SEO szövegírás
SEO szövegírás kulisszatitkai
ℹ️ Röviden a SEO szövegírás a minőség és a megtalálhatóság párosításáról szól, azonban túlmutat eme műfaj a pár évtizeddel ezelőtti kulcsszóhalmozáson.
|SEO stratégia| |Google MUM algoritmus|
|SEO szövegírás követelményei|
A legnagyobb kihívás tehát, hogy nem robotoknak írjuk a szöveget, hanem embereknek, de ugyanakkor a megtalálhatóság jegyében mégis csak robotoknak írjuk 😉
Alapvető SEO szövegírás stratégia
🤔 Feltétlenül tudni kell, hogy a piacon melyik a domináns keresőgép, illetve ismerni kell annak aktuálisan alkalmazott algoritmusát. Könnyebb ugyanis a tartalmadat megtalálhatóvá varázsolni, ha érted a keresőgép algoritmusának főbb irányelveit.
A Google 2021 májusában jelentette be a 🔗 Mesterséges Intelligencia (MI) lehetőségeit kiaknázó 🔗 MUM – Multitask Unified Model névre hallgató legújabb algoritmusát, amely felváltotta az azt megelőző BERT algoritmust.
Tartalomban a lényeg
2022-ben az online megjelenésed és az általad fejlesztett minőségi tartalom az egyik legnagyobb érték.
Ahogy egyre többen lépnek fel az internetre, és veszik igénybe a különböző keresőmotorokat, hogy egyre többet megtudjanak az őket körülvevő világról,
a Google MUM algoritmusával releváns frissítésekkel kapcsolatos naprakész ismeretanyagod,
segíti meghatározni a SEO stratégia kialakítását a tartalomfejlesztéseid során.
Miért is kellett alkalmazni az MI elemeket a MUM algoritmusában?
A mai modern világunk fogalomközpontú. Pontosan ezért alakult ki a jelenség, hogy az emberek a keresőgépeket kérdésekkel bombázzák. A humánok által begépelt mondatok, pedig egyre hosszabbak. Ugyanis a számukra érdektelen szemétből, csupán az érdeklődésükkel 100% relevanciát képző szövegkörnyezetet kívánják megtalálni. Az MI tehát igyekszik kitalálni, hogy valójában Te mire szeretnél keresni. Megeshet az is, hogy néha jobban tudja mit szeretnél találni, mint Te magad 😜 Persze néha hihetetlen vicces jelenségeket is képes produkálni.
A MUM algoritmus segít, ha nincs egyszerű válasz
A MUM képes változtatni azon, hogy a Google hogyan segíthet Neked az összetett feladatokban.
A T5 szöveg-szöveg keretrendszert használja, és 1000-szer erősebb, mint a BERT.
Rendben elismerem, el kell magyaráznom a T5 szöveg – szöveg keretrendszer lényegét is, mert enélkül mondandóm semmit sem ér
Maga a T5 keretrendszer itt a MUM időszakában egyáltalán nem számít újdonságnak, hiszen már 2020-ban is Adam Roberts szoftvermérnök és Colin Raffel a Google Research egykori vezetőkutatója dolgoztak ezen a témán.
A transzfertanulás a legkorszerűbb eredmények új hullámához vezetett a természetes nyelvi feldolgozásban (NLP). A transzfertanulás hatékonysága abból adódik, hogy egy modellt előre betanítanak a bőségesen elérhető címkézetlen szöveges adatokra egy önfelügyelt feladattal, például nyelvi modellezéssel vagy hiányzó szavak kitöltésével. Ezt követően a modell finomhangolható kisebb címkézett adatkészleteken, ami gyakran sokkal jobb teljesítményt eredményez, mint egyedül a címkézett adatokon.
A transzfertanulás közelmúltbeli sikerét 2018-ban a GPT, az ULMFiT, az ELMo és a BERT robbantotta ki, 2019-ben pedig számos új módszert fejlesztettek ki, mint például az XLNet, a RoBERTa, az ALBERT, a Reformer és az MT-DNN.
A területen elért előrehaladás mértéke megnehezítette annak értékelését, hogy mely fejlesztések a legjelentősebbek, és mennyire hatékonyak ezek kombinálva.
Megosztott szöveg-szöveg keretrendszer
A T5 esetében azt javasolták, hogy az összes NLP-feladatot egységes szöveg-szöveg formátumba alakítsák át, ahol a bemenet és a kimenet mindig szöveges karakterláncok, ellentétben a BERT-stílusú modellekkel, amelyek csak osztálycímkét vagy a bemeneti tartományt képesek kiadni. A szöveg-szöveg keretrendszer lehetővé teszi, hogy ugyanazt a modellt, veszteségfüggvényt és hiperparamétereket használják bármely NLP-feladatnál, beleértve a gépi fordítást, a dokumentumösszegzést, a kérdések megválaszolását és az osztályozási feladatokat (pl. hangulatelemzés).
A T5 akár regressziós feladatokra is alkalmazható, ha arra tanítják, hogy maga a szám helyett egy szám karakterlánc-reprezentációját jósolja meg.
Miért jobb a MUM algoritmus az előző változatoknál?
A MUM nem csak érti a nyelvet, hanem generálja is. Egyszerre 75 különböző nyelven és sok különböző feladaton oktatják, lehetővé téve az információk és a világismeret átfogóbb megértését, mint a korábbi modellek. A MUM pedig multimodális, így megérti a szöveges és képi információkat, és a jövőben további módozatokra, például videóra és hangra is kiterjeszthető.
Elgondolkodtál már azon, miért lehetséges az, hogy
- egy weboldalba elhelyezel egy képet, de a képnek az úgynevezett ALT tag-jébe, amivel a keresőgép számára segítheted a kép jobb megértését, még csak véletlenül sem írod bele azt a kifejezést, amit csupán grafikai alapon vittél fel a képre / fotóra?
- S ez a kifejezés az egész HTML dokumentumban sehol nem található meg és mégis amikor azt a kifejezést beírod a Google keresőgépbe, például a képkeresőbe akkor miként lehetséges, hogy mégis kidobja Neked a fotót?
No, pont amiatt amit az 🔗előbb leírtam😄
Melyek a SEO textus meghatározó attribútumai?
✍️ Magam részéről ezt a folyamatot egy művészetnek tartom, ugyanis olvasmányos szöveget kreálni, úgy hogy az egyben optimalizált is legyen, nem kis kihívás.
A szöveg hosszúsága a SEO témában
Valamikor pár évvel ezelőtt, a Google vállalat egyik prominense a saját Twitter csatornáján tette közzé, hogy nem annyira meghatározó elem egy szöveg hossza.
👏 Ebből egyértelműen kitűnik, hogy a keresőóriás számára az információ és annak minőségében a lényeg.
Ezen a ponton kiemelném magát az emberi tényezőt❗ Az olvasók nagyon hamar levágják ha töltelékmondatokkal és semmitmondó sorokkal fárasztják őket. Tehát ha plusz, érdemben felhasználható tartalmat nem tud biztosítani az iromány, akkor csak a hosszának növelése miatt felesleges fáradozni, hiszen csak növeli a statisztikában a visszafordulási arányt, ami igencsak kontraproduktív.
Az alkalmazott címrendszer fajsúlyos eleme az optimalizált szövegnek!
Helyes használata a tipográfia elengedhetetlen része. Ez az a tudomány, amely segíthet számodra egy szöveget úgy létrehozni és elhelyezni, megfelelő stílusba bújtatni,
hogy kihasználhasd az emberi agy reakcióit az általad előre megtervezett hatásokra (konverzió).
A fejezetcímek megfelelő kialakításához használd a formázási lehetőségeket
A különböző tartalomkezelő rendszerek, de maga a HTML specifikációja is lehetőséget nyújt 🔗 SEO szövegíráskor a megfelelő formázásra. A HTML a címrendszert H1 – H6 tag-ek által kezeli.
Értelemszerűen a témád legfontosabb fejezetcímei H1 és H2 tag-ek legyenek!
A fejezetcímeid akkor a leginkább optimalizáltak, ha a legfontosabb kulcsszó a cím elején kezdődik, amit viszont egymás után kettőnél több alkalommal ne ismételj meg, hiszen hihetetlen mértékben rombolja az olvasás élményét.
A szöveg tagolása
Valójában itt az az alap, hogy a szöveg bekezdései ne legyenek túlságosan hosszúak, ugyanis az elriasztja az olvasókat.
Alapfilozófia:
Igazából itt a pszichológiához nyúlunk és mint lélektani határ, megpróbálunk 3-5 mondatból álló bekezdéseket alkalmazni.
Persze ez nem könnyű, hiszen komplexebb levezetéseknél szinte alig lehet valamit elmondani egy témáról.😞
Megoldás a szöveg tagolására
💡A szöveg tagolásába a fentiekben ismertetett 🔗címrendszer frappánsan bevonható!
Egyébként rövidebb bekezdéseket azért is célszerű alkalmazni, mert teljesen más az, amikor egy weboldalt PC-n böngészel és megint más amikor egy okostelefonon. Márpedig a forgalmak jelentős része mobilokról érkezik, s azok kijelzőjének sajátosságai miatt a rövidebb szöveg is hosszabbnak, elriasztónak hathat.
Szinonimák művészete a kulcsszóhalmozás helyett
A szinonimák felismerésének nagy úttörője volt még 2013-ban a Google, Kolibri elnevezésű algoritmusa. Ezen a területen, így a MUM algoritmus idejében csak tovább csiszolódott.
Szóval kulcsszóhalmozás helyett nyugodtan használj inkább szinonimákat, azaz vedd figyelembe inkább magát az embert, aki szívesebben olvas változatos szöveget.
👌A tartalmad a Google szemében nem lesz kevésbé releváns, meglátásom szerint a szinonimák inkább segítik feltérképezni számára, hogy pontosan mit szeretnél a irományoddal megcélozni.
Milyenek legyenek a kulcsszavak, keresőkifejezések?
Rövid vagy hosszú kulcsszavak? Régebben adtam már ehhez támpontot amikor beszéltem a 🔗 long tail keresőkifejezésekről. Abban az írásomban egész jól megjósoltam, a mostanra már bekövetkezett tényállást, hogy a Google keresőgép a saját gigantikus adatbázisa miatt, képtelen az MI háttértámogatása nélkül boldogulni. A hosszabb keresőkifejezésekre gyengébb a verseny, de a tölcsérelv alkalmazásával több látogatót tudsz így meghódítani, pontosabban minőségibb látogatót.
Érdemes egy domén több különböző oldalán egy adott kulcsszóra optimalizálni?
Szerintem ez a nem célravezető stratégia. Bár ha egy oldal nagyon magas DA értékkel rendelkezik akkor elképzelhető, hogy a Google ugyanarról a doménről maximum három különböző oldalt is kidob ugyanarra a kulcsszóra. Viszont ez elég ritka.
Mit értek DA érték alatt?
Ez a rövidítés a Domain Authority szavakból ered, s a MOZ által kifejlesztett keresőmotor-rangsorolási pontszámot jelent. Tulajdonképpen ez a szám az, amely igyekszik megjósolni egy adott oldal 🔗SERP értékét.
Egyébként azért sem érdemes több oldalt ugyanarra a kulcsszóra helyezni, mert felzabálják egymás elől az esélyt.
Tudok ajánlani azonban egy hatásos módszert a kulcsszód erősítésére!
A fentiekben hivatkoztam a long tail kifejezésre. Létezhetnek tehát, több oldalon szereplő releváns tartalmaid, amelyek tartalmazhatnak ilyen long tail keresőkifejezéseket, s azokon keresztül belső linkelés keretében tudod erősíteni a számodra fontos kulcsszót.
META adatok a fentiekben már említett címsor kapcsolata
Amikor a SEO szövegírás elkészült, sose felejtsd el a H1 és H2 tag-ekben elhelyezett kulcsszavakat a META title és description résznél is feltűntetni.
A kulcsszó és / vagy keresőkifejezések pozícionálásáról valamint arányáról
A fontos kulcsszó és keresőkifejezés bukkanjon fel néha a tartalomfejlesztésedben, de ne egy helyre koncentrálódjon. Aranyszabály, hogy a kulcsszó amire optimalizálsz az első bekezdésben mindenképpen szerepeljen. Kulcsszó / keresőkifejezés aránya a teljes szöveganyaghoz képest 1 – 2 százalék legyen.
🙏Remélem tudtam adni számodra némi támpontot és sikeres tartalomfejlesztő leszel.👋
ℹ️ A különböző tartalomkezelő rendszerek számára készítettek már nagyszerű bővítményeket, amelyek segítségedre lehetnek, hogy olyan szöveget kreálj, amelyek megfelelnek a SEO szakmai szempontoknak.