Béke a Földön

Béke a Földön, elgondolkodtató SciFi sztori, Lem műve

Béke a földön : ℹ️ Stanisław Herman Lem egy remek lengyel ✍️ író volt, főként filozófiával, futurológiával és irodalomkritikával foglalkozott, s most egy tőle származó SciFi sztorit hozok Nektek❗

Ez a Béke a földön regény (eredeti lengyel címe: Pokój na Ziemi) egy 1984-ben írt tudományos-fantasztikus mű. Nálam az eredeti írás 1992-es átdolgozott kiadásának magyar nyelvű fordítása landolt, egy régi ismerősöm jóvoltából, akinek ezúton is köszönet. Igaz a fordításért is 🙏köszönetet mondok, egyik legtermékenyebb kedvenc írómnak, Nemere Istvánnak😊

✅ A regény szatirikus hangnemben írja le a fegyverkezési verseny végső következményeit. Ha jól tudom Ijon Tichy kalandjainak utolsó Lem kötete ez.


Engem egyáltalán nem lep meg, hogy a szerzőt különösen így a ’80-as évek végén egy ilyen sztori alapgondolata foglalkoztatta. A fegyverkezési verseny főként a hidegháború idején zajlott, azaz a második világháborút követő évektől, a Szovjetunió és az Egyesült Államok közötti feszültségek miatt. Amely mondjuk napjaink meghatározó eseménye is, csupán proxy háború formájában zajlik.

Mielőtt kedvet csinálnék eme mesterséges intelligenciával is fűszerezett, SciFi sztorihoz, pár szót említenék erről az Ijon Tichy karakterről

Ijon Tichy egy kitalált karakter, aki Stanisław Lem lengyel tudományos-fantasztikus író számos művében szerepelt már:

  • kezdetben a Csillagnaplókban,
  • később a Futurológiai Kongresszusban, jelen könyvtémámban a Béke a földön, Megfigyelés a helyszínen,
  • és Egy űrutazó emlékirataiban,
  • valamint a Dońda professzor című regény narrátora is, a professzor segítője.
Megpróbállak kicsit közelebb vinni a karakterhez, hogy jobban elképzelhesd

Ijon Tichy egy űrkutató, akinek bolygóközi élményeit a Csillagnaplók ismertetik. Tudományos körökben is mozog a 🌎Földön; meghívást kapott  például a Costa Rica-i Futurológiai Kongresszusra is, és támogatását, jóváhagyását számos szakterületen tevékenykedő kutató és feltaláló is kéri.

  • Mint például Diagoras doktor, aki az emberiségtől független mesterséges intelligenciát fejlesztett ki,
  • illetve Decantor, aki feltalált egy halhatatlan lelket.

Ijon Tichy maga a narrátor minden történetben, amelyben megjelenik.

Néha ő a főszereplő; néha csupán arra szolgál, hogy bemutasson egy másik szereplőt, akinek van mesélnivalója. Nőtlen – nyilván, hogy a hölgyolvasók is szívesen olvasgassák a kalandokat –, általában jó szándékú, s dicséretesen őszinte a kudarcaival kapcsolatban, amelyek szinte az egész Univerzumot felölelik.

Miről szól nagy vonalakban a Béke a Földön című Lem kötete❓

Hold, ahol a Béke a Földön című regény játszódik, mely SciFi sztori szerzője: Stanisław Herman LemA mesterséges intelligencia fejlődése lehetővé tette a nagy világhatalmak számára, hogy egy meglehetősen furcsa szerződést írjanak alá:

✅ a 🌕Hold nemzeti zónákra oszlik (az egyes nemzetek földi ingatlanjaival arányosan). Minden fegyverfejlesztést és -gyártást oda kell helyezni, a gyárak gondozásába. Ez állítólag teljesen demilitarizálja a 🌎 Földet, 💭 megvalósítva a világbéke régóta áhított álmát.

MAD 

Ezt a stabilizáló tényezőt láthatóan megőrzi az országok azon képessége, hogy háború esetén gyorsan fegyvereket szállítsanak le a Holdról.

A MAD (Mutually Assured Destruction – Kölcsönösen Biztosított Megsemmisítés) arra az elgondolásra utal, hogy a nukleáris fegyverek egymással szembeni birtoklása a katasztrofális megtorlás bizonyossága miatt megakadályozza, hogy mindkét fél felhasználja azokat. Erről a koncepcióról további információkat találhatsz a bemutatott könyvben vagy a nukleáris elrettentés elméletéről szóló egyéb tudományos cikkekben.

A sztorit beindító fantázia, a problémamag

Avagy amikor már a 80‘-as évek végén lévő SciFi fantazmagória a 🔗 mesterséges intelligencia vonatkozásában egész jól prediktálta a jövőt❗

A legtöbb ember számára ismeretlen probléma merül fel. A Hold automatáinak adott egyre nagyobb autonómia a szomszédok országaiban való hatékonyabb kémkedés és a saját maguk megvédése, helyi robotkonfliktusokhoz vezet a Hold felszínén. Végül, számos esemény után, a Holddal való kommunikáció teljes mértékben megszűnik.

📣 Tucatnyi sikertelen expedíció után, hogy felfedjék az igazságot a Hold felszíne alatt zajló eseményekről, na kit hívnak segítségül❓ Persze, hogy Ijon Tichy -t 😉

Callosotomia

Közvetlenül a visszatérés előtt főhősünket eltalálta egy lézerfegyver, ami 🔗callosotomiához vezetett. Az ebből fakadó személyiséghasadás ahhoz vezet, hogy nem tud megfelelően kommunikálni sem az emberekkel, sem a két „alter ego” között. Ennek eredménye egy jó adag pofonkomédia, például vidám konfliktusok Tichy bal és jobb keze vagy lába között.

👏 Barátja, Tarantoga professzor segítségével végül sikerül önmagával beszélnie.😂

Tichy látogatásának egy másik következménye, hogy véletlenül titokzatos holdpor részecskéit hozza a 🌎Földre, amelyről kiderül, hogy katonai-robotikus „nekroevolúció” eredménye, amelyet egyébként Lem egy másik „A Legyőzhetetlen” című regényében részletez. Ez a holdpor az egész Földet csendesen pusztítja, egyfajta technológiai infrastruktúra a maga tárolt információival együtt.

A szerző saját üzenete a Béke a Földön című művével kapcsolatban

Stanisław Lem azt írta, hogy a benyomással ellentétben a 📖 könyv szándéka nem politikai fikció volt, hanem egy olyan helyzetet próbált elképzelni,

✅ amikor egy 🧠 agyban két független tudat fejlődik ki❗

Elmondta, hogy ennek érdekében széleskörű szakirodalmi tanulmányozást végzett, aminek eredményeként a történetében szereplő cselekményelemnek a háttere 80%-ban tudományos és 20%-ban fantazmagória volt.

👌 A könyvet mindenképpen ajánlom

Mai napra búcsúzásként annyit mondhatok, hogy a méltán híres Asimov mellett, talán Stanisław Lem az a SciFi ötletgyáros, akinek a nevét még azok is ismerik, akiket ez a műfaj amúgy hidegen hagy.

🤔 S hogy a nevéből mi mindent levezetett❗ Vagy ez amolyan sztoriba bújtatott védjegy❓ 😜


Stanisław Lem, közismert SciFi regényíró!

LEM:

         *** Lunar ***

                     Excursion Missionary (Holdra Kiránduló Misszionárius)
Efficient Missionary (Holdi Hatékony Misszionárius)
Excursion Mannequin (Holdra Kiránduló Próbababa)
Evastive Molecules (Holdi Elkerülő Molekulák)


👋 Na jó, tényleg sziasztok, egy következő posztban, s legyen Béke a földön, igaz, a békének mindig ára van, valami olyasmi amihez némi diszkomfortérzet társul 😊

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük