|

Bárki lehet tőzsdés

Bárki lehet tőzsdés egy remek példány a legjobb tőzsde könyvek közül

A Bárki lehet tőzsdés című könyvről az Alinea Kiadó jóvoltából már nagyon rég hírt kaptam. Annak idején a 20052006-os évben amikor nagyobb érdeklődéssel fordultam a BUXBudapesti Értéktőzsde kínálata felé,

🔗 Fellegi Tamásnak ezt a könyvét amolyan Bibliának használtam.

Az alapvetőbb fogalmak megtalálhatók benne. Azokhoz szól a könyv, akik pénzüknek szeretnének az általános, megszokott ösvényeken túl – amelyeket mindenki jól ismer – sokkal jobban megtérülő befektetési megoldásokat találni. S hát igen, pénz, piac, profit és tőzsde. Ezek azok a kulcsszavak, amelyeken keresztül közelebb lehet kerülni mindazokhoz, akik az inflációval felveszik a harcot. Akik a banki alamizsna kamatok határait elhagyva, forradalmian új lehetőségek után kutatnak.

Bárki lehet tőzsdés tartalma és a szerzői háttér

Bárki lehet tőzsdés

A könyv címe találó. Az embereket, gyakorlati úton hozza közelebb a befektetések világához. A Bárki lehet tőzsdés mindenképpen arra törekszik, hogy ott belül a gondolkodásmód változzon. Nem egyszer hivatkozik a tőzsdei árfolyamok periodikájára is, amelyet nagyon ügyesen összekapcsol a befektetői pszichológiával.

Nem, ennyi év távlatából nem azért kínálom ezt a könyvet mint érdekesség a befektetések iránt érdeklődőknek, mert bárkit is a magyar részvénypiac lehetőségeinek kiaknázására buzdítanák.

Sőt, mára már inkább azt mondanám, hogy a Budapesti Értéktőzsde nem rendelkezik azzal a pörgős állapottal, amire azt mondhatnám, hogy ha befektetek egy részvénybe akkor a likviditásom megtudnám tartani. Inkább azt mondom, hogy a könyvben leírtak tükrözik a lényeget. Teljesen természetesnek tartom, így a 2020-as esztendőről visszatekintve azokra az időkre

„A 80-as évek vége, a tőzsde újjászületése”,

hogy rögtön a bevezetés utáni első témát idézzem, Fellegi Tamás számára a magyar részvénypiac egy nagyon érdekes és izgalmas terület volt. Ne felejtsük el azt, hogy a 80′-as évek végétől léptünk át a tervgazdaságból a piacgazdaság irányába. E kettő világ nagyon is eltér egymástól, s a Bárki lehet tőzsdés ezt jól tükrözi vissza.

Tervgazdaság

Az előbbi tervgazdasági modell hazánkban is inkább az egykori Szovjet mintát követte, s az állam az irányítást úgy tartotta a kezében, hogy még a fellelhető lehetőségeket is meghatározta.

Piacgazdaság

Ezzel szemben a piacgazdaság már inkább a kapitalista formákra jellemző, ahol nem az állam van felül – legalábbis a beültetett ideológia alapján – hanem maga a fogyasztó diktál, s formálja a keresletkínálat alakulását.

A múlt és a jelen összevetése

Ez a könyv egy nagyon jó áttekintést nyújt a magyar történelem gazdasági vonatkozásában. A szocializmus utolsó 10 évének pénzkereseti lehetőségét, mintha összehasonlítaná a kapitalizmus első 10 esztendejének forradalmian új befektetésekre buzdító alternatíváival.

Amikor azt írom, hogy szocializmus utolsó évtizede és a kapitalizmus debütáló 10 éve, akkor természetesen Magyarország aspektusából értendő minden❗

Fellegi Tamás egy olyan ✍️ szerző, aki tényleg hiteles egy ilyen témájú könyv sorainak, gondolatainak terjesztésére. Benne nem kifejezetten csak az elmélet, hanem a gyakorlati terep is nagyon jól megmutatkozik. Jogász és politológus is egyben. Olyan életúttal rendelkezik, amely igazolja az olvasó számára, hogy az általa leírt vélemények és gondolatok, a tőzsde világával kapcsolatosan, tényleg a saját gyakorlati tapasztalati alapján láttak napvilágot.

A Kedves Olvasó megismerkedhet többek között olyan fogalmakkal mint a medvepiac, vagy éppenséggel megtudhatja a tőzsdei bika jelentését. Kiemelném a könyvből a Tőzsdei periódusok részt. Ebben sokszor hivatkozik Kostolany-ra. Három szakaszban mutatja be egy részvényárfolyam emelkedő és eső ágát.

Tőzsdei periódusok amire leginkább fókuszál a Bárki lehet tőzsdés című könyv 👇

Úgy vélem, hogy a könyv eme szakasza, az egész mondanivaló lelke. Mintha ez a könyv, már évtizedekkel a marketing világában élen járt volna.  Jómagam csupán az utóbbi öt – hat esztendőben véltem felfedezni a nagyobb multinacionális berkekben, hogy könyv kiadványaikat speciálisan készítik. Mégpedig úgy , hogy pont ott nyitódjon ki, amire leginkább szeretnék, hogy a fogyasztó figyelme összpontosuljon.

📣 A Bárki lehet tőzsdéscímű mű pedig nekem már 2006-ban amikor először vettem kezembe, pont ennél a témánál nyílott ki, legnagyobb szerencsémre. Nem foghatom a jelenséget tehát arra, hogy nyilvánvalóan azért nyílik ott ki mert azt olvastam volna a legtöbbet.

Beszéljünk hát az emelkedésről és zuhanásról, Fellegi Tamás tolla által
Az első szakasz

Az első szakaszban a túlzottan mélyre esett részvények kezdenek magukhoz térni. Sokan nem hiszik még el, hogy abbamaradt az eső tendencia, ezért nem mernek venni, esetleg még el is adnak, örülvén a kissé magasabb áraknak. Ők a remegő kezűek! Ezzel szemben az okosok, a stabil kezűek ilyenkor vásárolnak.

A második szakasz

Ebben a szakaszban jön az egészséges bika. A stabil kezek továbbra is vásárolják a részvényt. A nagyközönség pedig már kezdi elhinni a hosszt, azaz a hosszú távú befektetési lehetőséget és megindul a dömping vásárlás, amely ügye tovább emeli az adott részvénynek az árfolyamát (s ezt egy mesterséges emelkedésnek hívjuk, az égvilágon semmi köze az adott vállalat gazdasági mutatójához).

Harmadik szakasz

Itt a harmadik szakaszban már szinte túlvásárolta magát a piac, de szemmel láthatóan ez senkit sem zavar 😉  A többség töretlenül optimista (birkaelv jegyzem meg, amikor a sok agyatlan mindenféle gondolkodás, stratégiai alap nélkül másolja embertársai cselekedeteit).

Itt ebben a harmadik szakaszban a józanabbak ekkor kezdik el, szépen rásózni az olcsón megvett papírokat a tömegre, méregdrágán 😆

A „háziasszonyok” a tőzsdei kereskedés forgatagában 

Innen jön a mondás, hogy akkor kell venni, amikor mindenki elad (értsd: részvények útja a mélypont felé), s akkor kell eladni, amikor mindenki vesz (értsd: a tömegmániává avanzsálódott vásárlási szakasz előkapujában).

Mivel ebben a szakaszban valójában a stabil kezűekből a remegő kezűekbe szépen átvándorolnak a papírok, egyszer csak fordulat lép elő, s az árak, egyik percről a másikra zuhanni kezdenek

S a vicc az, hogy ilyenkor még mindig akadnak optimisták akik legyintenek, s azt mondják, ugyan csak egy kicsi korrigálás, ilyenkor érdemes venni. Folytatódik tehát a remegő kezűek vásárlási habitusa, egészen addig amíg szépen fel nem csipegetik az összes papírt, amit a stabil kezűek szép hozammal rájuk sóznak.

S, hogy a tőzsde kulcsszó mellett a periodika is értelmet nyerjen

A Bárki lehet tőzsdés és a befektetési lehetőségek iránt érdeklődőknek ecsetelem, hogy ez a harmadik szakasz a vége felé, már a hisztériáról szokott szólni. Mivel ügye túl vagyunk azon, hogy az összes papír átvándorolt a stabil kezűekből a remegő kezűekbe, ez óriási nagy részvényárfolyam esést eredményez, aminek következtében már a leglassúbb felfogású remegő kezűek is elkezdenek nagyon, de nagyon megijedni, és ész nélkül szórják ki az összes meglévő befektetési papírjukat.

Ebben a kifejezetten pesszimista időszakban, a stabil kezűek viszont elkezdenek újra csipegetni a felhozatalból 🙂 De persze nem ész nélkül. Hanem az első körökben tesztjellegű vételeket csinálnak, s a befektetésre szánt büdzséjükkel pedig úgy takarékoskodnak, hogyha tovább esik mélyebb pontokra, akkor háromszoros négyszeres erőbedobással tudjanak bevásárolni. S itt a legmélyebb ponton amikor a stabil kezűek újra bevásároltak, egyszer csak befogják a szájukat az eladók, s elkezd ismét kialakulni a vásárlási trend. Ettől periodika ez az egész!

Összegző vélemény

A Bárki lehet tőzsdés rengeteg hasznos ismeretet tartalmaz, amely úgy gondolom egy tőzsdei befektetőnél alap kell, hogy legyen.

🤔 Vannak olyan bölcseletei, amelyekből viszonylag egyszerűen leszűrhető, hogy egy szebb és  sokkal meghittebb világ időszakában íródott:

Sokan azt várják, hogy egy adott eseményre, hírre reagáljanak az árfolyamok. Pedig ez rendszerint nem így van. A piac sokkal bölcsebb, mintsem, hogy utólag reagáljon, pláne abba az irányba, ahogyan várjuk. Nem a hírek csinálják a tőzsdét, hanem a tőzsde a híreket!

– a mai világunkban már, pont ezért is veszélyes a tőzsdei befektetések területe. Főleg a nagyon kezdőknek, mert épp az, hogy médiaorgánumokról beszélhetünk, amelyek közül nem egy, és nem kettő, de pont olyanok érdekeltségeiben, tulajdonában vannak, akik a tőzsdén mint nagykutya fektetnek be.

Ők bizony manipulálják a részvények árfolyamait rendesen❗

Véleményem szerint a Bárki lehet tőzsdés című kiadványból megszerezhetünk minden tudást ahhoz, hogy bátran kereskedhessünk a tőzsdén. Bár személy szerint én az 🔗 amerikai részvények piacát sokkal érdekesebb és választékosabb területnek tartom! A könyv ismereteinek kiegészítését azért még javaslom, különösen a mesterséges intelligencia témakörökben, mert ez a jelenség óriási manipulatív erővel bír. Említett nagykutya mögött már ezek vannak.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük