Mobil applikációk legújabb vívmányai

Szinte mindenki tisztában van vele, hogy a megbízhatóbb fajtába tartozó mobil applikációk igazi platformja az a Google Play Áruház. Azt viszont sokkal kevesebben tudják, hogy a mobiltelefonokra elérhető trendi alkalmazások jelentős hányadánál a még modernebb változatokat is el lehet érni. Azt nem mondom, hogy mindegyik applikációnál lehetőség kínálkozik erre, de rendszerint a nagyobb, ismertebb márkákhoz tartozó programok esetén megadatik a lehetőség, hogy a béta verziót is lekérhessük az adatbázisból. A kiadott szoftvereknél a béta mindig egy tesztfázist jelent. Szerintem nagyon is érthető, hogyha mindenkit nem is, de a cégek miért szeretnek egyes alanyokat bevonni a termékeik tesztelésébe. Pár szóban azért leírom mit is jelent a tesztelési folyamat, utána pedig prezentálni fogom, hogy a megszokott platformon keresztül, hogyan lehetséges hozzájutni azokhoz a fejlesztési eredményekhez, amelyek még az éles verziók kiadása előtt látnak napvilágot.

Az applikációk béta-tesztelési fázisa

Ahogy a neve is mutatja, itt teszt folyamatokról van szó. A cégek szeretnék az elkészített applikációkból kiszűrni az összes lehetséges hibát. Itt pedig több szem, többet lát alapon működik az elv, ezért imádják tesztelésre megadni a lehetőséget olyan széles körben, amennyire csak az erőforrásukból kitelik. Rögtön szeretném leszögezni mielőtt a Kedves Olvasó homlokegyenest elmenekülne, itt nem hivatásos tesztelésről beszélünk, amikor például egy programtervezői matematikus karon végzett diplomás ellát egy tesztelői feladatot, amelyhez társul a szakértelmet is igénylő forráskód elemzés. Nem, ezt úgy kell érteni, hogy a programok béta fázisa is, ugyanúgy a mezei felhasználóknak szól, de olyan applikáció használóknak akik tudatában vannak, hogy az applikációk használata által színre lépő hibákkal kapcsolatos visszajelzéseikkel hatékonyan segítik a fejlesztők munkáját, s ezen hibák vonatkozásában pont nem panasszal, hanem értékes visszajelzéssel lehet élni. Ez a folyamat szolgálja azt a célt, hogy az applikációk az éles szakaszban már valóban professzionális minőséget nyújthassanak.

Hátrány kontra előny

A teszt alanyi lét hátránya tehát, hogy az applikációk működésében lehet némi hibákra számítani, az óriási előnye viszont az, hogy a legújabb trendekhez és vívmányokhoz az átlagtól sokkal hamarabb férhetünk hozzá. Én előszeretettel vagyok béta tesztelő, s az a személyes tapasztalatom, hogy már a béta verziók is eléggé szalonképesen szoktak kigördülni. Az én példámból kiindulva az egyik márka, amely tesztelési folyamataiban szívesen részt veszek az a ProtonMail a másik pedig a Revolut. De nyilván az olvasóm is megfogja találni az ösvényét az általa kedvelt márkája legújabb fejlesztési eredményeinek eléréséhez. Egy szónak is száz a vége, béta tesztelőnek lenni szerintem nagyon is jó, pedig ahogy a mellékelt ábra mutatja azért az én személyes második említett példám mégis csak pénzügy 😉

Van tesztelési lehetőség az applikációdhoz?

 

Ezt egyszerűen kiderítheted, s írásom lényegi részét most kapod meg tőlem. A szokott módon kezdd el használni a már említett Google Play Áruházat. Keress rá az alkalmazásra, s válaszd ki amelyik Neked kell.  Ahogyan azt már megszokhattad az alkalmazásod hasonlóan fog mutatkozni mint amit itt a képen látsz, csak annyi lesz a különbség, hogy nem lesz zárójelbe téve nálad az, hogy béta. De a lényeg, hogy kattints a márkád logójára. Itt ebben a példában az R a logó. Ha kicsit lejjebb görgetsz akkor láthatod a szokott módon a felhasználóknak a hozzászólásait, akik esetleg már véleményezték az adott applikációt. S valahol a hozzászólások alatt pedig látnod kell egy olyan részt, hogy Csatlakozás a bétaprogramhoz. Klikkelj rá a Csatlakozás linkre. Ilyenkor pár másodpercet érdemes várni, majd újra a Google Play Áruháznál az alkalmazás logójára kattintani és rögtön megfog jelenni számodra a frissítés lehetősége. Azonban tudd, hogy innentől kezdve a legújabb béta változat és azok frissítései lesznek a mobilodon elérhetőek.

 

Felhagyhatok a béta-tesztelői habitussal?

Természetesen bármikor! Bemész az ismertetett módon a Google Play Áruházon keresztül az applikációdba, szépen legörgetsz, és egészen egyszerűen kilépsz a béta-tesztelői fázisból.  Innentől kezdve a mobiltelefonodon újra kizárólag az éles, úgynevezett stabil verzió, s csupán az azzal releváns frissítések  lesznek elérhetőek.

Ahogy azért már pedzegettem, nem tömegeknek fenntartott lehetőség ez, tehát, hogy béta-tesztelővé válsz vagy sem, az a Google Play Áruháztól teljesen független folyamat. Az applikáció készítője pontosan ismeri a rendelkezésre álló erőforrásokat, s az alapján kalibrálja a rendszert, hogy fogadjon -e újabb béta-tesztelőket vagy sem. Azért kreáltam ezt a cikket, mert az a véleményem, hogy borzasztó kevesen élnek a béta-tesztelési lehetőségekkel, s meglátásom szerint, ez arra vezethető vissza, hogy szinte alig fedezte fel az átlag felhasználói tábor ezt az opciót, holott a Google Play Áruház már 2015-ben ezt a funkciót bevezette.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!