A Proof of Staked Authority konszenzus mechanizmusról

Proof of Staked Authority (PoSA) 

Proof of Staked Authority kripto konszenzus mechanizmus ismerete is érdekes lehet számodra, a többi kripto konszenzus mechanizmushoz hasonlóan.

A 🔗 kripto világában jelenlévő ökoszisztémák működését csak a kripto konszenzus mechanizmusok segítségével értheted meg. Ezekben a témákban még mindig viszonylag elég kevés magyar nyelvű irodalom áll rendelkezésre.

🙏  Remélem ez a rövid lényegre törő összeállításom is segítségedre lesz❗

🤔 Mi is az a Proof of Staked Authority egyszerűen, magyarul❓

Itt a válasz részemről, azért is lesz frappánsan rövid, mert már azon meglévő ismeretekre fogok alapozni, amelyekről korábban publikáltam. ⬇️

ℹ️ A Proof of Staked Authority (PoSA) a delegált tét-bizonyítási (🔗 DPoS) és a Proof of Authority (🔗 PoA) konszenzusos mechanizmusok kombinációja.

✅ A Binance Smart Chain (BSC) például a Proof of Staked Authority-re támaszkodik.

A DPoS egy tétmodell, amelyben az érdekelt felek tétet, vagy a hálózat natív tokenjének egy részét fektetik be, abban a reményben, hogy „validátorrá” válnak, akik érvényesítik a tranzakciókat és blokkokat hoznak létre.

A DPoS hálózat érvényesítőinek számáról minden jogkivonat-tulajdonos szavaz.

Említett kombinációk P0A része, az érvényesítők (validátor) központi „hatóság” általi kiválasztására utal. A Binance Smart Chain (BSC) esetében, a központi „hatóság” szerepét a 🔗 Binance kripto platform tölti be.

A börze gondoskodik arról, hogy az érdeklődő potenciális érvényesítők méltóak legyenek a pozícióra, mielőtt a token-tulajdonosok szavazhatnának rájuk.

📣 A DPoS és a PoA kombinációja rendkívül gyors hálózati átviteli sebességet tesz lehetővé ⬇️

ℹ️ A BSC blokkideje 3 másodperc, szemben az Ethereum 10-19 másodperces  vagy a Bitcoin 10 perces blokk létrehozási kapacitásával.

Kicsit bővebben a BSC validátorokról, azaz érvényesítőkről!

BSC validátorokról, azaz érvényesítőkről itt a PoSA azaz Proof Of Staked Authority kripto konszenzus mechanizmus világában!
BSC : Binance Smart Chain, jelenleg már szimplán BNB Chain a ráhivatkozás!

A BSC validátorok olyan résztvevők, akik bizonyos számú BNB-t helyeznek „tétbe” magyarul fektetnek be.

Amikor egy érvényes blokkot javasolnak, a blokkban szereplő tranzakciókért, tranzakciós díjat kapnak jutalmul. Ez azt jelenti, hogy az érvényesítők jutalmaként nem vernek új BNB-t (angolul: minting), hanem a jutalom a már meglévő 🔗 BNB tokenekből származik.

Az aktív érvényesítők száma 21-re van korlátozva, és csak az aktív érvényesítők jogosultak a tranzakciók érvényesítésére.

✅ Az aktív érvényesítőket úgy határozzák meg, hogy az összes érvényesítőt a birtokukban lévő BNB tokenek száma szerint rangsorolják❗Mondjuk itt ez elgondolkodtató, mennyire is demokratikus az összkép 😉

A legtöbb BNB-vel rendelkező 21 érvényesítő aktívvá válik, és felváltva érvényesíti a blokkokat. Ezt naponta egyszer határozzák meg, és az összes érvényesítő készletét külön tárolja a Binance Chain.

💡 Tény, hogy az Ethereum több mint 70 000 érvényesítővel rendelkezik, ami nagy különbség ehhez az ismertetett konszenzus mechanizmus 21 validátorához képest.

Míg jelen cikkem témáját érintő  PoSA ➡️ Proof Of Staked Authority konszenzusos modell rövid blokkidőket és alacsonyabb költségeket tesz lehetővé, addig ennek ára is van. Mégpedig a hálózat decentralizálásának és biztonságának az ára.

Ennek a PoSA konszenzusos modellnek köszönhetően a felhasználó nem tudja egyszerűen elkezdeni a Binance Smart Chain tranzakcióinak érvényesítését ugyanúgy, olyan demokratikus keretek között,

💭 ahogyan mondjuk a Bitcoin vagy az Ethereum esetében megteheti❗

✅ Természetesen ennek az ismertetett konszenzus mechanizmusnak is sok jó és pozitív hatása van, ezért mindenképpen érdemes vele foglalkozni.

A poén kedvéért

De azért az érvényesítők kiválasztásának elve, hogy is mondjam csak, kicsit azt az üzenetet hordozza magában, mint amit egyik szeretetett magyar politikusunk is anno említett: „mindenki annyit ér amennyije van” 😉

Viccet félre téve

Már 2021 decemberében is ehhez a bizonyos öndelegációhoz, hogy érvényesítőként jelentkezhessünk 10,000 BNB kriptovalutára volt szükség.

Természetesen ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egy ember rendelkezik ilyen sok pénzzel. Úgy működik, hogy a 21 legnagyobb téttel rendelkező csomópont (node) kerül kiválasztásra, s talán kicsit lejjebb, ebből kifolyólag választ adok számodra arra is, hogy

Mi a különbség a delegátor és a validátor, tehát érvényesítő között❓

A delegátorok azok az általam már említett jogkivonat-tulajdonosok, akik maguk nem tudnak vagy nem akarnak érvényesítő csomópontot futtatni. Ehelyett úgy védik a hálózatot, hogy részesedésüket az érvényesítő csomópontokra delegálják (értsd: befektetik pénzüket, tőkéjüket), és kritikus szerepet játszanak a rendszerben, mivel ők felelősek az érvényesítők kiválasztásáért. Tehát igazából az 10,000 BNB sok sok delegátor befektetett összege.

Ugyanakkor ezek a rendszerek az 🔗 okosszerződéseknek hála,

jóval hatékonyabban és biztonságosabban tudnak működni mint a hagyományos banki modellek. Persze azt meg kell jegyeznem, hogy a legnagyobb biztonságot minden esetben a DeFi azaz decentralizált pénzügyi megoldások jelentik a centralizált opciókkal szemben!

Összegzés

Ez a Proof Of Staked Authority konszenzus mechanizmus alapvetően a Binance Smart Chain (BSC, most BNB Chain) lényege.

Összehasonlítva mondjuk az Ethereum (ETH) által használt 🔗 PoW konszenzus mechanizmussal (most az Ethereum 2.0 elindításával 🔗 PoS-ra váltottak), a PoSA konszenzus modell gyorsabb blokk létrehozást eredményez és csökkenti a költségeket, de valamelyest a hálózat decentralizálása és biztonsága feláldozásra kerül.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!