Adelaide utazás : városnézés, látnivalók és szállásfoglalás

Adelaide

Adelaide látnivalók és ℹ️ hasznos turisztikai információk mindazoknak, akik szívesen elmerülnének Ausztrália mesés kontinensének rejtelmeiben.

Miről híres Adelaide❓

✅ Adelaide olyan világhírű helyek kapuja, mint a Kenguru-sziget és Ausztrália legjobb borvidékei, köztük a Barossa Valley. Adelaide helyi látnivalói közé tartozik az Adelaide Central Market, az Adelaide Botanic Garden, a National Wine Center és még rengeteg minden❗

Adelaide, Dél-Ausztrália fővárosának hivatalos zászlója.

|Közlekedés| |Városnézés| |Szállásfoglalás|

ℹ️ Ausztrália államformája államszövetség, ez hat szövetségi államot foglal magában. Blogom fejlécképén látható számozás szerint nevezem meg ezeket az államokat, 1-től 6-ig 👇

1. Nyugat-Ausztrália és Tasmania
2. Északi Terület
3. Queensland
4. Dél-Ausztrália
5. Új-Dél-Wales
6. Victoria

✅ A fejlécképben piros körrel pedig a fővárosi területet prezentáltam, ami nem más mint 🔗Canberra





Booking.com

Adelaide városnézés, kirándulások a közelben és egy csepp Ausztrália történelme

Ausztrália nagyobb városainak sorában Adelaide az ötödik helyet tölti be. Sydney, Melbourne, Brisbane városok például megelőzik. Adelaide és a statisztikailag hozzá tartozó körzet lakóinak száma, valamikor még az 1976. évi népszámláláskor 900 ezer fő volt.

Adelaide városának jelenlegi lakossága 2023-ban 1 367 000, ami 0,81%-os növekedést jelent 2022-höz képest.

Érdekesség, hogy a régebbi időkhöz képest a tendencia nem változott. Dél-Ausztrália lakosságának háromnegyede itt a fővárosban él. Ha a népesség koncentrálódását nézem, akkor elmondható, hogy itt jóval nagyobb, mint mondjuk Új-Dél-Walse vagy Victoria állam területein.

📣 Adelaide gyors fejlődése és milliós várossá növekedése nem a véletlenek színjátéka. Nagy szerepet játszott benne, igen kedvező földrajzi fekvése. 👇

Dél-Ausztrália fővárosának behatárolása

Igyekszem sorokba formálni mik is határolják a különböző égtájak felől 👇

Kelet

Keleti oldalon emelkednek a Lofty-hegység erdős magaslatai. Az itt fakadó források nagyon sokáig a Adelaide éltetői voltak.

A főváros centruma a síkká laposodó hegylábak előtt terül el a Torrens-folyócska két oldalán.

Dél

Ebből az irányból a Lofty Ranges folytatásaként szintén hegyek határolják.

Észak

Viszont Észak felé haladva már nagy sík térség kínál lehetőséget, amely napjainkban is biztosítja a város terjeszkedését. A helyre egyébként szükség volt, mert például régebben létezett egy város aminek neve Elizabeth volt. Nos a város megszűnt és ennek teljes lakossága is Adelaide városába integrálódott.
Ha manapság szóbeszéd formájában még mindig előjön az Elizabeth város neve, akkor Adelaide kontextusában jellemzően a történelmi településre és a benne lévő különálló közösségre utalnak.

Dél-Ausztrália fővárosának ismertetője, talán jobban el fogod tudni képzelni milyen

Adelaide történelme szerint az első évszázadban jobbára csak kereskedelmi és adminisztratív központ volt. Érdemes azonban több aspektusában is vizsgálni a várost❗

Gazdasági légkör

Gazdasági jelentőségét a környezetében elterülő földművelő és állattenyésztő körzeteinek, valamint a bányászatának köszönhette. Gyors fejlődése az 1980-at megelőző évtizedekben alakult ki amikor a nagy ipartelepek kialakultak a város peremén. Ez a helyes kis város már a járműipar, mezőgazdasági gépgyártás, vegyipar, továbbá a könnyű- és élelmiszeripar számos ágazatának is fontos bázisa.

A felgyorsult iparosodás ellenére azért Adelaide megőrizte a provinciális városok békés, nyugodt hangulatát. A belvárosi részen ugyan itt is építettek kifejezetten modern épülettömböket, de csöppet sem kívántak versenyre kelleni, Sydney vagy éppenséggel Melbourne felhőkarcolóival. A város igazi lokálpatriótái
gondosan ügyeltek arra, hogy az új létesítmények ne rombolják szét a régi értékes emlékeket. A városközpontban jól megférnek egymás mellett az árkádos koloniális
épületek a csupaüveg irodaházakkal.

Érdekel, hogy milyen a társadalmi légköre❓

Nos, sokban különbözik Ausztráliában található egyéb nagyobb városoktól.

Például 🔗 Sydney kozmopolita életformája itt nem tudott gyökeret verni❗

Nagyvilági szórakozások helyett, az emberek inkább saját otthonaikban lelik meg örömüket. Lelkileg egyébként a Covid-19 hiszti, talán pont ezért nem viselte meg őket annyira.

De jól meg lehet különböztetni ezt a várost az angolosan konzervatív Melbournetől is. Ebben valószínűleg szerepet játszhat az a körülmény, hogy Adelaide-ban különféle karakterű népcsoportok ötvöződtek egységgé. Sok a német, olasz és görög származású ember. Az Ő gondolkodásmódjuk szöges ellentétje az 1000 km-re arrébb lévő Albionból ide települt emberekétől.

👏 Adelaide kiérdemelte, hogy fesztivál városként tartsák számon, ezt minden bizonnyal tapasztalni fogod 😊

Dél-Ausztrália fővárosának 📜 történelme

Adelaide története szorosan összefonódik egész Dél-Ausztrália fejlődésével. Dél-Ausztrália nyugati partjait az európaiak közül elsőként a holland hajósok fedezték fel valamikor még 1600-ban. Ezért van az, hogy sok földrajzi elnevezés valahogy kicsit fűszerezett lett a holland nyelvvel. Például Nuyts-szigetek.

Adelaide a térképen

A hollandok azonban nem merészkedtek túl a ☝️ fenti térképrészleten is látható Eyre-félszigeten (Eyre Peninsula), így a félsziget mögött elterülő egyéb öblök és további félszigetek még ismeretlenek maradtak a gyarmatosítók számára.

St. Vincent öböl - Dél-Ausztrália

A szintén ☝️ fenti képen látható, pirossal bekarikázott St. Vincent öböl (St. Vincen Gulf) partjai átkutatásának izgalmas feladata az angol Matthew Flinders kapitányhoz fűződik.

A kapitány 18011802 környékén az egész Dél-Ausztrália partvidékét bejárta. Kelet felől a kontinensen vándorolva elsőként Charles Sturt jutott el a mai Dél-Ausztrália keleti részeibe, amikor 18291830-ban a Murray folyón végighajózott az Alexandrina-lagúnáig. 1831-ben Collet Barker kapitány tovább folytatta ezt az utat, Ő például megmászta a Lofty-hegységet, és nyugati lejtőjén leereszkedett a St. Vincent-öböl partjára.

A gyarmatosítás rögös útja

A gyarmatosítás nem hozta meg a várt eredményeket. A fejlődés elég lassúnak bizonyult és ez messzemenőkig heves vitakurzusokat váltott ki Londonból. Említettem már, hogy Ausztrália brit gyarmat volt ügye❓

A heves vitákban kapcsolódott be az akkori idők egyik neves gazdaságpolitikusa, nevezetesen Edward Gibbon Wakefield. Érdekes egy figura volt, nem a hűséges férfiak mintaképe az biztos. Ezt azért mondom, mert hűvösre tették 3 évre, pont házasságszédelgésért. Nem is találhattak volna számára jobb helyet, a 3 esztendő kellemes eltöltésére mint az akkori börtönszigetet, Ausztráliát.

A teljesítményorientált klasszikus kapitalista víziója

✅ Edward a klasszikus kapitalizmus híve és előmozdítója volt.

Az volt a meglátása, hogy az ausztráliai gyarmatok visszamaradottságának egyik fő oka a munkaerőhiányban keresendő. Nézete szerint viszont ez a munkaerőhiány pont amiatt alakult ki, hogy annak idején Ausztráliában nagyon könnyen lehetett földekhez jutni.

Másoknak is azért meggyőződése volt, hogy a fegyencek (exconvictok) kissé talán kényeztetve vannak, hasonlóképpen az Angliából beérkező telepesekhez.

Hiszen egyszerű kérelemre ingyen juthattak földtulajdonhoz. Szóval, Edward széles körben terjesztett ötlete az volt, hogy be kell szüntetni az ingyen földosztást és ehelyett inkább feltételrendszert kell fűzni hozzá. Legalább 2 fontot kell kérni minden acre földterületért.

Hogy mi az acre?

Az acre olyan mértékegység Ausztráliában, amit még ma is használnak és kb. 0,4 hektárnak felel meg.

Edward szerint tehát, az általa kiötlött feltételrendszer megteremtené annak lehetőségét, hogy mind a fegyenceknek, mint a telepeseknek mielőtt földhöz jutnának, keményen évekig kellene bérmunkával az ellenértéket előteremteniük. 💡 Ez pedig megszüntetné a munkaerőhiányt❗

Így meg is teremtődött a kapitalista rendszer munkásserege, minek köszönhetően az akkori gyarmati adminisztráció jelentős bevételekre tett szert a földek eladásából.

A gyarmatosítás finanszírozásának alapjairól

Ebből finanszírozták a középületeket, utakat, minden fejlesztést aminek eredményeként valamilyen infrastruktúráról beszélhetünk. Edward ötleteit, jelentősebb, befolyásosabb figurák is átvették. Hosszú tárgyalások, egyeztetések eredményeképpen Londonban végül megalapították a South Australian Company-t azaz Dél-Ausztráliai Társaságot. A társaság részére biztosítottak némi induló tőkét. Felhatalmazást kapott a földek értékesítésére és a befolyt összegeknek a helyszínen való befektetésére.

A történelmi előzményekhez kapcsolódó fontosabb évszámokról, végtére is ebből érthetjük meg, hogyan született meg publikációm témája ADELAIDE

1836 május : William Light mérnök-alezredesnek adták a feladatot, hogy kijelölje a gyarmat leendő székhelyét. Meglehetősen jó érzékkel választotta ki a főváros számára a Torrens-folyócska mellékét, ahol tulajdonképpen ma Adelaide elterül.

1840 : Egyik kormányzó váltotta a másikat. Óriási fejetlenség és szervezetlenség lett úrrá. Az anyagi javakkal óriási probléma lett és a beérkezett telepeseknek sem földet, sem munkát nem tudtak adni.

Edward Gibbon Wakefield elképzelése csődbe jutott.

A britek végül úgy döntöttek, hogy visszaállnak a régi jól bevált módszerre, hiszen Új-Dél-Walse akkor már működött!

Új kormányzónak George Grey-t jelölték ki, aki talán kapitalistább volt a kapitalistánál is. Megnövelte a munkát, de lecsökkentette a bérezés mértékét, ezzel párhuzamosan pedig brutálisan növelte az adókat. Ebben az évben a kereskedelmi export mértéke is nőtt, aminek az alapja főként a gyapjú és búza volt. Továbbá ásványkincseket is sikerült felfedezni úgy mint szén, vas, réz, ami beindította a nyersanyagot bányászatát.

1856 : Ez az évszám a vasút miatt jelentős. Adelaide és annak kikötője Port Adelaide között közlekedett az első vonat. 👇

Adelaide, Dél-Ausztrália fővárosa és annak kikötője kötött működő első vonat: 1856.

1872 : Megépült az Adelaide és Darwin közötti transzkontinentális távíróvonal. Ezzel Adelaide lett az első olyan gyarmati székhely Ausztráliában, amelynek közvetlen összeköttetése volt 🔗 Londonnal.

1880 : A gyarmatosítók számára már világossá vált, hogy Dél-Ausztrália növekvő gazdasági szerepét a mezőgazdaságnak köszönheti. Erre az évre már a kontinens összes rendelkezésre álló farmterületének a fele, itt Dél-Ausztráliában volt.

🏙️ De hivatalosan mikor is vált Adelaide várossá❓

Sokak tudatában a hivatalos kép úgy mint city 1919-ben alakult ki, mert ez volt az az év amikor az első polgármestermester (angolul : Lord Major) kinevezésre került. Cikkem írásának évében a főpolgármester (Jane Lomax-Smith). De maga Adelaide 1836. december 28. ünnepli születésnapját.

Mi történt 1919 után❓

Az események, a fejlődés szintjén különösen a II. világháború után gyorsultak fel. Jóllehet az egész világra jellemző volt a piacgazdaság hatása. Az a piacgazdaság ami anno pozitív és nagyon is jó jövőbe prosperáló képet festett, az az ami modern korunk legnagyobb problémája, ami előidézte a túlnépesedést is.

🚦Adelaide közlekedés ✈️🚆

Uralkodójelleggel a repülő és vonat témáját vonultatnám fel, de tudd Adelaide egyik nagyon kényelmes közlekedési eszköze a villamos is. A tengerpart legjobb megközelítési tömegközlekedési eszköze a villamos, szerintem fogom még említeni.

Adelaide repülőteréről pár szóban

Az Adelaide (ADL) repülőtérről néhány érdekességet megosztok lelkes olvasómmal 👇

Adelaide repülőtere az ADL

Mi az Adelaide repülőtér kódja?

Az IATA szabvány szerint ADL, az ICAO szerint YPAD. Ez Dél-Ausztrália fő repülőtere, lévén Adelaide az állam fővárosa.

Vicces tény az Adelaide reptérről akad?

Körülbelül 68 évvel ezelőtt az első kereskedelmi járat leszállt ezen a reptéren. 1955. február 16. egy szerdai nap volt. A járat Perthből indult. Akkoriban mindez 6,5 órát vett igénybe, amely a mai modern technológiai körülmények között vicces.

Az Adelaide repülőtér nagynak számít?

Az Adelaide repülőtér jelenleg Ausztrália negyedik legnagyobb belföldi repülőtere és hatodik legnagyobb nemzetközi repülőtere, és évente több mint 5,4 millió utasforgalmat bonyolít le.

Hány éves az Adelaide repülőtér?

Erre a választ a történelem és az abból sarjadó átalakulások adhatják meg 👇

Az ADL történelmi gyökereiről

Adelaide eredeti Nemzetközösségi Kormányzati repülőterét, amelyet Harry Butler kapitánytól vásároltak, 1921-ben fejlesztették ki mindössze 24 hektáros területen Hendonban (az egykori Philips gyár és az SA Film Corporation helyén). A várostól kilenc kilométerre található repülőtér az Adelaide és Sydney közötti
légipostai szolgáltatások számára biztosított lehetőséget.

1927-re Adelaide repülési igényei jelentősen nőttek. A mai Parafield repülőtér helyszínét megszerezték és fokozatosan fejlesztették.

1941-re az állam repülési igényei túl nőttek Parafielden. A West Torrens-i helyszínt, más néven West Beach-et választották az Adelaide-i repülőtérnek.

Az új repülőtér munkálatai 1947-ben kezdődtek, a járatok 1954-ben indultak, az első rendszeres közlekedési szolgáltatások pedig 1955 februárjában indultak. Érdekes módon az első utasterminál a repülőtér egyik nagy hangárjának kihajlása volt. A Nemzetközösség csak 1957-ben finanszírozta és építette fel a csak ideiglenes utasterminálnak szánt terminált, de a belföldi és regionális forgalomra való használata 2005 októberéig folytatódott.

A rendszeres nemzetközi szolgáltatások 1982 novemberében indultak egy külön nemzetközi terminálépület felépítésével, amely a tengerentúli látogatók beáramlását szolgálja. 1982-ig az Adelaide repülőtér nem tudott kapcsolatot biztosítani egyéb tengeren túli államokkal.

Melyik volt a legnagyobb repülőgép, amely valaha is megfordult az Adelaide reptéren?

A legnagyobb repülőgép amely leszállt az Adelaide (ADL) repülőterén.

A világ egyik legnagyobb teherszállító repülője, az Antonov 124-100 volt, amelynek mértete tényleg elképesztő. Jóllehet azóta ennél már nagyobb gép is létezik.

Közlekedés vonattal

💡 Hogyan juthatunk el például Perthből, Sydneyből vagy Melbourneből vonattal ha
célunk Adelaide

Szemmel láthatóan az ár ha vonattal megyünk például Perth-ből Adelaide-ig a repülőhöz képest legalább tízszeres. De bárhonnan is érkezzünk vonattal témám helyszínéig az mindenképpen drágább mulatság lesz mintha a repülőt választanánk. A repülőjegyárak tekintetében a 🔗 Travala ajánlatát vettem figyelembe.

Ausztrália közlekedés, tudnivalók úgy általánosságban

✅ A közlekedés biztonságos. Pár kérdés és válasz formájában összefoglalnám
az általános tudnivalókat. 👇

Mire érdemes figyelni gyalogos közlekedőként az Ausztrál városokban?

Mivel Ausztrália börtönsziget, egykori angliai gyarmat, így a baloldali vezetés uralkodó. Úttestre lelépéskor jobbra kell nézni és csak utána balra! Az autós közlekedési morál sokkal jobb mint Magyarországon. Ha az autósok látják, hogy csak közelítesz valamely gyalogos átkelő felé, már rögtön lassítanak is és átengednek.

Milyen a tömegközlekedés rendszerint az Ausztrál nagyvárosokban?

Busz, vonat, villamos akad. A városok tömegközlekedési zónákra lettek felbontva. Szóval tömegközlekedéssel minél több zónát veszel igénybe, annál drágább a jegy.

Amit érdemes tudnod Ausztrália 🚌 buszközlekedés habitusáról

Nem árt ha tudod, arra az esetre ha épp egyedül ácsorognál a buszmegállóban, hogy a busz csak akkor fog megállni a megállóban ha intesz neki. A leszállásjelzők a buszokban kicsit hasonlóan lettek megoldva mint mondjuk az Egyesült Államokban. Annyi a különbség, hogy Ausztráliában az ablak mentén van egy zsineg, amit meg kell húzni, USA-ban pedig az ablak mentén ami végig fut összefüggően azt kell megnyomni. Ezért
mondom kicsit hasonlít.

Mire lehet számítani a vonatközlekedés során és mire figyelj?

A szerelvények szépek, tiszták és rendezettek. Adott vonatállomásra bemenni és kijönni csak a jegy érvényesítésével lehet. Nem bízzák a véletlenre a dolgokat. A forgalmat elzáró sorompóknál rendszerint ellenőrök is vannak.

Ha nem a tömegközlekedést választod, hanem inkább autót bérelnél, milyen sebességkorlátozások és alkohol tűréshatár van? A magyar jogosítvány jó Ausztráliában?

A sebességkorlátozás városi területeken olyan 50 – 60 km/h, városon kívül 100 km/h,
autópályán haladva pedig 110 km/h.

Az alkohol tűréshatás olyan 0.05g/100 ml lett meghatározva. Töményebb italok esetén ez maximum 0.3 dl-t jelent, enyhébb italnál, például sör 2,85 dl vagy mondjuk bor olyan 1 dl. A legjobb tudásom szerint adtam meg az értékeket, de felelősséget nem vállalok. Az én mottóm az, ha bringázol, vagy autót vezetsz, akkor ne igyál és pont 😜

Figyelj rá, hogy magyar jogosítvánnyal Ausztráliában nem vezethetsz autót. De Magyarországon ki tudod váltani a nemzetközi jogosítványt, azt már elfogadják. Szerintem csak akkor bérelj autót, ha van rutinod a fordított közlekedésben.

Látnivalók Adelaide-ban! 

✍️ Publikációm eme szegletében kimondottan az Adelaide területén található érdekesebb látnivalókról szeretnélek tájékoztatni❗

Szerintem rengeteg felkeresni való hely van, így azt tálalom ami nekem tetszik a legjobban. Amennyiben Adelaide-ba utaztál, megoszthatod velem egy komment útján, azt ami Neked tetszett 😉

A Torrens Lake környékéről és Adelaide északi látnivalóiról

Torrens Lake - Adelaide

A déli várostömböt minden oldalról nagyon szép parkövezet fogja körül. A parkkal határos utcák a terrace elnevezést kapták az égtájak szerint.

North Terrace

Ez határolja a belváros északi oldalát nagyon sok látnivalóval. 👇

Parlament

Dél-Ausztrália parlamentje a fővárosban, Adelaide területén!

Rögtön elsőként említeném az 1855-ben épült és 1939-ben kibővített parlament négyszögletes gránit- és márványkolosszus épületét. Emléktábla jelzi rajta, hogy Dél-Ausztrália állam a megszületését Edward Gibbon Wakefield új gyarmatosítási elméletének köszönheti.

Kicsit nyugati irányba sétálva felfedezhetjük a legrégebben épült templomot❗

Az 1838-ban épült Holy Trinity Church templom, mint látványosság Adelaide turisztikai attrakciói között.

A Holy Trinity Church 1838-ban épült. Egyik érdekessége, hogy toronyóráját IV. Vilmos angol király udvari órása készítette. Ahogy a képen is látszik minimális szinten a felújítások keretében változtattak rajta, a neve is megváltozott annyiban, hogy már hivatalosan elhagyják belőle a Holy-t.

Ha irányt váltunk Kelet felé, újabb érdekesség a Government House

A kormányzó rezidenciája, Adelaide - Dél-Ausztrália.

A parlamenttel szemben, a King William Street túlsó oldalán találhatjuk egy nagy park közepén a kormányzó rezidenciáját.

Állami Könyvtár

Állami Könyvtár - State Library - Adelaide

Az Állami Könyvtár (State Library) szintén a közelben van a Kintore Ave-val szemben. Érdemes meglátogatni, negyedmilliónál is több könyvet őríznek. Igaz a technológiai hátterük is profi.

További érdekességek az Állami Könyvtár közelében:
  • A könyvtárat a North Terrace északi oldalán a tudományos intézmények széles skálája
    követi.

Ilyen például a South Australian Museum, amely elég gazdag gyűjteményt halmozott fel az ausztráliai őslakók, valamint a melanéziai szigetvilág néprajzi és művészeti tárgyaiból. Valójában egy tanulságos természettudományi kiállítás (emlősállatok, halak, madarak bemutatása).

  • Jó választás megtekinteni az Art Gallery of South Australia képtárát is.

A képtárban az ausztráliai művészetek munkáin kívül sok európai , amerikai és alkotás
is megtekinthető.

Az Ayers House-al szemben a botanikus park (Adelaide Botanic Garden) is megér egy sétát

Adelaide Botanikus Kert (Adelaide Botanic Garden) bejárata.

A park déli felében a botanikus kert szelíd fekete hattyúi és vadlibái lenyűgözőek. A város szívében, de egy másik világtól távol…

Szánj időt arra, hogy felfedezd Ausztrália és a világ minden tájáról származó növények szépségét és sokféleségét. Tölts el egy órát, vagy akár egy egész napot az 50 hektáros, csodálatosan karbantartott kertek és lenyűgöző építészeti remekművek között. Kellemes relax élmény az idő múlása Ausztrália legszebb növénygyűjteményei között.

Az Adelaide Botanic Garden avagy botanikus kert valóban lenyűgöző növényvilággal rendelkezik. Minden olyan tulajdonsággal rendelkezik ami a tökéletes relaxációhoz kell.

A Torrens folyó kanyarulatánál az állatkert tartalmas kikapcsolódást nyújt

A kissé zsúfolt helyen megtaláljuk Ausztrália csaknem valamennyi erszényes állatfaját, madárvilágának sok képviselőjét.

A Torrens folyócska kanyarulatában található állatkert pandamacinak is otthont ad. Adelaide Zoo -t e hagyd ki!

Az állatkertből elmaradhatatlan a szokásos oroszlán, tigris, elefánt, s az annyira talán európaiaknak nem is szokványos, pandamaci.

A város igazi büszkesége a Festival Centre, ki ne hagyd❗

Az Adelaide Bridge túlsó végétől nincs messze. Ez a terület szerintem nem annyira hivalkodó mint mondjuk Sydney híres Operaháza. De az is igaz, hogy 1973-ban amikor ez a Festival Centre kialakításra került a ráfordított költség is jóval kevesebb volt. Pontos összeget ugyan nem tudok mondani, kb. 17 – 20 millió ausztrál dollár lehetett. Anno a szakértők viszont úgy vélték, hogy ennek ellenére is felfogja venni a versenyt
a sokkal nagyobb költségvetéssel járt sydneyi Operaházzal.

John Morphett építész tervének jóváhagyásával Ausztrália első többcélú művészeti központjának munkálatai 1970-ben kezdődtek, és csaknem három évig tartott. 1973. június 2-án Gough Whitlam ausztrál miniszterelnök hivatalosan is megnyitotta a helyszínt. Az első előadás aznap este Beethoven Fidelio című operájának és Beethoven Kórusszimfóniájának 1. jelenete, a második felvonás volt. Hamarosan követte a
Playhouse (jelenleg Dunstan Playhouse), Space (új nevén Space Theatre) és, és elkészült Ausztrália első többfunkciós előadóművészeti komplexuma.

👏 A virágzó Fesztiválközpont sok más fellépési helyszín példaképévé vált, miközben igyekeztek utánozni funkcionalitását és sokoldalúságát.

A Festival Centre főbb részei

Fesztivál Központ, Festival Centre, Adelaide

A kialakítás egy kicsit hasonlít a már említett sydneyi Operaházra mert a Festival
Centre itt Adelaide városában szintén több részre tagolódik 👇

Legnagyobb a Festival Theatre

 

 

Fesztivál Színház - Festival Theatre, Adelaide

A Festival Theatre igen sokoldalú előadóterem. Használható koncertek rendezésére, opera és prózai darabok előadására. De kiváló balettbemutatókra, népi és műtáncfesztiválok megrendezésére, filmvetítésekre és még igen sok ötletverzióra alkalmas komplexum. Ez a Fesztivál Színház volt az első az építkezések szakaszában
valamikor 197073 időszakában. Kb. 7 millió ausztrál dollár volt a költségvetése.

Playhouse (Dunstan Playhouse)

Dunstan Playhouse - Adelaide

Ez inkább a Victoria Bridge-hez van közelebb. Valamikor olyan 1974 végére készült el. Egy kétszintes nézőterű színházterem 600 főnyi nézőközönség részére. Nemcsak prózai darabok, hanem kisebb operák és zenés komédiák bemutatására is alkalmas, mivel 30 tagú zenekar számára biztosítottak helyet. Ez a színház az otthona Dél-Ausztrália állami színjátszó társulatának, a South Australian Theatre Company -nak is.

Space (Space Theatre)

Space Theatre, Adelaide 1974 körül

Az előbb említett két színházépület között, ha a felszínen sétálunk és kicsit lejjebb vándorlunk a Riverside Centre területére akkor megfogjuk találni a harmadik színházat.

A nevében „space” van, mert úgy tervezték, hogy olyan magával ragadó élményt teremtsen, amely a világűrben való tartózkodást szimulálja. Egészen modern gondolatok ezek 1974-ből.

Alakja egy zárt négyszögletes dobozhoz hasonló, középen egy szabad előadótérrel. Mind a négy oldalán emelkedő széksorokkal és erkéllyel. Ez is sokcélú terem, befogadóképessége 350 fő. A nézőtér illetve a pódium egymás rovására átrendezhető.

Space Theatre, Adelaide napjainkban
A Space Theatre modern látképe

 

Festival Plaza

Fesztivál Plaza - Festival Plaza, Adelaide - remek sétány, dekoratív kivitelezés

A Fesztivál Központ szerves része még a Plaza, amelyet utca-színházként is emlegetnek. Ezen a betontömbökkel, szökőkutakkal, apró tavakkal, virágágyakkal díszitett térségen nagyobb tömeget is befogadnak. Ünnepségeket, gyermekelőadásokat, népi tánc-bemutatókat rendeznek itt. A plaza alatt kétszintes autóparkoló található 300 autó befogadására. Továbbá egyéb helyiségek is, például konferencia-termek.

A Festival Plaza este nagyon hangulatos, városi sétákra kiváló!

Egy kis belvárosi sétára invitálnálak 😉

Régebben olyan 1980 körül a Rundle street egy kicsit hosszabb volt. Azóta egy részét átnevezték Rundle Mall-ra. A „mall”, sétálóutcát jelent, s innen az autókat teljesen ki is tiltották. Meg is figyelhető, hogy a Rundle Street szélesebb, mint az új folytatása a King William Street-ig, amely ahogy írtam már Rundle Mall nevet viseli. Ez a sétálóutca arról híres, hogy itt alakult ki Adelaide „shopping center”-je.

Ebbe a sétálóutcába települtek be a legnagyobb áruházak, amelyek az alábbi fotókon látszanak : Myer Emporium, David Jones, hogy a legnagyobbakat emeljem ki. Ezek mellett, persze megannyi üzlet. 👇

Myer áruház a Rundle Mall sétálóutcában, Adelaide

David Jones bevásárlóközpont, Adelaide

Itt a belvárosi látnivalók közül én még a Victoria Square-t emelném ki

Szerintem ez a főváros szíve. A művészin parkosított teret szobrok és szökőkutak díszítik, oldalait
modern épületek övezik.

Victoria Square, Adelaide

A középpontjában elhelyezkedő szökőkútcsoport (Victoria Square Founain) a Franklin street mögött,

Szökőkút a Victoria negyedben, Adelaide látnivalói között.

csobogó vize Dél-Ausztrália három folyóját jelképezi:

  • Murray-t
  • Onkaparingát,
  • valamint a Torrens-t

A Victoria Square déli feléből indul ki a tengerpartra a Glenelg villamos. Adelaide-ben egyszerű közlekedni. Villamos szeli át az egész várost.

Adelaide városban Dél-Ausztráliában egész jó a villamossal való közlekedés. Viszonylag egyszerűen lejutsz vele a tengerpartig.

Említett Glenelg kifejezetten szép tengerpart, mesterséges korallzátonyt láthatsz itt. Az úszással azonban
csak óvatosan! Speciel én acél búvárfelszerelés nélküli tuti nem merülnék. A cápák kifejezetten kedvenc területe!

A Victoria Square közelében, ajánlom figyelmedbe az Adelaide Central Market látványosságait❗

Az adelaide-i központi piac történelmi múltja 1869-ig nyúlik vissza, és ma az ételek és a kultúra bőséges központja.

Adelaide Central Market kívülről. Régi történelmi múltra tekint vissza. Érdemes felkeresni, bő a kínálata. Főleg a gasztronómia iránt érdeklődő ínyencek számára lesz nagyon érdekes.

Az elmúlt 145 év során több mint 80 kereskedőt vonzott be ez a piac. Friss gyümölcstől és zöldségtől kezdve a helyi húsokon és szárnyason át a tenger gyümölcséig, szezonális sajtokig és finom pékárukig mindent árulnak.

Ahogy írtam az Adelaide Central Market nagyon széles választékkal rendelkezik.

Jelenleg a déli félteke egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó piaca. A látogatók számára egy szenzációs utazást ígér Ausztrália történelmébe és kultúrájába a különböző étel és ital kultúrákon keresztül.

Ez itt szintén egy kép amely az Adelaide Central Market hangulatát tükrözi. Amint láthatod, a sajtválaszték rá sem fért a fotóra, olyan széles a kínálat.

Ha nem az ínycsiklandó falatokkal telezsúfolt bódékban csatangolnál, dőlj csak hátra, és igyál egy fincsi forró italt a piacot körülvevő számos kávézó és étterem egyikében.

Az évente több mint 8,5 millió látogatót fogadó adelaidei központi piac az a hely, ahová érdemes menni, ha meg igazán szeretnél bele kóstolni Ausztrália multikulturális konyhájába.

Adelaide környéke

Elsőként szeretném megemlíteni, ami már nem belváros de még Adelaide, a National Wine Center -t 👇

Az Ausztrál Nemzeti Borközpont az Adelaide Botanikus Kert mellett található, a városközpont északkeleti sarkában. Miután egy festői sétát tettél a botanikus kertben, lépjen be a Botanic Road gyalogos bejáratán keresztül – a North Terrace meghosszabbításán – vagy a Hackney Road főbejáratán keresztül a National Wine Center -be.

National Wine Center, Ausztrál Nemzeti Borközpont, Adelaide környékén.

Az adelaide-i National Wine Center egy világszínvonalú központ, amely a teljes ausztrál boripart képviseli. A központot Ausztrália borászati csúcsszervezeteinek irodáinak, kiállításnak, boroktatási kurzusoknak, konferencia- és rendezvénytermeknek, éttermeknek, pincészeteknek és kóstolóknak szánták. A telek egy főút mellett található, korlátozott hozzáféréssel és korlátozott parkolási lehetőséggel, és határos az Adelaide-i botanikus kerttel.

A borturizmus tartalmi fűszerezésénél maradva : Barossa Valley

Ausztrália legismertebb bortermelő vidéke a belvárostól északkeletre mintegy 50 kilométerre kezdődik. 30 km hosszúságban, 8 km szélességben folytatódik. 1842-ben telepítettek ide németeket, akik odahaza szőlősgazdák voltak. A magukkal hozott tudást itt hamar kamatoztatni tudták, mivel kiderült, hogy ez a vidék
nagyszerű a szőlőtermesztésre.

Adelaide környéként a Barossa Valley, egy gyönyörű, szőlőtermesztésre kiváló völgy. Aki kedveli a borturizmust, nagyon érdemes ide ellátogatnia.

A vállalkozás olyan jól sikerült, hogy ma ez a kis terület adja Ausztrália bortermelésének közel egynegyedét. Adelaide közelsége remek alkalmat kínál a szőlőskertek gazdáinak, hogy bevételeiket kiegészíthessék a turisztikából származó haszonnal, amely jelenleg trendi szava nem más mint a borturizmus.

Több tucat borpince és borozó helyiség várja a szomjas városi embereket, de azzal sincs baj, aki túl sokat ivott, lévén szálloda, hotel akad bőven 😉

Akit a bórkostoláson kívül más is érdekel, talál jó néhány múzeumot, képgyűjteményt, régi borosüvegeket bemutató kiállítást is.

Kenguru-sziget (Kangaroo Island), igaz ez már jóval távolabbi környék

Azért is érdekes, mert egyike Ausztrália legnagyobb szigeteinek. Tasmániát figyelmen kívül hagyva, az észak-ausztráliai Melville-sziget után a második helyet foglalja el a rangsorban. A sziget nyugat-keleti végpontjai között a távolság 145 km, legszélesebb átmérője 55 km, partvonalának hossza 450 km, területe 4350 km².

Kenguru Sziget, ahova nem nehéz átjutni ha épp Adelaide, Dél-Ausztrália fővárosában vagy. Valamelyik kompot javaslom!

Kicsit a sziget történelméből, itt előjön olyan név, akit Dél-Ausztrália fővárosának 📜 történelme résznél már említettem

A szigetet Matthew Flinders kapitány 1802-ben fedezte fel Angliából jövet. A legénység Afrika elhagyása óta nem jutott semmilyen friss húshoz.

Hát nem levadásztak ezen a csodás szigeten 31 darab kengurut❓

A felséges vadászzsákmány örömére a kapitány a szigetet Kenguru-szigetnek nevezte el. Erről a kapitányról nevezték hát el a szigeten lévő egy – két helyet ami a Flinders szót tartalmazza. De egy francia térképész Freycinet is járt itt, róla maradtak fent a sziget egyes partrészleteinek francia elnevezései. A sziget első lakói zömével hajótöröttek és bujkáló szökött fegyencek voltak.

✅ A szigeten jelenleg 4500 ember él. Nagyobb parti települések: Kingscote, American River és Penneshaw.

A Kenguru-sziget látványosságai lélegzetelállítóak, zord partvonalakkal, félreeső sétányokkal és rengeteg vadon élő állattal. Az egész part mentén remek úszóhelyek találhatók. A Stokes-öböl és az Emu-öböl tökéletes hely a relaxációra.

🤔 Hogyan juthatunk el Adelaide-ból erre a szigetre❓

Ez rendszerint 🤑 pénztárca kérdése 😂Több légitársaság is indít ide járatot. A szigetnek van legalább 5 repülőtere.

Repülővel például Adelaide (ADL) érkezve a sziget Kingscote (KGC) repülőterére az olyan 386 USD. Momentán itt is jó szokásomhoz híven a 🔗 Travala kínálatát mondtam, de egyéb helyeken is hasonló az árfekvés. Elég drága, ahhoz képest, hogy csupán 124 km-ről van szó. Pontosabban a duplájáról, mert oda-vissza ennyi, de akkor is.

A 🔗 SeaLink társaság kompjai viszont naponta (Karácsony nap kivételével) közlekednek Cape Jervis és a Kenguru-sziget (Penneshaw) között. Ha autóval mennénk kb. már egy repülőjegy ára. Ellenben ha csak úgy magunk, akkor jóval olcsóbb tud lenni ez az opció.

Adelaide szálláshelyek, hotelek és apartmanok széles választéka

Ha itt Dél-Ausztráliában Adelaide attrakciókkal teli városában szeretnéd a szálláshelyed megtalálni, nemcsak a publikációm elején lévő ajánlatokkal tudok kecsegtetni.

Javaslom alaposan nézd át a 🔗 Travala releváns kínálatát is. Itt is tudsz fizetni bármelyik
Fiat devizával, de eme online foglaló rendszer érdekessége, hogy közvetlen akár kriptovalutával is fizethetsz. 👇

Dél-Ausztrália az úti célod? Ráadásul Adelaide a főváros? Nézz szét a szálláslehetőségek között : hotelek, apartmanok széles kínálata. Jó hír, hogyha van kedved fizethetsz akár közvetlenül kriptovalutával is.

👋 Most búcsúzom és 🙏🏻köszönöm, hogy elolvastad Adelaide vonatkozásában, turisztikai információközlő céllal írt ismertetőmet. Remélem egyéb desztinációk kapcsán is ismét olvasóim táborában tudhatlak mihamarabb 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük