Tipikus Google spam jelenség

Tipikus Google spam

Google spam írásomban szeretnék rávilágítani egy olyan problémára, amely az én megítélésem szerint igenis a Google találati eredményeinek szemetelését jelenti.

Cikkemhez az ihletet egy régi, keresőoptimalizálással foglalkozó ismerősöm adta. Azonban csak részben, mert az ihlet másik részét, a  Tudásbázis kísérletezéseimen belül tapasztaltam. Ez szintén adalékot adott nekem ahhoz, hogy erről a problémáról beszéljek nektek.

Google spam, de miről panaszkodott a cimbora?

Arról, hogy nem igazán érti, a különböző tudakozó szerű adatbázist felépítő cégek stratégiáját. Miért jó az, ha direkt olyan SEO technikákat alkalmaznak, amivel aztán elérik azt, hogy a felhasználók még csak véletlenül se találják meg az érdeklődésükkel releváns cégek eredeti, hivatalos weboldalait? Véleménye szerint, amivel egyébként maximálisan egyetértek, ez teljes mértékben roncsolja a Google keresőgép felhasználási élményét.

 

Saját inspirációs forrásom pedig a cikkemhez: a választott domén, mint elsődleges SEO precedenciával való visszaélések,  nagyon is hatékony, de sajnos mégis kártékony, felhasználói élményt romboló jelensége!

Kísérletem a Google spam ellensúlyozására

Az említett projektem lényege a Kérdések és Válaszok menedzselése, amely azon észrevételezéseken alapult, hogy a Google keresőgépet az emberek, bizony kérdésekkel bombázzák. A játékom célja, tulajdonképpen a beszédes URL szerkezet, hiszen ez is a rangsorolási tényezők egyike.

 A kísérletben egy cél, a sok közül!

Releváns kérdésekre igyekszem például a felhasználói tömegek érdeklődését kiszolgálni a Revolut Gyakori Kérdések tartalmammal.

Első nekifutásra nyilván eszedbe jutna, hogy De Tamás, tulajdonképpen akkor Te nem épp azt csinálod, amiről a cikked szól? Elirányítod az érdeklődőket a Revolut cég eredeti oldaláról, nem?!. Ez a meglátás annyiban helyes, hogy valóban elirányítom, csak nem mindegy milyen céllal!

SEO manipuláció esetén, szándékban a lényeg!

Lévén az ebben a példában szereplő céggel foglalkozom, így pontosan tudom, hogy melyek azok a kérdéskörök, amelyet az ismereteim által esetleg válasz formájában érthetőbben ki tudok fejteni. Valamint a felhasználók érdekében a cég esetleges túlkapásait is, amelyet a gyönyörű marketing megoldásaival alkalmaz, korrigálni tudom. Mivel a tartalmak egyediek, így felhasználói szempontból mindenképpen egy értékes kikötőhely, amely a Google felhasználói számára előny.

Hogy fest a találati rangsor a kísérletben?

Hasznos SEO manipuláció

Ahogy a fenti kép is jól szemlélteti a Revolut Gyakori Kérdések keresőkifejezésre a kísérleti Tudásbázis, valahol a susnyásban a Gugli 3. találati oldalán szerepel. Ahhoz képest egyébként rendben van, hogy mint látható a Google tárolt változata viszonylag régi, 2020. június 6. adatokat tartalmaz. Ezt az időszakot megelőzően, olyan május vége felé, valahol a 10. találati oldalon jött elő. S az is tényállás, hogy megtudnám tenni, hogy elérjem ennek a tárolt június 6. cache frissítését, de jelenleg most inkább azzal foglalkozom, hogy egyre értékesebb útmutatót szervezhessek.

Itt viszont láthatjuk a medvét!

Google spam Félre ne értse senki, ezzel a cikkemmel egyáltalán nem támadni kívánom a Gyakori Kérdések üzemeltetőjét. Ugyanis, véleményem szerint amit Ő annak idején kitalált, az nagyon is ötletes. S az is teljesen jól látszik, hogy Ő direkt módon semmilyen manipulatív tevékenységet nem ad hozzá a folyamatokhoz. A kérdéseket a felhasználók viszik be, aminek visszatükrözése meg egy demokratikus formáció.

A negatív SEO manipuláció egyes esetekben lehet nem szándékos is!

A Google keresőgép organikus találatai között azonban a kártékony hatás, mégis csak jól látszik. Azok a felhasználók akik a Revolut releváns kifejezéseket kiegészítik a gyakori kérdések kifejezéssel, elsődlegesen az eredeti céghez tartozó, vagy annak témájával legalább 80-90 % százalékos relevanciát mutató, GYIK anyagokat szeretnének látni. Jól látható, hogy a gyakori kérdések oldalán nem kifejezetten csak a Revolut-ra összpontosító tartalmak jönnek elő! Találhatunk itt mindenféle összehasonlításokat egyéb FinTech cégek termékeivel kapcsolatosan is. Ezek a kérdések egyébként szintén érdekesek lehetnek, csak nem feltétlen fedik azoknak az embereknek az igényeit, akik kimondottan az eredeti márkára illeszkedő válaszokra lennének kíváncsiak. Természetesen azzal is tisztában vagyok, hogy már eleve a keresőoptimalizálás lényege a manipuláció, csak hát nem mindegy, hogy pozitív vagy negatív manipulációt érünk el.

A spam veszélyes is lehet?

Először is a félreértéseket szeretném elkerülni. SPAM igazából minden olyan, ami nem kért, vagy nem várt. Tehát nem megfelelő ennek a fogalomnak a meghatározására, hogy csak a kéretlen elektronikus levél lenne spam. És igen, a spam veszélyes is lehet. Ugyanis a Google találati eredményeinek negatív manipulációi mögött, alantas szándékok is rejtőzhetnek. A rákattintok, mert érdekel, hogy mi történik eredményezheti azt is, hogy veszélyes spam, veszélyes felhasználó. Hiszen sokszor rosszindulatú tevékenységek áldozatai is lehetünk.

Ez csak egy érzékletes szemléltetése volt a doménnév precedencia problémának a sok közül. Remélem mint gondolatébresztő, meg fog fordulni a SEO berkekben a különböző eszmecserék alkalmával!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!