Nick Szabo az okosszerződések atyja

Nick Szabo az okosszerződések beindító rúgója

Nick Szabo nyomában 👇

Nick Szabo az okosszerződések alapgondolatának gazdája!

Az inspiráló sikertörténetek rovatomban szeretek valóban különleges emberekről írni, s ezúttal a választásom erre a magyar felmenőkkel bíró érdekes személyre esett.

Informatikus, jogász és kriptográfus egyszerre❗

A legtöbb országra jellemző, hogy a Bitcoin alapgondolatának eredetét szeretik magukhoz kapcsolni. Így Magyarország vonatkozásában nem meglepő, hogy Nick Szabo esetében ez az asszociáció felmerült.

👏 A tényállás viszont az, hogy 🙏 hála a jó égnek a mai napig nem lehet tudni, hogy Satoshi Nakamoto álnév mögött kik állnak.

Az viszont teljesen objektív módon igazolható, amiről ez az inspiráló sikersztori szól. Miszerint az okosszerződések alapgondolata és Nick Szabo személye bizony 100% valószínűséggel egybekapcsolható.

✅ Ennek a megállapításomnak a referenciájaként meg is jelölném Nick Szabo munkájának forrását. Mely eredeti „🔗 Smart Contracts: Building Blocks for Digital Markets”  címén már 1996-ban megjelent.

A hivatkozott dokumentum Nick Szabo ✍️ írása az okosszerződések koncepciójáról szól. Az 1964. április 5.-én született Nick Szabo ebben a munkájában mutatja be, hogyan lehet digitális szerződéseket automatizálni. Valamint végrehajtani számítógépes rendszereken keresztül, csökkentve ezzel a hagyományos szerződések végrehajtásának költségeit és kockázatait.

ℹ️ Az 🔗 okosszerződések lehetővé teszik a biztonságos és megbízható tranzakciókat anélkül, hogy közvetítők szükségesek lennének.

Az intelligens szerződések alapötlete tehát megelőzte a blokklánc születésének időpontját és a kriptovaluták megjelenését. Bár a Bitcoin 2009-es bevezetése az intelligens szerződéseket technikai valósággá tette, az Ethereum protokoll emelte a technológiát a világ egyik alapvető elemévé. Az 🔗 Ethereum hálózat ezért is tekinthető az okosszerződések platformjának.

Ki az a Nick Szabo? Mit lehet róla tudni és tanulmányairól?

Sokat nem lehet róla tudni. Kicsit hasonlít a vezető fintech szellemiségekhez, igyekszik a privátszféráját jól bevédeni. Azért magyar gyökerei igazolhatók, illetve személy szerint én nagyon érdekesnek tartottam az általa 2005 és 2018 márciusa között, igen lelkesen vezetett blogját.

Ez a blog 🔗 Unenumerated néven érhető el, amely tulajdonképpen saját munkájával és tevékenységével kapcsolatos szakmailag hasznos kritikai gyűjtemény, amely a fejlődést szolgálja. De úgy általánosságban a kriptográfia, a jog és a gazdaság területén végzett munkáját tükrözi.

Iskolai végzettség és érdeklődés

Nick Szabo az Egyesült Államokból származik. A Washingtoni Egyetemen szerzett számítástechnikai diplomát még 1989-ben. Jogtudomány területén ismereteket szerzett a George Washington University of Law berkein belül és ügye alapértelmezetten a doktori fokozatot ezzel kapta meg.

A tudományos életben végzett folyamatos munkájáért az Universidad Francisco Marroquín tiszteletbeli professzori címet adományozott neki.

Nick Szabo munkásságai közül a legérdekesebb dolgok

A legérdekesebb munkája azon túlmenően, hogy 1996-ben lefektette az okosszerződések alapgondolatát, az 1998-as évhez köthető Bit Gold munkája.

Mi magyarok ezért is szeretjük a 🔗 Bitcoin hálózat kiötlőjének nevezni őt, noha a tényállás az, hogy a Bit Gold munkáját soha sem valósították meg.

📣 De vélelmezem a Satoshi Nakamoto álnév mögött állók ebből a Bit Gold értékes munkából rengeteg inspiratív elemet nyerhettek ki❗

Érdekességképpen itt mondom, hogy azért a 2008-as Bitcoin előtt is volt élet, ha a digitális valutákat nézzük. Ilyen volt például az E-Gold a Bit Gold és a B-money. Ezek közül a Bit Gold az, amelyet Nick Szabo valósított meg.

💭 Miért helyezkedek arra a véleményemre, hogy Satoshi Nakamoto rengeteg mindent kölcsönzött Nick Szabo előzetes Bit Gold megoldásából❓

Pontosan azért, mert Nick Szabo 💡eredeti ötlete az volt, hogy a Bit Gold hálózat úgy működhessen, hogy az aktív résztvevő nemes feladata az legyen, hogy a maga számítógépes teljesítményével járuljon hozzá a hálózat fenntartásához.

Azaz a teljesítményt nyújtónak a feladata pont egy kriptográfiai rejtvény megfejtése volt.

Ezért tekinthető Nick Szabo megoldása és alapötlete mint a tényleges Bitcoin hálózat megalapozója. Nem véletlenül nevezte el az általa létrehozott digitális valutát Bit Goldnak. Ugyanis a 2000-es évek előtt fellelhető digitális valuták alapvető problémája az volt, hogy a kettős költekezés problémáját valójában csak egy centralizált megoldással tudták kiküszöbölni. Nick Szabo számára pedig ez elfogadhatatlan volt, Ő teljes egészében egy decentralizált megvalósításban gondolkodott.

✔️ Az arany biztonsági és bizalmi jellemzőinek egyike pedig pont az, hogy nem függ egy központi hatóságtól.

Nick Szabo, azokról a bizonyos „megbízható” felekről!

Nick Szabo 🔗Trusted Third Parties Are Security Holes” című munkája azt állítja, hogy a megbízható harmadik felek használata biztonsági kockázatokat rejt magában. Szerinte ezek a harmadik felek sebezhetőségeket hoznak létre, mivel központi pontként működnek, amelyeket támadók kihasználhatnak. A decentralizált rendszerek előnyeit hangsúlyozza, amelyek csökkentik a központi bizalmi pontok szükségességét és növelik a biztonságot.

Ha valaki rendszeresen olvassa a kriptográfia világával kapcsolatos írásaim a 🔗 kripto oldalon az sokszor láthatta már, hogy mindig idézőjelek közé teszem a megbízható felek kifejezést. A megbízható felek ugyan lehetnek hatósági felek is, de egyáltalán nem nyer semmilyen bizonyítást, hogy ténylegesen megbízhatóak lennének.

Sőt, azt mondom az eddigi tapasztalatok inkább azt mutatják, hogy a centralizált állapot jóval nagyobb veszéllyel jár, mintha a megoldást decentralizált alapokra fektetnénk.

Összességében amiért nagyon is inspiráló személynek tartom

Ha megfigyeljük a világ működését, annyira sablonos minden 😢A diplomamunkák kb. úgy néznek ki mint maga McDonald’s éttermi hálózat. Protokolláris, sablonos, új ismeretet nem nyújtó unalmas dokumentációk, amelyekről érződik megírták, mert muszáj volt. Más céljuk viszont nem volt, minthogy meg legyen a diploma annak a hitnek a reményében, hogy majd magasabb lesz a fizetés.

👏 Ehhez képest Nick Szabo diplomamunkái egyáltalán nem unalmasak. Sőt, valami újat, valami korszakalkotót hozzá tudnak tenni a világ működéséhez❗

Cikkemben adtam hozzáférést az okosszerződések alapgondolatát lefektető igen értékes munkájához, amely természetes, egyben diplomamunka is volt. Amikor azt mondom, hogy valami unikum, akkor én főképpen erre gondolok.

Nick Szabo Bit Gold fehérkönyve sosem került publikálásra, éppen ezért nem is tudtam szerepeltetni ehhez linket. Ugyanakkor jeleztem a személyes blogját. Ez pedig 2005-től kezdődően érdekes posztokat tartalmaz. Úgy nagyjából összeállítható belőle akkor egy Bit Gold fehérkönyv.

Egy valamin viszont töprengek. Nagyjából ismerem a Google Blogger felületét. Így pontosan tudom, hogy ha utólag megváltoztatjuk egy adott poszthoz való dátumot, akkor valóban megváltozik a cikk írásának időpontja, viszont a blogger az URL struktúrán nem változtat semmit.

🤔Mire gondolok❓

Nézzük csak https://unenumerated.blogspot.com/2005/12/bit-gold.html linket, amely hívatott beszélgetni a Bit Gold-ról. Úgy vezeti fel magát, mintha 2008. december 27.-én egy szombati nap íródott volna. Ugyanakkor az URL struktúrából egyértelműen látszik, hogy 2005. decembere volt a cikk eredeti publikálásának dátuma. S természetesen ha a rengeteg hozzászólást nézzük, azok is mind 2005 decemberéhez tartoznak.

Nick Szabo fogalmazási stílusa, meglátásai, ideológiái annyira egybe esnek a Satoshi Nakamoto féle stílussal, hogy tényleg minden kísérteties. De egy biztos és jelen írásom lényege ez volt, hogy az okosszerződések úttörő jellegű gondolatának gazdaszerepe viszont 100% elvonhatatlan tőle.

👋 Köszönöm, hogy követed ezt a rovatom. Remélem hamarosan újra egy érdekes, inspiráló sikertörténet lesz, amivel várhatlak itt a blogomon 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük