Pénz visszaterhelés avagy bankkártyás fizetés visszavonása
📣 A pénz visszaterhelés avagy bankkártyás fizetés visszavonása a Revolut szemüvegén keresztül!
ℹ️ A pénz visszaterhelés témájáról szeretnék írni és bemutatni, hogy a 🔗 Revolut applikációban ez a lehetőség pontosan hol is található❗
Mielőtt azonban a Revolut ízlésvilágának megfelelően mutatnám be az opciót, feltétlenül értekeznünk kell, a pénz visszaterhelés általános fogalmáról.
A pénz visszaterhelés avagy bankkártyás fizetés visszavonása lehetőség játékszabályainak megalkotója
Ne felejtsük el azt az alapvető tényt, hogy a különböző fizetésre szolgáló plasztik vagy virtuális bankkártyák kibocsátója / engedélyezője tulajdonképpen a piacon domináns MasterCard vagy VISA. Így a pénz visszaterhelés feltételei is ezektől a monstrumoktól függenek, mely folyamatokra a Te pénzügyi szolgáltatód, például a Revolut az égvilágon semmilyen ráhatással nem bír.
Általános jellegű problémák, amelyekre a pénz visszaterhelés vagy bankkártyás fizetés visszavonása mint opció eszközül szolgálhat :
- Levonták az összeget a számládról, lekönyvelésre került minden, de mégsem érkezett meg az általad rendelt termék?
- A webáruház ahol rendeltél nem rendelkezik fizikai bolttal, sőt olyan alapvető információval sem, ahol a reklamációkat kezelnék?
- Esetleg a reklamációd negligálásra került, nem vezetett semmilyen eredményre, érdemi választ nem kaptál?
Tisztázzuk akkor először is témánk alapfogalmát, a chargeback jelentése❗
🤔 A chargeback azaz pénz visszaterhelés másszóval visszatérítés mint opció csak akkor él számodra, ha a hitelkártyád, debit kártyád vagy valamilyen prepaid kártyád kifejezetten online vásárlásra használtad.
A visszatérítés tehát egy olyan folyamat, amikor a vásárlásod ellenértékét megpróbálhatod visszaszerezni, amennyiben a kereskedő nem óhajt foglalkozni a panaszoddal. A döntésben a MasterCard vagy VISA lesz a mérvadó, de a folyamatot a saját pénzügyi szolgáltatódnál, bankodnál kell kezdeményezned.
Visszatérítés vagy pénz visszaterhelés oka semmiképpen nem lehet az, hogy az általad kiválasztott termék mégsem tetszik Neked. Ugyanakkor ha pl. Te kifejezetten egy fekete színű tárgyat rendeltél és zöldet küldtek helyette és még csak a panaszod kivizsgálására sem hajlandók, akkor az például egy nyomós indok.
Általánosságban a szükséges lépések, jó tanács
- Vedd fel a kapcsolatot a pénzügyi szolgáltatóddal.
- Az összes lehetséges adatot add meg, amely az ügy felderítését szolgálhatja.
- Dokumentálj mindent, ugyanis készülj fel arra, nem lesz egyszerű a megoldás.
- A legfontosabb, hogy higgadt legyél és türelmes. Tipikus angol hidegvér kell ide 😉
Mi történik akkor ha egészen egyszerűen ez az eljárás sem vezet eredményre, ugyanakkor igazságérzeted nemcsak szubjektív, de objektív módon is sérti, s úgy gondolod jogszabálysértés áldozata vagy❓
Végső esetben a Bíróság lehet a megoldás. Például egy 🔗 fizetési meghagyás eljárás keretén belül kártérítést kérhetsz, ha Európai Unión belül történt az online vásárlás akkor 🔗 EU FMH a megoldás.
Tökéletes! Hogyan kezdeményezhetem a pénz visszaterhelés folyamatát a Revolut applikációban❓
Ha rendelkezel Revolut-fiókkal, a visszaterhelés legegyszerűbb módja az online visszaterhelési űrlap kitöltése. Ez a legfontosabb rész a visszaterhelési ügyben, és rendkívül óvatosnak kell lenned annak alapos kitöltésében, nyílt és őszinte tájékoztatással.
Miért szükséges az űrlapon keresztül a Revolut precíz és mindenre kiterjedő tájékoztatása?
✅ Tisztázza a Revolut számára a vita okát, mely mindent meggyorsíthat;
✅ Fontos részletekkel szolgál az ügy támogatásához;
✔️ A legtöbb esetben a nyomtatvány a legfontosabb dokumentum, amelyet kicserél a Revolut az érintett kereskedővel.
A nyomtatványhoz csatolni kell az igazoló dokumentumokat is. Ne felejtsd el megadni az összes vonatkozó információt és dokumentációt, hogy maximalizáld a sikeres benyújtás esélyét.
📄 Milyen dokumentumokat kell benyújtanod a pénz visszaterheléshez❓
Tekintsd úgy a visszaterhelés folyamatát, mint egy bírósági tárgyalást, ahol vállalod a felperes szerepét, és a Revolut lesz az ügyvéded. A kereskedő, akivel a tranzakciót vitatod, pedig az alperes lesz.
Végül a bíró szerepét a megfelelő kártyahálózat (általában Visa vagy MasterCard) tölti be. Ügy ezt már említettem? 😉
És mivel a visszaterhelés hasonló egy bírósági tárgyaláshoz, így bizonyítékot kell szolgáltatnod az „ügyvéd” számára, már a visszaterhelési folyamat elindításakor:
✅ Csábító lehet a gondolat, az online vásárolgatásaink után a nyugtákkal nem törődni. Ugyanakkor főleg a vitás helyzetekben az egyik legfontosabb, mindig meg kell őriznünk azt a dokumentációt, számlát, amit a kereskedőtől kaptunk.
✅ Mielőtt kezdeményezed a pénz visszaterhelés eljárását a Revolut pénzügyi szolgáltatódnál, kérlek előtte mindenképpen próbáld meg direkt a kereskedővel felvenni a kapcsolatot. Minden vele folytatott kommunikációd fontos lehet, így azt dokumentáld. Ahogy a Bíróságon is, így minden bizonyítási eljárásnál hozott anyagból kell dolgozni 😉
⚖️ Nagyszerű! Szóval a Revolut oldalán mi történik ezek után❓
A visszaterhelési űrlap elküldése után a Revolut csapata megvizsgálja az általad megadott adatokat.
Eldönti, hogy van-e elegendő bizonyíték a visszaterhelés indításához a VISA és MasterCard visszaterhelési szabályai szerint.
Előfordulhat, hogy fel kell vennie veled a kapcsolatot (főleg alkalmazáson belüli csevegésben), hogy további információkat kérjenek.
A visszaterhelés folyamatának elindítása után, két lehetséges kimenetel van:
A kereskedő vagy elfogadja a visszaterhelést, vagy dönthet úgy, hogy felveszi a harcot ellene, mert nem ért egyet.
✅ Ha a kereskedő elfogadta a visszaterhelést, a tartozás összege azonnal jóváíródik a Revolut egyenlegeden.
🚫 Ha a kereskedőnek bizonyítékai vannak ellened, dönthet úgy, hogy a döntését alátámasztó dokumentumok benyújtásával vitatja a visszaterhelést. Ha döntésüket ellensúlyozhatja a Revolut, akkor további igazoló dokumentumokat is kérhetnek Tőled.
⏳ Mennyi ideig tart a pénz visszaterhelés / visszatérítés eljárása, milyen időbeli határidők vannak❓
A visszaterhelések egy kártyahálózatra támaszkodnak amely ügye a bíró a történetben, hogy meghatározza a vita kimenetelét.
Ez azt is jelenti, hogy az egyes kártyahálózatokon némileg eltérő szabályok és időkeretek vonatkoznak majd eme szolgáltatás nyújtására❗
A visszaterhelést általában 120 naptári napon belül kell benyújtani a vitatott tranzakció dátumától vagy a meg nem érkezett áruk egyeztetett szállítási dátumától számítva.
Miután a kereskedő megkapta az ügyed részleteit, át kell tekintenie azt, el kell olvasnia az összes alátámasztó dokumentációt, s ez alapján vagy elfogadja vagy továbbra is vitatja a tranzakciót.
A kereskedőknek meghatározott időkeretük van erre:
⏱ MasterCard-tranzakciók esetén a visszaterhelés megindításának dátumától számított 45 naptári nap
⏱ Visa-tranzakciók esetén a visszaterhelés megindításának dátumától számított 30 naptári nap
A Revolut applikációban hol található ez a bizonyos online visszaterhelési űrlap amivel a pénz visszaterhelés kezdeményezhető?
A releváns űrlapra, hogy milyen kérdésekre kell a választ adni, milyen dokumentációkra van szükség, arra az applikáció rávezet. Nincs más teendőd mint a tranzakciós listádon belül megkeresni azt a tranzakciót, amelyhez kapcsolódó vásárlási folyamattal gondod volt, amit kifogásolsz és rákattintani a „Probléma jelentése” lehetőségre.
Probléma kiválasztása
Hogy itt milyen lehetőségeket látsz, nagyban függ a tranzakciódtól, az alkalmazott devizanemtől. Válaszd ki a problémáddal releváns opciót és kövesd az applikáció instrukcióit.
A Revolut ügyfélszolgálatával javaslom számodra az angol nyelvű kommunikációt. Bár a Revolut mindent megtesz azért, hogy az anyanyelveden is segítségedre legyen, de valljuk be őszintén, egy ilyen ügyben a saját magad ellensége vagy, ha elvárod, hogy a Revolut ügyfélszolgálata a Google fordító beiktatásával értekezzen veled.