Az árfolyam jelentése, szerepe
Minden, amit az árfolyam körüli témáról tudni kell❗
ℹ️ A pénzügyi témák között sokszor hallunk az árfolyam kifejezésről, de mik ezek az árfolyamok, s miért olyan fontosak? Keressük meg együtt a válaszokat ezekre a kérdésekre…
Mi az árfolyam❓
A devizaárfolyam egy módja annak, hogy prezentálódjon, hogyan viszonyul egy ország valutája egy másik ország valutájának értékéhez.
A két valuta közötti átváltási árfolyam lényegében választ ad arra a kérdésre, hogy
„Mennyire lesz szükségem ebből a valutából, hogy megvásároljam azt a bizonyos másik valutát?”
Az árfolyam világáról érthetően
Az árfolyamok általában az összehasonlítandó két valuta, ISO 4217 szerinti pénznemkódjaival vannak megjelölve.
A szituációs példákban a GBP/USD és EUR/USD valutapárokat fogom alkalmazni!
Például, ha a GBP/USD árfolyam 1,32, az azt jelenti, hogy 132 USD-ra van szükséged a 100 GBP megvásárlásához. Ugyanebben a forgatókönyvben, ha az USD/GBP árfolyam 0,76, az azt jelenti, hogy 100 USD vásárlásához 76 GBP kellene.
Miért változnak állandóan az árfolyamok?
A legtöbb valuta „lebegő” árfolyama mindig ingadozik, ahogy a devizakereskedők vásárolnak és eladnak valutákat. Amikor egy valuta felértékelődik, az árfolyam egy másik devizával megnő, és több deviza szükséges egy egység megvásárlásához.
A fenti példával élve, ha az Egyesült Királyság fontja felértékelődik, és a GBP/USD árfolyam 1,5-re emelkedik, akkor 150 USD-be kerülne ugyanazon 100 GBP megvásárlása.
Változó, hogy a devizakereskedők épp milyen arányban adnak el vagy épp vásárolnak valamilyen valutát, azaz, hogy egy valutapárra az úgynevezett LONG avagy SHORT pozició lesz épp a domináns. Az árfolyam alakulására a különböző híreken keresztül, a devizakereskedőkre ható nyomás, amiképpen FOREX ügyleteiket intézik, igencsak befolyásoló hatással bír.
Ha egy valuta leértékelődik, az azt jelenti, hogy a deviza árfolyama csökken, és kevesebb deviza szükséges egy egység megvásárlásához. Olvass többet az árfolyamok kiszámításáról, hogy megtudd, hogyan lehet az árfolyamokat összehasonlítani!
Egyes esetekben a valuta árfolyamát fixálják!
Világszerte vannak olyan valuták, amelyeket a „nemzeti” kormányok úgy kezelnek, hogy állandó árfolyamot tartsanak fenn, így valutájuk értéke egy külső valuta értékéhez van „kötve”. Például a BSD/USD árfolyam 1-ben van rögzítve. Más szavakkal, 1 bahamai dollár átváltható 1 amerikai dollárra.
Miért olyan fontosak az árfolyamok?
Akár csak rövid időre ✔️utazz külföldre, esetleg egy ✔️nemzetközi átutalás intézményéhez kell, hogy fordulj, valamilyen külföldi szolgáltatás kifizetése miatt,
az átváltási árfolyamok kulcsfontosságúak lesznek!
Ha az árfolyam magas, a címzett többet kap, mint alacsony árfolyam esetén. Vagyis a magas árfolyam miatt, ugyanaz a 100 dollár valóban többet ér.
A bankok és más valutaváltási szolgáltatások gyakran a bankközi árfolyamnál gyengébb árfolyamon jegyeznek átutalási ügyleteket, így profitot tudnak szerezni a nemzetközi pénzátutalási tranzakciókon.
A Revolutnak például nincsenek rejtett díjai, és nagyszerű átváltási árfolyamokat kínál, így egyszerűbbé és megfizethetőbbé teszi a pénzküldést külföldre.
Az árfolyam helyes használata a valutaváltáskor elengedhetetlen!
Egy pénznem értéke csak egy másik pénznemhez viszonyítva határozható meg, ezért az árfolyamokat mindig párban látjuk.
Legyen most ez a példa ➡️ EUR/USD 1.25
Az első (alap)valuta mindig 1 egységben van kifejezve. Ezért itt 1 euró 1,25 dollárba kerül. Ha csak euród van, és dollárt akarsz szerezni, akkor 1 eurótól kell megválnod, hogy 1,25 dollárt kapj cserébe.
Az árfolyamok gyorsan változnak
Az árfolyamok folyamatosan változnak, mert az egyik valuta értéke a másikhoz viszonyítva napról napra (vagy akár másodpercről másodpercre!) más és más. Tegyük fel, hogy az Egyesült Államok gazdasága zsugorodik, miközben az eurózóna gazdasága nő: a fenti példa EUR/USD 1,30-ra változhat.
Hol láthatod az aktuális árfolyamokat?
Könnyű megtalálni a különböző pénznemek aktuális piaci árfolyamát online, devizakereskedési webhelyeken. Ha azonban sétálsz egy belvárosi utcán vagy betérsz egy repülőtéri valutakioszkba, előfordulhat, hogy az interneten talált áraktól eltérő tarifákat fogsz látni❗
Pénzkeresési, nyerészkedési célból, amelyekhez egyébként az általam sokat emlegetett „nemzetállamok” kodifikációs eljárásai (értsd: törvénykezés) szépen aszisztálnak, a valutaváltó szolgáltatások, a piaci árfolyamnál kedvezőtlenebb árfolyamot kínálnak. Tehát ha a példámban az EUR/USD 1,25 a piaci árfolyam, akkor a repülőtéri kioszk EUR/USD 1,22 értéket jeleníthet meg. Így kevesebb dollárt kap az euróért, és a kereskedő megtartja a különbözetet.
Mi az árfolyamszámítási képlet?
Bár az interneten barangolva is találhatsz különböző árfolyam-kalkulátorokat, mégis hasznos tudni, hogyan kell átváltani a valutát. A valutaváltás matematikája nem olyan nehéz – csak egy kis gyakorlásra van szükség. 😀
Tegyük fel, hogy van félretéve 1000 GBP költőpénzed kaliforniai nyaralására. Ha ránézel a neten, azt látod, hogy az aktuális árfolyam mondjuk GBP/USD 1,25. Mivel az átváltási árfolyam alappénzneme megegyezik az átváltani kívánt pénznemmel (GBP), 1000 GBP-t meg kell szorozni 1,25 USD-val.
Eredmény: ✔️1000 fontonként 1250 dollárt kapunk a nyaralásra.
De mi van akkor, ha az árfolyamot felcserélik és most így néz ki: USD/GBP 0,80❓
Az alapvaluta USD-re változott, így az árfolyam most azt mutatja, hogy 1 dollárért 0,80 GBP-t lehet vásárolni. Ezt az új árfolyamot azonban továbbra is használhatjuk a GBP ➡️ USD-re való átváltására.
Csak meg kell fordítanunk a képletet,
és el kell osztanunk 1000 fontunkat 1 dolláronként 0,80 fonttal. Az eredmény ugyanaz, mint fent: 1250 dollár.
Jól emlékszem? Képletet ígértem?
C = A x B
A C a pénz, átváltás utáni eredménye. Az A a pénz amivel rendelkezel! A B pedig nem más mint az átváltási árfolyam.
Az árfolyam kiszámításának egyszerű módja a következő (például £-ból legyen $): A = 1000 £ B= 1.25 akkor a képlet szerint tehát £1,000 x 1.25 = $1,250