Koronavírus és a Római Birodalomtól öröklött elv

Koronavírus témában is dettó a helyzet: gyakorlati tapasztalat mivel rendszeresen foglalkozok tartalomfejlesztéssel, hogy az emberek túlnyomó hányada egy – egy médiafelületen megjelent cikk címén, igazából nem jut túl.

Ez a címrész az, amely feltudja korbácsolni az érzések és / vagy érdeklődés világát, és kattintásra sarkall. Az ókori rómaiak alkalmazták az oszd meg és uralkodj elvet, a lehető legzseniálisabban, hiszen ennek az elvnek a segítségével a saját erőforrásaiknál is jóval nagyobb területet tudtak hatalmuk alatt tartani!

Koronavírus napjainkban

Ehhez a cikkemhez az ötletet a kicsit ravasz Puzsér Robi adta, miután volt alkalmam megtekinteni az egyetem tv 2020. július 3.-án publikált, s alábbiakban beágyazott Youtube™ videóját:

A kérdés amivel a műsör kezdődik, a téma felkonferálásaként, ahogy Tikvicki Dóra megnyitotta, s amire Robi választ adott, pikánssá tesz mindent: Milyen viszonyulásaid voltak a Koronavírushoz, onnantól fogva, hogy először hallottál a dologról, egészen idáig?

Robi kifejtette a nézetét, hogy kétfajta narratíva kezd kialakulni a Koronavírus körül. S egyik narratíva sem célravezető, valahol a kettő között kellene haladni!

Koronavírus körüli társadalmi viták

Az eszetlenek tábora

Az egyik emberi idegrendszert érő ingerületi gondolkodási séma, az szinte tetőtől talpig maszkba burkolódzik,  menekül a fajtársaitól is, talán még a lakását is bedeszkázza, hiszen annyira megfélemlített a Koronavírus veszélyétől, hogy egyéb értelmes cselekedet végrehajtására alkalmatlan. Természetesen Robi nem ezekkel a szavakkal mondta, ezek az én szavaim, de mondandójának ez volt a lényege. S akik ügye ennyire ész hiányában veszik komolyan a Koronavírus témáját, azok hasznos cselekedetet nem is tudnak produkálni, hiszen a félelem, a rossz lépések kivitelezésének ösvénye. Ez a társadalmi rész a gazdaságra pedig nukleáris katasztrófaként hat!

A felelőtlenek klubja

Robi megosztotta véleményét a másik oldalról is, hogy azért semmibe venni a Koronavírust, az szintén egy nagyon rossz és káros dolog, ezért mindenféleképpen a legjobb lenne az élet összes területén már jól bevált, aranyközéputat alkalmazni.

Koronavírus körüli viták

Erről nekem az a személyes véleményem, hogy azért a Robi véleményvezér, vagy ahogy az amerikai marketing szakma mondja, opinion leaderjelentős szerepet játszott, a Koronavírus körüli téma két táborra szakadásában!

Mert ügye még csak véletlen sem a különböző Youtube™ csatornákon szerepelt Robival készített videók voltak azok, amelyek egyenesen a véleményvezér szájából üzenték, hogy Koronavírus idején, a meghozott intézkedéseknek köszönhetően, valójában a lúzer réteg most végre mint a nemzet megmentőjetekinthet saját magára, hiszen a kormányzati intézkedések, s a globális propaganda (tudatmódosítás) azt üzente, hogy maradj otthon, játssz számítógépes játékokkal, rendelj online mindent, a pizzát is, és nem is vagy olyan sikertelen, sőt példás díszpolgár lehetsz.

Az emberek hosszabb koncentrációt igénylő interpretációra alkalmatlanok

Nyilván Robi követői tábora azért a témának ezt a megközelítését magáévá tette. Nem titok, hogy ha valaki a Robi releváns videókat, annak teljes kontextusában értékeli ki, akkor valóban értelmes üzeneteket küld, de pont neki kell tudnia a legjobban, hogy az emberek felületesek, és egy egy lényeginek tűnő mondatot fognak kiragadni az Ő beszédéből, aztán egymás között azt skandálják.

Szóval nekem az a határozott véleményem, legalábbis amit az eddigi Robi releváns főként Youtube™ médiafelületén megjelent videókból le lehetett szűrni, hogy Robi szépen megteremtette annak a platformját, hogy most erről a ketté szakadt táborról, mint egyébként tényleg valós problematikáról lehessen érdemben beszélgetni!

A sakktáblán pedig a lehető legjobb helyen helyezkedik el, mert a Youtube™ szférájába injektált videók jól előkészítették a két részre szakadt tábor témaplatformját, ahol Ő mint meghívott vendég, mint véleményvezér, értékes és megoldást kínáló gondolatait megoszthatja a nagyérdemű közönséggel. Ha az előadásait teljes egészében kiértékeljük, valóban értékes gondolatokat sugároz, ami nem meglepő, mert mint egykori történelem szakos tanár, rendelkezik azokkal az adottságokkal, hogy kutassa, és magyarázatot találjon arra, hogy egy – egy történelmi korszakban a társadalmak viselkedése miért volt olyan pont, amilyen, tehát logikus magyarázatot szolgáltat sok mindenre.

Robi kitért a clickbait problémára is!

Álláspontja szerint a clickbait akkor működik sikeresen, ha az előadott sztoriknak van valami valóságmagja. A valóságmag fontos, mert egyébként nem lehet tömegeket megmozgatni. Tehát a cím mindenféleképpen egy figyelemfelkeltő szenzáció jelleget ölt, amely pont arra hajt, hogy a címet a lehető legtöbb ember (80%) elfogja olvasni, rá is kattint, s itt ennek a szférának lehet egy jó nagyot hazudni!  A másik 20%-nak akik elolvassák a teljes cikket, s azt annak teljes kontextusában értékelik ki, elmondják szépen az igazat (megkímélvén egyébként saját magukat felesleges jogi eljárásoktól is, hiszen mint tudjuk a normális bírósági gyakorlat az ítélkezés során a teljes kontextusában értékeli ki a dolgokat).

A saját véleményem, a clickbait témakörben!

Sajnos az emberek jó része egyáltalán nem tudja, hogy a clickbait egyáltalán mit definiál. Manapság szokás már mindenre azt szajkózni, hogy clickbait, megjegyzem ész nélkül! Írtam én már olyan cikket, például Magyarország rejtett helyei, amire egy – két nagyon okos lánytól és fiútól megkaptam azt a beszólást, hogy clickbait.

Indokuk az volt, hogy clickbait, mert mitől rejtett helyezek ezek? Térkép alapján, kényelmesen megtalálhatók! Na most ügye itt jól látszik, hogy attól, mert rajta van a térképen, az amúgy TV-hez szokott lakosság, egyáltalán nem biztos, hogy ismeri ezeket a helyeket, vagy valaha járt is ott. Az is logikus kérdés, hogy a mai világban, milyen természeti helyről lehet írni, ami a modern műholdas környezetben nincs rajta a térképen? Cikkem egyáltalán nem volt clickbait, hiszen amit a címében sugároztam, azt szolgáltattam a tartalomban is, a cím csupán átvitt értelmű volt.

A tömegben mindig veszekedés a köbön!

No, ezt csak azért jegyeztem meg érdekességként, mert szerintem a clickbait mint kifejezés is arra lesz alkalmas, hogy amúgy eme fogalmat nem is ismerők táborát (a társadalom nagy részét) szépen megossza a saját szubjektív érzései alapján. Tehát ha valakit utálsz, vagy valakinek a tartalma esetleg a Facebook™ rendszerében többször fel fog ugrani Neked, ami Téged már irritál, az nyilván clickbait lesz 🙂

Fontos a clickbait fogalmát helyén kezelni, mert alapvetően a figyelemfelkeltő címek kreálása nem feltétlen clickbait, hanem művészet 🙂 Mert ügye ahhoz is érteni kell, hogy tartalmunkra maximálisan illeszkedő címet használjunk, ami a nagyérdemű érdeklődését felkelti!

A clickbait helyes értelmezés alapján viszont tényleg egy olyan jelenség, amit Robi is megemlített, ami a politikai szféra és a multinacionális cégek eszközpalettáját szélesíti, s nagyon is alkalmas a társadalom megosztására, hiszen a clickbait, egy érzésekre apelláló műfaj, illetve ahogy megjegyezte ez a klikk tőzsde jelenség, amely mögött kizárólag a komoly bevételekre utazó szekció húzódik meg, ami profitál mindkét tábor aktivitásából. A clickbait kiváló arra, hogy a társadalmat megossza, de ugyanakkor mégis ugyanannak a szféra érdekét tápláló mókuskerekébe hajtsa.

Koronavírus: legnagyobb probléma a tényadatok hiánya!

Teljes mértékben egyet tudok érteni azzal az észvétellel, miszerint 2020. március – április időszakában szinte érintkezni sem lehetett. Utána meg a szigor egyre jobban oldódott itt Magyarországon. Senki nem tett fel ezzel kapcsolatos kérdéseket, hogy ugyan miért?! Mint ahogy a Koronavírus körülményein értelmes módon, tényadatokra támasztottan sem történtek diskurzusok, ennek pedig egyik legnagyobb oka az, hogy igazából tényadatok sem jöttek felszínre.

Egyáltalán hihetünk a tényadatoknak?

Annak a statisztikának hiszek, amit én hamisítok 😀 

A média közvetíti, hogy ez meg az meghalt Koronavírusban, s ugyan a holtak személyiségi jogokkal nem rendelkeznek, s az élők közérdeke mégis csak előrébb valóbb lenne, de egy hivatalos kórházi zárójelentést sem nagyon lehet találni. A média által premier plánba helyezett eseteket, hogy elhunyt Koronavírusban, viszont ezerrel meg ezerrel látni, ami csupán a hisztéria fokozására alkalmas, illetve a bejött látogatottsági index növelésére, amely mint tudjuk, egy nagyon is jól jövedelmező üzletág 😉

Konklúzióm a clickbait jelenségről

Zárógondolataim anélkül, hogy Robi személyét bántanám,  azért az Ő PR értéke is, mint véleményvezér, még ha esetleg személyes befolyásától független folyamatokban is bontakozik ki, de mégis csak a clickbait jelenség hátán úszik!

Azért fogalmazok úgy, hogy Robi befolyásától mentesen, mert ha az Ő saját hivatalos Youtube™ csatornáját nézzük , akkor nem nagyon tapasztalhatunk clickbait jelenséget. Ellenben a nem hozzátartozó csatornákon, ahol azért szintén mint vendég vlogger megjelenik, már igencsak szembetűnő ez a bizonyos clickbait jelenség, tehát kicsit a bort isszuk és mégis a vizet prédikáljuk esete.

Érdekességként jegyezném meg, hogy 2020. június 19.-én a saját hivatalos csatornáján jelent meg Máltai lányok – létrontás a gyakorlatban” című videója, ahol ügye a lassan már Internet Youtube forgalmának magyar viszonylatban lévő 3/4 részéhez konvergálandó, Ő maga is csak lehúzta a ki tudja, hányadik réteget a két faragatlan lányról 😀 A velős kérdés itt viszont az, hogy talán a két csaj feltűnősködési metodikájának szellemi alapját, nem -e az olyan Internet szférájába fecskendezett mémek szolgáltatták, miszerint a lúzerek, most a nemzet megmentői lehetnek? 

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!