Displayport HDMI kábel

Megpróbáltam jelen cikkemnek a lehető legfrappánsabb, legrövidebb címet adni, amire sokan keresnek, hogy minél több embernek a hasznára lehessen!

Számítógép csatlakoztatása egy HDMI bemenettel rendelkező TV készülékhez

Nem akarok márkákat írni a TV készülékek témájában, mert írásomnak nem a reklám a lényege, inkább egy megoldás egy olyan problémára, amely nagyon sokak számára fejtörést okoz.

Mikor ezt a publikációt közreadom épp 2020. március 28. van, s pár héttel ezelőtt úgy határoztam beszerzek egy LCD TV készüléket, mondván kényelmesebbé tenném különösen a Youtube előadásainak nézését, de számos más aspektusom is volt, amely a vásárlásom indokaként szolgált 😉

Természetesen a beszerzett tévéhez az égvilágon semmilyen kábelt nem adtak, így mindenről nekem kellett volna gondoskodnom. Egészen pontosan 2x is visszamentem a kereskedőhöz egy jó nagy adag hisztivel és EGT jogszabályra való hivatkozással 😀 Egyszer akkor, amikor ajándékba kunyiztam tőlük egy displayport – HDMI sima kábelt (ezt elmeséltem Brunel Hilda barinőmnek is, mielőtt professzionális stratégiai alapokra helyezve 1-2 hete Németországba költözött, pont vendéglátóipari alanyként :P), s egyszer pedig akkor, amikor szakmailag áttekintettem az egészet, amiről ez a cikk is szól, s bizony ajándékként egy aktív adaptert is úgy lenyúltam róluk, mint egy svájci bankár a számlánkról a pénzt 😛

Egyre ritkább az, amikor egy számítógépen HDMI kimenet van

Természetesen a nem alaplapra integrált, tehát külön behelyezhető grafikus kártyákra azért a HDMI jellemző, de nagyon sok esetben, sőt azt kell, hogy mondjam szinte már az esetek túlnyomó részében, amikor alaplapra integrált grafikus kártyákról van szó, akkor bizony kimenetként az asztali számítógépeken inkább az úgynevezett displayport lehetőségével fogunk találkozni.

 

Sokszor előfordul az is, hogy a komolyabb grafikus kártyák a HDMI kimeneten túlmenően, azért tartalmaznak pár darab displayport lehetőséget is. Normális esetben a displayport csatlakozási lehetősége környékén meg kell találnunk a logót is. Ha nincs ++ jel, akkor normál displayport van a számítógépünkben ami azt jelenti, hogy  szükségünk lesz egy aktív adapterre (később elmondom mire gondolok). Ha látunk a csatlakozónál ++ jelet akkor számítógépünk Displayport Dual-Mode megoldással rendelkezik, tehát egy passzív adapter is kielégíthet minket. Látszólag mindkét csatlakozónak pontosan ugyanolyan a felépítése. A lényeges különbség a kettő között abban rejlik, hogy amíg a DP++ képes a Displayport jelet továbbítani passzív adapteren keresztül, addig a normál displayport helyes használatához szükségünk lesz egy aktív adapterre. Sokakat érdekelhet az a kérdés is, hogy ha a HDMI annyira bevált, mi a manónak terjedt el ennyire ez a Displayport? Bárgyú gondolatokkal fűszerezve azt hihetnénk, hogy a nagyobb igényű felhasználók érdekeit szolgálja, akiknek bizony adattovábbításra is nagy szükségük van (mondjuk webkamera). A nagy túrót! Nem erről van szó. A helyzet az, hogy aki kitalálta a HDMI szabványt, az úgy gondolta, hogy na jó, ha már ennyire elterjedt, akkor innentől kezdve licenszdíjat fog kaszálni, minden olyan készüléken amin HDMI van. Ezért, főleg az asztali gépeket gyártók (Desktop Computer), fokozatosan ráálltak a Displayport beiktatására, ahol nem kell licenszdíjat fizetni. Ennek aztán az lett az eredménye, hogy több elektronikus kütyün találunk már lassan Displayport lehetőséget mint HDMI-t.

Vásároltál egy Displayport – HDMI kábelt és a TV képernyője „No Signal”?

Avagy nincs jel a HDMI bemeneten?

 

Sokan nem tudják, ami nem is csoda, de azzal ha egy normál displayport kimenetet összekötünk egy olyan kábellel, amelynek a másik vége HDMI, az égvilágon semmi mást nem érünk el, mint azt, hogyha épp mázlink van, akkor működik, amikor nincs mázlink akkor nem. Ez olyan kontaktszerű hibát prezentál, s mindenki kábelszakadásra gyanakszik, s megy reklamálni a kereskedőhöz. Ugyanakkor nem erről van szó!

Arról van szó, hogy amiként fent is írtam, sima, tehát normál displayport esetén, mindenféleképpen szükségünk lesz egy aktív adapterre, mint amilyen például a fotón is látható 4K DP 1.2 to HDMI adapter. Ennek hiányában ugyanis, tehát ha csak simán egy displayport és hdmi végű kábelt alkalmazunk, akkor mondhatjuk azt is, hogy az operációs rendszer szeszélyére vagyunk bízva, hogy a displayport kimenetén továbbítja -e a videójelet vagy sem… s itt jöhet a teljesen logikus kérdés, hogy egy alaplapra integrált, grafikus kártya részeként működő displayport mi a manóért nem defacto alapon továbbítja a videójelet? Nos a titok a displayport szabványban van. Fontos tudni, hogy a displayport nem kizárólag videójel továbbítására készült, hanem számos más funkciója is van, így adattovábbításra is alkalmas. Az operációs rendszer tehát a legtöbb esetben valóban mint egy szimpla adattovábbítási eszközként tekint rá, s esze ágában sincs a videójeleket továbbítani, ugyanakkor szemmel láthatóan felismeri, mert például rögtön átvált két monitoros üzemmódra, csak éppenséggel semmilyen videójelet nem küld rá… néha persze megesik, hogy igen, na ilyenkor véletlenül működik az adapter nélküli kábel is.

A fenti képen látható adapter tehát, azon túlmenően, hogy a lényeges jelkonverziót (displayport – HDMI) elvégzi, beiktat egy nagyon hasznos funkciót, mégpedig azt, hogy küld egy jelet, azaz egy parancsot a számítógép displayport kimenetére, hogy hé öreg, küldd már a videójeleket is, jó?!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük