Internetes csalások fajtái
Internetes csalások fajtái, amelyek intenzíven lépést tartanak a technológiai fejlődéssel
ℹ️ A legelterjedtebb internetes csalások fajtái főleg telefonos, számítógépes, SMS-es, és e-mail-es csalások kategóriájában mutatkoznak meg❗
✅ Cikkem bevezetésében némi alapismeretet kívánok nyújtani az internetes csalások legfontosabb fogalmaival kapcsolatban. Illetve pár, a legelterjedtebb internetes csalások fajtái nagyobb fókuszt is kapnak. 👇
Telefonos csalások
Már nagyon elterjedt internetes csalások módszere, amikor a kiberbűnözők, a netes csalók, megpróbálják hitelesen kiadni magukat úgy, mintha csak az adott pénzügyi intézmény (bank) call center központjából kezdeményezték volna a hívást.
Vishing
A külföldi szakirodalom erre már egy fogalmat is legyártott, ahol a vishing kifejezés a voice és a phising szavak keverékéből áll össze.
Azaz hangalapú adathalászat a lényeg. A hívások okának általában azt jelölik meg, színlelve egy hiteles banki ügyintézőt, hogy egy pénzügyi tranzakció során hiba lépett fel, vagy pedig szeretnék ügyfelükkel tudatni, hogy valamilyen csalásgyanú van a háttérben, amit feltétlenül ki kell vizsgálniuk.
Nem szól másról itt az internetes csalások elkövetőinek koncepciója, minthogy megszerezzék a gyanútlan, naiv banki ügyfél szenzitív jellegű adatait. Ezeket később arra használják fel, hogy ellopják az illető pénzét.
Nyilvánvaló itt az internetes csalások sikerének kulcsa az is, hogy akit a csalók hívnak tényleg annak a banknak az ügyfele legyen, amelyet ők színlelnek.
📣 Az ilyen információk összegyűjtésére a kiberbűnözők számára az olyan online közösségi hálózatok, mint amilyen például a 🔗 Facebook, gyakorlatilag egy kincsesbánya.
Wangiri
A wangiri a visszahívásos telefonos csalás művészete. Az internetes csalások elkövetőinek célja itt az, hogy különböző virtuális vezetékes számokat biztosító számítógépes rendszerekből hívják fel az embereket tömeges szinten. Mindezt annak reményében teszik, hogy a hívott fél visszahívja a számot.
Amikor az áldozat a számot visszahívja, akkor a szokásosnál jóval magasabb tarifán fog zajlani későbbeikben a számlázás. Ez egyébként a telefonszámlákban mint audiovizuális költség szokott megmutatkozni. A bevételhez itt offshore cégek anonim és szövevényes hálózatán keresztül jutnak hozzá az internetes csalások, főként bűnszervezetekben tevékenykedő elkövetői.
Spoofing
Ez a fogalom szintén felmerül mint a telefonos csalások technológiai / technikai eszköze. A lényege egyszerű, nem más ez, mint hívószám-hamisítás. Azaz a kiberbűnözők elérik, hogy Te azt hidd, a hívást például a pénzügyi intézményedtől, vagy épp akár kedvenc futárszolgálatodtól kaptad.
Természetesen ezeket a hívásokat is számítógépes rendszerekből kezdeményezik, olyan szolgáltatások igénybevételével, amelyek technológiai és metodikai alapot tudnak nyújtani a Caller ID azaz hívóazonosító megváltoztatására, bármilyen más tetszőlegesre.
A hívóazonosító meghamisításának legnépszerűbb módja a VoIP vagy PRI vonalak használata. 👇
PRI
A Primary Rate Interface (PRI) egy távközlési interfész szabvány, amelyet integrált szolgáltatású digitális hálózaton (ISDN) használnak több DS0 hang- és adatátvitel átvitelére a hálózat és a felhasználó között.
A PRI a vállalatok és irodák számára nyújtott távközlési szolgáltatások szabványa. Az Egyesült Államokban, Kanadában és Japánban T-carrier (T1) átvitelen alapul, míg Európában és Ausztráliában az E-carrier (E1) az általános.
VoIP
A múltban sokkal nehezebb volt elérni a hívószám kijelzés megváltoztatását azaz a hívóazonosító-hamisítás megvalósítását. Nagyon alaposan ismerni kellett ugyanis magát a hardvert, azaz telefonkészüléket. Manapság az internetes csalások űzőinek könnyebb a helyzete. Különböző nyíltforráskódú szoftverek állnak rendelkezésre, mint amilyen például az 🔗 Asterisk vagy a 🔗 FreeSWITCH illetve rengeteg itt tárgyalt VoIP cég segítségével is könnyen megváltoztatható a hívószám.
Egyes VoIP-szolgáltatók lehetővé teszik a felhasználó számára, hogy a megjelenített számot a szolgáltató webes felületén található konfigurációs oldalon konfigurálja.
Vállalkozásokat felhasználó telefonos csalások
Az internetes csalások kiberbűnözőinek egyik elterjedt módszere, hogy különböző cégekre szállnak rá. Persze előzetes, alapos megfigyelés által. Itt a támadások célpontja nem direkt a vállalkozás, hanem a vállalkozást csupán mint eszközt használják ki annak érdekében, hogy ügyfeleik / partnereik szenzitív, pl. banki adatait manipulálhassák.
A bizalmi faktort kialakító csaló, arra a kéri fel a céget, hogy adott ügyfél, vagy partner bankszámláját módosítsák, amelyek felett természetesen már ő rendelkezik totális kontrollal❗
Számítógépes csalások tipikus esetei
Ezen a területen az ötlet, leleményesség gyakorlatilag határtalan. Így nincs más választásom, minthogy a teljesség igénye nélkül a legfontosabb internetes csalások számítógép releváns eseteire felhívjam a figyelmet.
Hamis befektetési lehetőségek
Az Internetet aktívan használó számítógépeket mint eszközt, az internetes csalások űzői nagyon jól felhasználják különböző befektetési lehetőségek kecsegtetésével.
Ebben a témában a lényeg két alapvető pilléren nyugszik :
1) Rendszerint az influenszerek vagy egyéb amúgy nagyon is hasznos témákkal foglalkozó VLOGGEREK reputációját használják. Sokszor előfordul, hogy készítenek egy professzionálisan kinéző weboldalt, ahol az adott influenszer vagy VLOGGER fotóit használják fel. Ezek a csalások különböző témákban is felmerülhetnek, de legjellemzőbb a pénzügyi csalás kategória.
2) A kiberbűnözők a pszichológia kelléktárához is nyúlnak. Kihasználják azt, hogy az emberek kapzsik és valamiért azt hiszik, pénzt azt könnyen is lehet szerezni. Bedőlnek pl. a 80 meg 200%-os hozamokat ígérő ajánlatoknak. Meg egyáltalán annak, hogy valaki majd Ő helyettük megfogja forgatni a pénzüket.
Itt a hamis befektetési lehetőségek részénél szeretném kiemelni, hogy a kiberbűnözők a lehető legszemtelenebbül visszaélnek azzal, hogy az embereknek a 🔗 kriptovaluták világával kapcsolatban az égvilágon semmilyen gyakorlati és szakmai ismeretanyaguk nincs. Pedig az edukáció ezen a területen nagyon fontos, mert alapjába véve a blokklánc technológia számtalan lehetőséget kínál, csak érteni kell hozzá.
A pszichológián alapuló internetes csalások szakmai neve:
social engineering
Interneten vagy telefonon esetleg ezt a kettőt kombinálva elkövetett pszichológiai manipuláció. Titkos adatok, jogosultságok átadására késztetnek valakit.
Hamis online webáruházak
Számtalan köntösbe bújik ez a lehetőség. Van amikor csupán leklónoznak egy webáruházat és így a végletekig hasonlít az eredetire. De meg esik az is, hogy van egy webáruház, teljes mértékben fiktív céges háttérrel. Ez az utóbbi eset életciklusa sokkal rövidebb, az ilyen domének általában egy évig szoktak élni, aztán másnéven újrakezdik a csalást.
Az online aukciós portálok is a kiberbűnözők fellegvára
A támadók nagyon szeretnek csemegézni az ilyen szolgáltatások alanyai között. Felveszik a kapcsolatot az adott terméket értékesíteni szándékozóval azt a látszatot keltve, hogy a terméket kifizették, de fogadni kell az összeget.
Ezt rendszerint egy adathalász email kiküldésével valósítják meg, ahol sokszor nagyobb csomagküldő szolgáltatók márkaneveivel is visszaélnek, hogy a bizalmat még jobban kialakítsák. Az adathalász email lényege, hogy az aukciós portál gyanútlan eladója, igazából a kiberbűnözők által üzemeltetett weboldalon fogja kiadni bankkártya adatait.
Az Angler Phishing jelenségről
Elismerem ehhez azért jónagy adag felhasználói oda nem figyelés, illetve nem precíz jellem kell. Viszont ez az Angler Phising is valahol a pszichológiát használja fel.
Ennek az eljárásnak az a lényege, hogy a kiberbűnözők töretlen lelkesedéssel bogarásszák a felhasználók panaszáradatait, amelyek a különböző szolgáltatók közösségi média felületein zajlanak.
A bűnözők sikerének kulcsa itt az, hogy az adott szolgáltató közösségi oldalához megtévesztően hasonló klón közösségi oldalt készítenek, s az adott panaszossal direkt módon ezen a felületen keresztül veszik fel a kapcsolatot.
Az ilyen professzionális klón közösségi oldalak felépítésébe azért rengeteg időt és energiát fektetnek a bűnszervezetek❗
Még felhasználói tábort is kialakítanak az ilyen klón közösségi oldalak számára, ahol például a mesterséges intelligencia, 🔗 AI kép generátor óriási segítségükre lehet. A közösségi oldalakon ugyanis gombamód szaporodnak a teljesen hamis profilok, amelyek mögött nem tényleges emberek, csupán embernek kinéző profilok vannak.
Természetesen a gyanútlan panaszos problémája nemhogy megoldódni nem fog, hanem tetéződni is azzal, hogy lenyúlják a pénzét, mosolyogva. A panasz kezeléséhez ugyanis a bűnözők személyes, banki, valamint különböző fiókbejelentkezési adatokat, jelszavakat fognak kérni.
Az Evil Twin Phising jelenségről
Ez a támadói taktika főként a potya neteseket érinti. Ők azok, akik előszeretettel kutatják fel a közelben lévő teljesen ingyenes WiFi hálózatok opcióit.
Sokszor észre sem veszik, hogy támadás áldozatai lettek. Könnyű a technológiai kivitelezése annak, hogy Internet hozzáférést biztosítsunk, ahol mi magunk állítjuk fel a játékszabályokat. Azaz hogy a rácsatlakozó, igazából mihez is férhet hozzá az Interneten és mihez nem. Illetve létrehozhatunk egy olyan belső teret, ami által annak felhasználójával elhitetjük, hogy az Internetet használja, de valójában mégsem.
Az ilyen hálózatot arra kalibrálhatják, hogy a forgalmat figyelje, és megszerezzen minden felhasználói nevet, jelszót, bankkártya adatokat.
Rosszindulatú kód telepítése a készülékre
Ezzel szemben védekezni egyszerű. Ha bármilyen kommunikációs csatornán keresztül linket kapunk, arra sose kattintsunk rá rögtön. A legjobb ilyenkor a linket kijelölni és vágólapra másolni későbbi tanulmányozás céljából.
Megfelelően védett környezetben, például a webböngésző inkognitó módját alkalmazva megnézhetjük az adott weboldalt, de fontos, hogy semmilyen jóváhagyó interakcióba ne bocsátkozzunk. Érdemes az adott linket megvizsgálni, hogy maga a domén milyen IP címhez tartozik.
✅ A legtöbb ismert szolgáltatásnak azért dedikált IP címe is van.
Ha gyanútlanul egy linkre rákattintunk és jóvá is hagyjuk, ha valamire felhatalmazást kér, akkor nagyon könnyen az internetes csalások áldozatává válhatunk. Sypware vagy vírus kerülhet gépünkre.
SMS-es csalások
Az eddigi tapasztalatok alapján az SMS csalások túlnyomó része a banki szektorra koncentrált. Itt a bankok Ügyfeleit próbálják a megtévesztésig hasonló klónozott weboldalaikra irányítani a különböző internetes csalások üzemeltetői. A cél nem más, mint az érzékeny banki adatok Ügyféltől való kicsalása.
A legegyszerűbb védekezés hagyományos bank esetén
Az az, hogy banktól érkező SMS-re, különösen ha link szerepel benne, vagy valamilyen számlánkkal kapcsolatos veszélyre hívja fel a figyelmet, nem reagálunk❗
Ha mégis aggaszt, vagy a fejed törnéd rajta, mi is lehet a probléma, a lehető legkényelmesebb ha szépen besétálsz személyesen a bankfiókodba és utána érdeklődsz a problémának. 😊
🤔 Hogyan védekezz nem hagyományos bank esetén❓
A 🔗 fintech cégek sokkal hatékonyabban és versenyképesebben használják ki a modern pénzügyi lehetőségeket mint a hagyományos banki szektor. Ez abból a szempontból üdvözítendő, hogy míg a hagyományos bankok elvesznek a bürokratikus semmittevésükbe, fényezve részvényeseik valagát, utolsó helyre helyezve az Ügyfelet, addig a startup vállalkozások a kiaknázott innovatív pénzügyi technológiát igyekeznek felhasználóik javára fordítani.
Egyebekben viszont olyat helyzetet is teremt, ahol az Ügyfélnek nincs lehetősége személyes ügyintézésre, pont ezért itt jóval nagyobb óvatosságra van szükség 👇
- Fontos tudnod, hogy ezek az online pénzkezelő cégek sosem kérnek fel arra, hogy a szolgáltatásaikhoz való hozzáférési adataid megadd. SMS-ben szinte sosem keresnek, erre rendszerint a hozzájuk hivatalosan tartozó applikáció Push-üzenet interfészét használják.
- Ha elektronikus levélben fel keresnek, például, hogy felhasználói szokásaidról nyilatkozz, az megtörténhet, mert törvény őket erre kötelezi. Viszont egyáltalán nem fontos, hogy a bejött email-el, az elolvasáson kívül foglalkozz. Egészen egyszerűen menj be a kedvenc pénzkezelő céged applikációjába, ez lehet akár 🔗 Revolut, 🔗 Wise, stb. és ha valóban fontos nyilatkozatot kell tenni, amelyet törvény ír elő, akkor az applikáción belül erre a kérelem fel fog ugrani úgyis.
E-mail-es csalások
Itt a cél főleg valamilyen adathalászat, esetleges csalárd befektetési lehetőség kínálata. Ne hidd el azokat a marhaságokat, hogy bárki helyetted, Neked pénzt fog termelni.
Gondolkodj logikusan❗ Ha valaki tud pénzt termelni, mi szüksége lenne Rád❓
Általában azoknak van szüksége Rád, akik nem rendelkeznek pénzzel. Mondjuk ennek törvényes megnyilvánulása maga a banki rendszer, hiszen a bank nem csinál mást mint X pénzét odaadja Y-nak és közben kaszál, amivel a gazdasági fejlődéshez zéró produktivitással járul hozzá.
A kriptopénzek világával kapcsolatosan kiemelten szeretném jelezni számodra, hogy senki nem fog helyetted pénzt keresni❗
Ez egyszerűen hülyeség. A kriptovaluták világához kötődő innovatív pénzügyi technológiákat Neked kell megismerned, képezned magad. Van is egy mondás, ha nem a Te privát kulcsod, nem a Te kriptod. Ennek szellemisége már csak azért is jó, mert ha eljutsz oda, hogy megérted egyáltalán azt, mi az, hogy privát kulcs, akkor már elkezdted képezni magad.
A kripto világ berkein belül internetes csalások áldozatává ne válj, inkább erről az érdekes világról, tanulj rengeteget. Remélem a 🔗 kripto lexikon hasznos lesz számodra.
Gyanús jelek, amiből gondolhatod, hogy az internetes csalások fajtái valamelyikének célkeresztjébe kerültél!
1) Szerintem a legbugyutább verzió az internetes csalások próbálkozásainál az, amikor valamilyen nyereményjátékra hivatkozva próbálnak meg pénzügyi adatokhoz hozzájutni. A megkeresések itt tömeges alapon zajlanak, lukra játszanak az csalók.
A Maslow-piramis legalján tengődő embereknél is rendszerint kiveri a biztosítékot, amikor olyan szerencsejáték vonatkozásában keresik meg őket, amelyben életükben részt sem vettek 😜
2) Az internetes csalások kicsit szofisztikáltabb módszere, amikor a csomagküldő szolgálat klónozott weboldalán bankkártya adatokat kérnek. Itt a link alaposabb vizsgálatakor rendszerint mindig kiderül, hogy nem is az adott csomagküldő szolgálat eredeti weboldaláról van szó. Hanem egy kísértetiesen hasonló domén névről, amely mondjuk egy karakterében tér el a hivatalos doméntől.
3) Amikor valamilyen kommunikációs csatornán keresztül, E-mail, SMS, arra kérnek, hogy valamilyen programot telepíts vagy az adott linken az űrlapot töltsd ki. Ilyenkor mindig gyanús kell, hogy az internetes csalások egyikével állsz szemben!
4) A telefonon bejelentkező, olyan hogy is mondjam csak érdekes tájszólással és bután beszél, s természetesen sokszor a cég vezérigazgatója is ott áll mellette😅
5) Ha a bejövő telefonhívás feltétlenül a bankkártya adataidra összpontosít, úgy mint bankkártya szám, CVC kód stb. akkor már rögtön tudhatod, hogy a pénzed kívánják lenyúlni.
6) Termékbemutatóra invitálás, különböző termékekről felvilágosítás, de persze már a hívás elején közlik veled, hogy a felvétel hangrögzítésre kerül, amihez hozzá kell, hogy járulj. Alapjában véve ebben semmi különös nem lenne, hiszen a személyiségi jogok tiszteletben tartása miatt fel kell hívni az érintett figyelmét arra, hogy a hívás rögzítésre kerül. Amihez vagy hozzájárulunk vagy nem és bontjuk a vonalat.
Az esetek többségében viszont nincsenek véletlenek a hívás rögzítésének oka mögött. Nagy valószínűséggel valamilyen termék megvásárlásán keresztül szeretnék a pénzt elszívni Tőled, amire az égvilágon nincs is semmi szükséged.
A legelterjedtebb internetes csalások fajtái, részletesebben
Itt pár lényeges elemre, főként azokra, amelyek blog cikkemhez tartozó fejlécképben is szerepelnek részletesebben is kitérek, de amik a fentiekben még nem szerepeltek 👇
Kamu anti-vírus progik
Tulajdonképpen ennek az a lényege, hogy szinte már tucatszámra internetes csalások digitális bűnözi szakosodtak arra, hogy kihasználják az anti-vírus programok után keresgélők vágyait.
Olyan anti-vírus program feltelepítését érik el a felhasználóknál a kecsegtető ajánlataik útján, amelyek víruskeresési eredménye teljes mértékben hamis.
A felhasználó számítógépén nem is lévő vírust mutat ki, s azt ígéri a gyanútlan felhasználónak, hogyha megvásárolja a licenszt, akkor a megtalált vírusok eltávolításra kerülnek. Ugyanakkor ez sosem fog megtörténni, hiszen az elejétől a végéig az egész egy átverés, ahol a lényeg az, hogy a felhasználóktól kicsalják a pénzüket, bárminemű produktív szolgáltatás nyújtása nélkül.
A biztonságos megoldás, hogy mindig az anti-vírust gyártó cég eredeti oldaláról kell a terméket letölteni, s az esetleges vásárlást ott kezdeményezni.
Anti-vírus programok márkaneveit kihasználó egyéb bűncselekmények
A nagyobb, ismertebb anti-vírus programgyártók márkáit az internetes csalások szervezői aktívan kihasználják. Sokszor olyan elektronikus levelet küldenek ki, amelyek szinte megkülönböztethetetlenül hasonlítanak az eredeti anti-vírus gyártó által kiküldött elektronikus levelekre.
Az ilyen levelekben általában arra kérik az áldozataikat, hogy az anti-vírus védelem további aktív állapotban tartása érdekében különböző személyes adatokat adjanak meg.
Az ilyen próbálkozásokat egyébként könnyen ki lehet szűrni, mert meg kell nézni, hogy a kapott elektronikus levélben szereplő link az pontosan milyen is. Itt szokott elbukni a történet, mert kiderül, hogy az adott domén csak hasonlít, de nem ugyanaz.
Bináris opciók
A befektetőknek tisztában kell lenniük a bináris opciókat és bináris opciós kereskedési platformokat magában foglaló csalárd promóciós rendszerekkel. Ezért is ez az ismertetőanyag itt.
Mi az a bináris opció❓
A bináris opció egy pénzügyi eszköz, amely lehetővé teszi a befektetők számára, hogy spekuláljanak az eszköz árának emelkedésére vagy csökkenésére. A bináris opciók fix kifizetést biztosítanak, ha a befektető helyesen megjósolja az eszköz ármozgását, és veszteséget okoznak, ha a jóslat helytelen.
Jellemzően arra vonatkozik, hogy egy adott eszköz ára egy meghatározott összeg fölé emelkedik vagy alá csökken.
Az opció megszerzése után a tulajdonosnak nincs további döntése a bináris opció lehívásával kapcsolatban, mivel a bináris opciók automatikusan érvényesülnek. Más típusú opciókkal ellentétben a bináris opció nem ad jogot a tulajdonosnak a meghatározott eszköz vételére vagy eladására. Amikor a bináris opció lejár, az opció tulajdonosa vagy egy előre meghatározott mennyiségű készpénzt kap, vagy semmit.
Csalárd bináris opciós kereskedési platformokkal kapcsolatos befektetői panaszok
A felügyeleti hatóságokhoz számos panasz érkezett már csalás miatt olyan webhelyekkel kapcsolatban, amelyek lehetőséget kínálnak bináris opción alapuló vásárlására vagy kereskedelemre az internet alapú kereskedési platformokon keresztül.
A panaszok legalább három kategóriába sorolhatók:
1) Ügyfélszámlák jóváírásának vagy az ügyfeleknek történő pénzvisszafizetés megtagadása
Ezek a panaszok jellemzően olyan ügyfeleket érintenek, akik pénzt helyeztek el bináris opciós kereskedési számlájukon. Majd telefonon „brókerek” arra biztatják őket, hogy helyezzenek el további pénzt az ügyfélszámlán. Amikor az ügyfelek később megpróbálják visszavonni az eredeti befizetést vagy a megígért visszatérítést, a kereskedési platformok állítólag törlik az ügyfelek visszavonási kérelmét. Megtagadják számlájuk jóváírását, vagy figyelmen kívül hagyják telefonhívásaikat és e-mailjeiket.
2) Személyazonosság-lopás
Panaszosok sokszor azt állítják, hogy bizonyos internetalapú bináris opciós kereskedési platformok gyűjtenek különböző szenzitív jellegű adatokat. Ügyfelek hitelkártyáinak, útleveleinek és jogosítványainak másolatait, nem meghatározott célokra. Valamilyen pénzügyi terméket biztosító céget előzetesen mindig alaposan vizsgáljunk meg. Érdemes annak is utána nézni, hogy tevékenysége mely felügyeleti hatósághoz tartozik és ott milyen számon van nyilvántartva.
3) Szoftveres manipulációk a vesztes ügyletek okai mögött
Az a helyzet, hogy itt nehéz eldönteni, hogy mi az igazság és mi nem. Elképzelhető, hogy a panaszos csupán szubjektív hangulatának ad hangot, amely kiváltója a saját veszteséges zárása.
A manipuláció értelme a bűnszervezetek aspektusából 👇
Könnyen elképzelhető és nagyon is logikus folyamatnak tűnhet a háttérben lévő olyan szoftveres manipuláció, amely nyertes pozíciót mutat az ügyfélnek, persze csak manipuláltan, hogy minél tovább tartsa a pozíciót, amely aztán az még nagyobb veszteséget halmoz fel.
Itt a manipuláció okának a hátterében leginkább az állhat, – amennyiben tényleg megvalósul – hogy egy szoftver a köré fonódó ügyféltábor nagyságától függően, hihetetlen hatást tud kifejteni egy árfolyam manipulálására. Ha az árfolyam zuhanását akarják elérni, akkor nyilván a cél a minél több vesztes pozíció, minél hosszabb ideig történő fenntartása. Bűnszervezet keretén belül több ilyen szoftver együttesen még gigantikusabb hatást gyakorolhat az árfolyamra.
Klónozott weboldalak
Igazából, hogy mi a klónozott weboldal azt itt most nem kívánom ecsetelni, hiszen akkor ismételném saját magam. Aki a cikkem olvasásában eddig eljutott, az nyilván tudja már, hogy mi a klónozott weboldalak lényege. A cél itt mindig egy adott márkához hasonló webes megjelenés kreálása, főként pénzügyi és egyéb szenzitív jellegű személyes adatok megszerzésére.
Itt inkább azt szeretném megjegyezni, hogy sajnálatosan pont a 🔗 Mesterséges Intelligencia fejlődése az, amely az agyunkra olyan hatást gyakorol, melynek következtében elménk inkább a vizualitásra áll rá, mintsem az adatok bogarászására. 💭 De miért is gondolom én ezt❓
Nem rég, november 22-én voltam a Magyar Tudományos Akadémia szervezésében megtartott konferencián. Az ott hallott érdekes MI releváns információkról egy angol nyelvű cikkben 🔗 „Virtual reality and arts” címmel számoltam be.
📣 Említett MI konferenciának volt egy érdekes része, amely a DOS ➡️ Windows ➡️ Spaces technológiai fejlődési átmenetekről számolt be, s azon belül is leginkább az emberi agyra kifejtett hatásairól.
Értelemszerűn, mint az emberi agyra kifejtett hatást, az eddigi megfigyelések szerinti tényállás alapján a DOS-ról Windows-ra történő áttérés témájaként hozta fel a konferencia. Ugyanakkor a kialakuló Spaces vonatkozásában nagyon érdekes prognosztizálást nyújtott.
Spaces
Ügye Spaces alatt már főként a jövőbeli Microsoft Windows operációs rendszer család VR szemüvegekkel való használatát értjük. Esetleg a Mark Zuckerberg féle tébolydát, aminek következtében hivatalból a Facebook már nevet is váltott Meta-ra. A Meta ugyanis már olyan közösségi hálózat alapja lenne, ahol 3D élmények várnak az alanyokra.
Erre viszont azért bátorkodtam felhívni a figyelmet, mert ha az emberi agy ebben a digitális világban a vizuális elemekre fókuszál, s a jövő tendenciája különösen a Spaces hatásnak köszönhetően az lesz, hogy ez az agyra gyakorolt hatás még intenzívebbé válik, akkor pont a klónozott weboldalak a céljaikat még könnyebben elérik.
Az én agyam például ezen a fejlődésen nem ment át, lehet továbbra is ezért imádom a sororientált üzemmódot, s ha már nem is a régi DOS módszerrel, de akkor legalább egy GNU/Linux -al. De nem is vagyok internetes csalások áldozata 😉
👋 Úgy gondolom némi odafigyeléssel és logikus gondolkodással, valamint a naivitás mellőzésével az irományomban előadottak nagy része elkerülhető. Az internetes csalások fajtái bárki számára egy gyorstalpaló lehet, ezért 🙏hálásan köszönöm ha másokkal is megosztod❗