Vitalik Buterin
Vitalik Buterin az Ethereum közösség életre keltőjéről
ℹ️ Vitalij Dmitrijevics Buterin avagy Vitalik Buterin (oroszul: Виталий Дмитриевич Бутерин; 1994. január 31-én született) kanadai programozó és online szakmai folyóirat író.
Leginkább az Ethereum egyik társalapítójaként ismert❗
Releváns forrásai, s egyben a legjobb kiindulópontok az Ethereum ökoszisztémájával kapcsolatban:
🔗 Twitterén több mint 3 millió követője van, és rendszeresen tesz közzé frissítéseket a 🔗 Mediumon keresztül is.
A kripto világával kapcsolatos érdekes meglátásairól 🔗 Vitalik Blog ad számot, mely a személyes oldala.
Már a kezdetek kezdetén kapcsolatba került a kriptovalutákkal, és 2011-ben társalapítója volt a 🔗 Bitcoin Magazine-nak.
Röviden Vitalik Buterin korai életszakaszáról, tanulmányairól, aktivitásáról
Az oroszországi Kolomnában született. Apja informatikus volt. Hatéves koráig a környéken élt, amikor is szülei Kanadába emigráltak jobb munkalehetőséget keresve.
✅ A kanadai általános iskola harmadik osztályában a tehetséges gyerekek osztályába sorolták, és vonzotta a matematika, programozás és a közgazdaságtan.
Ezután az 🔗Abelard Schoolba járt, egy torontói magán / alapítvány jellegű középiskolába. 17 évesen kezdett megismerkedni a 🔗 Bitcoin világával, mely ismereteket főként az Édesapjától szerezte.
A középiskola után a 🔗 Waterloo Egyetemre járt. Ott haladó tanfolyamokon vett részt, és kutatási asszisztensként dolgozott Ian Goldberg kriptográfusnál, aki nevéhez fűződik az Off-the-Record Messaging program, valamint Ő volt a 🔗 Tor Project korábbi igazgatótanácsának elnöke.
Off-the-Record Messaging programról a közérthetőség miatt
Az Off-the-Record Messaging (OTR) egy titkosítási protokoll, amely az azonnali üzenetküldő beszélgetések titkosítását biztosítja. Az OTR a 128 bites kulcshosszúságú AES szimmetrikus kulcs algoritmus, az 1536 bites csoportméretű Diffie–Hellman kulcscsere és az SHA-1 hash függvény kombinációját használja.
Az említett OTR protokollt többek között Ian Goldberg kriptográfus tervezte.
Személyével kapcsolatos további események kronológiai sorrendben
2012-ben bronzérmet szerzett a Nemzetközi Informatikai Olimpián. 2013-ban más országok fejlesztőit látogatta meg, akik osztoztak a kódolás iránti lelkesedésében. Még abban az évben visszatért Torontóba, és kiadott egy Fehér Könyvet.
Az okosszerződések bölcsője
Ebben a fehér könyvben az Ethereumot javasolta, s annak ökoszisztémájáról értekezett. Noha ezt a kiadott 🔗 Ethereum Whitepaper -t hivatalosan a 2014-es esztendőhöz kötik.
Szóval egy esztendővel később abbahagyta az egyetemet, amikor 100 000 dolláros ösztöndíjat kapott a Thiel Fellowship-től, Peter Thiel kockázati kezelőtől. Ennek az ösztöndíjnak köszönhetően már teljes munkaidőben az Ethereumon dolgozhatott.
2018. november 30-án tiszteletbeli doktori címet kapott a 🔗 Bázeli Egyetem Üzleti és Gazdaságtudományi Karán a Dies Academicus alkalmából.
Vitalik Buterin főbb munkássága, kapcsolata az Ethereum világával❗
Buterin az Ethereum társalapítója és feltalálója, amelyet egy decentralizált bányászati hálózat és szoftverfejlesztési platformként foglalt össze.
Az Ethereum megkönnyíti az új kriptovaluták és programok létrehozását, amelyek egyetlen blokkláncon, azaz kriptográfiai tranzakciós főkönyvön osztoznak.
A kezdetek kezdete
Először 🔗 a fentiekben már hivatkozott, úgynevezett fehér könyvben, azaz „whitepaper” írta le az Ethereum ökoszisztéma lényegét, még 2013 novemberében. Azzal érvelt, hogy a Bitcoinnak szkriptnyelvre van szüksége az alkalmazások fejlesztéséhez. Ám amikor nem sikerült megegyezésre jutnia, új platform kifejlesztését javasolta egy általánosabb szkriptnyelvvel.
Az Ethereum fehér könyvét terjesztették, és 2013 végén, 2014 elején megnőtt az érdeklődés eme új protokoll iránt❗
✅ Buterin a 2014. január 26-i 🔗 „North American Bitcoin Conference” előadásán Miami-ban nyilvánosan is bejelentette az Ethereumot:
25 perces beszédet tartott, amelyben ismertette a decentralizált, felügyelettől és ezáltal manipulációtól mentes hálózaton működő általános célú globális számítógépet, majd az Ethereum lehetséges felhasználási területeivel zárta mondandóját, amelyek a terménybiztosítástól a decentralizált cseréken át a DAO-kig terjedtek.
DAO lényege a tisztánlátás érdekében
🤔Miért kell olyan szervezetet létrehozni, mint a DAO (Decentralized Autonomous Organization)❓
Fejlesztői úgy vélték, hogy kiküszöbölhetik az emberi hibákat vagy a befektetői alapok manipulálását, ha a döntési jogkört egy automatizált rendszer és egy közösségi forrásból származó folyamat kezébe adják. Az Ether-el működő DAO-t úgy tervezték, hogy a befektetők a világ bármely pontjáról névtelenül küldhessenek pénzt. Ezután tokeneket biztosít a tulajdonosoknak, szavazati jogot biztosítva számukra a lehetséges projektekben.
Saját kezdeményezéséről az Ethereum projektről így vélekedett 2020-ban
„Őszintén hálás vagyok, hogy lehetőségem nyílt az ipar egy ilyen érdekes és interdiszciplináris területén dolgozni, ahol lehetőségem van interakcióba lépni a szakterületükön kiemelkedő kriptográfusokkal, matematikusokkal és közgazdászokkal. Közösen segíthetünk olyan szoftvereket és eszközöket készíteni, amelyek már most is emberek tízezreit érintik szerte a világon, és hogy hetente gondolkodhatunk a számítástechnika, a közgazdaságtan és a filozófia problémáin.”
Fejlődés jegyében, gondolatai 2020-ból
Buterin Vitalik négy elsődleges területet jelölt meg, ahol az Ethereum hálózat fejlesztésre és frissítésre szorul:
adatvédelem, intelligens szerződéses biztonság, konszenzusos biztonság és méretezhetőség.
S az Ethereum csapata 2020-ban intenzív fókuszt helyezett ezekre a kérdésekre!
Mi hajtotta Ő igazán a decentralizált állapot jelentőségének megértése felé?
Buterin kijelentette, hogy egy vele megtörtént eset, decentralizált pénz létrehozására késztette, mert a World of Warcraft karakterét elrontották, különösen annak 3.1.0 verziója miatt.
Az 🔗 about.me szakmai életrajzában ezt írta: „2007 és 2010 között boldogan játszottam a World of Warcraft-al, de egy nap a Blizzard eltávolította a sebzést a szeretett karakterem Siphon Life varázslatából”.
Kis túlzással elsírta magát, és aznap rájött, hogy
a központosított szolgáltatások milyen borzalmakat hozhatnak, a játékból ekkor ki is lépett❗
A nyílt forráskód szolgálatában
Fejlesztőként közreműködött egyéb nyílt forráskódú szoftver projektekben is, hogy pár példát említsek ;
- A Cody Wilson által tervezett Dark Wallet fejlesztéséhez is aktívan hozzájárult. Ez a Dark Wallet egy érdekes projekt volt, amely hivatott a Bitcoin tranzakciók nyomainak eltűntetésére. Természetesen a mainstream gépezet rögtön beindult és Cody Wallet-et a legveszélyesebbnek tartották a Földön.
- Munkásságával valamelyest hozzájárult a Python beépülő moduljainak (libraries) fejlesztéséhez is a Bitcoin relevanciájában.
- Tevékenykedett továbbá a kriptovaluta piactér az Egora fejlesztésében is.
Zárógondolatok
Ami a kripto-influenszerek megismerését és követését illeti, Vitalik Buterin áll a lista élén. Mivel a Bitcoin hírhedt megalkotója, Satoshi Nakamoto kiléte ismeretlen (szerencsére, ez talán felszámolja a 🔗 Fed-et),
Buterin a blokklánc-ipar egyik legkiemelkedőbb alakja a piac második legnagyobb kriptovalutájának létrehozásával.
🤔Azt azért megjegyezni kívánom, hogy munkássága több mint egyszerű kriptovaluta létrehozása. Nem szabad elfelejteni, hogy egyelőre az Ethereum az, amely az egész kriptopiac „vérkeringését” biztosítja, hiszen a legtöbb 🔗okosszerződés az Ethereum hálózat lehetőségeit aknázza ki, s a legtöbb token is az Ethereum hálózatára épül!
Elképesztő, hogy még mindig csak 28 éves, és talán még előtte állnak a legjobb és legaktívabb évek. A Forbes már felismerte őt a 🔗 30 Under 30 listájának prezentálásával.
👌Kövesd a legújabb híreket az Ethereummal és a Vitalik Buterin más kriptovaluta projektjeivel kapcsolatban, ha tetszett az üzleti sikersztorija.