Kriptovalutákról érthetően mindenkinek

📖 Kriptovalutákról érthetően mindenkinek, a magyar kriptos könyvek úttörője

ℹ️ A Kriptovalutákról érthetően mindenkinek, Pinke Attila jól megírt lényegre törő könyve a 🔗 kripto témában.

👏 Attila a Blockchainbloom Hungary magyar nyelven és a Crypto News – Blockchainbloom angol nyelven vezetett,

méltán népszerű YouTube csatorna vloggere. 🙂

  • Egyebekben tájékoztatlak, hogy a könyv szerzőjét leinformálhatod a 🔗 LinkedIn profilján keresztül is. Ebből rögtön kiderül rádiós múltja, s annak ténye, hogy bizony a kommunikáció a lételeme.

 

  • Én úgy tudom volt angol tanár is, bár ebben dezinformálni nem szeretnélek. Az viszont tény, hogy szerintem érdemes az angol nyelvű YouTube vonalát is követned, ugyanis ne felejtsük el azt, hogy az innováció először mindig angol nyelven jelenik meg, így szerintem az angolod szinten tartásának is egy remek időtöltése.

Miért épp Kriptovalutákról érthetően mindenkinek, mi volt a szerző célja❓

Ahogy én észrevettem, a cél, mindenképpen egy olyan egyszerű – talán nem is a hagyományos csatornákon keresztül kiadott – könyv volt, amely valóban a kezdők és a haladók érdeklődését is kiszolgálja.

Olyan szerzőről van szó, aki végre nem félt kimondani és rámutatni a hagyományos pénzügyi rendszer azon hibájára, mely az emberek kiszolgáltatottságához vezetett❗

Az egyszerűség a fejezetcímekből is sugárzik

✅ Magukért beszélnek, messziről cégért adva annak, hogy igen, a cél itt valóban a közérthetőség volt.

  • Attila sokszor szembeállítja a centralizált és a decentralizált megoldásokat, s állást foglal a decentralizált út, mint jelen és jövőkép irányába.

 

  • Néha hivatkozik magára úgy, mint a kripto tér influenszere. Én azonban ezzel nem értek egyet. Álláspontom szerint az influenszer kifejezés Attilára nézve túlságosan is pejoratív lenne, legalábbis ha az influenszer alatt arra asszociálunk, amit az influenszerek általában nyújtani szoktak, s mely általános kép kialakult róluk.

✍️ Elég rövid az írás, amolyan tömörgyönyör. Arra mindenképpen tökéletes, hogy a szükséges alapokat magadra szedd, mely ismeretek elengedhetetlenek ahhoz, hogy a kripto világán keresztül ne legyél kitéve a kibertér veszélyeinek.

Kriptovalutákról érthetően mindenkinek - Pinke Attila

Lehet az árát soknak tartod, node ülj be egy könyvesboltba és olvasd el 30-40 perc alatt 😉

Nem hiszem, hogy Attilának az lett volna a lényeg, hogy csakúgy natúr értékesítse ezt a könyvet. Szerintem esélyesebb, hogy ez számára a „becsatornázás” eszköze.

Becsatornázás, na jó megmagyarázom a frankót 😄

🤔 Itt arra gondolok, hogyha még esetleg nem ismernéd Őt, akkor ez a könyv mint eszköz, ha szembefut veled, kiváló arra, hogy megismerd a szerzőt. S végsősoron, ha kialakul közötted és Attila között egy kapcsolat, s mint tanító áttudja Neked adni az általa összegyűjtött tapasztalatokat, akkor mindenféle értékesítés nélkül, elérte a könyvvel a célját.

Úgy vélem helyesen gondolom ezt a becsatornázási vélelmet, mert hát láthatod, hogy a könyvről szóló publikációm fejlécképében három könyvborító is van.

Attila úgy debütált a könyvével, hogy akik a 🔗 Patreon csatornájára előfizetnek, azoknak az előfizetés a 3 könyv árával olcsóbb. Szóval kitartok az elméletem mellett és becsatornázás, de szerintem pont így jó, hiszen ismeretterjesztésben a lényeg.

ℹ️ Szóval, olyan alapokat kaphatsz könyve segítségével, amelyek már alkalmasak arra, hogy a tudásod, ismeretanyagod tovább bővítsd. Nem győzöm én sem hangsúlyozni, hogy az edukáció milyen óriási szereppel bír, amikor szeretnél elmélyedni benne és megérteni,

mi a manó is a kripto világ lényege❓

Nem szaporítanám a szót, a legjobb, ha ezeket a beszédes fejezetcímeket akkor megemlítem, s azokat esetleg kiegészítem saját meglátásommal, de csak ahol fontosnak tartom. ⬇️

Kriptovalutákról érthetően mindenkinek témái

Mi a probléma a jelenlegi pénzügyi rendszerrel, és mire nyújthat megoldást a kripto?

Mi a Bitcoin? Miért jött lére? Mit érdemes tudni róla?

✅ Érthetővé teszi a bitcoin tranzakciókkal kapcsolatos általános jellegű ismeretet és kiemeli, hogy a bitcoin nyilván a nagyobb összegek mozgatásának legmegbízhatóbb megoldása.

    1. Már ez a rész is nagyon jól rávilágít arra, hogy a bitcoin inkább egy aranyhoz konvergáló, s a jövőben azt meghaladni képes befektetési forma, mintsem fizetőeszköz.
    2. A 8000 forint Gas Fee az átlag számára túl magas, hisz pont az átlag nem fog olyan nagy kaliberű összegeket mozgatni, amivel mint fizetőeszköz megérné neki.

Megjegyzem ehhez a 2. ponthoz, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján az emberek többsége pont ezért nem is tartja COLD Wallet-ben a Bitcoin-t, vagy akárcsak DeFi tárcában.

Pedig ahogy a könyv szerzője is megfogalmazza, ha nem a Te kulcsod, nem a Te kriptod, ez ilyen egyszerű!

Az Ethereum

Alapinfókat nyújt és nagyon röviden értekezik az Ethereum lényegéről, amely tulajdonképpen nem más mint az

🔗 okosszerződések avagy angolul smart contract világa.

A Bitcoin működése és a dupla költés problémája

A P2P azaz Peer to Peer tranzakciók előnyeinek magyarázata a hagyományos bankrendszerek nyújtotta lehetőségekkel szemben a bitcoin működését elemezve.

A blokklánc és működése

Főként a bitcoin blokk felépítését elemzi és nagyon röviden a blokklánc működését.

A centralizált és a decentralizált rendszer összehasonlítása

Érdekes ez a rész, igazi történelmi csemegével is szolgál, amellyel bizonyítja, hogy az emberek gondolkodásában a decentralizált állapot, egyáltalán nem ördögtől való, sőt már a nagyon régi időkben is alkalmazták.

A Bitcoin-bányászok szerepe

Egész jól bemutatja a bányászok befektetett munkáján keresztül  – ami 4 évente egyre nehezebb folyamat – tulajdonképpen az okot, amiért a Bitcoin inkább értéket képvisel mint a fiat devizák közül bármelyik.

A hash függvény

Nagyszerűen részletezi a hash-függvény és a hash-ráta fogalmát.

Kriptográfia

A kriptográfia lényegét tekinti át és kitér annak 4 fő elemére, titok, kulcs, függvény, a már titkosított adat.

💙 Kellemes volt a könyv eme fejezetét átolvasnom, a régi szép idők emlékképét csalta elő számomra.

Anno ugyanis imádtam a Pascal programnyelv strukturáltságát és fejlesztettem magamnak kódoló / dekódoló programot, aminek pont az volt a lényege, amit a könyv ebben a fejezetében szépen, egyszerűen ecsetelt.

Miért biztonságos a bitcoin-protokoll?

A 🔗PoS, 🔗PoW és egyéb konszenzus mechanizmusok.

A hard fork és a soft fork

Mi a fork❓ Forkról akkor beszélünk, amikor egy blokklánc szétválik két irányba, és ezt előrefele, tehát a jövőbeli blokkokra vonatkozóan teszi.

Mi a hard fork? Ez visszafelé nem kompatibilis. A könyv jól prezentálja ezt a Bitcoin és Bitcoin Cash esetét elemezve. A soft fork pedig pont a hard fork fordítottja.

Az okosszerződés

A token és a coin közötti különbség

A kriptovaluták előnyei

Ebben a részben Attila felé mindenképpen elismerés, hogy felhívja a CBDC (Central Bank Digital Currency) veszélyeire a figyelmet,

🙏 s a decentralizáltság fontosságát még inkább kiemeli,

valamint a bitcoin és egyéb altcoin-ok szerepkörét.

Hogyan vedd meg az első kriptódat?

Hogyan néz ki a bitcoin-tranzakció részletesen?

A Bitcoin jövője

Gyakori tévhitek a bitcoinnal kapcsolatban

Hogyan tároljuk biztonságosan a kriptónkat?

Swap – Csereügylet a kriptóban

DeFi – Decentralized Finance

NFT – Non Fungible Token

Nagyon szűkszavú, az NFT-k világát ebből nem lehet megismerni, maximum pedzegetni, hogy mi lehet a lényege. Ez a fejezet inkább a szerző képzése felé orientálja a könyv olvasóját, ami azért nem két fillér, de akinek nincs ideje főként angol nyelvű szakmai oldalakról rengeteget tanulva elsajátítani az NFT fortélyait, azoknak nagyon is hasznos lehet.

Stablecoin-ok

Hogyan védjük meg a kriptónkat?

Tulajdonképpen az ehhez a részhez társított valóban lényeges és felhasználható ismereteket a „ Hogyan tároljuk biztonságosan a kriptónkat? ” résznél már tárgyalta.

Itt a védelmet inkább a befektetés orientált vonalon közelíti meg. Persze eme fejezet végén is egy kis rész azért még az IT védelem relevanciájára kitér, de inkább hasznos tudnivalót nyújt a Kedves Olvasónak amikor az úgynevezett White Paper felé orientálja.

👌 Attila teljesen jól sugalmazza, hogy mielőtt bármilyen kriptopénzzel is foglalkoznál, ismerd meg a mögöttes ökoszisztémát, tehát azt a projektet aminek a lényege a fehér könyvekben nagyon jól összefoglalt szokott lenni.

Jönnek az Ethereum trónkövetelői: Solana, Polkadot, Cardano és a többiek

Igazából mentálisan itt nagyon egyszerűen arra szerette volna az olvasója figyelmét irányítani, hogy érdemes szemmel tartani az Ethereum hálózat alternatíváit is.

  • Hiszen a tranzakciók feldolgozásának sebessége TPS nagyon fontos
  • és természetesen a minél optimálisabb Gas Fee (hálózati költség) is.

✅ Megjegyzem annak ékes bizonyítékaként, hogy a kripto világa milyen gyorsan változik, fejlődik, hogy a könyv megjelenése óta eltelt idő alatt az Ethereum 2.0 már debütált.

A bitcoin mint hivatalos fizetőeszköz?

Itt megjelenik Attila azon gondolata, amit a „🔗 Hogyan védjük meg a kriptónkat” részből hiányoltam. Idézem is Tőle a nekem tetsző sort :

„Fenntartásaim vannak a bitcoin fizetőeszköz szerepét illetően.”

Ezzel nagyon is egyet tudok érteni. A bitcoin jelenlegi működése nem teszi igazán alkalmassá arra, hogy hétköznapi fizetőeszköz legyen. Változtatni rajta viszont értelmetlenség, sőt talán veszélyes is lenne❗

Magam is úgy vélem, hogy az altcoin-ok között vannak egyéb fejlesztések, amelyek inkább erre lesznek hívatottak. Például a crypto.org láncon működő 🔗 CRO kriptovaluta erre kiváló lehetne.

Milyen változásokat hozhatnak a kriptovaluták a következő 5-10 évben, avagy a kripto jövője

Idéznem kell most Attilától:

„Ha figyelembe vesszük Amerika jelenlegi világpolitikai és világgazdasági baját, láthatjuk, hogy ellentmondással és problémával együtt is sokkal előbbre tart, mint a sok évszázaddal nagyobb múltra visszatekintő Európa… Tehát valószínű ,hogy számos problémájuk és ellentmondásuk ellenére jobban működő rendszereket tudtak létrehozni, és így a legtöbb területen hatékonyabbak tudtak lenni.”

Saját gondolatom adom át teljes mértékben amikor azt mondom, csak éppenséggel magát a blokklánc technológiát / technikát is a 2008-as gazdasági válság robbantotta ki❗

🤔 Mennyire is jó tehát Amerika és az egész Földnek ukázt adó 🔗 FED egy egypólusú világ keretrendszerében❓

USA pénzügyi rendszere, jegybanki monetáris politikája nem jó, tehát dekadens. Az nem kérdés, hogy számtalan dologban élen tudnak járni, hiszen a Federal Reserve pénzt USA számára korlátlan tud nyomtatni.

Az USD értékét pedig kizárólag az adja, hogy számtalan ország valamilyen formában a kulcsfontosságú ágazatokban (például olaj) rá vannak kényszerítve a használatára.

Ha úgy döntesz, hogy kriptóba fektetsz legyen egy stratégiád és legyél naprakész

ICO, IDO és a LAUNCHPADOK

Stakelés

Röviden de lényegre törően bemutatja ennek lényegét. Lehet itt kicsit részletesebben is megvizsgálhatod,

ha a 🔗 mi a stakelés oldalra kattintasz.

Csalások

Szerintem ez a rész pont az kezdőknek egy roppant jó túlélőkalauz. Mondjuk hihetetlennek tartom, hogy főleg a magyarok berkében milyen sok bizalmatlan, magába forduló ember van,

aztán a kibertérben meg mégis áldozatok lesznek, ez nekem rejtély. 😕

Pinke Attila YouTube csatornáival is számtalan módon akarnak a csalók visszaélni. Megkeresik az embereket, az Ő videójára hivatkoznak, s Pinke Attilának kiadva magukat próbálják az embereket lehúzni nem kicsi pénzzel.

Igaz, számomra ez is egy nagy talány, mert akinek Pinke Attila az PR, tehát mond neki valamit a neve, az miképpen lehet ilyen naiv? Tudnia kell, hogy Attila sose keres meg senkit, főleg nem befektetési tanácsadással!

Bikapiac és medvepiac

Mi az a metaverse?

Karrier a kriptóban

Ez egy nagyon jó rész, tetszik. Azt kívánja ugyanis kiemelni, hogy a kripto világa már most jó pár ágazatban igényli azt az emberi erőforrást,

amit végre tényleg úgy hívhatunk, hogy szakértelem❗

  • Befektető
  • Fejlesztő
  • Tanácsadó
  • Ügyvédek
  • Tanárok

Persze még lehetne sorolni azokat a területeket, ahol szükség van a humánerőforrásra. 🙂

Mi a Blockchainbloom Hungary célja?

Első nekifutásra a könyv eme fejezetéről talán úgy fogod gondolni, hogy self-promo. Viszont ha jobban belegondolsz, rájössz, hogy eme fejezet inkább arra jó, hogy

✅ tisztán láss, mi az amit Attilából ki tudsz bányászni teljesen ingyen, s mi az amiért már a zsebedbe kell nyúlnod. 😉

Őszintén bevallom nekem Attila teljesen jól ingyen bedolgozik. A kripto világában ugyanis az innovatív hírek, bejelentések, kulcsfontosságúak. Sok mindent megmozgathatnak. Hála annak, hogy Attila a YouTube videóit korrekt időbélyeggel látja el, nekem rengeteg időt spórol. Arra nincs időm, hogy minden videóját végig nézzem, de jól jön, hogy megnézhetem azt, amit akarok.

🙏 Attila ugyanis rengeteg időt, erőforrást és energiát bele adva, tulajdonképpen egy professzionális piacelemzést végez nekem.

Mit hiányoltam a könyvből❓

🤔 Azt az inspiratív elemet, mely a kriptobányászat értelmezésén túl, hangsúlyt fektetne a kriptopénzek alternatív közvetlen megszerzésének lehetőségére.

💡 Ilyen lehetőség például a tartalomfejlesztések területén, mondjuk ha szeretsz angol nyelvű blog posztokat készíteni a 🔗 steemit.com opciója.

Miért tartanám fontosnak ezt a szemléletmódot?

Már bocsánat, de maga a könyv is elég részletesen beszél a hagyományos pénzügyi rendszer monetáris politikájának sikertelenségéről. Kifejti nézetében azt is – amivel csak egyetérteni tudok –  különösen 1971 óta nem igen képvisel értéket a korlátlan nyomtatásra kerülő fiat devizanemek egyike sem.

Tehát, most akkor a kriptodevizát, töltsük fel selejttel?

Nyilván nem az állandó jellegű spekuláció fogja jelenteni  a megváltást, amely fiat ↔️ kripto alapon történik. Az igazi paradigmaváltás akkor tud eljönni, amikor a töltelék fiat már kirekeszthető és érték / szolgáltatás keretrendszerében a kriptopénz működésbe lép, ahol egyik, nincs meg a másik nélkül.

👏 A könyvvel kapcsolatban egyebekben kritikát nem tudok és nem is óhajtok megfogalmazni. Inkább alkotok valamit, mint kritizálok alapon 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!