A Proof of Reputation konszenzus mechanizmus a crypto tudnivalók közül

A Proof of Reputation (PoR) szerepe a kripto projektek között

Talán a leggyakoribb a 🔗 Proof of Stake (PoS) és a 🔗 Proof of Work (PoW) amelyeket a kripto konszenzus mechanizmusok között használnak az új tranzakciók ellenőrzésére, a blokklánchoz való hozzáadásra és az új tokenek létrehozására, de a Proof of Reputation is egy alternatíva, amit érdemes megértened, nem kell, hogy kripto szakértő legyél hozzá 😉

A kripto konszenzus mechanizmusok koncepciójának megértése a crypto tudnivalók talán legfontosabb része. 🤔Ezt már csak azért is így gondolom, mert ez segít hozzá igazán Téged az adott ökoszisztéma megértéséhez, és megtalálni számodra azt a kripto projektet, ami igazán felkelti érdeklődésed❗

✅ Megvagyok győződve róla, hogyha számodra egy kripto projekt annak ökoszisztémája miatt megtetszik, akkor már nem feltétlen az lesz érdekes számodra, hogy a projekthez tartozó kriptovaluta milyen fiat devizában kifejezhető értékkel rendelkezik.

👏 Sőt, elkezded majd támogatni azt a folyamatot, hogy a kereskedőknél lehetőleg a kedvenc kriptovalutád direkt elkölthesd, anélkül, hogy bármilyen fiat devizára azt átváltanád.

Mi is az a Proof of Reputation❓

ℹ️ Egy olyan konszenzus mechanizmus amely a központba a jó hírnevet helyezi. Idegen szóval reputáció, s ez az ami az üzleti életben nagyon fontos.

Hogy működik a Proof of Reputation❓

Egyszerűen fogalmazva, a PoR biztosítja, hogy a hálózati blokkokat hitelesített fiókok vagy érvényesítők ellenőrizzék.

A PoR blokkláncokban az engedélyezett fiókoknak megbízhatónak és jó hírűnek kell lenniük. Ha valaha is megpróbálnák tehát becsapni a rendszert, jelentős következményekkel kellene szembenézniük.

⬇️ Ez az oka annak, hogy a Proof of Reputaion ökoszisztámájában érvényesítőként a vállalatok működnek.

📣 Az egyénekkel ellentétben a vállalatok nemcsak hírnevüket, hanem márkájukat és pénzügyi stabilitásukat is kockáztatnák, tehát nagyobb a garanciarendszere az ökoszisztéma helyes működésének❗

A validátorok azaz érvényesítők, számos feladatot hajtanak végre, beleértve a blokkok létrehozását, azok aláírását és más csomópontokhoz való szétosztásukat. Ezen felül a blokklánc listát tart az engedélyezett megbízható csomópontokról, amelyek aláírt blokkonként jutalmat kapnak.

Az érvényesítő kijelölésének folyamata

A vállalatnak bizonyítania kell hírnevét, és át kell mennie az ellenőrzésen, mielőtt a hálózatban képes lenne aláírni és ellenőrizni a blokkokat mint egy megbízható csomópont.

A PoW-val ellentétben, ahol a legrövidebb időn belül a hash-rejtvényt megoldó csomópontokat választják ki egy blokk közzétételére, a PoR a legmagasabb hírnévvel vagy megbízhatósági értékkel rendelkező csomópontokat választja ki.

Fontos kiemelni, hogy a kiválasztott csomópont automatikusan növeli hírnevét minden egyes blokk közzétételével.

A PoR a 🔗 Proof of Authority (PoA) továbbfejlesztett, erősebb és biztonságosabb formája. Jelen témámat érintő PoR konszenzus mechanzizmusban a jogosult aláírók listája a blokkláncon van karbantartva. Csak a jogosult csomópontok írhatnak alá blokkokat, és minden blokk ellenőrzi, hogy a feltételek fennállnak -e, azaz ellenőrzi, hogy az aláíró szerepel-e az engedélyezettek listáján.

Jogosult aláírók

Az aláíró algoritmus lényegében ugyanaz, mint a PoW esetében, de eltérő fejléckészlettel. A PoW-specifikus fejléceket eltávolítják, és további fejléceket adnak hozzá a szavazás engedélyezéséhez. N számú jogosult aláíró esetén az aláíró csak (N/2) + 1-enként írhat alá egy blokkot. Ez biztosítja, hogy valakinek az aláírók > 50%-át ellenőriznie kell ahhoz, hogy egy rosszindulatú támadást hajtson végre, s egy ilyen helyzet nem igazán reális. A jogosult aláírókat, aláírt blokkonként kriptovalutában jutalmazzák.

A fentiek alapján az előny kétségtelenül az, hogy a folyamat gyorsabb lesz mint a PoW, a hátrány az 51%-os megtámadhatósági elvében érhető tetten, ugyanakkor az is tény, hogy kicsi az esély a hálózatban arra, hogy ennyi entitás összejátsszon.

A jóhírnév minden az üzleti életben

Vegyük példának a 🔗 Volkswagen még 2015-ös károsanyag-kibocsátási botrányátReferenciája annak, hogy jóhírnevet nem sértek!

Saját szakálukra cselekedtek, hogy megtévesszék a közvéleményt és saját vásárlóikat. Miután mindenre fény derült, egy pénzügyi és közkapcsolati katasztrófa is volt egyben, ami 25 milliárd dollárjába került a cégnek. A részvényárfolyamuk is akkor rögtön 50%-ot esett, és a márkájuk sok bizalmat veszített. A hírnevüket próbára tették, és drágán fizettek érte!

Témánkhoz visszatérve, a jó hírnév bizonyítása a jelentős veszteség kockázatán alapul, így válik realitássá a hálózatba vetett bizalom.

Mi használja például a cikkemben ismertetett ökoszisztémát?

A GoChain például a cikkemben ismertetett PoR, Proof of Reputation kripto konszenzus mechanizmust használja!

Ilyen mondjuk a 🔗 GoChain. Megpróbálom megértetni veled a Proof of Reputation lényegét, úgy hogy párhuzamosítom egy elképzelt hétköznapi jellegű témával, mindezt alapozva a fentiekben ismertetett Volkswagen sztorira.

A PoR tehát, ahogy azért a fentiekben már pedzegettem, egy olyan védelmi réteget ad hozzá az eddig ismert folyamatokhoz, amely korábban talán soha nem létezett. Azt eredményezi, hogy a vállalatok együttműködnek egymás őszinteségének megőrzése érdekében.

Képzeljünk csak el egy olyan szituációt, amikor a Volkswagen együttműködne a Forddal, a Toyotával és más nagyobb releváns márkákkal a károsanyag-kibocsátási tesztjeik érvényesítésében és ellenőrzésében.

👏 Rendkívül valószínűtlennek tartom, hogy a Volkswagen megkísérelhette volna becsapni a rendszert, amikor versenytársaik egymás autóin végeznek teszteket. És még ha megpróbálnának is aljas módon cselekedni, ismerve a kockázatokat ha egyszer elkapják, gyorsan kiszavaznák a konzorciumból, és elveszítené a hálózathoz való jogát, merthogy ez a PoR kripto konszenzus mechanizmus lényege. 😎

Ezenkívül, mivel ezek a vállalatok natív GoChain tokenekkel jutalmazzák a csomópontok futtatását és a blokkok aláírását, az ő érdekükben áll, hogy őszinték legyenek, és a hálózatot biztonságosan és megbízhatónak tartsák fent.

És végül még mindig a hálózatba tartozó cégek 51%-ának kellene egyidejűleg összejátszani a hírhedt 51%-os támadás végrehajtásához. Ez 26 cég hírnevének kockáztatását jelentené,

💭 hmm ügye egy ilyen nem lenne valami reális❓

A fentiekben hivatkozott GoChain egyébként azt mondja magáról, 10,000x zöldebb, 1,000x olcsóbb és 100x gyorsabb megoldást kínál, mint egyéb ökoszisztémák. Hangsúlyozom, ez az Ő véleményük saját magukról, nem én írom. Viszont ha úgy gondolod mélyedj el a lehetőségeikben és ismerd meg jobban a működésük alapjait.

👋 Szerintem az én szerepem itt véget is ért, és most búcsúzom Tőled Kedves Olvasóm. Az én feladatom, célkitűzésem nem az, hogy lyukat beszéljek a hasadba egy kripto konszenzus mechanizmus irányába, csupán az, hogy megismertessem veled a lehetőségeket. Majd Te eldöntöd, hogy melyiket tartod szimpatikusnak.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!