Mi az a Ripple és az XRP?

🤔Ripple vállalatról, egyebekben XRP mi az?

ℹ️ Publikációmban amikor a Ripple XRP kriptovalutát mutatom be, akkor egyben összehasonlítom a Stellar (XLM) kriptovaluta elvi lényegével, hisz mindkettőnek akad rokontörekvése.

CBDC megoldások támogatójáról, a Ripple cégről

RippleRipple Labs Inc. nyílt forráskódú fizetési protokollt fejleszt és terjeszt. Világszerte szolgálja ki ügyfeleit.

A VÁLLALAT ALAPÍTÓI:
Chris Larsen és Jed McCaleb

AZ ALAPÍTÁS ÉVE:
2012

VEZÉRIGAZGATÓ:

Brad Garlinghouse

Chris Larsen Ripple alapító és Brad Garlinghouse vezérigazgató

ÁGAZAT:
Technológia

IPARI BESOROLÁS:
Szoftver és műszaki szolgáltatások

ALÁGAZAT:
Szoftver

A VÁLLALAT TOVÁBBI KULCSEMBEREI;
Ryan Fugger (koncepció ötletgazdája)
Alan Safahi (tanácsadó testület)
David Schwartz (műszaki vezérigazgató)
Ken Kurson (tanácsadó testület)

RIPPLE ALKALMAZOTTAK SZÁMA:
500 – 1000 között tehető

 

VÁLLALATI FORMA:
Magyar értelmezés szerint nem Nyrt. kategória, így a Ripple cég részvényei nem kerülnek publikus forgalomba.

REGISZTRÁLT CÍME:
315 Montgomery Street 2nd Floor San Francisco, CA 94104 Egyesült Államok

VÁLLALATI KÜLDETÉS:
Ma az egyetlen nagyvállalati blokklánc-cég a Ripple, amely kereskedelmi forgalomban lévő termékeket kínál. Globális fizetési hálózatuk, a RippleNet több mint 300 pénzintézetet foglal magában 40 országban és hat kontinensen. A törvényhozókkal, a kormányokkal és a központi bankokkal együttműködnek – nem pedig ellenük –, hogy javítsák a világ pénzmozgását. (Személyes megjegyzés: mondjuk nem épp DeFi szellem 🥲)

Történeti háttere, kronológiai sorrend, a Ripple megszületése

Ryan Fugger elméjében valójában már 2004-ben megfogant a Ripple alapgondolata, miután egy vancouveri helyi tőzsdei kereskedési rendszeren dolgozott. A cél egy decentralizált monetáris rendszer létrehozása volt, amely hatékonyan képessé teszi az egyéneket és a közösségeket saját pénzteremtésre. Fugger később elkészítette ennek a rendszernek az első iterációját, a RipplePay.com-ot.

2011 májusában, Jed McCaleb egy digitális valutarendszer kifejlesztésébe kezdett, amelyben a tranzakciókat a hálózat tagjai közötti konszenzus alapján ellenőrizték, nem pedig a Bitcoin által használt bányászati ​​eljárással.

2012 augusztusában Jed McCaleb felvette Chris Larsent, és megkeresték Ryan Fuggert a digitális valuta ötletükkel. A McCaleb-el és a Ripple közösség régi tagjaival folytatott megbeszélések után Fugger átadta a gyeplőt.

2012 szeptemberében Chris Larsen és Jed McCaleb társalapítója lett az OpenCoin vállalatnak.

Az OpenCoin kezdte meg a ripple protokoll (RTXP) és a Ripple fizetési és cserehálózat fejlesztését!

2013. április 11-én az OpenCoin bejelentette, hogy lezárta a finanszírozási ügyleteit több kockázatitőke-céggel. Ugyanebben a hónapban az OpenCoin felvásárolta a SimpleHoney-t, hogy elősegítse a virtuális valuták népszerűsítését és megkönnyítse az átlagos felhasználók számára.

A cég fejlődéstörténetének további fontosabb momentumai

2013. szeptember 26-án az OpenCoin hivatalosan Ripple Labs, Inc-re változtatta a nevét.

2015. május 5-én a Ripple 700 000 USD pénzbüntetést kapott az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának Pénzügyi Bűnüldözési Hálózatától (FinCEN), amiért „a banktitokról szóló törvény szándékos megsértése miatt pénzszolgáltatási vállalkozásként járt el anélkül, hogy tevékenysége bejelentett lett volna.”

2015. október 6-án a vállalat Ripple Labs-ról, simán Ripple-re változott, de igazából ez csak formalitás volt egyfajta marketingfogás, hisz a név így egyszerűbb.

2016. június 13-án a Ripple virtuális pénznemre szóló licencet kapott a New York-i Állami Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériumától (New York State Department of Financial Services), így a negyedik BitLicense vállalat lett.

2017 szeptemberében az R3 Limited beperelte a Ripple-t egy opciós megállapodás konkrét teljesítése miatt, amelyben a Ripple beleegyezett, hogy legfeljebb ötmilliárd XRP-t ad el 0,0085 dolláros áron. Ripple ellenérvelt, azt állítva, hogy az R3 megszegte számos szerződéses ígéretét, és egyszerűen az opportunizmus szellemében járt el, miután a kriptovaluta értéke több mint 30-szorosára nőtt.

2018 szeptemberében a Ripple és az R3 nem titkolt egyezségre jutott.

 Márciusában pedig az SBI Ripple Asia által vezetett japán bankkonzorcium, amely 61 bankból áll, elindította a „MoneyTap” nevű Ripple-alapú mobilalkalmazást, amely igény szerinti belföldi fizetéseket biztosít Japánban.

Végül májusában a spanyol Santander bankcsoport kiadta a One Pay FX-et – az első blokklánc technológiával működő nemzetközi fizetési mobilalkalmazást, amely a Ripple xCurrent technológiáját használja. A mumbai iroda létrehozását követően a Ripple 2018-ban több indiai ügyféllel bővült, köztük olyan vezető bankokkal, mint a Kotak Mahindra Bank, az Axis Bank és az IndusInd, amelyek bejelentették, hogy elkezdték használni a Ripple termékeit.

Ripple per:

2020. december 22-én az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (sec.gov és annak kriptaszökevény jogtanácsosa) a befektetővédelmi törvények megsértésével vádolta meg a Ripple-t és annak két vezetőjét.

Ripple Vs SEC
A SEC azt állította, hogy a Ripple, Christian Larsen társalapítója és Bradley Garlinghouse vezérigazgatója több mint 1,3 milliárd dollárt vett fel egy nem bejegyzett értékpapír-kibocsátáson keresztül.

A kormányhivatal vádat emelt a Ripple ellen amiatt, hogy megfosztotta az XRP potenciális vásárlóit az XRP és a Ripple üzleti tevékenységének megfelelő tájékoztatásától, valamint más fontos, régóta fennálló védelemtől, amelyek alapvetőek robusztus nyilvános piaci rendszerben,

érvelt a SEC abban az eljárásban, amelyet a New York állambeli Manhattan szövetségi kerületi bíróságához nyújtott be a vállalattal szemben.

Finanszírozás, a Ripple vállalat kezdete

Elsődleges finanszírozási forrása az XRP kriptovaluta értékesítése volt. Saját nyilvántartása szerint 1254,54 millió dollár értékben adott el XRP-t 2016 negyedik negyedéve és 2020 második negyedéve között intézményi befektetők és lakossági befektetők keveréke részére.

Az XRP mint kriptovaluta

2012-ben jelent meg az XRP C programnyelven kifejlesztett kriptovalutaként. A valuta egy globális blokkláncot használ, amely lehetővé teszi az emberek és vállalkozások számára, hogy világszerte fizetéseket hajtsanak végre.

Referenciaként a Ripple a blokklánc mögött álló vállalat, míg az XRP a kriptovaluta.

A Ripple rendszer lehetővé teszi az XRP-tranzakciók gyorsabb végrehajtását minimális tranzakciós díjak mellett. Az XRP megoldja a hagyományos határokon átnyúló fizetésekkel kapcsolatos problémákat, beleértve a lassú tranzakciós sebességet és a magas díjak problémáját.

Az XRP engedélykönyvet használ a hozzáféréshez. A napló azt jelenti, hogy csak azok férhetnek hozzá a blokklánchoz, akik meghatározott pontok alatt azonosíthatók. A rendszer kontrollálja az XRP hozzáférést a bankok és más pénzügyi szervezetek számára, ezzel biztosítva a hálózat biztonságát.

A Ripple (XRP) működése sokak számára kicsit hasonlíthat a Stellar (XLM) kriptovalutához❗

De míg a Stellar nyilvános, a Ripple elsősorban bankok és pénzintézetek számára készült. Mindkettőnek hasonló működési mechanizmusa van, mivel kevés időt vesz igénybe az átvitel, és csekély vagy egyáltalán nincs tranzakciós költségük.

Különbség a Stellar (XLM) és Ripple (XRP) között

Az inflációs és deflációs pont különbözik a kettő között, míg az XRP deflációs, addig az XLM inflációs kriptovaluta.

XRP mint deflációs kriptovaluta

Az XRP deflációs kriptodeviza, ami azt jelenti, hogy a valuta vásárlóereje az idő előrehaladtával valószínűleg nőni fog a növekvő szűkössége miatt. Ennek az az oka, hogy az XRP tranzakciós díjait elégetik, vagy véglegesen kivonják a forgalomból.

Stellar inflációs kriptovaluta

A Stellar fix éves inflációja 1 százalék. Az infláció segít abban, hogy azok az emberek, akik hozzáférnek az XLM-hez, továbbra is megfelelő értéket kapjanak a valutáért, a világszerte egyre növekvő infláció ellenére is.

Közös pont

Az XRP és az XLM olyan altcoinok, amelyek a határokon átnyúló tranzakciók kezelésére összpontosítanak.

Az XLM elsősorban azok számára érhető el, akik nem férnek hozzá a hagyományos banki funkciókhoz, ezt korábban részleteztem 🔗mi a Stellar (xlm) publikációmban!

A közös pontok XRP és XLM között talán Jed McCaleb személyének és céljainak is betudható

Mindkét platform érdekes háttérrel rendelkezik. Jed McCaleb társalapítója volt 2012-ben a Ripple-nek, amely a bankok számára készült platform, ahogy fentebb is írtam.

2014-ben azonban McCaleb megalakította a Stellart, hogy a banki szolgáltatások nyitott megközelítésére összpontosítson.

A Stellar egy nyílt forráskódú platform, vagyis bárki hozzáférhet a rendszerhez.

Ezzel szemben a Ripple megköveteli, hogy az emberek engedélyt kapjanak a használatához, ami azt jelenti, hogy csak engedélyezett bankok és más pénzügyi csoportok használhatják a blokkláncot!

Az XRP lényege

A Ripple fő folyamata egy fizetési elszámolási eszközcsere és átutalási rendszer, hasonlóan a nemzetközi pénz- és értékpapír-átutalások SWIFT-rendszeréhez, amelyet bankok és pénzügyi közvetítők használnak, amelyek több devizák között kereskednek.

A kriptovalutához használt token előminősített, és az XRP ticker szimbólumot használja. A Ripple a cég és a hálózat neve, az XRP pedig a kriptovaluta token. Az XRP célja, hogy közbenső cseremechanizmusként szolgáljon két valuta vagy hálózat között – egyfajta ideiglenes elszámolási réteg címletként.

Tehát a Ripple  egy blokklánc-alapú digitális fizetési hálózat és protokoll saját kriptovalutával, az XRP-vel.

A blokklánc bányászat helyett a Ripple konszenzusos mechanizmust használ banki tulajdonú szerverek csoportján keresztül a tranzakciók megerősítésére. Megjegyzem, hogy sokan talán pont a bankokkal fűződő szoros viszonya miatt nem a Ripple-ben látják a pénzügyi szabadság kulcsát.

Ripple-tranzakciók kevesebb energiát használnak fel, mint a Bitcoin, és másodpercek alatt visszaigazolódnak, valamint roppant kedvező tranzakciós díjjal kecsegtetnek. Addig a Bitcoin-tranzakciók több energiát fogyasztanak, tovább tart a megerősítés, és magasabb tranzakciós költségeket is produkálnak. A Ripple (XRP) a piaci kapitalizáció alapján a legértékesebb blokklánc-alapú tokenek közé tartozik.

Hogy működik a Ripple és miért tekintik decentralizáltnak?

A Ripple hálózat (RippleNet) nem működik proof-of-work (🔗 PoW) rendszerrel, mint például a Bitcoin, vagy olyan tét-igazolási (🔗 PoS – proof-of-stake) rendszerrel, mint az Nxt. Ehelyett a tranzakciók konszenzusos protokollra támaszkodnak a számlaegyenlegek és a rendszeren lévő tranzakciók érvényesítése érdekében. A konszenzus célja a rendszer integritásának javítása azáltal, hogy megakadályozza a dupla költekezést.
RippleNet

RippleNet

A blokklánc és a modern API-k használatával a Ripple lehetővé teszi a hálózathoz – a RippleNethez – tartozó pénzügyi intézmények számára, hogy globálisan, azonnal, megbízhatóan és egy fillér töredékéért küldjenek pénzt. A RippleNet részeként három kulcsproblémát old meg a fizetéssel kapcsolatban:

  1. Gyorsaság és megbízhatóság
  2.  Likviditáskezelés
  3.  Átláthatóság

A RippleNeth segítségével az ügyfelek gyorsan hozzáférhetnek új piacokhoz, kibővíthetik szolgáltatásaikat, és ma a legjobb ügyfélélményt nyújthatják a globális fizetések terén. Egyetlen kapcsolattal az ügyfelek hozzáférhetnek a legjobb blokklánc-technológiához a globális fizetésekhez, a kifizetési lehetőségekhez több mint 40 pénznemben, az igény szerinti likviditáshoz az előfinanszírozás alternatívájaként és a működési konzisztenciához egy közös szabálykönyv révén.

Mi az az IOU?

A hagyományos pénzügyekben az IOU egy olyan dokumentum, amely elismeri a tartozást. Az üzleti életben a kintlévőségeket informálisan IOU-knak nevezhetjük.
A modern pénzügyekben, a blokkláncban és a kriptovalutában az IOU lényegében egy token, amelyet a blokkláncon bocsátanak ki, és ugyanazt az értéket képviseli, mint a mögöttes eszköz. Például 1 BLOCKBASIS.BTC egyenlő 1 BTC-vel. A BLOCKBASIS.BTC tokenek a Bitshares-en futnak, és így a Graphene blokkláncon, míg az 1 BTC-t a Bitcoin blokklánc hajtja.
Az IOU bevezetésével az olyan platformok, mint a Blockbasis, képesek különböző kriptovalutákat átvinni és kereskedni különböző blokkláncokkal, ugyanazon a blokkláncon.
Ez rendkívüli mértékben csökkenti a költségeket és az időt, amikor az egyik felhasználónak kriptovalutát kell átadnia, vagy kereskednie kell egy másik felhasználóval.

Mi az a Ripple Gateway (átjáró)?

A Ripple Gateway-t biztosító vállalkozások a Ripple Hálózat részei. A Ripple Hálózat lehetővé teszi az ügyfelek számára, hogy pénzeszközöket utaljanak át – hagyományos és kriptovalutákat egyaránt.

Az ügyfelek az átjárót a következőkre használhatják: pénzeszközöket helyezhetnek el az átjáró által kibocsátott Ripple IOU-kért cserébe.

Ripple-felhasználó, aki több átjáróval kezdeményez tranzakciót, de például ugyanazt a 100 USD-t próbálja meg küldeni az átjárórendszernek, az első tranzakció kivételével az összes tranzakció törlődik. egyes elosztott csomópontok konszenzussal döntik el, hogy melyik tranzakciót hajtották végre először. A visszaigazolás azonnali, és nagyjából öt másodpercet vesz igénybe. Mivel nincs központi hatóság, amely eldönti, ki állíthat be egy csomópontot és erősítheti meg a tranzakciókat.

A Ripple platformot decentralizáltnak tartják számon, a szövevényes banki rendszerekkel való kapcsolatai ellenére is❗

Ugyanakkor még csak nem is leplezi magát, hogy a FED féle trójai faló, a CBDC (Central Bank Digital Currency) egyik legnagyobb köztudatba préselője, ahogy az ingyenesen letölthető „🔗The future of CBDCs” című kiadványa is bizonyítja.

McCaleb szomorú sztorija

Érdekességként mutatnék rá a 2014-es esetre amikor McCaleb úgy döntött otthagyja a Ripple vállalatot és inkább elindítja a Stellar-t. A Ripple szép csendben 2014-ben bevezette a Freeze nevű funkcióját. A Ripple Gateways tehát bármikor lefagyaszthatja a felhasználók pénzét, mesterségesen közbeavatkozhat. Pontosan ezt tette a „🔗Ripple Gateways Can Freeze Users’ Funds at Any Time” tökéletes írása szerint is 2014-ben McCaleb -el miután megpróbált kiváltani néhány milliárd XRP-t, a cég elhagyását követően.

Nyomon követi az összes IOU-t egy adott pénznemben bármely felhasználó vagy átjáró számára. A  pénztárcák között előforduló IOU-jóváírások és tranzakciós folyamatok nyilvánosan elérhetők a Ripple konszenzus főkönyvében. De annak ellenére, hogy a pénzügyi tranzakciók előzményeit nyilvánosan rögzítik és elérhetővé teszik egy blokkláncon, az adatok nem kapcsolódnak egyetlen magánszemély vagy vállalkozás azonosítójához vagy számlájához sem.

Ripple és XRP elkülönítése

Fontos megérteni, hogy ezek nem ugyanazok: az XRP egy kriptovaluta, míg a Ripple egy profitorientált vállalat, amely segít az XRP, a mögötte álló szoftver (az XRP Ledger) és számos más tranzakció-központú projekt népszerűsítésében és fejlesztésében.

A Ripple tehát egy technológiai vállalat, amely a leghatékonyabb megoldásokat kínálja a globális pénzküldésre egy robusztus, globális fizetési hálózaton, a RippleNeten keresztül.

XRP a Ripple-től független digitális eszköz, és az XRP Ledger a mögötte álló nyílt forráskódú technológia. XRP Ledger a Ripple-től függetlenül jött létre, így a Ripple nem irányítja és nem birtokolja azt. Az XRP Ledger -el kapcsolatos további információkért látogass el a következő webhelyre, ha még komplexebben érdekel a téma: 🔗https://xrpl.org/

Határozottan állítják, hogy a két entitás különálló❗

Az XRP Ledger decentralizált publikus blokklánc hatékonysága

A 0,0013927 dolláros átlagos XRP-tranzakciós költség a legtöbb tapasztalt kriptovaluta-felhasználó számára kiemelkedik. Mind a Bitcoin, mind az Ethereum – a piaci kapitalizáció alapján mint két legnépszerűbb kriptovaluta – átlagos tranzakciós díja gyakran elérte a két számjegyű összeget is dollárban.

Az XRP Ledger nem a Bitcoin blokklánc hálózat elágazása, de egyes funkcióit használja, beleértve a nyilvános és privát kriptográfiai kulcsokat, valamint a nyilvános főkönyv és a tranzakciókhoz szükséges digitális aláírásokat.

Ez azonban nem támaszkodik a  PoW konszenzusos algoritmusára, amelyet speciális számítástechnikai hardver támogat. Ehelyett „egyedi csomópontok” hálózatára támaszkodik, amelyek hatékonyan megegyeznek abban, hogy mely tranzakciókat lehet feldolgozni a hálózatban. Az engedéllyel rendelkező kiszolgálók egyedi csomópontlistát tartanak fenn, amely segít a hálózatnak a konszenzus elérésében a Federated Byzantine Agreement konszenzusmechanizmusán keresztül.

Ha ezen egyedi csomópontok 80%-a egy tranzakciót érvényesnek tart, az XRP Ledger szabályai szerint a tranzakciók hatékonyan érvényesülnek.

Minden új „főkönyvi verziója” egyenértékű a Bitcoin blokklánc blokkjával, és tartalmazza az XRP hálózat összes egyenlegének teljes állapotát. Ennek eredményeként a szerverek percek alatt szinkronizálhatnak a hálózattal.

Összefoglalva tehát, hogy megértsd a Ripple törekvéseit

Lényege valahol tehát az, hogy a hagyományos bankrendszerek igen elterjedt belga szövetkezeti gyökerekkel rendelkező 1973. május 3-án alapított SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) rendszerét vagy épp Oroszország MIR megoldását felválthassa. Több bank is van már, mint például a spanyol 🔗BBVA, amely lehetővé tette ügyfelei számára, hogy könnyebben és kényelmesebben bonyolítsanak le határokon átnyúló tranzakciókat a Ripple Hálózat segítségével.

Világszerte együttműködik pénzintézetekkel; több mint 300 pénzintézet csatlakozott a RippleNethez, köztük: Santander (USA)

Javítja tehát a hagyományos bankoknak tulajdonított néhány hátrányt. A tranzakciókat másodpercek alatt rendezik a Ripple Hálózaton. Annak ellenére, hogy a platform gyakran több millió tranzakciót kezel.

Ez eltér a szokványos bankoktól, amelyeknél napokba vagy hetekbe telhet az elektronikus átutalás végrehajtása❗

A Ripple hálózatán történő tranzakciók lebonyolításának díja szintén minimális, a normál tranzakcióhoz szükséges minimális tranzakciós költség 0,00001 XRP, összehasonlítva a bankok által a határokon átnyúló fizetések lebonyolításáért felszámított magas díjakkal, kecsegtető.

Ripple hálózat előnyei és az XRP kriptovaluta
2021 novemberében egy XRP körülbelül 1,20 amerikai dollárt ért. A Ripple pedig a hetedik legnagyobb volt 56 milliárd dollár feletti piaci kapitalizációval. Jelen publikáció elkészítésének pillanatában 0,8089 USD értékkel bír, de igazából ebből hosszabbtávú következtetéseket nem lehet levonni. Ha csak azt nem, hogy például a Ripple volt az egyike azon szerencséseknek amit a SEC kinézett magának.

Pár előzetes bírósági eljárást egyébként a Ripple megnyert a SEC-el szemben, de a végső színjáték szerű csata, valószínű 2022-ben fog lejátszódni.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!