Cenzúramentes videómegosztó oldalak

Jó 🎞️videómegosztó oldalak két ismérve : a cenzúramentes és decentralizált állapot

ℹ️ A blokklánc alapú technológia létjogosultsága a videómegosztó oldalak esetén is felmerül.

Erről a témáról szeretnék most beszélni, kitágítva a videómegosztó oldalak körüli gondolkodásod. A tartalmamhoz az ötletet pont az adta, hogy az egyik ismerősöm a YouTubeTM adatvédelmi incidensére hivatkozott. ⚠️ Májusban egyszer már szintén pedzegette a témát, így hasznos lehet a cenzúramentes és nagyobb felhasználói biztonságot nyújtó videómegosztó oldalak publikációja.

📣 Az élet számtalan területén szembesülhetünk a cenzúra problémájával. Objektív meggyőződésem, hogy a cenzúramentes videómegosztó oldalak alapjait is a blokklánc technológia teremti meg❗

👏 YouTube alternatívák, egyéb videómegosztó oldalak

Alábbiakban tehát, a YouTubeTM, blokklánc-alapú alternatíváiról, hasznos videótárhely-platformok elérhetőségéről informállak. 👇


LBRY, D.Tube, BitChute, THETA, Odysee


A videótárhely vagy -megosztó platformok olyan szolgáltatásokat jelentenek, amelyek megkönnyítik a videóalapú tartalmak feltöltését, megtekintését, megosztását és streamelését az interneten.

Jelenleg a Google Big Tech óriás YouTubeTM-ja a világ legnagyobb platformja a videómegosztó oldalak felhozatalában. Több mint 1,9 milliárd havi bejelentkezett felhasználóval, napi egymilliárd órányi videóval. S a nap minden percében, több mint 500 órányi tartalommal. Az ingyen munkaerőt, lelkesedést, filléres ellentételezésért, mellesleg a Gugli köszöni szépen, főleg azt, hogy ezzel domináns szereplővé alakítják a videómegosztó oldalak között 😆

A lenyűgöző számok ellenére a YouTubeTM nem mentes a hibáktól. Valójában a videómegosztó platformnak számos hátránya van, amely egyéb videómegosztó oldalak létjogosultságát teremti meg.

Ezek a hibák pedig, pont a központosításból, azaz centralizált megvalósításából erednek❗

✅ A központosított videómegosztó oldalak problémái :

  • egyes videókkal kapcsolatos szigorúbb bevételszerzési irányelvek,
  • a tisztességtelen videópromóciós algoritmusok,
  • a személyre szabott támogatási szolgáltatás hiánya,
  • a Big Tech cégekre olyannyira jellemző homályos szerződési feltételek,
  • nehezen átlátható adatgyűjtési metódusok, s az ezzel együtt járó adatvédelmi aggályok.

E sürgető kihívások miatt a YouTubeTM számos nézője és tartalomkészítője aktívan fontolgatja, egy alternatív platformra való átállás ötletét. Én pedig segíteni kívánok az alternatív videómegosztó oldalak 🔍felkutatásában. 😊


YouTube alternatívák, azaz a jövő decentralizált videómegosztó oldalak platformjai

A blokklánc technológia térnyerése több innovatív videómegosztó oldalak megjelenéséhez vezetett, amelyekre mindenképpen érdemes felfigyelni.

Blokklánc alapú videómegosztó oldalak.

Noha ezek a platformok a YouTubeTM dominanciáját nem szárnyalják túl, jóval kevésbé elterjedtek, az alábbi ismérvek miatt, nagyon is érdemes rájuk figyelni és a videómegosztó oldalak között nyilvántartani :

  • némelyek decentralizációt,
  • nyílt forráskódú fejlesztést,
  • átlátható feltételeket,
  • továbbfejlesztett keresési algoritmusokat,
  • adatvédelemre összpontosító megközelítéseket,
  • alternatív fizetési rendszereket kínálnak a tartalomkészítők számára különböző 🔗 kriptovaluták által.

Szerintem ezek a YouTube alternatívák, javítani fogják a videó streaming megoldásokat és még szélesebb lesz a cenzúramentes videómegosztó oldalak kínálata a jövőben.  👇

LBRY

A 🔗 LBRY egyik jelmondata, hogy a videókészítés és sugározás számára ugyanazokat az alapokat teremti meg, mint példádul a Bitcoin az alternatív pénzügyi monetáris rendszer számára. Mondjuk, magabiztos egy szlogen, ez tény.

A videómegosztó oldalak között, nem kifejezetten videómegosztó szolgáltatásként, hanem minden típusú digitális tartalom piacterének tekinti magát, a videóra helyezve a hangsúlyt. A platform célja, hogy protokoll-alapú kapcsolatot hozzon létre a felhasználók és digitális tartalmaik között – ezek lehetnek filmek, játékok, könyvek vagy képek.

Kiknek ajánlja ingyenes szolgáltatását a LBRY❓

✅ A LBRY, Inc. hasznos alkalmazásai elérhetők Android, Windows, Linux, iOS valamint macOS operációs rendszerekre.

  • a magánélet-tudatos,
  • a szabadság szerelmesei,
  • művészek,
  • tartalomgyártók,
  • számítógépes geekek

és hasonló érdeklődésű emberek számára kínálja szolgáltatásait.

Jellemzők

A LBRY megértéséhez fontos, hogy protokollnak és szolgáltatásnak is tekintsük. Ezt szem előtt tartva a protokoll biztosítja a decentralizált és blokklánc alapú peer-to-peer hálózat működtetéséhez szükséges technikai infrastruktúrát,

ahol a 👥 felhasználók

  • szabadon oszthatnak meg,
  • vásárolhatnak
  • és tölthetnek le tartalmakat.

Maga a szolgáltatás meglehetősen egyszerű. Könnyen lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy bármilyen típusú digitális tartalmakat böngésszenek, tároljanak, megosszanak, fel és letöltsenek.

Így az olyan szolgáltatások, mint a tartalomfelderítés, a tartalomterjesztés és a tranzakciók elszámolása, mind integrálva vannak a szolgáltatás technikai infrastruktúrájába, ezáltal zökkenőmentes élményt nyújtanak a felhasználóknak.

A LBRY videómegosztó saját fizetőeszközéről

A felhasználók egyes tartalmakra, amelyek fizetős módban vannak, előfizethetnek. Ugyanakkor a saját maguk által készített tartalmakért is bevételre tehetnek szert. 👇

A videómegosztó oldalak, különösen a blokklánc technológia előnyeit kínáló lehetőségek, gyakran teremtenek a vloggerek számára bevételi lehetőséget, valamilyen kriptovaluta formájában. A LBRY esetén az LBC token ezt a célt szolgálja.A platform LBRY-kreditekre, azaz az LBC tokenre támaszkodik. Ezt a fizetőeszközt, digitális tartalom vásárlására lehet felhasználni. A token elnevezése egyébként LBRY Credits kifejezésből ered. Saját hálózatát használja, tehát ez natív token, azaz coin.

Mivel azonban rendszerint a kriptovaluták világában spekulálnak, és egyelőre kevesen értik meg egy adott ökoszisztéma lényegét, így egyes kriptovaluták, mint ahogyan a jelenleg hivatkozott LBRY fizetőeszköze az LBC is, azzal a problémával néz szembe, hogy az ismertebb CEX platformok, nem igazán listázzák. A központosított kripto tőzsdékről ugyanis tudni kell, hogy náluk forgalomban a lényeg, s bizonyos kritériumokat írnak elő. Az LBC fizetőeszköz filozófiájára szerintem rá lehet érezni, ha áttanulmányozzuk az 🔗 LBRY protokoll működését.

Mely kriptováltók támogatják?
Az alábbi DEX felületeken megtalálható

Szerzői jogokkal kapcsolatos kérdések

A szerzői jogi védelmet a nyilvános főkönyv biztosítja, ahol minden feltöltés és vásárlás rögzítésre kerül, így a tartalomjog-tulajdonosok könnyebben indíthatnak jogsértési eljárást a tartalmaikat jogellenesen felhasználókkal szemben.

Hosszú távon a LBRY egy teljes értékű ökoszisztémává válhat, amelynek célja, hogy megkönnyítse minden típusú digitális tartalom megvásárlását, tárolását, értékesítését, de nem kizárólagosan a videókat, zenét, alkalmazásokat, e-könyveket.

Felhasználói felület

A LBRY célja, hogy platformját a lehető legkönnyebben használhatóvá és legegyszerűbbé tegye. Videómegosztási szempontból az 🔗 LBRY.TV olyan kezelőfelületet kínál, amely ügyesen megtervezett, és hasonló más videómegosztó platformokhoz, mint amilyen például a YouTubeTM.

Ingyenes és fizetős videók egyaránt megtalálhatók – az ingyenes nézéshez nincs szükség további lépésekre, például fiók létrehozására, míg a fizetős videókhoz kripto alapú fizetés és regisztráció szükséges.


D.Tube

A platform weboldala szerint a 🔗 D.Tube képviseli a világ első kripto alapú videóplatformját, amely decentralizált és a STEEM blokklánc által biztosított infrastruktúra felhasználásával épült fel, az IPFS P2P hálózat alkalmazásával.

Biztosítottam már a STEEM blokklánc hasznosságára egy apróbb betekintőt anno,  amikor érintettem a 🔗 pénzkeresés blogolással témáját, ahol a bevétel alapja a Steem kriptovaluta.

Megjegyzem ugyanakkor, hogy a Steem blokklánchoz kötődő gyökerei a platformnak csupán az első generációs megvalósítását jelentette a 2017-es évben.

A DTube Coin azaz DTC a d.tube videómegosztó portál fizetőeszköze, amely szintén a cenzúramentes videómegosztó oldalak egyike.2019-ben ugyanis a DTube kifejlesztette egyedülálló alsóbb rétegű blokkláncát, az Avalont, hogy javítsa a platform skálázhatóságát, hogy új koncepciókat és segédprogramokat vezessen be.

Ezen újdonságok között az Avalon biztosítja, hogy minden közösségi hozzájárulás, például bejegyzések, szavazatok és címkék DTube Coin (DTC) formájában kapjon jutalmat, amelyet a blokklánc állít elő és terjeszt.

✅ Az általam említett DTube Coin (DTC) úgynevezett fehérkönyvét (whitepaper) 🔗 ITT olvashatod el!

A vloggerek ösztönzése

A felhasználókat arra ösztönzik, hogy a DTC megszerzésével járuljanak hozzá a közösséghez, ami 1 DTC/1 VP/1 óra arányban szavazati jogot biztosít számukra. A szavazati jog pedig lehetővé teszi a felhasználóknak, hogy több DTC-t szerezzenek tartalom válogatásával, bejegyzések feltöltésével, megosztással, megjegyzésekkel stb.

Ez a modell arra ösztönzi a felhasználókat, hogy ne vegyék ki pénztárcájukból DTC kriptovalutájukat, és ne cseréljék le másik kriptodevizára, mivel ezzel elveszítenék minden szavazati jogukat és részesedésüket a platformon.

A blokklánc egy delegált tétbizonyítási (🔗PoS) konszenzusmechanizmusra támaszkodik, amelynek során a közösség tagjai „vezetőket” választanak, akik ezután érvényesítik és kibányásszák a blokkláncot, valamint a közösség szavazatai alapján végrehajtják a jövőbeli változtatásokat.

A DTube az „egy lánc – egy alkalmazás” elvét követi, mivel minden alkalmazásnak saját blokklánca van. A DTube számára a natív Avalon blokklánc lehetővé teszi a hatékony láncon belüli irányítást, ahelyett, hogy a STEEM blokklánctól függene, amely több száz különböző alkalmazásnak ad otthont, a közösség-specifikus változtatások végrehajtásához.

Jellemzők

A D.Tube terve mindenekelőtt az, hogy a legmodernebb videó streaming szolgáltatást kínálja, ahol a felhasználók minden típusú tartalmat megtalálhatnak és feltölthetnek.

Integrált kriptovaluta-ösztönzővel rendelkezik, mivel a videók megtekintése, feltöltése, megosztása és kommentálása a megváltoztathatatlan blokkláncon keresztül zajlik.

Milyen fajta cenzúra van itt?

A platformot úgy tervezték, hogy ellenálljon a cenzúrának – technikai szempontból a vállalatnak nincs tényleges eszköze a videók cenzúrázására vagy a konkrét tartalmi irányelvek érvényesítésére.

A cenzúra a felhasználók kezébe kerül, akik eldöntik, hogy mely videókat cenzúrázzák vagy népszerűsítik pozitív és negatív szavazataik útján.

A felhasználók kriptovalutával is jutalmazhatják a tartalomkészítőket, így egy teljes értékű ösztönző programot kínál a platform.

A YouTubeTM és más videómegosztó szolgáltatásokkal ellentétben a D.Tube-t úgy tervezték, hogy minden felhasználó számára méltányos legyen. Ezt szem előtt tartva a platform nem támaszkodik rejtett algoritmusokra, amelyek eldöntik, hogy mely videók kerüljenek a címlapra, és melyek azok, amelyekből lehet bevételt szerezni.

Valójában minden szolgáltatással kapcsolatos adat nyilvánosan elérhető. Végül, de nem utolsósorban a szolgáltatás reklámmentes. A felhasználók dönthetnek úgy, hogy maguk hirdetnek a feltöltött videókon belül.

A DTube felületéről

A felhasználói felület szempontjából a platform meglehetősen hasonló a YouTubeTM világához, abban az értelemben, hogy az UX meglehetősen hasonló tervezési keretrendszert sejtet.

DTube videómegosztó portál. Videóiddal DTC kriptovalutára tehetsz szert. Cenzúramentes videómegosztó oldalak egyike.

Az új videók böngészése és felfedezése meglehetősen egyszerű, mivel a szolgáltatás több szakaszt kínál, beleértve a népszerű videókat, a felkapott videókat, az új videókat, a későbbi megtekintést, valamint áttekinthetően prezentálja a vezető videókat/felhasználókat.

Ha videómegosztással szeretnénk kripto alapú bevételre, DTC kriptovalutára szert tenni, viszonylag egyszerű a dolgunk.

✅ Érdemes a 🔗 Brave böngészőt használni, amiről szintén már írtam❗

Azért célszerű, mert értelemszerűen regisztrálni úgy tudunk, ha csatlakoztatjuk kriptárcánkat. A DTube alapértelmezetten a Metamaskot kínálja fel. A Brave integrált saját kriptotárcája viszont ezzel kompatibilis.


BitChute

A 🔗 BitChute mögött álló cégnek is egyszerű célja van:

ellenállni az internetes cenzúrának❗

Ennek érdekében a videómegosztó platform decentralizált és közösségi finanszírozású, miközben olyan szabályokat alkalmaz, amelyek segítenek elkerülni a cenzúrát.

Jellemzői

Ami a BitChute szolgáltatásait illeti, hasonlóan működik, mint a legtöbb interneten elérhető videómegosztó platform. A tartalom feltöltéséhez a felhasználóknak fiókot kell létrehozniuk, míg a streamelés regisztráció nélkül is egyszerűen elvégezhető.

BitChute szintén a decentralizált, cenzúramentes videómegosztó oldalak egyike.

A videófeltöltések – ahogy talán a ☝️ képernyőfelvételemen is látszik – szépen kategóriákba vannak sorolva. Beleértve anime, művészet, autó, szépségápolás, business, barkácsolás, oktatás, szórakozás, egészségügy, zene, hírek, család stb.

Felhasználói felületéről

Ami jó benne, hogy az egyszerűségre törekszik. Néhányan azt mondják, hogy ez egy kicsit régimódi és bizonyos szempontból hiányos, de a szolgáltatás ügyesen végzi a fő feladatát. A megtekintés és a feltöltés minden bizonnyal zökkenőmentes élmény lesz., és cenzúramentes, vagy nem ez a lényeg❓😉

Csak érdekességképpen jelzem, hogy a cenzúramentességének egyik legnagyobb garanciarendszere, pont az, hogy a világot irányító pénzügyi oligarchia gépezet, azért így a 2023-as esztendőben rá szállt. Legalábbis a Humza Yousaf ügy, a skóciai rendőrségnél kiverte a biztosítékot.


THETA

A THETA platform célja, hogy a felhasználók számára egy decentralizált, következő generációs videószolgáltatást biztosítson.

Jellemzőiről a tudnivalók

Itt most ne egy videóplatformot képzelj el, mint amit az eddigi és ezután lévő példákban látni fogsz. Itt inkább saját videómegosztó kreálására akad lehetőség.

Ez inkább egy nagyon is hasznos ökoszisztémát jelent, mely keretében a 🔗 THETA egy jól használható API-t kínál, mindazok számára, akik szeretnének egy professzionális videóplatformot kifejleszteni és üzemeltetni.

Peer-to-peer (P2P) platformként a THETA kiváló minőségű és zökkenőmentes videó streamelést biztosít, mivel a videókat világszerte szervereken tárolják, és igény szerint azonnal elérhetővé teszik a nézők számára.

A P2P üzleti modell azt jelenti, hogy a platform üzemeltetői nem fektetnek be közvetlenül a hosting infrastruktúrába, hanem ez a felelősség több ezer ösztönzött hoszt kezébe kerül, így jelentősen csökkentve a platform üzemeltetési költségeit. Ez magasabb bevételi potenciálhoz vezet a tartalomkészítők számára, így jobb minőségű streameket biztosít.

Nemcsak a videóplatformok fejlesztőit ösztönzi a THETA

A felhasználók THETA Fuel jutalmakat kapnak, ha megosztják sávszélességüket és számítógépes erőforrásaikat. A THETA token ezután becserélhető más kriptovalutákra, vagy felhasználható a tartalomkészítők jutalmazására.

A THETA nyílt forráskódú megközelítést alkalmaz mind a hálózatában, mind a protokolljában, ezáltal jelentős mértékű átláthatóságot tesz lehetővé. Ezenkívül a tartalomszolgáltatók és a videóplatformok szabadon használhatják a meglévő API-t, hogy speciális decentralizált alkalmazásokat (dApps) készítsenek közönségük számára.

A Theta Edge Node mely rendszerekre telepíthető?

Ha a számítógéped erőforrásait felhasználva csomópontként funkcionálsz, akkor THETA Fuel-t szerezhetsz, amit átválthatsz akár más kriptovalutára is.


Odysee

Az 🔗 Odysee szintén egy érdekes decentralizált videómegosztó platform, lásd a részleteket. 👇

Lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a cenzúrától való félelem nélkül töltsenek fel és oszthassanak meg videókat. A blokklánc technológián alapul, így biztonságos és átlátható platform a felhasználók számára.

Az Odysee segítségével a felhasználók jutalmat szerezhetnek tartalmaikért, így ez is az egyedülálló platformok táborát bővíti a videókészítők és -rajongók számára.

Pontosan mi is a lényege?

Decentralizált videómegosztó platform, amely a fentiekben már bemutatott 🖕 LBRY blokkláncon fut. Ez egy közösség által vezérelt platform, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy videókat töltsenek fel, osszanak meg és nézzenek anélkül, hogy félniük kellene a cenzúrától vagy egyéb adatvédelmi aggályoktól.

A platform egyedülálló jutalmazási rendszeren alapszik, ahol a felhasználókat videók feltöltésére és megosztására ösztönzik. Jutalmakat szerezhetnek LBRY-kreditek (LBC) formájában, amelyeket felhasználhatnak különböző tartalmak vásárlására a platformon, vagy akár fiat valutára is beválthatják.

Így működik az Odysee :
  • Felhasználó feltölt egy videót a platformra.
  • A videót, számítógépek (csomópontok) hálózatán tárolják a világ minden táján.
  • Ha valaki meg akarja nézni a videót, a videó közvetlenül az egyik csomópontból a néző eszközére kerül.
  • A videót feltöltő felhasználó jutalmat kap LBRY-kreditek (LBC) formájában.

Odysee vs hagyományos videómegosztó oldalak

Az Odysee egyik legnagyobb előnye a hagyományos videómegosztó platformokkal szemben a decentralizált állapota.

Az Odysee közkedvelt a decentralizált elven működő cenzúramentes videómegosztó oldalak között. Az LBRY blokklánc megoldását használja.

Centralizált kontra decentralizált: A hagyományos videómegosztó platformok központosítottak, ami azt jelenti, hogy egyetlen entitás irányítja a platformot. Mivel az Odysee decentralizált hálózaton működik, kiküszöböli a közvetítő szükségességét, és csökkenti a cenzúra vagy adatvédelmi problémák esélyét.

Jutalmazási rendszer: A szokványos videómegosztó platformok nem rendelkeznek jutalmazási rendszerrel a tartalomkészítők számára. Az Odysee-n a tartalomkészítők LBRY-jóváírásokat (LBC) kriptovalutát szerezhetnek videók feltöltéséért és megosztásáért.

Adatvédelmi kérdések: A hagyományos videómegosztó platformok gyakran gyűjtenek és tárolnak felhasználói adatokat, amelyek adatvédelmi aggályokat vethetnek fel. Az Odysee decentralizált hálózaton működik, nem gyűjt és nem tárol felhasználói adatokat, így biztonságos és privát platform a felhasználók számára.

Cenzúra: A hagyományos videómegosztó platformok ki vannak téve a cenzúrának, és a tartalom különféle okokból eltávolítható. Ez a jelenség egy decentralizált rendszerben, nem igazán valósul meg.

🤔 Miért jó és szükséges a decentralizált videómegosztó oldalak jelenléte❓

A peer to peer / blokklánc alapú videóplatformok jelentik a jövőt! Nem számít, milyen jó szándékúak a „Youtube klónok”, amikor elindulnak. Végül valamennyien engedelmeskednek a cenzúra összes létező formájának, behódolva a mainstream világot uraló pénzügyi oligarchia érdekeinek.

Hihetetlen, hogy a politikai szférában is mennyien sírnak, hogy cenzúra áldozataivá válnak. Oké, értem én, hogy a videómegosztó oldalak arzenáljából nekik arra van szükségük, ahol magyar a felhasználói közösség, meg ismert, stb.

📣 Csak közben azt felejtik el, hogy rengeteg erőforrást és pénzt – jórészt közpénzt, támogatói pénzt – ölnek bele a saját videócsatornájuk reklámozásába, hogy legyenek követőik. Aztán a központosított elven működő videómegosztó oldalak egyik percről a másikra elveszik tőlük ami a „sajátjuk” 😂

👏 Szóval, ha már ennyi energiát ölünk bele valaminek a reklámozásába, akkor nem lenne biztonságosabb és megfontoltabb ezt egy decentralizált rendszerben tenni❓

Újabb és újabb decentralizált videómegosztó oldalak jelenlétére mindig is szükség lesz. 🙏Köszönöm, hogy olvastad cikkem, remélem tudtam pár hasznos tippet adni. 👋

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

“Cenzúramentes videómegosztó oldalak” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Jó cikk, köszi, nagyon fontos téma. Pár dolog túl van fényesítve, pl dübörög a cenzúra az összes platformon (mutathatok olyan BitChute videót, ami azt írja ki, hogy az EU-n belül nem nézhető meg, de nemrég az Új-Zélandi kormány kérésére (a Gab-et kivéve) mindenki törölt egy konkrét videót). (Egy bűnesetet dolgozott fel, megkérdőjelezve a publikált felvételeken látható dolgokat.)

    Alább egy jó összefoglaló, frissítés, mert az LBRY-ről amiket ír a cikk, azok inkább 3-4 éve voltak igazak sajnos! 🙁

    https://odysee.com/@blenderdumbass:f/History_Of_LBRY_And_How_Odysee_Swept_It_Under_The_Rug:d

    Válasz
    • Szia Feri,

      Köszi a visszajelzést. Természetesen teret engedtem a kommentedben lévő cikknek, pártolom az információáramlás szabadságát. Az szomorú eset ha egy cikket vagy videót törölnek. Viszont én a publikációmban kiemeltem az API hasznosságát is, jelezve a THETA létezését. Tudom, hogy ehhez programfejlesztői ismeretre van szükség, de úgy gondolom ha valakinek fontos, hogy ne legyen cenzúrázva, akkor tulajdonképpen létrehozza a saját videómegosztó platformját, s annak a terjesztésébe öli bele az erőforrásait.

      Egyebekben, azért azt megjegyzem, hogy a cikk amire a linked mutat, eljátszott a gondolattal, hogy mi lesz ha az Odysee törli a cikket. Nos, azért úgy látszik, valahogy ez eddig nem történt meg az elmúlt, lassan negyedév során.

      Válasz

Szólj hozzá!