Mi az az 5G?

5G technológia

5G technológia alapjait, már csak a sok áltudományos marhaságok miatt is érdemes kicsit közelebbről szemügyre venni. Bár a hölgyek álláspontja szerint a férfiaknak bőven elég az 1G is, sőt még sok is, hiszen nem tudják kezelni 😉

Viccet félre téve, nem az 5G a veszélyes, hanem inkább a köré csoportosuló álhírek. A média, hasonlóan a Covid-19 féle parádéhoz – bár nem olyan nagy mértékben – de tüntetésekig fajuló tettlegességekig fejtette ki, s talán jelenleg is, a nem éppen jó szándék által vezérelt hatalmát.

5G technológia esetleges élettani hatásai

Bátran kijelenthető, hogy az 5G kapcsán semmilyen egészségkárosító hatástól nem kell tartani, ezt eddig alátámasztotta az összes nemzetközi tudományos szakvélemény.

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) is kijelentette, hogy a széleskörű vizsgálatok alapján nem igazolható, hogy bármiféle egészségkárosító hatása lenne a rádiófrekvenciás sugárzásoknak, jóllehet a jövőben a WHO hitelessége és függetlensége egyre inkább háttérbe fog szorulni, hiszen filantrópok által támogatott platform.

Az 5G hálózat fejleményei, egy kis előretekintés

Már évek óta dolgoznak az 5G rendszerén, kiegészítve a rendelkezésre álló 1G (analóg), 2G (GSM), 3G és 4G/IMT-Advanced technológiai sztenderdjeit. Magyarországon a Vodafone kezdte el először alkalmazni az 5G lehetőségeit. Mint minden fejlődés csírájára, erre is igaz, hogy az ide vezető  ösvényt, vagy a hadsereg, vagy a tudomány teremti meg. Az 5G alapgondolata valamikor 2008-ban a NASA berkein belül fogant meg, ugyanis az űrkutatási központnak akut szüksége volt egy valóban hatékony internetprotokollra, hogy a nanoműholdak közötti kommunikációt felgyorsítsa, de mindezt kis energiafogyasztás mellett!

Milyen eredményeket várunk az 5G által?

Erre a 2020-as évre ígérték a szélesebb körű, globális tesztelését ennek a bizonyos 5. generációs mobilhálózatnak, köszönhetően a 2019-ben elért eredményeknek, amelynek a lehetőségét 2016 júliusa jelentette.  Az Amerikai Egyesült Államok úgynevezett Kommunikációs Bizottsága ekkor fogadta el, hogy az 5G hálózat a 28, 37 és 39 GHz-es frekvenciasávokon működhessen.

Az 5G ismérvei
  • Gyorsaság
  • Szinte azonnali reakció
  • Jobban terhelhető hálózat
Mi az az 5G?

Az 5G egyszerű értelmezése az, hogy gyorsabb, mint a 4G. Ez igaz, sokkal gyorsabb.  A legtöbb becslés azt sugallja, hogy ez 1-10 Gbps lesz. Napjainkban a felhasználói tesztekkel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok még elég soványak hazánkban, de ez érthető is. Hiszen az 5G még Budapesten elég gyerekcipőben jár. Ehhez bőven elég rápillantani a lefedettség, cikkem írásának pillanatában lévő eredményére (de KLIKK IDE és az aktuálist is megleshetjük).

5G lefedettség – Budapest, Magyarország!

Az 5G technológia általi lefedettség

Mi az 5G célja?

Az 5G az OFDM-en ( Orthogonal Frequency-division Multiplexing) alapul. Ez egy módszer a digitális jel több különböző csatornán történő modulálására, az interferencia csökkentése érdekében. Az 5G vezeték nélküli technológia célja a nagyobb multi -Gbps csúcsidő-sebesség, az ultra alacsony késleltetés, a nagyobb megbízhatóság. Persze a hatalmas hálózati kapacitás, a megnövelt rendelkezésre állás, és az egységesebb felhasználói élmény elérése sem utolsó szempont.

A nagyobb teljesítmény és a jobb hatékonyság új felhasználói élményeket teremt, és összekapcsolja a különböző technológiai iparágakat.

A 4G LTE-hez hasonlóan az 5G ugyanazon mobil hálózati elveken alapul. Az új 5G NR (légi átviteli közeg) azonban tovább javíthatja az OFDM-et, hogy sokkal nagyobb rugalmasságot biztosítson.

Az 5G technológia



A jelentős sebességnövekedés lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy egy teljesen új módon lépjenek kapcsolatba a technológiával, jobban összehangolja az embereket és az eszközöket, az eszközök zökkenőmentes integrációjával az élet minden területén. Ez az 5G egyik legnagyobb értékesítési pontja!

Ezenkívül az 5G más technológiai innovációk kifejlesztéséhez vezethet, mint például a blockchain beépítése a mainstreambe és a jelenlegi MI képességek fejlesztése.

Az 5G lehetősége az előző generációs megoldásokhoz képest!

Az 5G szélesebb sávszélességet kap, kiterjeszti a spektrumforrások felhasználását, a 4G-nél használt 3 GHz-es alsó tartománytól 100 GHz-ig, és annál is tovább. Az 5G mind az alsó sávban (például 6 GHz-nél kisebb), mind az mmWave (például 24 GHz-es vagy annál magasabb) sávban működhet, ami szélsőséges kapacitást, több Gbps átviteli sebességet és alacsony késleltetést eredményez.

Az 5G célja, hogy ne csak gyorsabb, jobb mobil szélessávú szolgáltatásokat nyújtson a 4G LTE-hez képest, hanem új szolgáltatási területekre is kiterjesztődjön, például a missziókritikus kommunikáció és az IoT (Internet of Things -számítástechnikai eszközök rendszere) összekapcsolásával. 

Természetesen ennek nagy része továbbra is spekuláció, és az 5G-hálózatokkal kapcsolatos állításokat még valóban tesztelni kell a valós életünk gyakorlatában. A megnövekedett sebesség és alkalmazkodóképesség azonban izgalmas kiegészítővé varázsolja a technológiai iparágak számára.

5G összehasonlítása a sebesség alapján!

Az 5G technológia összehasonlítása más G technológiákkal a sebesség függvényében.

A sebességnövekedés miatt, már napjainkban is akik 5G képes mobiltelefonokkal rendelkeznek a HD kommunikáció és a videónézések során kiaknázhatják az előnyeit, akadni nem fog egyszer sem, az tuti 😉 Bár szerény véleményem szerint e területen azért a 4G sem teljesít rosszul.

Némi jövőbe tekintés, az 5G irányvonala

A távlati jövőben olyan kulcsfontosságú kommunikációkban fog szerepet játszani, mint például a személygépkocsik egymással való kommunikálása, amikor is már emberi beavatkozás nélkül az autót a Mesterséges Intelligencia fogja vezetni. Ez egyáltalán nem utópisztikus dolog, s nem egy SCIFI regénybe illő sorok ezek.

Apróbb visszatekintés

Tisztelettel utalnék mindenki számára az ősrégi ARGO projektre. Ezt még fiatalabb koromban olvastam a Linux Journal havi magazin 1999 márciusi számában. Lényege, egy GNU/Linux operációs rendszerrel felvértezett laptop volt. Speciális algoritmus háttérrel dolgozott, egy mezei Pentium MMX 200MHz-es processzorral. 32 MB RAM paraméterekkel és külső kamerákkal rendelkezett Ezekkel felvértezve képes volt arra, hogy az olaszországi autóúton emberi beavatkozás nélkül, a közlekedési szabályokat betartva vezesse az autót!

A jelen…

Ahhoz képest pedig az IT – polgári felhasználási viszonylatban is – fényéveket ugrott előre. Az önirányító járművek egymással való kommunikációjában a sebesség, a reakcióidő miatt nagyon fontos. Egyébként a közúti balesetek számát pont ez tudja csökkenteni, hiszen a mesterséges intelligencia reakcióideje jóval alacsonyabb. Ilyen szituációban minden csupán az átviteli közegtől függ, s itt lesz óriási jelentősége az 5. generációs hálózatnak.

5G technológia a gazdasági élet aspektusából

Egy mérföldkőnek számító 5G-gazdasági tanulmány prognosztizálta, hogy az 5G teljes gazdasági hatása valószínűleg 2035-re megvalósul az egész világon – iparágak széles skáláját támogatva, és potenciálisan akár 13,2 billió dollár értékű áru és szolgáltatás forgalmat eredményezhet.

Ez a hatás sokkal nagyobb lenne, mint amit a korábbi hálózati generációknál hozamként tapasztalhattunk. Az új 5G hálózat   fejlesztési követelményei a hagyományos mobilhálózatokon túl is kiterjednek különböző iparágakra, például az autóiparra. A tanulmány azt is feltárta, hogy az 5G ellátási értéklánc (beleértve az eredeti gyártókat, a szolgáltatókat, a tartalomkészítőket, az alkalmazásfejlesztőket és a fogyasztókat) önmagában 22,3 millió munkahelyet tudna támogatni, vagyis  személyenként egynél több munkahelyet nyújthatna Pekingben, Kínában.  Csak az idő fogja megmondani, hogy mi lesz a teljes „5G-hatás” a gazdaságra.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük