WordPress gyorsítás és az ?fbclid= probléma!
WordPress gyorsítás során a gyorsítótárazás folyamán fellépő karakterkódolási hibajelenségről
A WordPress gyorsítás témájában, amit most olvasol a relevancia részben CMS,
fajsúlyosabban pedig az én irányelveim szerint, kifejezetten a SEO biztonság❗
1 ) A WordPress tartalomkezelő rendszer vonatkozásában az egyik legjobb cache bővítmény apróbb hibájára kívánom felhívni a figyelmed. Ez az apró hibácska azt eredményezi, hogy a Facebook felhasználóknak gyakorlatilag az alábbi képnek megfelelően olvashatatlan lesz a blogod. 👇
2 ) Szeretnék egy roppant egyszerű tippel segítséget adni ahhoz, hogyan távolítsd el automatikusan az URL paraméterekből ezt a bizonyos ?fbclid= paramétert. Az adatvédelmi aggályok elkerülésének egyik legjobb megoldása. S eme második pontom miatt fajsúlyosan SEO biztonság téma is egyben.
Ha WordPress gyorsítás, akkor szerintem alap, a Swift Performance Lite, ami az ingyenes lehetőségek közötti leghatékonyabb megoldás
Ennél a cache bővítménynél viszont a fejlesztők valószínűleg nem vettek figyelembe minden szituációt. Ahány WordPress blog és szerver, annyiféle beállítás van.
Ezért ha nálad nem megfelelőek a beállítások és a Swift Performance Lite gyorsítótár bővítmény „Gzip Engedélyezése” opcióját bekapcsolod,
akkor bizony az ?fbclid URL paramétereknél karakterkódolási hibát eredményezhet. Szerintem teljesen felesleges bekapcsolni a gyorsító bővítménynek ezt az opcióját. Célszerűbb a megfelelő GZIP tömörítés beállításáról a virtuális szerverek Cpanel felületén gondoskodni.
A Cpanel felületen ott a weboldal optimalizálás szekciójában kényelmesen beállítható a GZIP tömörítés és akkor a WordPress gyorsítás során a releváns bővítményeknél ezzel már nem kell foglalkozni. Megjegyzem ugyanakkor, hogy ezt a programfejlesztői figyelmetlenséget csak a Swift Performance Lite során fedeztem fel. Egyéb gyorsító bővítményeknél ilyen jellegű hiba nem mutatkozott.
✅ Csak hát a helyzet az, hogy az egyéb gyorsító bővítményeknek, a hatásfokuk is sokkal rosszabb. 😊
A sikeres WordPress gyorsítás érdekében és az adatvédelmi aggályok elkerülése céljából célszerű az URL paraméterből egészen egyszerűen száműzni ezt a nemkívánatos ?fbclid= részt 👇
Szerintem a lehető legkényelmesebb megoldás, hogyha az APACHE szervered kényelmére bízod magad és bejegyzed a .htaccess fájlba pontosan az alábbit, a legelejére :
# fbclid paraméter törlése
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{QUERY_STRING} ^(.*)(?:^|&)fbclid=(?:[^&]*)((?:&|$).*)$ [NC]
RewriteCond %1%2 (^|&)([^&].*|$)
RewriteRule ^(.*) /$1?%2 [R=301,L]
</IfModule>
A 👆fenti bejegyzés fog gondoskodni arról, hogyha a drágalátos 🔗 Facebook, Mark Zuckerberg agyszüleménye automatikusan rá rakja az ?fbclid paramétert a blogod linkjeire, akkor ez azzal a lendülettel le is fogja venni róla.
Azt viszont tanácsolom, hogy a Cpanel-en a .htaccess jogosultságát állítsd át. Erre a GNU/Linux operációs rendszer CHMOD parancsa tökéletes, de a Cpanel felületén kényelmesen át állíthatod 0444-re, így nem lesz írható. A gyorsító bővítmény jelezni fogja, hogy tedd írhatóvá, de Te pontosan tudod mikor végzel olyan komolyabb műveletet, amikor ténylegesen szüksége is van a .htaccess bejegyezésre a gyorsítótárazást végző bővítménynek. Mert alapvetően nincs erre szüksége, s csak azt éred el, hogy mindig felül fogja írni az általad kívánt tartalmat.
Mi is ez a ?fbclid= csak, hogy kontextusba helyezzelek, s immáron tudatosan védd magadat és blogod olvasóit is❗
Az ?fbclid URL paramétert a Facebook vezette be még 2018-ban, hogy nyomon követhesse a 👥 felhasználók tevékenységét az interneten.
Az adatvédelmi aggályok közé tartozik, mert ez a paraméter lehetővé teszi a Facebook számára, hogy részletes információkat gyűjtsön a felhasználók böngészési szokásairól, még akkor is, ha azok nem használják aktívan a platformot. Ez növeli a felhasználók adatainak kiszolgáltatottságát és csökkenti az online anonimitást.
Az ?fbclid paraméter eltávolítása az URL-ből csökkentheti a nyomon követés mértékét, növelve ezzel a felhasználók adatvédelmét és biztonságát.
De további 🔗SEO érvem is van miért érdemes eltávolítani az URL szerkezetből. Azért mert a Facebook számtalan olyan felülettel rendelkezik, ahol igenis teret ad a keresőgépeknek. Az pedig egyáltalán nem jó, ha a keresőgép a Te eredeti URL címed helyett az ?fbclid változatot tárolja el. Tehát minden szempontból célszerű megszabadulni ettől.
Ha különböző webstatisztikai eszközöket használsz, azokban is érdemes az URL paraméterszűrést beállítani, hogy a statisztikád ne terhelje ez a paraméter. A Google Analytics GA4 legjobb tudomásom szerint már automatikusan szűri ezt az ?fbclid paramétert.
Ez a publikációm, amely főként ?fbclid= URL paraméter adatvédelmi aggályait ecseteli és tippet ad ahhoz, az emberek privát szférájának védelme érdekében, hogy a Facebook közösségi hálózatán tartalmat megosztók miképpen tudják ezt az URL paramétert a tartalmuk olvasói érdekében eltávolítani, arra is jó, hogy
Próbáld meg ezt a cikkem Facebook platformon megosztani, akár a saját üzenőfaladon, akár valamilyen csoportban. A Facebook automatikusan el fogja távolítani. Mintha csak egy terrorista lennék. Persze értem én, hogy a Facebook érdekét sérti, de ettől még a tartalom nem kéretlen, hanem közérdekű, ráadásul még társadalmilag is hasznos.