Windows 11 már Android applikációkat is futtatni fog

Windows 11 új filozófiája

A Microsoft Windows 11 bejelentése valamikor június végén meglepte az IT szektort. Azzal a hírrel szolgáltak, hogy a készülő operációs rendszer Android applikációkat is fog tudni futtatni a natív Windows alkalmazások mellett.

Windows 11

Windows 11 akkor egyben egy Android emulátor?

A funkciót hivatalosan „Windows Subsystem for Android” nevezik. Ez magában sokat elárul a működési elvéről. A Windows jelenleg rendelkezik egy Windows alrendszerrel Linux számára. Ez a WSLWindows Subsystem for Linux, amely a Hyper-V funkcionalitás egy részhalmazát használja arra, hogy a Linux alkalmazásokat egy valódi Linux kernelen futtassa a Windows alkalmazások mellett.

Hyper-V

A Hyper-V lehetővé teszi, hogy egy második vendég operációs rendszer hozzáférjen a hardvereinkhez, ahelyett, hogy a gazda operációs rendszer tetején futna, kevesebb hozzáféréssel az erőforrásokhoz. A valódi Android telefonok a Linux kernelt használják, a Microsoft pedig a WSL tetején Android keretrendszert épít a Windows  szerű  Android alrendszere érdekében. Úgy hangzik, hogy lényegében az x86 Androidot futtatjuk a Hyper-V-n.

Windows 11 rendszerben Android programok használata a gyakorlatban

A Windows alatt lévő Android-alkalmazásoknak ugyanúgy kell „érezniük” magukat, mint a natív Windows-alkalmazásoknak!

Felső szintű ablakkezeléssel, a tálca bejegyzése és a Start menühöz rögzítésének lehetőségével. A Windows 11 debütálásakor a Microsoft elmondta: „Behind the scenes, we actually create a proxy native app that handles the bridge between the Android app model and the Windows app model.” A kulisszák mögött tehát létrehoznak egy proxy natív alkalmazást, amely kezeli a hidat az Android és a Windows alkalmazás modellje között.

Feltehetően ez azt jelenti, hogy a rendszer olyan dolgokat fog biztosítani, mint  indítómenü parancsikon, ikonok, bejegyzések az alkalmazás eltávolító listáiba és így tovább, azaz minden cselekvésünk által az Android applikációt natív Windows alkalmazásnak fogja érzékelni.

Az architektúra kérdésköre!

A Microsoft az Android applikáció futtatását a lehető legkevesebb emulációval igyekszik biztosítani – lehet, hogy emuláció nélkül is, a számítógép és az alkalmazás leterheltségétől / teljesítményétől függően.

A Windows és az Android egyaránt x86 és Arm architektúrákon is futnak.

Ha Arm-on futtatjuk a Windows rendszert, és Arm Android-alkalmazást szeretnénk futtatni, akkor a dolgok remekül sikerülnek.

Ha x86 Windows rendszert használunk, a Microsoft megpróbálja elküldeni a kívánt Android alkalmazás x86 verzióját.

De ha az egyetlen rendelkezésre álló dolog egy Arm alkalmazás, akkor az „Intel Bridge Technology” segít abban, hogy az Arm kódot lefordítsa valamire, amelyet egy x86-os CPU futtathat!

A Microsoft segítőkészen felhívta a figyelmet arra, hogy ez a szolgáltatás az AMD processzorokon is működik.

Kommentem a stratégiai kivitelezéshez

A Microsoft kivitelezési megközelítése hasonló ahhoz, ahogy néhány más operációs rendszer elkezdte futtatni az Android-alkalmazásokat. A Chrome OS Android-alkalmazásának támogatása valószínűleg a legkiemelkedőbb példa. A Chrome OS már futtatja a Linux kernelt, és egy konténeres Android keretrendszert rak a tetejére az alkalmazások futtatásához. Ha x86-os Chromebookot használsz, a Chrome OS az Android beépített Arm-to-x86 bináris fordítását használja. Ha Linux asztali operációs rendszert használsz, az Anbox telepítése ugyanezt eredményezi – az Android keretrendszert a Linux tetejére tölti.

Mikor várható élesben a Windows 11?

A hivatalos bejelentés ígérete alapján azt mondhatom, valamikor a 2021 -es esztendő második felében kezdi el a rendszer a frissítés lehetőségét felajánlani, az arra alkalmas számítógépeken. Addig nincs jobb ötletem, tessék élni az Android emulátorok valamelyikének lehetőségével. Esetleg aki szeretné a béta változatát a Windows 11-nek már most kipróbálhatja, bár én nem ajánlom. Azt tanácsolom várja meg mindenki a véglegest 😉

A WSL nem épp stabil működése a Windows 10 rendszerben!

Remélhetőleg a Windows 11 környezetben az Android applikációk natív futtatásának lehetősége  Microsoft részről, nem lesz a Windows 10 rendszerében alkalmazott és a fentiekben már említett WSL megoldáshoz hasonló felsülés!

Ugyanis a GNU/Linux programok futtatási lehetősége a felhasználók többségének inkább használhatatlan volt, mint használható a Windows 10 környezetben, ahogy a fenti képernyőfelvétel is demonstrálja!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

“Windows 11 már Android applikációkat is futtatni fog” bejegyzéshez 1 hozzászólás

  1. Windows 11 és a köré fonódó úgynevezett PC health check vonatkozásában bizony kell egy megjegyzést tennem. Bill Gates fejőstehénnek nézi az embert, s nem kicsit, hanem nagyon, amikor megpróbálja mindenkivel Windows 11 kapcsán elhitetni, hogy nem megfelelő a számítógépe a CPU vagy egyéb kívánalmak miatt… Nos, Matolcsy után szabadon : „blöff, blöff, blöff”.

    Ha szeretnéd amúgy egy Windows 10 futtatására képes számítógépeden a Windows 11 operációs rendszert telepíteni, akkor nincs más dolgod, minthogy elhitesd a rendszerrel, hogy Windows 10 rendszer telepítése fog következni.

      Ehhez pedig a recept :

    ✅ Töltsd le a Microsoft oldaláról a Windows 10 és Windows 11 ISO fájlokat, az architektúrádnak megfelelően (felételezem 64 bites a rendszered).
    ✅ A Windows 11 ISO fájlban nézz szét és onnan a sources mappán belülről szedd ki az install.vim nevű fájlt. Méret alapján ez a legnagyobb, de a dolgok lényege is ebben rejlik.
    ✅A hivatkozott install.vim fájlt egészen egyszerűen tedd a Windows 10 ISO fájlod sources mappájába, az ottani install.esd vagy install.vim helyébe.

    A fenti lépések után, nincs más teendőd, mint elínditani a Windows 10 install anyagán belüli setup.exe fájlt és voilà már is nem fog sírni, a nem megfelelő hardver elemek, meg még az anyám tudja mik miatt.

    Az persze még egy kérdés, ha valaki, mint Bill, még le sem ül a pókerasztalhoz, de már füllent, akkor egyéb, esetleg globálisan nagyobb horderejű témákban mennyire lehet hitelt adni szavainak.

    Válasz

Szólj hozzá!