Duna Aréna

🏟️ Duna Aréna több mint uszoda, professzionálisan kivitelezett látványterv

ℹ️  A 2017-es úszó-világbajnokság fő helyszínéül szolgáló sportlétesítmény a Duna Aréna. Műszaki átadása 2017. február 21-én történt. Kezdetben eme fürdőkomplexum projekt neve Dagály Úszóaréna volt.
Duna Aréna logó

 

Tehetséges magyar úszók, vízilabdázók, szinkron- és búvárúszók, műugrók, öttusázók és triatlon potenciális bajnokok közül, sokan itt készülnek fel a nemzetközi versenyek kihívásaira.

📣 Az uszoda egész évben készen áll edzések, edzőtáborok, hazai és nemzetközi versenyek, valamint bajnokságok, kupák megrendezésére a különböző vizes sportágakban.

📜 Építészeti előtörténete is érdekes a Duna Aréna birodalmának

2015. júniusa környékén különböző tervek láttak napvilágot egyrészről Détári György, valamint Ferencz Marcel építészek kezei által.

A tervek alapján, a Dunára tudatosan építő koncepció szerepelt❗

Intenzíven kirajzolódik az épületen áthúzódó transzparens tengely, amellyel a jegypénztártól kezdve a teljes uszodatéren át a Dunáig, sőt egészen a budai hegyekig el lehet látni. Ezt az építészeti transzparenciát az épület hatalmas üvegfelületei realizálják. Eredetileg az épület falait aranyozott hullámok borították volna, de aztán véglegesítve mégis csak az ezüst hullámoknál kötöttünk ki. Az eredeti tervek szerinti alapterület, felhasználhatóság is valamelyest tágabb volt, de mint tudjuk a lelkes tehetséges tervező az tervez, a politika meg végez.

A fürdőkomplexum elérhetősége

1138 Budapest, Népfürdő utca 36.

Duna Aréna, Népfürdő utca felőli főbejárata
Az általános megközelítése az épületnek a fenti fotóm szerinti Népfürdő utca felől történik. Kifejezetten a Duna felőli oldalon pedig a VIP bejáró kapott helyet.

Az Árpád híd felől, például Szentlélek tér HÉV megállótól, kényelmesen sétaútra megközelíthető.

Duna Aréna üzemeltető

NSK ➡️🔗 Nemzeti Sportközpontok

Duna Aréna nyitva tartás

💡Feltétlen javaslom Neked, hogy mielőtt a Duna Aréna meglátogatását tervezed, telefonálj oda. Igaz, jó ötlet lehet a 🔗 hivatalos Facebook oldaluk nyomon követése is, például a legfrissebb hírek, események, esetleges sportrendezvények  információinak beszerzése miatt. Ezek ugyanis kihatással lehetnek részben a pályahasználatokra, másrészt a nyitva tartásra is.

Nem szabad elfejteni, hogy bár a politikát fényező PR kiemeli a polgári lakosság felé történő rendelkezésre állást, de az igazat megvallva inkább az élsportolók számára készült❗

A publikációm elkészítésekor érvényben lévő nyitva tartás

Amit a Google Maps ír ki, az hülyeség. Persze ez nem a Google Maps hibája, hanem a Duna Aréna felelőssége lenne az ott szereplő inkorrekt információkat korrigálni.

 Hétfőtől – péntekig

10:0014:45 -ig látogatható az átlagpolgárok számára. Nyilván mikor a többség dolgozik 😆

Szombat

10:0018:00 -ig látogatható a Duna Aréna

Vasárnap

06:0018:00 -ig van ezen a napon a nyitva tartás. Személy szerint ezt a napot tudom javasolni, ha egy egész napos  családi kiruccanást tervezünk.

Duna Aréna ára

Amikor mentálisan egybekapcsoljuk az egész épületkomplexum alábbiakban ismertetett alapterületét, első ránézésre rögtön az jön le, hogy 900 forintos úszójegy, plusz még 1300 forint a wellness világ élvezetéért a lehető legolcsóbb Budapest egész területén.

Ez egyébként így is van, ha a higiéniát, rendet, tisztaságot, wellness szolgáltatásokat nézem, akkor tényleg egy nagyon jó optimális ár ez. De azért azt ne felejtsük el, hogy az egész épületnek mindössze 20 – 30 százaléka az amit ezért az árért igénybe vehetünk, a második és a harmadik szint az tabu.

Belső terek

Az épület három szintje közel 30.000 m² alapterületet jelent.

A rendelkezésre álló alapterület bár nagyszerű, fontos azonban megjegyezni, hogy a sportolni vágyó civilek, valamint a wellness és egyéb rekreációs élményeket kereső polgártársak az épület kizárólag földszinti részét használhatják.

A belső elemekről

A Duna Aréna belső elemei igen változatosak. Legalább 40 féle burkolati formaelem került alkalmazásra, s az épület le sem tagadhatja, hogy igyekezett görcsösen megfelelni a 🔗FINA nemzetközi szabványainak.

Az alapépületben kaptak helyet üzletek, fitneszközpontok, különböző edzőtermek, büfé, konferencia és rendezvénytermek, de ezek nem a földszinti részen helyezkednek el. Ezek csak az élsportolóknak fenntartott, biztonsági beléptető rendszerekkel ellátott helyszínek.

A panoráma gyönyörű 🥲

Csupán érdekességként említem az épület nyugati oldalán lévő kb. 3844 méter magas panorámateraszt. Megfelelő látási viszonyok mellett, egészen Dobogókőig innen el lehet látni. Sajnos a nagyérdemű vendégkörnek eme panorámaélmény sem adatott meg.

Kabinok, öltözők

✅ Rend, tisztaság és jó helykihasználás jellemzi.

Nekem nagyon tetszik az az elrendezés, hogy 2 párhuzamos soronként maga az öltözőszekrény sor és az öltözőkabinok szembenéznek egymással. Az átpakolás így nagyon egyszerű, s nem kell kóvályogni a ruhánkat, egyéb cuccainkat szorongatva.

 Medencék a Duna Aréna területén

📷 Igyekszem fotókban gazdagon tálalni a kínálatot,

  • Budapesten számtalan fürdőhelyiség rendelkezik jakuzzi szolgáltatással, de a Duna Aréna annyiban unikum, hogy itt a jakuzzi a legnagyobb, 20 fő kényelmes befogadására alkalmas. A víz mélysége 1 méter a hőmérséklet pedig kellemes 3436 °C – jellegzetessége a kézzel formált üvegmozaik.

Duna Aréna : jakuzzi, mely Budapesten egyedülállóan 20 fő befogadására is képes!

  • Akad itt egy barátságos, a félénkebb, vagy úszni még nem tudó gyerekeket is becsalogató tanmedence. A maga 0,8 méter mélységével és 3032 °C hőmérsékletével úgy gondolom ideális terep a piciknek.

Duna Aréna tanmedence

  • Ahogy az öltözőkabinokból közvetlenül betérünk a Duna Aréna földszinti részébe, ahol a medencék és a wellness részleg is található, rögtön a bemelegítőmedence fogadja az érkezőket.  Maga az úszómedence 10 pályás, tumultus sosem tapasztalható. Szerintem egy igazi technikai érdekesség. Speciális fenéklemezzel rendelkezik, amely segítségével az egész medencét át tudják programozni, és teljesen más mélységűvé alakítani. Ugyanakkor az átalakítás lehetősége nemcsak a fenéklemezeknél érhető tetten, hanem a tengelye mentén is ketté választható. Tehát eredetileg itt egy 50 méteres medencéről beszélünk, de két 25 méteres medencére tud osztódni.
Duna Aréna bemelegítőmedence
Bemelegítőmedence a wellness világhoz közeli oldala felől! ⬆️
Duna Aréna bemelegítőmedence a bejárat felől
Bemelegítőmedence a bejárat felől! ⬆️
  • Rendkívüli élmény tud lenni a műugró medence kipróbálása. Amikor épp semmilyen sportrendezvény nincs tartva, akkor a polgári szféra is élhet a lehetőséggel. Természetesen ez a medence is illeszkedik az általam már említett FINA szabványra, s így ebben az esetben a víz mélysége 4,5 méter. Az ugrási pozíciók 1 m, 3 m, 5 m, 7,5 m és 10 m magasságból történhetnek. Nos kipróbáltam a 10 méteres ugrót, s ügye mondanom sem kell, hogy valamilyen hasonló előadást produkáltam mint Mr. Bean 😊Ezt a medencét olyan 2527 °C  jellemzi.
Duna Aréna - műugró torony
Duna Aréna – műugró torony ⬆️
Duna Aréna műugró medence
Duna Aréna műugró medence, kicsit távolabbról! ⬆️

Arra az esetre, ha nagyon profin űznéd az úszást, esetleg imádsz magasról fejest ugrani

  • Végezetül az 50 méteres 10 pályás versenymedence. A sportolók teljesítményének elemzésére 24 db high-speed kamerarendszer áll rendelkezésre. Profi, víz alatti hangrendszer is biztosított. Értelemszerűen ennek a legalacsonyabb a hőmérséklete.

Duna Aréna versenymedence

Látható, hogy rengeteg lehetőség áll rendelkezésre. Figyelembe véve a belépő árat, s a különböző jogcímek alapján az esetleges további kedvezményeket, ha tudunk igazodni a 🔗 nyitvatartási időhöz akkor rendszeres sportűzésre is kiváló.

Az uszoda kb. 5300 fő befogadására alkalmas, és kivitelezése 45 milliárd forint összköltséget jelentett❗

Duna Aréna szauna egy igazi szaunavilág

🙏🏻 Mikor betévedtem a szaunafolyósóra és alaposan feltérképeztem a rendelkezésre álló lehetőségeket, az megnyugtató volt, hogy minden ami a kellemes relaxációhoz kell, rendelkezésre áll.

Szaunafolyosó

✔️ Tetszett az is már rögtön a betéréskor, ellentétben más szauna etikátlan helyektől, hogy a vendégek külön figyelmeztetések nélkül, a papucsot kint hagyják, nem viszik be a szaunákba. Nálam ez alapelvárás!

🤔 Az viszont kissé elgondolkodtatott, hogy egy ilyen mértékű beruházás az infra szaunáról miképpen felejtkezhetett el.

Betudom annak, hogy a Duna Aréna számára az első verseny tulajdonképpen nem az volt, amit 2017-ben tartottak, hanem már a szárazföldön kezdődött el.

Hiszen, nagyon erőltetett menet volt ez, hogy határidőre elkészüljön a komplexum…

Ennek a szaunafolyósónak akad még egy egyedülálló érdekessége

Ha épp sportrendezvény van, mondjuk egy műugró verseny, és ennek következtében mind a versenymedence, műugró medence, lezárt állapotban van,

akkor a tükörfalon keresztül, kényelmesen akár a szaunából az egész verseny végignézhető,

Az alábbi fotó is épp egy ilyen momentum során készült:

🔍 Lássuk a szaunákat  

  • Rendelkezésre áll kettő darab finn szauna. Az egyik 75 °C  a másik 90 °C hőmérsékletet biztosít. Mindkettőről láthatsz fotót, hogy milyen kívülről, illetve egy harmadik fotón bemutatom, hogy milyen belülről. A belső elrendezés mindkét szauna esetén ugyanaz. Ami viszont így Budapest viszonylatában kuriózum, hogy miként a képen is láthatod a szauna falán rendelkezésre áll két gomb. Az egyik hatására a kályhát öntöző sima vizet ad, míg a másik, szaunaolajjal dúsított, ami szerintem nagyon kellemes aroma. Egy hátránya van csak az illatnak, hogy nagyon hamar elillan. Ezt ugyanakkor kárpótolja, hogy a gomb korlátozás nélkül használható, a szaunakályhát nem lehet elrontani vele, hiszen a rendszer szakszerűen használja saját magát.
Duna Aréna 75 fokos finn szauna kívülről
A 75 fokos szauna kívülről, a papucsok szépen kint 🙂
Duna Aréna 90 fokos finn szauna
A 90 fokos szauna kívülről
Duna Aréna finn szauna belülről
Ilyen belülről! A jobb szélső gomb az aromával dúsított, míg a felső padhoz közelebbi a sima víz.
  • Található még egy gőzkabin is, de túl sok extrát abban nem véltem felfedezni.
  • A WaterLand szállítja számukra az ásványvizet, és hétvégenként az a tapasztalat, hogy 3x akár 4x is cserélik ha kifogyna a tartály. Gondolom a WaterLand Kft. egyik leginkább kiemelt ügyfele lehet a Duna Aréna, hiszen szaunázás közben sokan gyakran megszomjaznak.

Zuhanyzó és hűtőfürdő a szauna folyósó végén

Duna Aréna zuhanyzó, hűtőfürdő a szauna folyós végén!
Abban a kis vödörben az a klassz, hogy tényleg jéghideg vizet ad, és nagyon gyorsan újratöltődik. Ettől még a vendégek részéről a visszajelzés jogos volt, hogy egy merülőfürdőt igazán elhelyezhettek volna benne.

Véleményem, zárógondolatom

Zuhanyzók, akadálymentesített mellékhelyiségek, pihenőágyak, szinte mindenhonnan nagyon kényelmesen megközelíthetőek. A hely tökéletesen alkalmas akár egy teljes nap eltöltésére is. Főleg egy jó könyv társaságában 😉

Mondjuk az érdekelne, hogy a forgalmat mennyire növelné meg, ha a második és harmadik szint is szabadon bejárható lenne.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük