Fiat STANDARD

Fiat STANDARD, Dr. Saifedean Ammous zseniálisan jól megírt könyve

A pénzügyi könyvek között a Fiat STANDARD egy alapmű. Véleményem szerint feltétlenül el kell olvasnod ahhoz, hogy megértsd a Bitcoin felemelkedésének és még intenzívebb jövőbeli térhódításának alapjait❗

ℹ️ Dr. Saifedean AmmousFiat STANDARD ” című könyve a fiat pénzrendszer működését, történetét és hatásait elemzi, valamint összehasonlítja a Bitcoin és más kriptovaluták előnyeivel.

Általam alábbiakban ismertetett könyv, magyar viszonylatban újnak számít. Hiszen a 2024-es esztendő fordítási produktuma. Ugyanakkor a könyv értékes sorai, amit a szerző eredetileg angol nyelven írt, már 2021-ben is olvasható volt.

✅ Örömömre szolgál bejelenteni, hogy nekem mindkét változatot sikerült elolvasnom :

  1. Az eredeti angol nyelvű kiadványt, legális online forrásból PDF formában olvashattam el.
  2. A magyar nyelvű kiadás elolvasásához pedig hálás köszönetem szeretném kifejezni a Récsei Centerben lévő 👏 Líra Könyváruház számára.

Az alábbi 📖 könyv tehát magyar fordításban, most 2024-ben Bedő Máté munkájának köszönhetően jelenhetett meg. Határozott álláspontom, hogy szenzációsan jól sikerült a fordítás❗👇

Miről szól, olyan összefoglaló szerűen, a Fiat STANDARD könyv❓

A Fiat STANDARD nem csupán egyoldalú kritika, hiszen egész jól bemutatja, hogy milyen előnyök tették lehetővé a fiat világméretű térhódítását.

Fontos tudni, hogy a szerzőnek egy másik szintén remek kiadványa is van, „ Bitcoin STANDARD ” címen. Amíg a Bitcoin STANDARD kiadvány analitikus keretrendszere az időbeni eladhatóságra összpontosítva magyarázza az 🧈arany és a Bitcoin monetáris felemelkedését,

✅ addig jelen tárgyalt kiadványban, a Fiat STANDARD könyvben a szerző a térbeli eladhatóságon keresztül vizsgálja a fiat sikerét, és mindazt a folyamatot, ahogyan az aranyat leváltotta.

Ráadásul a már említett keretrendszeren belül értékeli a Bitcoin fiat alapú világban való felemelkedését, biztonsági modelljét és esélyét a tartós sikerre.

A fiatinfrastruktúra tervezési hibáinak feltárását követően Dr. Saifedean Ammous egy hosszú és meglepetésekkel teli utazásra visz bennünket. Kellő részletességgel és tényadatokra történő alapozással, bemutatja az említett hibák hatását mindennapi életünk területeire levetítve. 👇

  • Gondoljunk csak az építészetre,
  • magára a családra,
  • az élelmiszerekre,
  • vagy akár a tudományra és az energiára.

Minden ami megosztó, egyben azért gondolkodásra is sarkall

Dr. Saifedean Ammous a Fiat STANDARD és a Bitcoin STANDARD című könyv szerzője! A ✍ szerző szerint a könyvnek ez a része kifejezetten a társadalmat megosztó lesz. Talán sokan nem értenek majd egyet a tartalommal, sőt talán fel is háborodnak.

Ugyanakkor Dr. Saifedean Ammous optimista szemléletmóddal áll a társdalomhoz és hisz abban, hogy számtalan olyan ember is akad majd, akik igenis elgondolkodtató kérdéseket fognak megfogalmazni a fiat monetáris rendszerének kártékonyságával kapcsolatban.  Mindenképpen szeretnék kedvet csinálni Neked a Fiat STANDARD elolvasásához. Pontosan ezért, a magyar fordítás szerinti három fő részre bontott tartalomjegyzékét áttekintheted.

Később ezt egészítem ki, a fejezetekből kiragadott saját körülírásommal.

Tudom, egyáltalán nem olcsó ez a könyv. A magyar fordítás szerinti kiadvány legyen az akár ebook vagy fizikai könyv, olyan 8-9 ezer forint körül van. Node ez az a helyzet, hogy az információ, a tudás, az ismeretanyag valahol hatalom. Nem adják ingyen❗ Persze követheted az én példám is, hiszen ahogy mondtam, az eredeti angol nyelvű műhöz, kényelmesen, egyszerűen és legálisan hozzá tudtam férni. 😉

Fiat STANDARD, tartalom

Három fő értékes részt kapsz, I., II., III., azok rendkívül jól megírt, lényegre törő és igen elgondolkodtató fejezeteivel❗ A könyv szerintem megfogja változtatni mindazt a paradigmád, amelyet eddig a pénzrendszer vonatkozásában gyakoroltál.

I. rész

FIAT PÉNZ

Fejezetek

1 )BEVEZETÉS

2)A SOHA VÉGET NEM ÉRŐ BANKSZÜNNAP

3 ) FIATTECHNOLÓGIA

Hálózat topográfia

A mögöttes technológia

4 )FIAT BÁNYÁSZAT

Hitelezés mint bányászat

Deflációfóbia

Fogyasztói árindex és mértékegység nélküli mérés

Az infláció mint vektor

5 )FIATEGYENLEGEK : AZ EGYETEMES ADÓSRABSZOLGASÁG

Nem számszerűsíthető

Összeegyeztethetetlen

Feltételes és visszavonható

Negatív

Fiatmegtakarítások

Fiatadósság

6 )MIRE JÓ A FIAT?

Térbeli eladhatóság

Az arany térbeli eladhatósága

Banki jövedelmezőség

II. rész

FIATÉLET

Fejezetek

7 )FIATÉLET

A fiat a természet ellen

A fiat időpreferencia

Fiatépítészet

A fiat tőkepusztítása

Fiatcsalád

8 )FIATÉLELMISZET

Fiatgazdaságok

Fiatétrendek

Fiatélelmiszerek

A fiat betakarítása

Az egészséges étel

Fiattermőföldek

9 )FIATTUDOMÁNY

Fiatiskolák

Fiategyetemek

Fiatakadémia

Fiattudomány

A tudományos-ipari komplexum

A tudomány azt mondja

Fiat-táplálkozástudomány

Fiathisztéria

10 )FIATÜZEMANYAGOK

Fiatapokalipszis

Fiat-termodinamika

A fiatüzemanyagok ára

11 )FIATÁLLAMOK

A nyomorúságipar

Mentesség az elszámoltathatóság alól

A fejlesztések csúnya történelme

Egy valódi hatásvizsgálat

Fejlesztési sikerek

12 )FIAT KÖLTSÉG-HASZON ELEMZÉS

Fiathasznok

Fiatkormányok

Konfliktusok

III. rész

A FIATELSZÁMOLÓ

Fejezetek

13 )MIÉRT HOZZA HELYRE EZT A BITCOIN

Térbeli eladhatóság

A pénz és az adósság szétválasztása

Antifiat-technológia

Semleges globális pénz

14 )BITCOIN-MÉRETEZÉS

A kemény pénz nem maradhat niche

Bitcoin-blokkterület készlet

A második szintű útválasztó hálózat

Lightning hálózat

Kompromisszumok és veszélyek

15 )BITCOIN-BANKOLÁS

Megtakarítási technológia

Magas készpénztartalék

A világ demonetizálása

Kötvényteleníteni a világot

Erőteljesség

Teljes tartalékolású bankolás

Saját tőke-finanszírozás

16 )A BITCOIN ÉS AZ ENERGIAPIACOK

Bitcoinbányászat: Antifiat-technológia

Nehézségi kiigazítás : A titkos adatok

Bitcoin-üzemanyag

17 )A BITCOIN KÖLTSÉG-HASZON ELEMZÉSE

Bitcoin-költségek

Bitcoin-hasznok

Megéri a Bitcoin?

18 )MEGTUDJA OLDANI EZT A BITCOIN?

Állami támadások

Szoftverhibák

Az aranystandard

Jegybanki adaptáció

Monetáris előrelépés és adósságelengedés

Spekulatív támadások

Központi banki digitális valuták

🤔 Miért tetszett, miért is ajánlom bátran ezt a könyvet❓

Szerintem már maga a negyedik fejezet, „Hitelezés mint bányászat” is nagyon jól rámutat a fiat pénzrendszer defektjére ;

„Hiperinfláció általában súlyos állami fizetésképtelenségi problémák és a hatalmas mennyiségű papírpénz szószerinti nyomtatásával monetizált államadósság után jelent meg.”

A 14 ) fejezetből a „Kompromisszumok és veszélyek” szintén egy ❤️ szívemhez szóló rész volt. 😊 A gondolkodásmódom és a veszélyt szimatoló radarom, úgy látszik megegyezik a szerzővel. A fő hálózatokra (layer-1) épülő másodlagos hálózatok esetén (layer-2) maga a szerző is felhívja a potenciális veszélyekre a figyelmet,

ugyanúgy ahogy blogom hasábjain, pont a Lightning hálózat témájában én magam is kitértem, amikor Kedves Olvasóimnak a 🔗Wallet of Satoshi szoftverterméket mutattam be, amely a Lightning mint másodlagos hálózat beiktatásával a Bitcoin (BTC) tranzakcióját teszi a gázköltségek tekintetében fájdalommentesebbé.

✅ Most azonban szeretnék Dr. Saifedean Ammous jelen ismertetett könyvéből az említett 14 ) fejezet relevanciájában idézni számodra :

„ A második útválasztó hálózat felé mozdulás nemcsak az egyén számára rejt veszélyeket, hanem rendszerszintű kockázat magának a hálózatnak is. Az első és legnyilvánvalóbb kompromisszum a hálózat cenzúrázhatatlanságában van.

A Bitcoin hozta létre az egyetlen olyan megbízható technológiát, ahol az érték küldésénél nem kell közvetítőkre támaszkodni, és csupán néhány százezernyit képes ezekből a tranzakciókból elvégezni naponta.

Ahogy a Bitcoin-ügyletek iránti kereslet növekszik, és az egyének a harmadik felekre támaszkodó második csatornás megoldásokhoz folyamodnak, hogy végrehajtsák a fizetéseiket, cenzúrázhatják az ő tranzakcióikat, és esetlegesen lefoglalhatják coinjaikat. A Bitcoin-hálózat egyik fő előnye így elvész, ha az egyének ezt a típusú második szintű útválasztó hálózatot választják. ”

 A jegybanki adaptáció, hogy a 18 ) fejezetből is csemegézzek, nagyon jól tükrözi, hogy majd a Bitcoin protokollt miért nem látják szívesen, idéznék itt is a szerzőtől :

„Továbbá, a bitcoin bevezetése lehetőséget teremtene a jegybankoknak, hogy más központi bankokkal, pénzügyi intézményekkel és külföldi exportőrökkel anélkül vegyenek részt a nemzetközi fizetési elszámolásokban, hogy az amerikai jegybank globális fizetési elszámolási infrastruktúrájára kellene támaszkodniuk, így elkerülve a szankciók és lefoglalás kockázatát. Ez valószínűleg leginkább az Egyesült Államok külpolitikájával szemben álló országok számára vonzó.”

Amikor bemutattam, hogy 🔗 mi is a FED valójában, jeleztem, hogy egyfajta globális jogharmonizáció útján a világra kényszerített egymásba csatlakozó hálózat. Szerintem ebben a könyvben a szerző, itt a 18 ) fejezetben nagyon szépen leírta, hogy a Bitcoin miképpen tud megoldást arra, hogy az országok jegybankjai képesek legyenek leválni a 🌍 Föld rákos burjánzását előidéző amerikai jegybank metodikájáról.

Pontosan ennél a fejezetnél maradok amikor zárszóként említem még meg a „Központi banki digitális valuták” részt is, ahol Dr. Saifedean Ammous rámutat a CBDC bevezetésének veszélyeire, káros hatásaira és kiemeli, hogy a Bitcoin felemelkedését ez viszont hatványozottan megfogja alapozni.

A szerző természetesen itt arra gondol, hogy egyre többen fognak ráeszmélni arra a kiszolgáltatottságra amit a CBDC eredményez, s egyre többen fogják választani azt a monetáris alternatívát, amit inkább a Bitcoin jelent.

Úgy mellesleg, kérlek kicsit erőltesd meg a buksid, s gondold végig a 🔗 CBDC cikkem alapján, hogy vajon hazánkban a jegybank (MNB) az úgynevezett QUICK PAY fokozatos bevezetésével mivel is foglalatoskodik elég aktívan mondjuk 2024. szeptember 1-jétől…

📢 Szerintem mind jelen bemutatott Fiat STANDARD, mind a szerző másik műve a Bitcoin STANDARD annyira jól sikerültek, hogy igazából megérdemli a szerző, hogy róla is ejtsek pár szót, sőt szent meggyőződésem, hogy a Fiat STANDARD elolvasásához még nagyobb kedvet teremt Dr. Saifedean Ammous rövid bemutatása 👇

Dr. Saifedean Ammous nemzetközileg is a legkelendőbb közgazdász és író.

2018-ban Ammous megírta a „The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking” című könyvet, amely a Bitcoinról szóló legkelendőbb könyv, és 37 nyelven jelent meg.

2021-ben kiadta a „The Fiat Standard: The Debt Slavery Alternative to Human Civilization” című könyvet, amely 12 nyelven elérhető. Tulajdonképpen ez az a könyv, aminek az ismertetőjét olvashattad.

2023 májusában kiadta legújabb könyvét, a „Principles of Economics” című átfogó közgazdaságtani tankönyvet, tulajdonképpen az osztrák iskolarendszer hagyományának jegyében.

Dr. Saifedean Ammous kurzusokat szervez, hasznos ismereteket ad át a Bitcoin gazdaságtanáról és az osztrák iskola hagyományain alapuló közgazdaságtanról, főként a 🔗 Saifedean.com online tanulási platformján keresztül. A „The Bitcoin Standard Podcast” házigazdája is egyben, s én mondom roppant érdekfeszítő előadásai, témái vannak.

👏 Jobb látni a világot egy közgazdász szemüvegén keresztül, mint az influenszerek tolmácsolásában 😂

Főbb tanulmányairól, szakmai előéletéről

2009 és 2019 között a Libanoni Amerikai Egyetem közgazdaságtan professzora volt. Fenntartható fejlődésből doktorált a Columbia Egyetemen, fejlesztésmenedzsmentből mesterdiplomát szerzett a London School of Economics-on, és gépészmérnöki alapképzést végzett a Bejrúti Amerikai Egyetemen.

Szerintem akit a Bitcoin könyvek, vagy csak úgy általánosságban a pénzkönyv téma érdekli, annak a Fiat STANDARD egy alapmű kell, hogy legyen. Maga a közgazdaságtan is fejlődésre szorul, ahogy ez igaz általánosságban az összes tudományra. Az újabb paradigmák pedig a fejlődést hozzák el. A szerző a könyvével és gondolkodásmódjával egy új világot nyithat meg. Lehet nem jó világban élünk, de minden tett vagy csak ismeretterjesztés, ami a FED-ről való leválást eredményezi, csak igazságosabb jövőt hozhat.

Ajánlom a könyvet, s a Fiat STANDARD könyvismertetőm megosztásával, 🙏remélem Te is ajánlani fogod másoknak. 👋 Köszönöm, hogy elolvastad 😊

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük