Proof of Stake konszenzus mechanizmus

Proof of stake magyarul

A Proof of stake egy kriptovaluta konszenzusos mechanizmus, tranzakciók feldolgozására és új blokkok létrehozására a blokkláncban.

A konszenzus mechanizmus lényege általánosságban

A konszenzusos mechanizmus az elosztott adatbázisba történő bejegyzések érvényesítésének és az adatbázis biztonságának megőrzésének módszere, az egyetértés jegyében.

konszenzus mechanizmus egyik a Proof of Stake

ℹ️ Tudj meg többet erről a bizonyos tét igazolásáról (PoS) és arról, hogy miben különbözik a munka igazolásától (🔗 PoW)❗

Hogyan működik valójában a tét igazolása azaz a Proof of Stake?

A tét igazolásával véletlenszerűen választanak ki egy érvényesítőt, részben az alapján, hogy hány érmét (coin-t) kötöttek le a blokklánc hálózatban, amit tétnek is neveznek.

A coin biztosítékként működik, és ha egy résztvevőt vagy csomópontot választanak ki egy tranzakció érvényesítésére, jutalmat kapnak.

🤔 Szóval a lényegi különbség a PoW és PoS konszenzus mechanizmusok között ❓

  • A Proof of Stake (PoS) véletlenszerűen kiválasztott érvényesítőket használ a tranzakciók megerősítéséhez és új blokkok létrehozásához.

 

  • A Proof of Work (PoW) kompetitív érvényesítési módszert használ a tranzakciók megerősítésére és új blokkok hozzáadására a blokklánchoz.

Mi az a kompetitív érvényesítés a PoW konszenzus mechanizmusnál? 

  • A PoW blokkláncon lévő validátorok, amelyeket gyakran bányászoknak neveznek, úgy próbálnak érvényesíteni egy blokkot, hogy választ találnak egy összetett számítási rejtvényre.

 

  • Ahogyan már írtam, ellentétben jelen cikk témájának PoS módszerével, a PoW konszenzus mechanizmus a versenyképesség mércéjét az alapján kezeli, hogy mely bányász képes a lehető leggyorsabban az említett rejtvény megoldására, amely elég nagy számítási kapacitást igényel, azaz energiafogyást.
Proof of Stake Proof of Work
A blokk létrehozóit érvényesítőknek nevezzük. A blokk létrehozóit bányászoknak hívjuk.
A résztvevőknek érmékkel (coin) vagy tokenekkel kell rendelkezniük ahhoz, hogy érvényesítővé váljanak. A résztvevőknek felszerelést és energiát kell vásárolniuk ahhoz, hogy bányászok lehessenek.
Energiahatékony Nem energiahatékony
Biztonság közösségi ellenőrzésen keresztül. Robusztus biztonság az előzetes költségigények miatt!
Az érvényesítők jutalomként tranzakciós díjakat kapnak. A bányászok blokkjutalomban részesülnek.

Miért érdemes segíteni a validátorok munkáját? 

A 🔗 validátorok mindig azok, akik az ellenőrzést elvégzik, azaz érvényesítik a tranzakciókat a blokkláncon. De itt vissza kell nyúlnom azokhoz az ismeretekhez, amit már elmagyaráztam, hogy 🔗 mi is az a stakelés.

A staker ugyanis kulcsfontosságú, hiszen nagyban segíti a validátorok munkáját azzal, hogy kriptopénzt helyez letétbe, természetesen kamat ellenében.

A lényeg a kamat😄

A Proof of Stake konszenzus mechanizmusnál a stakereknek tudomásul kell venniük, hogy az adott kriptopénztől függ, hogy milyen minimális coin szám szükséges a kamat megszerzéséhez.

Például a 🔗 CRO kriptovaluta remek, hiszen a crypto.org láncán keresztül ezek a folyamatok a DPoS konszenzus protokollon engedélyezettek, s elég jól működik.

Mely kripto hálózatok használják a Proof of Stake módszerét? 

Az Ethereum blokklánc egy különálló blokklánccal egyesül, ami radikálisan megváltoztatja a tranzakciók feldolgozását és az új ether tokenek létrehozásának módját.

A fejlesztők szerint az új rendszer, amelyet „proof-of-stake” néven ismernek, 99,9%-kal csökkenti az Ethereum blokklánc energiafogyasztását❗

Milyen hátránya lehetséges a PoS konszenzus mechanizmusnak?

A PoS egyik legnagyobb kritikája az, hogy kevésbé biztonságos, mint a PoW. Mivel nem követeli meg a bányászoktól, hogy energiát költsenek a konszenzusos folyamatban való részvételhez, nem elképzelhetetlen, hogy rosszindulatú személyek, nagyszámú tétjogkivonat megszerzésével, átvegyék a hálózat irányítását. Jóllehet ezzel egyáltalán nem ért mindenki egyet.

Fenti ok miatt a PoS azért kapott számos kritikát. Node, fejlődésben a lényeg, így az alábbi tartalom is nyilván érdekelni fog :

Ismerd meg a Pure Proof of Stake konszenzus mechanizmus lényegét, főképp azt miért lehet jobb, mint a jelen cikkben tárgyal PoS!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!