Mi az a USDC?

A USDC stablecoin ismertetése

Ismét folytatom a tervezett 🔗 stablecoin rovatom, s ezúttal az USDC árfolyamingadozást kiküszöbölő lehetőségével ismertetlek meg.

Az USD Coin azaz USDC egy digitális valuta, amelyet teljes mértékben amerikai dollár eszközök fedeznek. Valójában ez egy tokenizált amerikai dollár, aminek értéke olyan közel van az amerikai dollár (USD) értékéhez, amennyire csak lehet. Az USDC értékét úgy tervezték, hogy stabil maradjon, így az USDC stabil érmévé válik.

USDC stablecoin, stabil érme ismertető. Hogy tartja fent az 1:1 arányú értékét az amerikai dollárhoz képest❓

✅ A lényeg az, hogyha tranzakciót kezdeményezünk, azaz valamely FIAT deviza terhére veszünk USDC-t,

  • akkor azt a FIAT devizát amiből vásároltunk, egy amerikai dollárként helyezik el és tárolják, s állítják elő számunkra a kívánt USDC-t.
  • Amikor pedig az USDC-t adjuk el és valamilyen FIAT devizát kérünk érte cserébe, akkor annyi történik, hogy az USDC megsemmisítésre kerül, a régi jó bevált módszerrel. Ami azt jelenti, hogy az USDC elégetésre kerül, azaz egy privát kulcs nélküli kriptotárcába kerül, ahol értelemszerűen megsemmisül.

Az USDC alapvetően egy ERC-20 alapú token, de több blokklánc hálózaton is már életképes 👇

  • Ethereum
  • Algorand
  • Solana
  • Stellar
  • TRON

Az USD Coin sorsát kezdetben a Centre, a 🔗Coinbase  kriptovaluta tőzsde, valamint a Circle pénzügyi technológiai vállalat kezelte. A Centre célja a globális pénzügyi környezet megváltoztatása volt azáltal, hogy minden embert, kereskedőt, pénzügyi szolgáltatást és devizát összekapcsolt világszerte.

Említsünk pár szót az USDC előnyökről és hátrányokról is❗

Mellette lévő esetleges érvek :

  • Minimális, alacsony áringadozás.
  • Teljes mértékben az Egyesült Államok által szabályozott tartalékeszközökkel van fedezve. Mondjuk meg tudom érteni, ha valaki ebben hátrányt lát 😉
  • Infláció elleni fedezetként használható. Itt leginkább arra gondolok, hogy az USD a többi FIAT devizához képest a legkisebb mértékű inflációnak van kitéve, de valójában ez egy mesterkélt pálya. Hiszen a 🔗FED korlátlan nyomtatja az amerikai dollárt, így igencsak kérdéses, hogy mi a fedezet alapja. Leginkább az, hogy az eddigi trend szerint, a legtöbb ország, amerikai dollárban adósodik el. Tehát az USD értéke mesterkélten ott mutatkozik meg, hogy a devizapiac egyik leggyakrabban használt pénzneme.

Felmerülő ellenérvek :

  • Hát, jó ellenérv a spekuláns lelkűlettel rendelkezőknek, hiszen nincs árfelértékelődés. Igaz leértékelődés sincs. Node egy stabil érmének pont ez a funkciója, hogy ne is legyen. 🙂
  • A tartalékeszközök egyvelegét nem tették közzé teljes mértékben. Mondjuk ezen nincs csodálkozni való. Itt csupán arra szeretném Kedves Olvasóm figyelmét irányítani, hogy azért nem árt logikusan a folyamatokat megérteni. Tisztán érdemes látni, hogy a 🔗 Coinbase vállalat és a kibocsátott USDC stabil érme körül, milyen érdekeltségű körök is csoportosulnak. Azért a legnagyobb piaci dominanciával rendelkező 🔗 Binance vállalat és annak – már sajnos úgy kell fogalmaznom – egykori vezérigazgatója 🔗Changpeng Zhao, nem tudott véletlenül olyan óriási balhorgot elszenvedni.
  • Végül, nem mentes az amerikai dollár inflációjától és az együtt járó USD világra gyakorolt zéró produktivitásától.

Leginkább mikor, mire használják ezt az USDC stabil érmét❓

Fedezet a volatilitás ellen: A más kriptovalutáknak kitett befektetők csökkenthetik portfóliójuk volatilitását, ha stratégiailag vásárolnak egy stabil érmét, például az USDC-t. A jelentős piaci volatilitás időszakában USDC birtoklása segíthet stabilizálni a portfólió értékét.

Árképzés FIAT pénzben: A kriptovaluta tőzsdéken jegyzett digitális eszközök fiat pénzben árazhatók egy stabil érmével, például az USDC-vel.

Stabil árlekötés: Az USDC árstabilitása lehetővé teszi, hogy a stablecoin részvénytulajdonlást vagy alapbefektetéseket képviseljen. Az USDC a kötelezettségek vagy adósság megjelenítésére is használható.

Átutalások: Az USDC pénzeszközök határokon átnyúló küldésére használható. A címzettek tárolhatják az USDC-t anélkül, hogy bankszámlát használnának, vagy aggódnának az áringadozás miatt.

Amerikai dollár kitettség: Azok a befektetők, akik szeretnének kitettséggel rendelkezni az amerikai dollár felé, USDC-t adhatnak kriptovaluta befektetési portfóliójukhoz.

Infláció elleni fedezet: a helyi valutájuk inflációja miatt aggódó különböző országok befektetői tarthatnak stabil érmét, például az USDC-t, hogy segítsék FIAT devizájuk értékét megvédeni, ami persze hiú ábránd, de az emberiség számára a Remény halál meg utoljára.

Globális közösségi finanszírozás: A startup cégek és nonprofit szervezetek világszerte pénzt gyűjthetnek befektetőktől és adományozóktól digitális valuta kérésével. Az USDC-hez hasonló stabilcoin formájában történő forrásgyűjtés biztosítja, hogy a befolyt pénz értéke ne ingadozzon az idő múlásával.

Blockchain összekapcsolás: Mivel az USDC számos autonóm blokklánccal kompatibilis, az USDC módot jelenthet a fizetési rendszerek és alkalmazások blokkláncok közötti integrálására.

Az ismertetett stabil érme, a stablecoinok melyik fajtájába tartozik❓

✅ FIAT-fedezetű stabil érmék táborát színesíti❗

Az USDC-tartalékokat 🔗 Grant Thornton, LLP rendszeresen igazolja (de nem auditálja), a havi tanúsítványok pedig megtalálhatók a 🔗 Centre Consortium honlapján.

Mi ez a Grant Thornton, LLP

Egy globális számviteli és adótanácsadó cég, amelynek egyébként 🔗magyar képviselete is van, magyar nyelvű információkkal.

📜 Eddigi események kronológiai sorrendben

Az USDC-t először 2018. május 15-én jelentette be a  🔗Circle, és 2018 szeptemberében indították el.

2021. március 29-én a Visa bejelentette, hogy lehetővé teszi az USDC használatát fizetési hálózatán történő tranzakciók rendezésére.

2022 júliusában a Circle azt állítja, hogy 55 milliárd USDC van forgalomban.

2023. március 11-én az USDC elvesztette a dollárhoz kötöttségét, miután a Circle megerősítette, hogy 3,3 milliárd dollár, tartalékainak körülbelül 8%-a veszélyben van a Silicon Valley Bank előző napon bekövetkezett összeomlása miatt. Az USDC négy nappal később visszanyerte a dollárhoz való kötöttségét.

2023 augusztusában a Circle és a 🔗Coinbase bezárta a Centre Consortiumot, az USDC-t 2018 óta irányító szervezetet, és a Circle-t bízta meg az USDC kizárólagos irányításával. Mi következik ebből? Még inkább központosított lesz, még annál is, amilyen eddig volt. Az USA CEX óriás tehát bezárta a Centre Konzorciumot kapuit, szabályozási aggályok és üzleti stratégiájuk megváltozása miatt. Kell ennél többet ecsetelnem? 😉

USDC vs Bitcoin

Nemes egyszerűséggel az USDC értéke nem más mint az amerikai dollár értéke. Az USD alapvető problémája pedig az, hogy mindig többet nyomtatnak belőle, mint amekkora fedezetet tudnak valóban produktív piaci magatartással mögé helyezni. 

Ezzel szemben a Bitcoin (BTC) értékét pont az teremti meg, hogy igen szűkös a készlete. Ebben a monetáris rendszerben ugyanis a BTC maximum 21 millió darabból állhat, ennyi lehet belőle forgalomban. Jelenleg ebből a 21 millióból már 19 milliót kibányásztak. Eddig gyors volt a folyamat, viszont a következő hátralévő 2 millió darab BTC kibányászása nagyon nehéz lesz, ugyanis a kripto bányászok oldaláról egyre gigantikusabb számítási kapacitást fog megkövetelni.

📣 De az arany analógiájára, természetszerű megfigyelés, ha valamit nehéz kitermelni, annak értéke is van 😊

De a BTC legnagyobb értéke korántsem ez. Ez csupán azt segíti elő, hogy ne inflálódjon. A Bitcoin protokoll igazi pozitív tulajdonsága, emellett mégis inkább az, hogy nem manipulálható. A🔗 Coinbase és az USDC köré csoportosuló cégek, mint amilyen például a 🔗 BlackRock vállalat, pontosan ezért harcol a körme szakadtáig például a Bitcoin ETF megjelenéséért.

💡Mert mi is az ETF lényege❓

Az ETF a tőzsdén kereskedett alap rövidítése. Egy olyan befektetési alap, amellyel a tőzsdéken kereskednek, hasonlóan az egyes részvényekhez. Az ETF-ek általában egy adott index, szektor, árucikk vagy eszközosztály teljesítményét követik nyomon.

💭 Ügye érted már, hogy az említett Blackrock miért üdvözíti a Bitcoin ETF megjelenését?

Valójában azért, mert a földet irányító globális pénzügyi oligarchia, nagyon nem tudja az eredeti Bitcoin hálózaton, protokollon működtetett BTC-t manipulálni! Elkészíti tehát annak a klónját, azaz ami a nevében az, de azért mégsem az.

👏 Csak javasolni tudom, hogyha BTC-t szeretnél birtokolni, akkor gondoskodj arról, hogy azt az eredeti Bitcoin protokoll útján szerezd be, ahol rendelkezni is fogsz a saját privát kulcsoddal

Miért lehet érdemes USDC-t tartani

Rengeteg 🔗 kripto projekt van. Ezek között azért akad számos érdekes is. Van olyan hasznos célkitűzés, amely kifejezetten a 🔗 Coinbase CEX felülettel van partnerségben és például oda Gas fee (tranzakciós költség) nélkül lehet beküldeni kriptovalutát. Ilyen mondjuk az 🔗 XYO kriptodeviza.

A kriptográfiai befektetők, akik pénzeszközeiket biztonságos pénznemben szeretnék tartani a piaci volatilitás időszakaiban, értékesnek találhatják az USDC-t. Más stabil érméktől eltérően, amelyek algoritmust használnak az amerikai dollárhoz való kötődésük fenntartására, az USDC-t ellenőrzött, kormány által támogatott tartalékok támogatják.

Az USDC-tulajdonosok azt is tapasztalják, hogy tokenjeik különféle áruk és szolgáltatások fizetésére használhatók a dApp-ok kiterjedt ökoszisztémáján keresztül. Az USDC stabil kötése azt is jelenti, hogy a vásárlók és az eladók anélkül köthetnek ügyleteket, hogy tartaniuk kellene attól, hogy az eladást követően értékvesztést szenvednek el – ezt a helyzetet gyakran tapasztalják azok, akik volatilis kripto eszközökkel kereskednek.

👌 Egyéb tipp

Célod lehet egyebekben az is, hogy csak pusztán kiválasztottad ezt a stablecoin-t, mert miért ne, hogy amikor Bitcoin (BTC) erősödik akkor eladd USDC kriptovalutáért, amikor meg gyengül akkor visszavásárold. A FIAT-fedezetű stablecoinok ugyanis alkalmasak arra, hogy „fekete dobozban” maradhass és ne kelljen az adózási részletekkel foglalkoznod.

E területen egyébként javaslom, hogy kutasd fel mindig aztokat a lehetőségeket, ahol direkt módon el tudod költeni a kriptovalutád, anélkül, hogy FIAT devizára kellene váltanod.

Igaz ezt nem olyan piti dolog miatt javaslom, hogy adóelkerülő legyél, hanem azért, mert eszem ágában sincs a FIAT haldokló dekadens működéséhez asszisztálni.

Honnan tudhatod, hogy az általad birtokolt USDC az ERC-20-as vagy TRC-20-as?

Az ERC20 cím csak ‘0‘-val és ‘x‘-szel kezdődik. Például: 0xbc6e. A TRC20 cím csak nagy „T” betűvel kezdődik.

🙏Remélem, hogy tartalmam hozzásegített ahhoz, hogy megértsd az USDC stablecoin lényegét. Köszönöm, hogy elolvastad publikációm. Azt is köszönöm, ha egy megosztással felhívod mások figyelmét is a tudnivalókra. 😍

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!