornak tehát ez az egyik rákfenéje, ugyanis azért az esetek többségében, még a régi idők jól berögzült lenyomatai alapján az URL szerkezetben szereplő kulcsszavak nem nagyon szoktak ékezetet tartalmazni… Pont ezért én azt javaslom, amikor ezt az operátort használjuk, próbáljuk ki a keresőkifejezés mindkét változatát.

allinurl:Moszkva utazási tippek – erre a parancsra nagy valószínűséggel nem fogunk egy találatot sem kapni… ugyanakkor allinurl:Moszkva utazasi tippek már megfogja hozni a várva várt eredményt, aminek legelső találatához egyébként nagyon kellemes olvasgatást kívánok 😛

A filetype:kit operátor

Már nagyon régi időre vissza nyúlik az a lehetőség amikor a Google bevezette azt az újítását, hogy immáron tud akár .doc akár .pdf és egyéb fájlok tartalmaiban is keresni, sőt azokat egyébként indexelni is tudja. A kit helyére tehát mindig azt a kiterjesztést írjuk, amilyen dokumentációra szeretnénk keresni.

filetype:pdf Torta receptek – A parancs hatására olyan PDF fájlokat fogunk kapni, amely torta recepteket tartalmaz.

A link operátor

Azokat a weboldalakat adja eredményül, amelyek link formájában tartalmazzák azt a keresőszót amit megadunk neki. Egy kis fantáziával azonban a keresőkifejezés lehet akár URL cím is, és ezen logika mentén tulajdonképpen megkaphatjuk egy weboldal visszamutató linkjeit. De mivel alapvetően nem a visszamutató linkek felkutatására találták ki ezt az operátort, hanem tényleg a keresőszóra, így azért nem 100% biztos megoldás ha egy weboldal visszamutató linkjeit szeretnénk megnézni, ugyanis vegyük példának: link:https://inspirator.blog/ ahol nyilvánvaló, hogy a találatok között rengeteg olyan weboldal lesz ami nem is tartalmaz hivatkozást ezen URL cím felé, mégis benne van a találatok között. Ennek az az oka, hogy ezt az URL címet a Google mint keresőszó értelmezi, és ennek a keresőszónak bármely kis apró részét is már egyező találatként kezeli. Azaz ha vannak olyan weboldalak, amelyek tartalmazzák azt a szót egy linkben, hogy inspiratorvagy akárcsak azt, hogy inspirakkor jó eséllyel szerepelni fognak a találatok között.

Sokan elkövetik azt a hibát a konkurenciaelemzés keretén belül, vagy egy médiafelület keresőmarketing szerinti fontossága szempontjából, hogy eme operátorra adott találati szám mennyiségnek jóval nagyobb jelentőséget tulajdonítanak, mint amennyit valójában jelent. No ezt csak azért mondom, mert a link:www.valamilyendomain.valami alakzat bizony nagyon sok olyan visszamutató linket fog mutatni számunkra, amely valójában értéktelen, ugyanis nem lesz arra a garancia, hogy az a visszamutató link a Google által indexelve legyen, ha pedig nincs, akkor igazából túl sokat nem ér (ha csak Guglitól függetlenül magának a felületnek nincs óriási nagy látogatottsága, aminek keretében nagyobb mértékű átkattintásokra számíthatunk).

Az inanchor operátor

A parancs hatására olyan találatokat fogunk kapni, amelyeknek az oldalon szereplő link szövegében (tehát nem az URL szerkezetben) szerepel a keresett kulcsszó, hanem a kattintható link szövegében.

Az allintext operátor

A találatok között a keresőszónak megfelelő egyezőséget tálalja, de úgy, hogy csak a weboldal szövegeiben kutat, és nem veszi figyelembe sem az oldal címét (title tag-ben lévő adatok), sem az url szerkezetben lévő szavakat, és az esetleges link szöveget is ignorálja. Csak és kizárólag a weboldal szöveges tartalmát nézi és abban kutatja fel a megadott kulcsszót.

allintext:Budapest – ennek a parancsnak a hatására tehát a Google azokat a találatait fogja nekünk mutatni, ahol az oldalak tartalmi szövegkörnyezetében előfordul az a szó, hogy Budapest. Egy kis fantáziával azonban rájöhetünk, hogy személyekkel kapcsolatos információk felkutatására is rendkívül frappáns egy operátor.

Ennek az operátornak van egy olyan hasznos opciója, hogyha a keresőszó elé + jelet teszünk, akkor a találatokat az alapján helyezi sorrendbe, hogy az első találat az az oldal lesz, amely szövegkörnyezetében a legtöbbször fordul elő a keresőszó.

Az idézőjelek ” ” operátor

Talán ezt ismerik a legtöbben. A lényege annyi, hogyha a keresőt úgy használjuk, hogy idézőjelek közé tesszük a kulcsszót, vagy kifejezést, akkor matematikai pontossággal azokat a weboldalakat fogjuk eredményként megkapni, amelyek pontosan azt a szöveget tartalmazzák.

A related operátor

Ha egy weboldal nem túl egyedi – itt most természetesen nem a benne lévő szöveg egyediségére, mint tartalom gondolok – hanem a szolgáltatás jellegére, akkor ezzel az operátorral egy adott weboldal szolgáltatásával releváns egyéb weboldalakra kaphatunk tippeket.

related:https://blogger.com/ – ez a parancs megnézi, hogy eme weboldal szolgáltatásával milyen egyéb rokon weboldalak léteznek. Ügye azt tudjuk, hogy ez itt a Google Blogger felülete, tehát nem is meglepő, ha olyan találatokat látunk rokon szolgáltatásként mint például a WordPress blogmotor, vagy bármilyen olyan szolgáltatás, amely a blogok világával releváns.

A define operátor

Ezt imádom, ugyanis alapvetően az ismeretszerzést kultiválom, és ez az operátor a Guglit a lexikonok kategóriájába helyezi. Ez a szó már eleve definíciót sejtet. Az összes fogalmat felkutathatjuk fele ha valamit nem értünk.

define:polgári jog – segítségével megtudhatjuk már rögtön az első találatnál, hogy mit jelent a polgári jog 😉

A cache operátor

Ügye már beszéltem ebben az írásomban a Google, weboldalakról tárol pillanatnyi felvételéről, azaz az Indexről, jeleztem is, hogy másik nevén ez a cache.

cache:https://inspirator.blog/ – Ez a parancs megmutatja, hogy a Gugli például ezt a blogot mikor tekintette meg utoljára és mit tárolt le róla.

A Weather operátor

Alakja Weather:desztináció – megmutatja, hogy az általunk kiválasztott desztináción milyen az időjárás, illetve heti előrejelzést is ad.

A Stocks operátor

Na hát én ezt szintén imádom, mert bármelyik részvényt írom be, hasznos infót ad 😉

Stocks:abev – megmutatja az Abev részvényt. Nagyon kényelmes mert grafikont is szolgáltatja, és egyenértékű egy tőzsdei applikáció adatszolgáltatásával, ugyanis 5 évig a grafikonok visszamenőleg böngészhetők.

A map operátor

No ez néha vicces tud lenni. Szóval az a lényege, hogy map:név vagy valamilyen desztináció hatására azokat a linkeket kapjuk meg, mely szolgáltatások tulajdonképpen egybekapcsoltak a Google Maps-el. Csakhogy és itt egy példa ám, hogy azért még annyira nem biztos, hogy okos a Mesterséges Intelligencia, mert map:Hősök tere – ügye nyilván itt szeretném ha a Hősök terével kapcsolatban mutatna térképet vagy látképet a Google, de már rögtön az első találata csupán egy hely lesz, ahol az utcatábla a „Hősök tere” szót tartalmazza. Csak hát, ügye én nem erre gondoltam no 😉 De azért az esetek nagy részében remekül funkcionál 🙂

A movie operátor

Ahogy a neve is sejteti, felkutathatjuk vele a bennünket érdeklő filmet!

movie:Kincs ami nincs – ez a parancs rögtön megadja a Kincs ami nincs című filmet. Ha egy film valamiért nagyon közkedvelt, vagy sok helyen mint hivatkozás előfordul, akkor nemcsak sima linket, hanem rögtön már a Youtube™ elérhetőségét adja.

Az In operátor

Ez a mértékegységek, mennyiségi jelzők egyikből a másikba való konvertálásának nagyon is hasznos operátora. Például 115 USD in HUF megmondja, hogy 115 amerikai dollár az hány magyar forintnak felel meg. Azt hiszem ennek az operátornak a használatára is csak a fantázia szabhat határt 😉

Végezetül elmondanám, hogy a Google Operátorok ismerete nagyon hasznos amikor konkurenciaelemzést végzünk, vagy bármilyen nagyobb precizitást megkövetelő információkutatást. Fontos tudni a Google operátorairól, hogy azok nagy része nyilvánvalóan valamelyik kapcsolt szolgáltatásán keresztül, átlagemberek gyomra által is befogadhatóan, valamilyen kényelmes, kellemesen megjelenő szolgáltatás keretében dolgoznak a háttérben. Azt sem árt ha tudjuk, hogy a Google egyáltalán nem szokta meg, hogy a humánok őt operátorokon keresztül kérdezik le. Ha túl sokszor kap operátoron keresztüli lekérdezést akkor pár percre mindig letiltja a folyamatot, mert azt hiszi, hogy valamilyen rosszindulatú program akarja őt direkt, felesleges lekérdezésekkel terhelni.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük