Hotel, Arthur Hailey novellája

Hotel, egy lebilincselő feszültségekben nem szegény novella

Legutóbbi utazásom során is egy 📘könyvet, nevezetesen a Hotel novellát, igen szerencsésen választottam ki. Természetesen csakúgy találtam a könyvet, ahogy az már csak lenni szokott. Mivel érdekes volt, informállak hát róla Téged is, hátha Te is behalászod magadnak ezt az eredetileg 1965-ben megjelent Arthur Hailey irományt.

Nehezen tudom eldönteni, hogy novella vagy regény, szerintem azért annyira nem terjedelmes, sőt kifejezetten könnyed olvasmány egy nyaraláshoz, ezért használom inkább a novella címkét.

ℹ️ Miről is szól ez a Hotel sztori❓

A történet egy független New Orleans-i hotelről, a St. Gregory-ról szól, és annak vezetéséről, ahol a menedzsment küzd a fennmaradásért, azaz, hogy a hotel újra rentábilis legyen. Mindenképp szeretnék elkerülni az O’Keefe szállodaláncba való beolvadást. A St. Gregory állítólag a Roosevelt Hotel alapján készült, bár a régi St. Charles Hotel is említésre kerül, mint a történet egyik alapja.

Arthur Hailey, Hotel című novellája

Különböző cselekményekből, történeti eseményekből csemegézek, valamint ismertetem a kulcsfigurákat, így el tudod dönteni, szívesen átélnéd -e a Hotel kalandjait 👇

Peter McDermott:

A főszereplő Mr. Peter McDermott, a múltbéli eseményekkel rendelkező vezérigazgató. A Cornell Egyetemen végzett szállodamenedzsment szakon, majd munkát kapott egy szállodában.

✔️ Azonban egy hölggyel került kapcsolatba, amikor szolgálatban kellett volna lennie.

Ez okot adott Peter feleségének és a hölgy férjének a válásra.

McDermott kalandja nem volt nagy ügy a szálloda számára, de az újságokban megjelent hírek miatt elbocsátották és feketelistára került. Warren Trent, a St. Gregory Hotel vezetője, figyelmen kívül hagyva a múltat és figyelembe véve képességeit, alkalmazta őt. Tulajdonképpen Arthur Hailey fantáziájából kipattant írás, leginkább McDermott próbálkozásairól szól,

ahogy több válságot kezel a szállodában, amelyek számos más szereplőt is érintenek.

 A szálloda pénzügyi problémáiról

A hotel kifizethetetlen és meg nem újítható jelzáloghitele pénteken esedékes, ami szükségessé teszi az eladását. Curtis O’Keefe, aki egy nagy szállodalánc tulajdonosa, tervezi megvásárolni a St. Gregory hotelt, mivel az O’Keefe láncnak nem volt szállodája New Orleans-ban. Felajánlották, hogy kifizetik a jelzálog kétmillió dolláros tartozását, valamint egymillió dollárt és lakhatást biztosítanak Warren Trentnek is. Azonban Warren nem akarta elveszíteni a hotelt, amelyet oly sokáig ápolt. Megállapodtak abban, hogy péntek délutánig döntenek az üzletről.

Warren Trent eközben úgy döntött, hogy megállapodást köt a Munkások Szakszervezetével, akik régóta szerettek volna belépni a szállodaiparba, de nem jártak sikerrel. Így Warren Trent megőrizhette a szálloda függetlenségét, és továbbra is beleszólhatott annak ügyeibe.

A Munkások Szakszervezete elhatározta, hogy csütörtökön két vezetőjét küldi el, hogy tanulmányozzák a szálloda könyvelési tételeit, majd döntsenek a péntek délutáni határidő előtt.

Royall Edwardsot, a St. Gregory munkatársát Warren Trent nevezte ki, hogy szükség esetén egész éjjel együtt dolgozzon a két tisztviselővel, hogy befejezhessék a tanulmányt.

A régi „White Only” amerikai kultusz, olybá tűnt véget vet a Munkások Szervezetének pozitív hozzáállásának

Mivel felháborodtak azon, hogy egy néger férfit nem engedtek be a szállodába, ami nagy visszhangot keltett, a Munkások Szakszervezete felbontotta az üzletet.

Warren Trentnek nem volt választása, mint engedni Curtis O’Keefe-nek.

Legnagyobb meglepetésére, néhány perccel pénteken déli órák előtt, a bankigazgató, aki korábban elutasította a szálloda újra finanszírozását, egy ajánlattal érkezett, miszerint egy személy, akinek a nevét akkor nem lehetett nyilvánosságra hozni, kifizetné a jelzálogot és megvásárolná a szálloda fő részvényeit. Warren Trent lenne az elnök, bár tudta, hogy csak báb lesz, de mivel ez jobb ajánlat volt, elfogadta.

Egyébként az említett néger férfi akit nem engedtek be a szállodába, őt úgy hívták Dr. Nicholas és a fogorvosok szövetségének tagja is volt. A sztoriban érdekes bonyodalmakat szőtt, ez a bizonyos, régi időkre jellemző „rasszizmus”. S azért teszem idézőjelbe ezt a rasszizmus szót, mert a könyvben gyönyörűen látni fogjuk, hogy semmi köze nem volt ennek mélyről jövő ideológiákhoz.

🗣📢 Csupán a Hotel azt nem tudta melyik újába harapjon. 😂

Mert vagy megsérti az akkori amerikai magánjogi kódexet vagy törvényes metodikát folytat, de akkor meg elesik legalább 300 fő foglalástól, hisz a fogászati kongresszus összes alanya vissza mondta volna a foglalást. Szóval nem az ideológia, hanem az anyagiak számítottak.

Christine és Albert Wells:

Christine, Warren Trent titkára. Peter és Christine kedvelik egymást. Sok közös vonásuk van, és úgy érzik, boldogok lehetnének együtt. A hotelben egy idős vendég, Albert Wells úr, orvosi mulasztásból eredő problémát szenved a szobájában. A szálloda személyzete éber, és gyorsan átköltöztetik őt egy másik szobába. Christine személyesen gondoskodott Albert Wellsről, mivel ő volt a szálloda vendége.

Marsha Preyscott:

Érdekes eset akad a sztoriban, ami apróbb krimi leheletet is ad neki. Egy tinédzser fiúkból álló csoport okoz nagy botrányt, amit súlyosbít az a tény, hogy ők a helyi bankár, autókereskedő és más városi előkelőségek fiai.

Megpróbálják megerőszakolni Miss Preyscott-ot, Mr. Preyscott lányát, aki egy áruházlánc mágnás és a történtek idején épp Rómában tartózkodik.

Azonban, amikor meghallják a sikolyait, Aloysius Royce (egy néger, aki Warren Trent fő segítője és aki úgy bánik vele, mint a fiával) közbelép, és Marsha el tud menekülni.

Peter McDermott kezeli a helyzetet, és írásbeli bocsánatkérést kér az érintett fiúktól. Ezekben a levelekben a gonosz Bell kapitányt, Herbie Chandlert nevezik meg, mint aki lehetővé tette az incidenst. Chandler emiatt való összejátszása miatt azonnali elbocsátással fenyegetik; azonban McDermott azt tervezi, hogy Mr. Trent elé viszi az ügyet Chandler hosszú munkaviszonya miatt. Chandler megpróbálja megvesztegetni az igazgatót, de nem sikerül, és felszólítják, hogy hagyja el az irodát. Hideg dühében Chandler bosszút forral McDermott ellen, és belép a 4-es számú liftbe.

Marsha beleszeret Peter McDermottbe, és házasságot javasol. Peter nehezen mond nemet neki tekintettel Marsha gazdagságára és szépségére, de végül nemet mond, mert tudja, hogy Christine-t kedveli. Végül legyőzi bűntudatát, amikor megtudja Annától (Marsha főszolgálólányától), hogy Marsha mindig ilyen, és hamarosan rendben lesz – és hogy Anna soha nem volt házas.

Marsha azonban, hogy meggyőzze Petert, azt állította, hogy Annának nagyon jó élete volt a férjével, akivel csak egyszer találkozott a házasság előtt, és nem szükséges túl sokáig ismerni valakit a házasság eldöntése előtt.

A Fogorvosok Konferenciája

A szálloda üzletág minimális nyereséget ér el a szobabérlésből, a profit nagy része az étkezésből és a rendezvényekből származik. A St. Gregoryban egy nagy fogorvos kongresszust terveztek tartani. Dr. Ingram, a kongresszus elnöke megérkezett és elfoglalta a szobáját.

Ezután Dr. Nicholas, a már említett neves néger fogorvos és egyetemi előadó érkezik a pulthoz, és bemutat egy visszaigazolt foglalást.

Azonban a szálloda politikája nem engedélyezi a négerek fogadását. Dr. Ingram nagyon csalódott volt emiatt, és azzal fenyegetőzött, hogy elviszi a kongresszust a szállodából, ami jelentős veszteséget okozna. Amikor Peter erről beszélt Warrennel, azt mondta, hogy néhány megbeszélés után ez feledésbe merül, a kongresszust megtartják, és nincs ok aggodalomra. Néhány találkozó után a kongresszus végül úgy döntött, hogy marad, bár Dr. Ingram lemondott a posztjáról.

Curtis O’Keefe és Dodo:

Curtis O’Keefe, aki egy nagy szállodalánc tulajdonosa mint már említettem, azt tervezi, hogy megvásárolja a St. Gregory-t. Ott van Dodóval, a barátnőjével. De Curtis tovább akar lépni. Szerez egy filmszerepet Dodónak, és New Yorkba akar menni, hogy találkozzon az új barátnőjével.

Amikor Warren közli Curtisszel, hogy nem fogadja el az ajánlatát a szálloda eladására, Curtis nagyon csalódott lesz, és dühében azt mondja Dodónak, hogy már nem akarja őt.

Dodo-t megviselte, bár igyekezett ezt elrejteni. Dodó tudta így is úgyis  Los Angeles-be kell mennie, és a szálloda elhagyásához pont a 4-es liftet vette igénybe.

Croydon hercege és hercegnéje:

A hercegi pár esete egy újabb krimi adaléka a sztorinak. Croydon hercege és hercegnéje egy hotelben rejtőzködik, mivel felelősek egy szörnyű cserbenhagyásos gázolásért, ami a címlapokra került. A herceg egy éjszakai klubba ment, ahol a hercegné rátalált a férjére.

Hazafelé a herceg elütött egy nőt és annak lányát, akik mindketten meghaltak. Az ütközés során azonban a kocsi fényszórója és díszgyűrűje megsérült. A herceg és a hercegné visszatértek a hotelbe, hogy megoldást találjanak, és elkerüljék, hogy bármilyen gyanú rájuk terelődjön. Amikor a szobaszervíz pincére megérkezik a vacsorával az elnöki lakosztályba, a hercegné szándékosan nekimegy, hogy a ruhája összekoszolódjon.

A hercegné eme kis színjátéka azt a célt szolgálta, hogy érzékletes legyen a hotelben a jelenlétük. Ezen a szitán látott át Ogilvie a hotel detektív, aki nyomban el is kezdte zsarolni a herceget és hercegnőt.

Keycase Milne:

Egy tolvaj tevékenykedik a St. Gregory szállodában. Különböző trükkökkel sikerült megszereznie több szobakulcsot, például más szobaszámok kulcsait kérte a recepcióról, lányokat használt fel, hogy kulcsokat szerezzenek neki, és még sok más módon.

Amikor meglátta a herceget és a hercegnőt a szállodában, úgy gondolta, nagyszerű lenne, ha megszerezhetné a szobájuk kulcsát. Trükközéssel megszerezte a kulcsot a recepción, készíttetett egy másolatot, és ellopott tizenötezer dollárt és néhány ékszert a hercegnő szobájából. Miután ennyit szerzett, úgy döntött, elhagyja a szállodát, és beszállt a 4-es számú liftbe.

A történetnek egyelőre csupán egy morzsáját szolgáltattam Neked, a teljes könyv felfedezése Rád vár, ha megjött hozzá a kedved 😉

Az ismertetett novella struktúrájáról

Több kibontakozó cselekményszálat tartalmaz, amelyek öt hétköznap, hétfőtől péntekig játszódnak. Néhány nap önálló epizódokat tartalmaz, amelyek részletesen bemutatják egy nagy szálloda rutinjának bizonyos elemeit.

Meg Yetmein, a takarítónő, „visszakapja a magáét” azzal, hogy a műszakja végén ruhája alatt steakeket csempész ki;

Tom Earlshore, a kirúgott csapos, hasonlóan jár el, amikor italokat „csen el”.

Más rövid epizódok bemutatják, hogyan jutnak be és ki észrevétlenül a prostituáltak a szállodába, valamint a szállodai tolvaj által alkalmazott különféle módszereket.


Szerintem nem bánod meg ha elolvasod. A Hotel című könyvet valamikor 1967-ben meg is filmesítették, de 1983-ban egy televíziósorozat alapja is volt. Nekem tetszett a könyvben az IBM márka felbukkanása is, hiszen a Hotel átalakulása és átszervezése, két világ közötti válaszfal is egyben❗ Mely új világban az üzletpolitika már inkább az ügyfelek igényei felé történő automatizálásban mutatkozik meg. Esetleg ha nem nyerte el a tetszésed, nézz szét a többi a 🔗 könyvajánlóim között.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük