Ausztrália – Melbourne látnivalók és szállásfoglalás
Ausztrália városai közül, ezúttal Melbourne látnivalók a témám fókuszában
Melbourne látnivalók: ℹ️ Victoria egy állam Ausztrália délkeleti részén, s ennek az államnak a fővárosa Melbourne, mely látnivalóiról írok részletesen és teszek említést szállásfoglalás vonatkozásában jelen publikációmban.
🔗 Hotelt, apartmant egyéb szálláshelyet keresel Melbourne, Ausztrália területén? KLIKK!
Ez a második legkisebb állam 227 600 km2-es területtel, ellenben a második legnépesebb Új-Dél-Wales után, több mint 6,6 millió lakosával. Victoria államot északon Új-Dél-Wales, nyugaton Dél-Ausztrália határolja, délen pedig a Bass-szoros (kivéve egy kis szárazföldi határt Tasmániával a Boundary Islet mentén), a Nagy Ausztrál-öböl része. Délnyugaton a Déli-óceán, délkeleten pedig a Tasman-tenger (a Csendes-óceán déli részének egy peremtengere).
Gyors navigálás a tartalmaim között
🗼Lenyűgözően magas tornyok, panoráma
✔️ A régi melbourne-i börtön, turisztikai látványosság
💸 A melbourne-i értéktőzsde az ASX épülete
📚 State Library – Állami Könyvtár, Melbourne
🐘 Melbourne talán leghíresebb állatkertje
⛪ Wesley Church neogótikus épülete
✅ Az állam számos éghajlatot és földrajzi jellemzőt ölel fel a mérsékelt övi tengerparti és központi régióktól az északkeleti viktoriánus Alpokig és a félszáraz északnyugatiig.
Booking.com
Melbourne látnivalók
Victoria metropolisa számtalan érdekes dolgot rejt magában. Most Melbourne esetén hasonlóan fogok eljárni, ahogyan 🔗 Sydney látnivalók feltárásakor is tettem.
📜 Régebben még működött itt Victoria állam fővárosában egy nagyon jól működő, kiemelt minőséget nyújtó állami tulajdonban lévő turisztikai információs központ. Sajnos ezt most már csak amolyan történelmi érdekességként jegyzem, a neve Victorian Government Tourist Bureau és 272 Collins Street címen volt elérhető.
ℹ️ Annak érdekében azonban, hogy korunk modern utazóinak is friss információval szolgáljak, bár írásaimról látszik, hogy az utazás a hobbim és lételemem, de feltétlenül javaslom, hogy aki a helyszínen van, keresse fel az alábbi elérhetőséget biztos forrásokért. Ez ugyan már nem ugyanazt a kiemelt minőséget nyújtja, mint egykoron a ⬆️ fent említett elődje, de az alábbi ⬇️ is állami kézben van, 🔗 City of Melbourne oldalon elérhető, bár hihetetlen rosszul kalibrált oldal.
Akkreditált turisztikai információs központ
Melbourne Visitor Hub at Town Hall
Melbourne Town Hall
90-130 Swanston Street, Melbourne
Phone: (03) 9658 9658
Email: visitor@melbourne.vic.gov.au
A Melbourne látnivalók kapcsán a belváros néhány építészeti csodájára hívnám fel a figyelmet, valamint számtalan városnézésre alkalmas helyszínre
Lélegzetelállítóan, az egész bevárosi részt szinte ellepi a főként 1850 – 1880-as időszakból származó megannyi neogótikus épület. Ezek az építmények nagyon jó ízlésre és tehetős tulajdonosokra engednek következtetni.
Mondjuk nem véletlen hivatkoznak erre úgy, hogy „boom palace”, ugyanis az újgazdagok az aranymilliomosok építették maguknak az 1800-as évek végén.
👏 Nagyon érdekesnek, sőt attraktívnak tartom azokat a kialakított árkádokat, amelyek főként a bazárok szerepét töltik be a városban, funkciójuk szerint átjáróházakként.
👇 Az alábbiakban a keleti rész Melbourne látnivalók megannyi lehetőségeiből emelnék ki pár részletet, de természetesen ✍️ írásom koncentrálni fog :
✅ 🔗 a belváros északi részére, 🔗 déli szélére, valamint a 🔗 külvárosi látnivalókra is❗
Szép panorámakilátás a városra, honnan a legjobb❓
A Collins Street ahol például a fentiekben említett Victorian Government Tourist Bureau is székelt egykoron, alapvetően a pénzügyi élet, az üzleti világ szimbolizálásáról szól. Pont emiatt, rengeteg igen magas irodaház található ezen a térségen, ahol ha épp szerencsénk van, munkanapokon találhatunk remek kilátóhelyeket.
Sokáig ez az épület számított a legmagasabbnak, de a 70‘-es évek második felében elég nagy intenzitású építkezésekbe kezdtek.
Napjainkban a két legmagasabb épületet a 2006-os és 2020-as esztendő teremtette meg.
Eureka Tower
Az Eureka Tower egy 297,3 méteres felhőkarcoló, amely Melbourne Southbank körzetében található egészen pontosan a 120 Collins Street címen. Az elkészült épületet 2006. október 11.-én adták át.
Az érdekes projekt által napvilágott látott magas épületet, a melbourne-i Fender Katsalidis Architects építészeti cég tervezte, és a Grocon (Grollo Australia) építette. A torony fejlesztője az Eureka Tower Pty Ltd. volt, amely Daniel Grollo (Grocon), Tab Fried befektető és a torony egyik építésze, Nonda Katsalidis vegyes vállalatának számított. Sokáig a világ legmagasabb felhőkarcolójának számított, de az Ocean Heights és a dubai HHHR-torony végül megelőzte.
A tornyok a felhőkig szinte versenyeznek egymással
2006 és 2019 között minden bizonnyal Melbourne legmagasabb épületének számított. 🤔 Mostanság, úgy vélem ez a harmadik legnagyobb épület Ausztráliában a Q1 Queensland és Australia 108 után.
Szóval egy misét azért megér, ha már ott van az ember. Ez az Eureka Torony valójában a nevét 1854-hez köthető lázadásról kapta ami „Eureka Rebellion” néven híresült el a történelemben. 👇
Az Eureka-lázadás egy olyan eseménysorozat volt, amelyben aranybányászok vettek részt, akik az ausztráliai Victoria gyarmat brit kormányzata ellen lázadtak fel a viktoriánus aranyláz idején. Eme toronyépület aranykoronája az aranylázat, az épület alján található vöröses csíkok pedig a kiömlött vért kívánják szimbolizálni.
Australia 108
Ennek a felhőkarcolónak a nevében a 108-as a szintek számára utal. Történetéről annyit érdemes tudni, hogy eredetileg a World Class Land fejlesztési projekt 316,7 méter magas bérház megalkotására összpontosított, méghozzá 1105 lakással 100 emeleten. A Brookfield Multiplex által tervezett, felülvizsgált Fender Katsalidis Architects építése 2015-ben kezdődött, és 2020-ban fejeződött be.
Kezdeti tervek, módosítgatások, és végül a látkép
Az épület napjainkban is ismert formáját, a múlt az emlékünkben csupán egy 72 szintes 226 méteres épületként rögzíti.
Ugyanis 2012-ben nyújtottak be némi módosító tervet egy vegyes felhasználású lakó- és szállodafelhőkarcoló javára. Amely már eléri a 388 métert és 108 szintet tartalmazna, innen a neve, ahogy említettem.
Persze az épület tényleges kivitelezéséig elég hosszú idő telt el, annak ellenére is, hogy 2013-ban a benyújtott terveket a viktoriánus állam kormánya jóváhagyta.
A csoda váratott magára, mert a projekt nehezen teljesítette az állami és szövetségi kormányzati hatóságok, köztük a VicRoads és a Polgári Repülésbiztonsági Hatóság (Civil Aviation Safety Authority) által támasztott feltételeket.
Végül a torony magasság ami lett, egész ritkának számított még 2020-ban
✅ Az új javaslat integrálta a korábbi terveket, de további lakóapartmanokat, egy hatcsillagos szállodát, valamint egy kétszintes, csillag alakú égboltcsarnokot tartalmazott éttermekkel és bárokkal.
Sok minden történt hát az épülettel az elméleti tervek hada során. Az Australia 108 a déli féltekénk egyetlen legalább 100 emeletes épülete, hiszen a 2020-as esztendő közepén már 100 szintes épület lett belőle.
1987-ig a Collins Street 351. alatt tekinthettük meg az ausztráliai pénzügyi élet fellegvárát
Mint Melbourne-i tőzsde, Melbourne Stock Exchange néven volt közismert.
Viszont 1987-ben ez a Melbourne-i Értéktőzsde beolvadt az új nemzeti kereskedelmi szervezetbe, az Ausztrál Tőzsdébe (ASX).
✅ Érdekessége, hogy 2017-ben az ASX átlagos napi forgalma közel 5 milliárd dollár volt. Ez a 14. legnagyobb tőzsde a világon.
Jelenleg Collins Street 525. számozás alatt található, hivatkozott ASX, amit úgy vélem érdemes megtekinteni. Körülbelül úgy néz ki mai állapotában, ahogy a fotón is látható.
A tőzsde épületével szemben lévő átjáróházakra is érdemes egy pillantást vetni
Bár ízlések és pofonok eltérőek, de szerintem ez a tervezés jó ízlésre vall. Ezzel a tőzsdével majdnem szemben van a híres üzleti átjáróház a Block Arcade, ez a 282. Collins Street-en helyezkedik el.
Az Elizabeth és a Collins utcát köti össze, nagyon hangulatos kis sétálónegyed. A fentiekben használtam a „boom palace” kifejezést. A Block Arcade egy nagyon jó példája ennek. Méltán híres ez a terület a nagyon szép mozaikjárdájáról, ha jól tudom ez a legnagyobb ilyesfajta járda egész Ausztráliában, így kuriózum lehet a városnézés erre.
Itt adom meg a segítséget a turisztikai központ megleléséhez, amivel gyakorlatilag nyitottam Melbourne-i útikalauzom 😉
A csökkenő házszámok irányába ha tovább megyünk a Collins Streeten, előbb utóbb fel fog tűnni egy keresztező út, hát az a Swanston Street. Ha ezen az utcán a sétát északi irányba folytatjuk, akkor előbb utóbb megtekinthetjük a városházát is, ami Melbourne Town Hall néven ismert.
Mindenképpen érdemes erre 🚶♂️bolyongani🚶♀️, mert azt utcának ezen a részén számtalan színházat is látni fogunk. Ezek egyben álláspontom szerint építészeti remekművek is. A Swanston Street-en járkáló villamosok néha kicsit a budapesti hangulatot is felébreszthetik a látogatókban.
Mintha az utcák párhuzamos világképet alkotnának
A belváros érdekessége, régi hagyománya már, hogy két széles utca közé egy keskenyebbet is terveznek, s ez utóbbi minden esetben az adott utca nevében egy „Little” előtaggal való bővülést jelent. Így aztán természetesen létezik például Little Collins Street is. A Swanston Streeten ehhez hasonló keresztutcák tucatjai tűnhetnek fel az arra sétálóknak.
Ahol az üzleti élet pezseg
A Collins Street után az első nagyobb keresztutca a Bourke Street. Ha például az Elisabeth utcához viszonyítjuk az elhelyezkedést, akkor az Elisabeth utcával való találkozása közelében a főposta épületét is megtaláljuk.
Itt ahol Melbourne üzleti élete pezseg szintén számtalan átjáróházat láthatunk, köztük talán az egyik legfigyelemreméltóbb a Bourke Street-ről nyíló Royal Arcade, az alábbi ⬇️ fotó épp ezt mutatja.
Azt hiszem a fotón teljesen jól látható az árkád órája körüli két szobor. Az egyik Góg a másik Magóg ők ketten ütik az idő múlását jelző harangokat.
Parliament House
A Bourke Street keleti végének irányában a Parliament House, amely Victoria állam parlamentjének és kormányhivatalának a palotája. Ez az a hely ami már bele torkollik a Spring Street-be. Mondjuk szerintem azért a jelenlegi „Magyarország” nevű állam állomáshelyeként szolgáló parlament Budapesten egy sokkal szebb építészeti remekmű. Mindenesetre ez az épület neoklasszikus stílusban épült, tervei pedig Peter Kerr és J. C. Knight nevéhez köthető. Eme parlament felépítésére aztán végletekig igaz volt a lassan jársz tovább érsz elv.
Nem az a kérdés mikor, hanem, hogy meddig épült!
Az építőköveit a Grampian-hegységből hozták ide, és 1856 – 1892 közötti időtartomány volt az az idő, ami a teljes felépítését kitette, tehát rekordlassúságú folyamatról volt szó. A Bourke Street-en feltétlen javaslok valamilyen arra járó villamosnak az elcsípését, mert elég hosszú azért ez az utca. Az időpontokra érdemes odafigyelni ha elszeretnénk látogatni az említett parlamentbe. Turisták előtt ugyanis délelőtt, délután csak pár órára üzemel. Az aktuális időpontokkal kapcsolatos informálódásra, legjobb ha a 🔗 Public tour of Parliament House oldalt tekinted meg.
Egyéb a Távol-Kelet kultúrájának kincseit szívnád magadba?
Még mindig a párhuzamos utcák világképeinél időzve, szeretném figyelmedbe ajánlani a Little Bourke Street sajátosságát, mely területből egyfajta China-Town alakult ki, de erre az indiai kultúra jegyeit is megtalálhatod.
Említsük meg a Lonsdale Street avagy a Wesley Church neogótikus épületét mint Melbourne látnivalók egyikét a számtalan közül!
A Swanston utca felé haladva jobb kézre található meg a Wesley Church, mely az 1850-es évekből származik. Az alábbi ⬇️ 2016-os fotón láthatod, hogy is néz ki ez a templom, de adok pár információt róla. Viszont ha szeretnéd a helyet meglátogatni, az esetleges felesleges út, kellemetlenség helyett, stb. javaslom, hogy azért nézz rá, a hivatalos weboldalukra, mely 🔗 Wesley Church linkre kattintva elérhető.
Néhány tény a Wesley-templomról:
- Egészen pontosan 1858-ban épült.
- Eredetileg Wesley-féle egyház volt, 1902-ben metodista egyházzá vált, majd 1977-ben a gyülekezeti és presbiteriánus egyházzal egyesült a Uniting Church, egyfajta egyesítő egyház, égisze alatt.
- Ahogy írtam, a központi üzleti negyedben található.
- Bibliai tanítást és klasszikus református istentisztelet kultúráját terjeszti.
- Kultúrákon átívelő gyülekezet, amely főként különböző ázsiai és csendes-óceáni kultúrájú embereket jelent.
- A Wesley templom épülete a Gospel Hallnak is otthont ad, amely a Uniting Church gyülekezete kantoni nyelvű istentiszteletekkel. Mandarin és angol nyelv ami használatos a gyülekezetben.
Említést érdemel a templom egyik, fenti fotón nem látható bejáratánál álló szobor. Ez a szobor, amely ábrázolja, John Wesley-t a metodista vallás megalapítóját.
Az időd semmiképpen rabolni nem szeretném, de én a kultúra és az ismeretek terjesztésének híve vagyok, így nem tudom megállni, hogy itt Melbourne keleti részének érdekességeinél, ne hívjam fel a figyelmed a State Library, állami könyvtárra, a címe: 328 Swanston Street
Természetesen javaslom 🔗 a weboldaluk – State Library, Melbourne megtekintését is, ugyanis egy nagyon igényesen, jólszervezetten működő weboldalról van szó, ahol könyvekkel, dokumentumokkal kapcsolatban rengeteg információ elérhető!
Ügye a Little Lonsdale Street a Swanston Street következő keresztutcája. Jobb kéz felől a sarkon álló tömb már messziről árulkodik, hogy erre egy könyvtár van, méghozzá az Állami Könyvtár.
Azért ér meg némi felvilágosító pár sort, mert nemcsak mint turisztikai érdekesség, hanem mint a következő generációk számára továbbörökített tudásanyagok kiváló helye is egyben.
🤔 Már 1980-ban is arról számolhattunk be, hogy állománya legalább egymillió kötetet jelentett. Képzeljük csak el, azóta mennyit bővült.
Anno ehhez az Állami Könyvtárhoz csatolták a korábban önálló La Trobe Library-t, ahol többek között sok értékes kéziratot és úgynevezett „australiana” anyagot őriztek. Ez az említett La Trobe könyvtár Charles Joseph La Trobe-ról kapta a nevét. Ugyan svájci származású volt, de mégis az 1851-ben önállósult Victoria gyarmat első kormányzója lett.
Látnivalók Melbourne belvárosának északi részén
Itt az északi területen, rögtön egy Ausztráliával nagyon is szokványos érdekességgel nyitnék. Eme kontinenssel összeállított publikációim, ha úgy tetszik mini útikönyveim, sokszor utaltak már annak történelmi múltjára, így a fegyencek témája párszor már előjött.
Old Melbourne Gaol
📜 Ez a szituáció most is, amikor informállak erről a létesítményéről, amely 377 Russel Street cím alatt található❗
Ez a melbourne-i régi börtön. Teljesen természetes, hogy ez az objektum turisztikai célponttá vált, hiszen ahogy az előbb írtam, Ausztrália egész történelmét, ez a bizonyos fegyencmúlt körbe bástyázza. Nem szimpla börtön, ami most múzeumként szolgál, hanem kifejezetten fegyencmúzeum.
Történelmi ismeretként jelzem, még valamikor 1840-ben építették, kb. 600 főnyi elítélt fegyenc számára. Az épületnek csupán az egyik szárnya maradt ép.
Sok mindent fellelhetünk itt, például a Bűnügyi Múzeum részleget is, ahol ha a borzalmaktól nem riadsz vissza, átélheted Ned Kelly halotti maszkja és azon akasztófa érdekes történetét, amelyen kivégezték.
Az Old Melbourne Gaol eredete
A börtön első részei valamikor 1839-ben épültek. A komplexum 1845-ben nyílt meg, de kezdetben nem igazán volt megfelelő a célnak.
✔️ Gyakoriak voltak a szökések, és már 1850-re túlzsúfolttá vált❗
Ezek a problémák csak súlyosbodni látszottak, amikor 1851-ben az arany felfedezése miatt az emberek Melbourne-be sereglettek. Ennek eredményeként 1852 – 1854 között új szárnyat építettek, majd 1857 – 1859 között tovább bővítették, 1864-ben pedig elkészült a külső fal.
Élet a régi melbourne-i börtönben
Mindenféle embereket itt elhelyeztek. Azokat is, akiknek ítélete csak rövidebb bebörtönzést eredményezett, de számtalan őrült és kifejezetten kemény bűnöző fajta is élvezte itt a vendégszeretetet.
✔️ Még gyermekfoglyok is voltak, a legfiatalabb csak 3 éves volt. Ez egy Michael Crimmins nevű fiú volt. 6 hónapos börtönbüntetését töltötte „tétlenség és rendetlenség” bűntette miatt. Hát mondjuk érdekes volt a régi világ filozófiája, de a generációk nyilván nem feleseltek Az említett gyermek 1857-ben raboskodott itt, s az adat beszerzés forrása : 🔗 ITT
A súlyos bűncselekményekért elítéltek a legalsó emeleten, magánzárkában kezdték meg büntetésüket. Itt napi 23 órát töltöttek a celláikba zárva. Arra kényszerültek, hogy „csendmaszkot” viseljenek a napi 1 órás gyakorlatuk során. Ezt a rutint egy sor helytelen viselkedés miatti büntetés kényszerítette ki.
Csendmaszk:
Vicces tény
Talán, amolyan vicces tölteléknek fog számítani mondatom, de gondoljunk bele, ebben a régi világban kifejezett rossz fiúknak, kegyetlen bűnözőknek, egyes esetekben gyilkosoknak is napi MAX. 1 órában kellett a csendmaszkot viselniük. Ehhez képest azért vicces szituáció, mikor korunk modern, ártatlan bárányai, a nap ki tudja hány órájában a Covid-19, főként mainstream média által gerjesztett dilije miatt, szinte egész napra, csendmaszkra kényszerültek 😂
Büntetésük vége felé, vagy előbb, ha jól viselkedtek, már felkerülhettek a második emeletre, ami nagyobb szabadságot, de kemény munkát is jelentett. A férfiak köveket törtek, a nőket pedig varrásra, takarításra és főzésre kényszerítették.
A legfelső emeletet főleg a kisbűnözőknek tartották fenn, akik rövid büntetésüket töltötték. Nagy kollégiumokból állt, amelyekben legfeljebb 6 fő aludt, ahol a többséget csak pár hónap választott el a tényleges szabadságtól.
Sokan azonban soha nem válhattak szabaddá❗
Az Old Melbourne Gaol történelméhez kapcsolódó elhalálozásokról
A börtön fennállásának 79 éves működése során (1945 – 1924) 133 embert végeztek ki. Felakasztással ölték meg őket, néha hármat egyszerre.
Ezt megelőzően azonban egy halotti maszkot készítettek a frenológia tanulmányozására.
A „tudósok” megvizsgálták ezeket a maszkokat, hogy megpróbálják kitalálni, milyen koponyaformák és -méretek utalnak bűnözi jegyek kialakulására az emberek esetén.
Miután meghaltak, az áldozatokat a börtön udvarán, jeltelen sírokba temették❗
Folytassuk hát kalandozásunkat, továbbra is itt Melbourne belvárosának északi részén. Ha a Russel Street-en haladunk észak felé, akkor elérjük a Victoria Street-et, ahol körülbelül egy háztömbnyi távolságot kell megtenni és máris egy szép, nagy füves parkhoz jutunk.
Ez az Exhibition avagy Carlton Gardens
A közepén álló kupolás épület a Royal Exhibition Building. Történelmi érdekessége, hogy ez az épület még az 1880-ban megrendezett melbourne-i kiállítás alkalmából készült. Persze politikai célokat is szolgált, ugyanis 1901 és 1927 között – egészen pontosan a canberrai, ideiglenes parlament megnyitásáig – itt ülésezett az állami szövetségi (föderális) országgyűlés.
Jelenleg ezért is van az épület nevében az exhibition, mert kiállításokra használják az épületet, főként különböző árubemutatók céljára.
A Royal Park, s itt az állatkert mint szintén melbourne-i látványosság
A Carlton Gardens északnyugati részétől a Grattan Street elvezet a Melbourne-i Egyetemhez (Melbourne University), s ennek épületéhez viszonyítottan északnyugati irányba fogjuk megtalálni a relaxációra kiválóan alkalmas Royal Parkot.
Ennek a környékén hozták létre a körülbelül húsz hektárnyi területű állatkertet, amit tényleg érdemes megnézni, pontos címe: Elliott Avenue, Parkville Victoria 3052, Melbourne
Melbourne Zoo
Az állatkert mintegy 4 kilométerre fekszik a belvárostól. Szerintem kényelmes megoldás ha az Elisabeth Street-en sétálva felszállunk például a 19-e villamosra.
A 19-es villamos megállóit ha megnézzük, akkor írásommal relevánsan láthatjuk a 🔗 „University of Melbourne & Royal Pde” megálló nevét. Itt érdemes leszállni ha szeretnénk megközelíteni az állatkertet, a Melbourne Zoo-t. Megjegyzem még a 67-es villamossal is meg lehet közelíteni az egyetemet.
Melbourne belvárosának déli szélén található látnivalók
A Swanston Street, vagy inkább az Elisabeth Street déli végében fogjuk megtalálni a Yarra-folyó közelében a Finders Station-t.
✅ A Flinders Station egy vasútállomás, amely a Flinders és a Swanston utcák sarkán található Melbourne központi üzleti negyedében. Az 1854-ben megnyílt történelmi állomás kiszolgálja a teljes nagyvárosi vasúthálózatot, valamint néhány vidéki járatot Kelet-Viktória felé. A város szívében a Yarra-folyóra visszanyúló komplexum több mint két teljes várostömbön át húzódó platformokat és építményeket foglal magában, a Swanston Streettől keletre, majdnem a Market Streetig.
St. Paul katedrális
Hivatkozott állomás épületétől északra az út szemközti oldalán áll. a St. Paul’s Cathedral (St. Paul-ról elnevezett anglikán katedrális). 1880–1891 között épült a melbourne-i, „bluestone”-ból valamint sydney-i homokkőből. Ez a bluestone amit idézőjelbe tettem, magyarul talán kékkőnek hívhatnánk. Így hívják Ausztráliában a kékesfekete színű bazaltot, Tasmáinában pedig a doleritet is.
A templom belső kiépítése, monumentális alkotás, érdemes megnézni, nagyon is turista-csalogató. Nem semmi élmény átélni 13 harangjának egyszerre történő zúgását. A katedrális terveit egy híres angol építész, William Butterfield készítette.
Victorian Arts Centre
A katedrálistól délkeleti irányba tovább haladva menjünk át a Princess Bridge-en, amely a Yarra-folyó két partját köti össze. Az út itt négy sávra fog szélesedni s innentől kezdve felveszi a St. Kilda Road nevet. Még annak idején 1979 környékén buzgó munka folyt itt, a St. Kilda Road nyugati oldalán. Bele kezdtek ugyanis egy érdekes projektbe és a terv az volt, hogy felépítik Melbourne új művészeti központját.
Az erőfeszítéseket végül siker koronázta, mert a Victorian Arts Centre azért méltó vetélytársa tud lenni Sydney egyik látványelemének számító Sydneyi Operaháznak is.
Victorian Arts Centre címe: 100 St Kilda Rd, Melbourne, VIC, 3004, Australia
Instrukciók, javaslatok:
Csempéssz egy kis drámaian jó hangulatot az életedbe a számos nemzetközi műalkotással, szárnyaló szimfóniákkal, klasszikus balettelőadásokkal, konceptuális művészettel, amelyeket Melbourne kultúrális központja kínál Neked.
Egy művészi felfedezőút
Menj végig a Yarra-folyó déli partján a St Kilda Roadig, és kezdd el a művészeti körzet felfedezését. Nézz meg egy színházi premiert a Művészeti Központban, vagy tekintsd meg a nemzetközi sztárok nagynevű produkcióit az Ausztrál Balett otthonában. Ismerkedj meg az NGV International kasszasiker művészetével, és tekintsd meg a jövő művészeit a Victorian College of the Arts bemutatóin, képzésein.
Menj tovább délre a Southbank Színházhoz, amely a Melbourne Theatre Company otthona, majd a Melbourne Recital Centre-hez, amely egy művészi híd a határokat feszegető Malthouse Színházhoz és az Ausztrál Kortárs Művészeti Központhoz (ACCA), amely lehengerlően törekszik az innovációra.
Kívül-belül lenyűgöző
Az számít, ami belül van, de Melbourne művészeti körzetében a külső is nagyon fontos. Sétálj körbe, mielőtt az előadásod elkezdődik, ha már váltottál jegyet valamire, és nézd meg az ikonikus Arts Center tornyot, az NGV híres víz-falát, a Recital Centre homlokzatát, a Southbank Színházat díszítő izzó csöveket és az ACCA jellegzetes rozsdás acél külsőjét.
A Victorian Arts Centre három fő építményből :
- Talán a fotón legjobban érzékelhetően, középen foglal helyet a színházak épülete, a maga 140 méteres magasságú toronyvégződésével. A torony alatti épületben három nagyobb termet is kialakítottak. Körülbelül 2000 fő befogadására alkalmas itt a State Theatre, azaz Állami Színház, és további 850 fő fogadására alkalmas a Playhouse részleg, amely főként prózai művek és kisebb zenekart igénylő zenés darabok bemutatására alkalmas. Még felelhető itt alul a torony alatt egy 450 férőhelyes, amolyan többfunkciós, több célra is használható stódió-színház is.
- Említett Művészeti Központ második nagyobb építménye a Yarra-folyó partján álló Concert Hall, azaz Hangversenycsarnok. Kör alakú, remek akusztikájú, 2500 vendég befogadásáról alkalmas területről van itt szó.
- Utolsóként, de nem utolsó sorban említem meg a harmadik részt. Azért írom ilyen viccesen, mert igazából ez volt az első épületrész amit megépítettek, még 1968-ban, nevezetesen az Art Gallery azaz Képtár részleget. Ez átellenben a tornyos színházépület másik oldalán helyezkedik el, és kifejezetten szögletes alaprajzú. Betonból, az általam már a cikkemben hivatkozott kék-kőből (bazalt) valamint üvegből készült. Négyzetalakú belső udvara nyitott, s ezt övezik három szinten is a különböző kiállítási termek.
ℹ️ A harmadik épületrész, említett Képtár érdekességeit egy kicsit alább részletezném, ugyanis rengeteg kultúrát magunkba tudunk itt szívni❗
Az Art Gallery, azaz Képtár kínálata a Victorian Arts Centre részeként
- Bejárati csarnoktól balra H.V. Kent Gallery, itt kelet-ázsiai művészeti alkotások kaptak otthont. Ha szereted a porcelánokat, a különböző kerámiagyűjteményeket, ez érdekes program lehet számodra.
- Az előcsarnok jobb oldali sarkából nyílik a bejárat az akvarellek és metszetek kiállítására. Itt értékes Rembrandt- és Dürer alkotásokat lehet felfedezni, kínai és japán színes fametszet-gyűjteményt, valamint Blake akvarelljeinek és illusztrált könyveinek gazdag tárháza látható itt.
A földszint hátsó részében kellemes vendéglő, falatozó található.
Az Art Gallery – Képtár első emelete
Ide mozgólépcsők vezetne fel. Bal oldalon időszakos kiállítások szoktak helyet kapni, míg jobb oldalon Óceánia népeinek kultúrájával, művészetével ismerkedhetünk meg behatóbban.
Második emelet az Art Gallery – Képtár kínálatában
Mondjuk ezt a felhozatalban nem igazán tudom összehasonlítani, például a Párizsban megtalálható Louvre kínálatával, amiről az a meggyőződésem, ha mindent az eredeti helyére szépen visszaszállítanának, majdhogynem üresen konganának a falak. Szóval, európai szemmel nézve az itt található festmények kínálata elég szegényes. Például Rembrandt-festmény, a francia impresszionisták kevés, de reprezentatív képe és természetesen ausztráliai posztimpresszionista iskola alkotásai a századforduló éveiből lelhetők itt fel.
Érdekes de itt a második emeleten bútor, lakberendezés és iparművészeti kiállítás is látható.
Harmadik emelet látványosságai
Főként hivatali helyiségek, időszakos kiállítások (fénykép, kerámia, ékszer, stb.)
Melbourne külvárosának látnivalói
Itt Ausztráliában a külvárosokat úgy hívják, suburb, és van pár hely ami vonzza a turistákat. Viszont eléggé szétszórva helyezkednek el, de villamossal, busszal rendszerint megközelíthetőek, csak lehetőleg ne vasárnap, akkor minden kicsit nehézkesebb.
South Yarra városrészének látnivalói
Pár érdekesség itt is várhat, egy – kettőt említenék.
Como House & Garden
Itt egy érdekesség például a Como-kastély (mansion) avagy ahogy manapság hivatkoznak rá, „Como House & Garden” ami több mint százéves épület.
Célja
Ezt a történelmi emlékek megőrzésére és kezelésére hozta létre a 🔗National Trust. Ebben az épületben van az intézmény központja is. A ház valaha az Armytage család tulajdona volt. A pusztuló öreg épületet a tröszt megvette, helyreállította, és korabeli bútorokkal, nagyon ízlésesen rendezték be.
Merülj hát el a történelemben és abba a luxusban, amelyet a Como Melbourne legbájosabb otthona kínál!
Az 1847-ben épült Como House and Garden az ausztrál kormányzóság fantáziájának és a klasszikus olasz építészet lenyűgöző keveréke.
A ház bepillantást enged az egykori tulajdonosok, az Armytage család kiváltságos életmódjába, akik közel egy évszázada éltek ott.
Az Armytages család híressé vált a melbourne-i nagyközönség körében, és ugyanilyen híressé vált számos elegáns táncpartijaikról, vacsora és fogadóestjeikről. Az elegáns étkező- és fogadóhelyiségek még mindig az Armytage családi örökségeivel vannak berendezve, és még a cselédterületeket, a konyhát és a mosókonyhát is megőrizték.
Esetleg rajongsz a díszkertekért❓Akkor ajánlom a Rippon Lea-kastélyt!
A Rippon Lea Estate a 192 Hotham St, Elsternwick VIC 3185, Ausztrália címen található. Nagyon hangulatos, sokszor jobban tudja növelni a boldogság hormont, mint egy tábla csoki.
Nagyon szép virágos parkkal rendelkezik, ahol „fernery” (páfrányos) és vízililiomos tó van, és pávák sétálgatnak ide oda. Ez a remek hely itt Melbourne külvárosi részében, az Elsternwick városrészben található. De nem véletlenül használom a kastély megnevezést. Maga az építmény belülről is gyöngyörű. Nagyon jó minőségű fotókat és az egész kastély alaprajzát is megtekintheted, hogyha meglátogatod a hivatalos weboldalukat, amely 🔗 The Mansion | Rippon Lea Estate linken keresztül megtekinthető.
A Rippon Lea-kastély történeti háttere
Mivel nagyon érdekesnek tartom ezt a helyet, így a teljes történeti hátteret megpróbálom közvetíteni Kedves Olvasóm számára.
A kezdet
A ház 1868-ban készült el. Frederick Sargood számára épült. Sargood azzal kereste a pénzt, hogy főként textil és különböző ruhaárukat értékesített. A ház nevét anyja leánykori nevéről, Ripponról kapta. A Lea angol szó, jelentése pedig rét.
- Az ingatlan egy nagy, önellátó gazdaság volt.
- A kastély eredetileg 15 szobás volt; jelenleg 33 szobával rendelkezik.
- Sargood összeköltözött első feleségével, Mariannal és 9 gyermekükkel.
- Volt 7 szobalány, egy komornyik, 7 kertész, egy kocsis és egy vőlegény.
- Sargood a viktoriánus kor tipikus embere volt – látnok és gyakorlatias. Ennek eredményeként kidolgozott földalatti vízelvezető rendszere volt és a ház saját áramellátással rendelkezett.
- A házban a maga idejében szokatlan módon belső illemhelyek voltak.
- Sargood lelkes kertész volt, akit különösen érdekeltek az orchideák és a páfrányok. Sokféle növényt importált is.
Fejlesztések, történések
Marian Sargood 1878-ban halt meg, amikor megszületett 12. gyermeke. Sargood a családját, három alkalmazottat és egy tehenet Angliába vitt. A család 1882 végén tért vissza. Távolléte során Sargood újraházasodott, és újabb gyermek apja lett.
Pályafutását a gyarmati parlament tagjaként folytatta, és védelmi miniszter lett.
Sargoodék visszatérése után az ingatlant alaposan felújították. Az ebédlőt jelenlegi méretére bővítették. A hátsó szárnyhoz egy második emeletet építettek, és felépült a torony. A konyhákat átalakították. A nyugati frontra verandát építettek. A vízelvezető rendszert kibővítették, a kerteket pedig valamivel kevésbé formális stílusban újra lett tervezve.
Sargood karrier béli terjeszkedése és további fejlesztések a kastélyon
Sargoodot 1890-ben lovaggá ütötték. 1897-ben a házat ismét felújították. Az első bejáratot a jelenlegi formájára alakították át. Ebből az időszakból sok díszítőelem megmaradt. Hozzáadták az úri mosdót és irodát. A tanulószobát kibővítették északi terjeszkedéssel, és rajzoló szoba lett belőle. Az egykori szalonból kevésbé formális nappali lett. Az ebédlőt felújították.
A lépcsőház mai formájában lett felújítva. A meglévő ablak mellé oldalsó lámpák és íves bemélyedések kerültek. Az emeleten egy nagy új fürdőszoba került kialakításra. Sargood üzleti vállalkozása továbbra is virágzott Ausztráliában és Új-Zélandon. Sargood-ot 1901-ben beválasztották az első ausztrál szenátusba. Új-Zélandon utazva hirtelen megbetegedett. 1903 januárjában halt meg.
Változnak az idők
Sargood 1903-as halála után az özveggyé vált Lady Sargood eladta Rippon Leát 20 000 fontért, és visszavitte a lányát Angliába.
Soha nem tért vissza a birtokra!
Az ingatlan és a bútorok eladása mellett külön árverést rendeztek a cserepes növények és orchideák közül azokra, amelyek Sir Frederick büszkeségét és örömét jelentették életében. Az ingatlant egy szindikátus vásárolta meg Thomas Bent vezetésével,
aki 1904-ben Victoria állam miniszterelnöke lett!
Bent soha nem használta az ingatlant életvitelszerűen. Rippon Leát inkább szórakoztató és jótékonysági rendezvényekre használta. Elkezdte felosztani és eladni a föld egy részét, bár gondosan ügyelt a kert karbantartására. A birtokon lévő területekből helyi utcákat alakítottak ki, köztük a Bent Streetet és az Elizabeth Streetet. Bent 1908-ban hivatalából való távozására kényszerítették. A következő évben meg is halt, miközben földbotrányokban való részvétele miatt nyomozás indult ellene.
Halála megmentette Rippon Leát a további felosztástól❗
A Nathan család
1910-ben az ingatlant Benjamin Nathan vásárolta meg. Ez volt az utolsó alkalom, hogy eladták az ingaltant. Nathan a bútorüzletben kereste a kenyerét. Tulajdonosa volt a Maples bútor- és zeneboltoknak. Maplesnek 15 üzlete volt két államban.
- Nathan, Rippon Leába költözött feleségével és két lányával. A kastély immáron újra egy családiház hangulatát tükrözte.
- A Hotham Street mellett egy bejárati páholy épült.
- A házat továbbra is jótékonysági eseményekre használta, például az I. világháborúval kapcsolatos ügyek megsegítésére.
- Sargoodhoz hasonlóan őt is nagyon érdekelte a kert, különösen az orchideák. A Rippon Lea orchideák számos díjat nyertek. Nathan több őshonos növényt telepített be a kertbe és 14-17 kertészt foglalkoztatott. Nagy télikertet és 14 üvegházat épített. A látogatók gyakran jöttek megnézni a kertet.
Nathan 1935-ben halt meg. Idősebb lánya, Louisa (Lulu) örökölte az ingatlant.
A kastély 1930 körüli időszaka
Louisa Nathan azaz becenevén csak Lulu, 1921-ben lett Mrs. Jones, amikor hozzáment Timothy Jones ügyvédhez, akitől négy gyermeke született.
Az ingatlan 1935-ös öröklése után a modernizálás mellett döntött. Hatással voltak rá a korabeli hollywoodi filmek. A földszinten új konyha épült. Az ebédlőt átalakították. Modern, zöld csempézett fürdőszobák kerültek beépítésre. Az eredeti báltermet eltávolították, helyére úszómedence került. A biliárdtermet és a múzeumot, újszerű bálteremmé alakították át. A bejárati folyosót átalakították, hogy több természetes fény juthasson be.
Rippon Lea megmentése az ’50-es és ’60-as évek
Timothy Jones ügyvéd 1958-ban halt meg. Az 1950-es évek elején Mrs. Jones eladott némi területet az ABC Rippon Lea televíziós stúdiói számára.
1963-ban a szövetségi kormány kötelező beszerzési rendeletet adott ki további 4 hektáros földterületre a stúdiók bővítésére!
Mrs. Jones a döntés ellen a Legfelsőbb Bírósághoz fordult, de veszített. A felvásárlás ellen 10 000 ember ment ki a tüntetésre. 1963-ban Mrs. Jones úgy intézkedett, hogy halála után a Rippon Lea-i ház és annak földterülete a National Trust tulajdonába kerüljön. Gyermekei jóváhagyták ezeket a megállapodásokat.
Végül a Rippon Lea-kastély sorsa nem más, mint ajándék a nemzetnek
Mrs. Jones 1972-ben halt meg. Ezt követően a Trust örökölte az ingatlant, és az akvizíciós végzést visszavonták. A Rippon Lea, amelyet ma látnak a látogatók, tisztelgés Mrs. Jones nagylelkűsége, valamint az ingatlan megőrzése terén tanúsított kitartása előtt.
A kastélyt mint turisztikai érdekességet, 1974. február 22-én, pénteki napon nyitották meg először a nagyközönség előtt, és az első három hónapban 100 000 ember lépett be az ajtón. A látogatók pávákat láthattak kóborolni a területen, miközben libák, hattyúk és egyéb vízimadarak népesítették be a tavat. Az egykori ingatlanmenedzser, Bruce McBrien magában a kastélyban lakott, az utolsó ember, aki így élt. Ken Webb, Mrs. Jones sofőrje szintén a helyszínen lakott a Coach House melletti lakásban.
Érdekelnek a 🛤️ vasutak és az azzal kapcsolatos történelmi, muzeális jellegű látnivalók?
Ebben az esetben ajánlom megtekintésre a szintén Melbourne külvárosának számító Willamstown városrészben történő barangolást. Címe: 26 Champion Rd, Newport VIC 3015, Ausztrália
Szóval itt a Champion Roadon lévő Newport Railway Museum a Victoria állam vasút történetével ismerteti meg az odalátogatót. Ezenkívül a kiállítási termekben további régi közlekedési eszközöket is láthatunk.
✅ További érdekességként tudom ajánlani az Electra Street és a Melbourne Road sarkán – közel a körforgalomhoz – álló Williamstown Historical Society múzeumot, amely a város történetébe enged bepillantást.
🛏️ Olcsó szállás Melbourne hotel foglalás
🔍 Nézz szét alaposan a 🔗 Melbourne hotelek kínálatában,
ℹ️ ugyanis nemcsak hoteleket, de apartmanokat és nagyon sokféle egyéb szálláshelyekre is bukkanhatsz. A hotelek leírása az adatbázisban nem teljes mértékben készült el magyar nyelven, így briliáns angol nyelvtudásod elő kell bányásznod 😉
A hotelek, apartmanok, üdülőházak és egyéb szálláshelyek foglalására alkalmas szállásfoglaló rendszer kínálatát egyáltalán nem kell rögtön elfogadnod. A keresést finomíthatod, rengeteg paraméter, szűrőfeltétel áll rendelkezésre, amelyek segítségével kiválaszthatod a Neked megfelelő szálláshelyet.
Ha nem kirándulás a célod, hanem üzleti útra mész, ne felejtsd el bejelölni az üzleti útra megyek jelölőnégyzetet. Véleményemre szerint akár 2 hétre is megfelelő árban tudsz a fenti lehetőséggel szállást foglalni. A melbourn-i szálláshelyekről rendszerint jól áttekinthető fotógaranciák állnak rendelkezésre.
Ajánlom figyelmedbe az alábbi kiválóan működő szállásfoglaló lehetőséget is, ha Melbourne, Ausztrália a desztinációd 👇
✅ A fenti szállásfoglaló rendszer működését és lényegét alaposan megismerheted ha elolvasod
a 🔗Travala ökoszisztémájával foglalkozó írásom.
ℹ️ Azért jelentős, mert az online szállásfoglalások piacterén kezd a trend átcsapni az eddig megszokott OTA (Online Travel Agency) modellből a NOTA (Next-gen Online Travel Agency) üzleti modell irányába, így érdemes a részleteket megismerni.
Szívem szerint kitértem volna még Melbourne 100 km-es vonzáskörzetére is, ahova akár busszal akár vonattal egy napos kiruccanás keretében el lehet jutni, anélkül, hogy például a ⬆️ fenti szálláshelyeinken való foglaláson bármit is módosítani kellene. Ennek terjedelme azonban jócskán meghaladná egy egyszerűbb poszt, szerény kereteit.
👋 Remélem tudtam ötletekkel, tartalmasnak kínálkozó programokkal szolgálni az összeállításomban❗Azt még elárulom, hogy Melbourne – Budapest távolság az egész pontosan 15557.8 km, csak azért írom, mert annyian érdeklőnek iránta 😉