Kriptovaluta : tévhitek, fikciók és tények

📣 A média egyes bugyrai a kriptovaluta pejoratív köztudatba való préselését tűzte ki célul. Hiszen kriptovaluta tévhitek, különböző fikciók formájában, igyekszik tudatot módosítani❗

ℹ️ Az EU, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság által Oroszországgal szemben a közelmúltban bevezetett szankciók fényében a kriptovaluta – és annak lehetséges veszélyei – ismét a média reflektorfényébe került. Táptalajt adva ezzel a kriptovaluta tévhitek, fikciók óceánjának!

💡Néhány kulcsfontosságú kérdésre szeretnék rávilágítani a kriptográfia használatával kapcsolatban, abban a reményben, hogy segíthetek tisztázni pár általános félreértést, és talán a publikum hasznára lesz.

A propagandagépezet alapján kriptovaluta tévhitek, generált fikciók, amelyekre tények formájában válaszolok :

Kriptovaluta tévhitek

⬅️ Táblázatom mobilon balra görgethető

Fikciók és tévhitek: ✅ Tények:
A kriptovaluta felhasználható a szankciók elkerülésére. Egyetlen szankciós program sem teljesen „légmentes”. Azért az Egyesült Államokban és az EU-ban több kormányzati ügynökség egyetértett abban, hogy a kriptokódot nem lehet érdemben felhasználni a szankciók megkerülésére. Legalábbis nem rendszerszinten fontos módon❗
A bűnözők a kriptovalutát használják, mivel az követhetetlen, és elrejthetik nyomaikat.  A kriptovalutát az elosztott főkönyvi technológia, leginkább megváltoztathatatlan nyilvános főkönyve rögzíti. Pontosan ezért, minden tranzakciós tevékenység előzménye, állandó és átlátható.
 

Kamu, hogy az ukrán menekültek kriptopénzt használtak volna a menekülésük során.

Ukránok:

Ukrajna kriptovalutákat használ arra, hogy pénzt gyűjtsön országa védelmére és azonnali humanitárius segítségnyújtásra. Továbbá a menekültek számára az egyetlen alternatíva volt a kriptopénz, mint a pénzügyi szabadság alapja

Oroszok:

Az orosz dolgozói civilszféra is hellyel közzel sikerrel használta a kriptopénzt. Kripto automatából vettek fel pénzt, amikor a Visa / Mastercard igen nagy nélkülözésnek tette ki őket.

 

A kriptopénzek világa átverés. Semmi jó dologra nem használható, egyszerűen piramis, pilótajáték.

A 100 millió dollár feletti adományok soha nem látott gyorsasággal jutottak el a rászorulókhoz minden bizonnyal sokkal gyorsabban, mint a hagyományos fizetési rendszerek használatával. Az, hogy pilótajáték csupán egy pejoratív feltételezés, alaptalan!

 

A kriptovalutákat csak tiltott tevékenységekre használják?!

⬇️

A digitális valutákkal kapcsolatos egyik régi és igen elterjedt mítosz az, hogy leggyakrabban tiltott tevékenységekre használják ezeket.

✔️ Bár igaz, hogy a digitális valutákat, aljas célokat szem előtt tartó egyének, valamint bűnszervezetek is használják,

✔️ ugyanez elmondható a történelem során használt pénz bármely formájáról.

A 🔗 Chainalysis – a kriptovaluta bűncselekmények  nyomozóit blokklánc-adatelemzéssel segítő cég.

Hiteles felmérése szerint a tiltott  tevékenységekkel kapcsolatos kriptovaluta-tranzakciók száma 2020-ban (legfrissebb adat) az összes kriptovaluta-tranzakció 0,34%-ára esett vissza. Ebből a kis számú tranzakcióból 54% kriptovaluta-csalás volt. A statisztika inkább ezt mutatja ⬇️

➡️

A legtöbb kriptovaluta-tranzakciót legitim és törvényes szándékkal hajtják végre!

Fontos megjegyezni, hogy a kormányok és a nemzetközi közösség fellép a kriptovaluta, bűnözők és a szervezett bűnözés általi felhasználása ellen.

Sok ország bevezette a kriptovaluta-pénzmosás  elleni és a terrorizmusfinanszírozással szembeni intézkedéseket Ügynökségek és csapatok jöttek létre a kriptovaluták ezen illegális tevékenységek során történő felhasználása elleni küzdelemre.

✔️ Például az Egyesült Államokban a 🔗 National Cryptocurrency Enforcement Team (NCET) nyomoz és vádat emel a kriptovaluta-bűncselekményeket megvalósító személyek ellen!

 

A kriptovalutáknak nincs értéke? 

Kérdés, hogy mit nevezünk értéknek?

Mondjuk egy darab papírt, ami nem jelent mást mint, legális fizetőeszköz, de az égvilágon semmilyen teljesítmény a PR értéken kívül nincs mögötte? A FIAT lufi pontosan ilyen.

Esetleg beszélhetünk konszenzus alapján működő értékekről?

Az érték szubjektív fogalom – egy személy, közösség vagy társadalom értéket helyezhet el egy tárgyon, amelyet egy másik a szemétkosárba dob.

A Bitcoin története ugyan érdekes…

Nem sokkal a 2009-es forgalomba hozatala után ezredcentre értékelték. Népszerűsége viszont tovább nőtt, és 2021-ben elérte a 69 000 USD jegyzést, Bitcoinonként (bár nem ez létezésének értelme).

Ettől függetlenül eme értéknövekedés azt bizonyítja, hogy az adott vagyonnak a társadalom általi megítélése alapvető fontosságú annak megállapításához, hogy egyáltalán beszélhetünk -e értékről.

… de további érték lehet az, amikor valamire egy egészséges megoldást tudunk kínálni, úgy hogy a konszenzus elv alapján közösséget építsen!

Az Ethereum, például a kriptovaluta ether-t (ETH) működtető blokklánc ökoszisztéma a nem helyettesíthető tokenek (NFT), a decentralizált pénzügyi alkalmazások és a digitális eszközök tulajdonjogával kapcsolatos egyéb technológiai fejlesztések építőköve.

Amikor kiderül, hogy az igazi hajtóerő, nem a FIAT devizákhoz való viszonyításon alapul :

Lehet, hogy az ETH nem rendelkezik a Bitcoin dollárértékével, de hasznossága és lehetőségei sokkal nagyobb értéket adnak az Ethereum blokkláncot,  valamint az 🔗 intelligens szerződéseket használó pénzügyi termékeket  és szolgáltatásokat fejlesztő vállalatok számára.

A befektetők és a vállalkozások elkezdtek kriptovalutákat tartani pénzügyi, befektetési, kockázati tőkekezelés és egyéb célokból!

A Galaxy Digital Holdings egy pénzügyi szolgáltató és befektetési társaság, amely közel 2,9 milliárd dollárnyi kripto (digitális) vagyont kezel. Úgy tűnik, hogy a kriptovaluta dollár értéke a fogyasztói és befektetői hangulat, a kínálat, a kereslet  és egyéb gazdasági körülmények függvényében ingadozik – hasonlóan sok más – eszközhöz vagy valutához.

Konkluzió:

Egyik kriptovaluta értékét sem érdemes a FIAT vagy akár a jövőbeni CBDC (Central Bank Digital Currency) valutáihoz mérni. Két különböző és független monetáris rendszer más – más értékrendet képviselhet, teljesen más filozófián nyugszik.

További fikciók és tévhitek, valamint makacs tények, a kriptovaluta háza tájáról, hiszen felsorolásomnak koránt sincs vége :

Fikciók és tévhitek: ✅ Tények:
 

A kriptovaluták nem biztonságosak?

A kriptovaluta mögött meghúzódó kulcstechnológia a blokklánc!

A blokklánc titkosítási technikákkal és technológiával védett elosztott adatbázis, amelyet nagyon nehéz feltörni.

Blokklánc működése

Amint a tranzakciók bekerülnek a blokklánc blokkjaiba, a korábbi tranzakciós információk rögzítésre kerülnek az új blokkokban és titkosítva. A lánc továbbra is minden korábbi blokkra épül, és az automatizált hitelesítők közösségének meg kell egyeznie, hogy a tranzakciókban rögzített  információk érvényesek.

Tehát biztonságos és manipulációtól mentes:

A titkosítás, az összekapcsolt blokkok és  a konszenzusos mechanizmusok szinte lehetetlenné teszik a blokkláncban lévő információk megváltoztatását a kriptovaluta ellopása érdekében.

Kritikus pont azért akadhat:

A gyengepont a kriptovaluták elérésének és tárolásának módjában rejlik. Például a kriptovaluta pénztárcákban vagy a tranzakciókat megkönnyítő centralizált kripto platformokon.  Lehetséges aggodalom nélkül kriptovalutát küldeni egyik felhasználótól a másik számára, de az ezek tárolására és elérésére használt platformok és szoftverek  esetlegesen feltörhetők vagy manipulálhatók.

Óvintézkedések kriptovalutád védelme érdekében:

Van néhány módszer, amellyel biztosíthatod kriptovalutád biztonságát. Például a  kriptoeszköz kulcsait távol tarthatod a centralizált tőzsdéktől. Egy cold wallet jó megoldás ami egy fizikai, online kapcsolattól  mentes kriptotárca, vagy papíralapú tárca, olvashatsz bővebben ezekről ➡️🔗 kriptotárcák. Ha használni szeretnéd, csak a felhasználni kívánt összeget utald át az úgynevezett hot pénztárcádba valamilyen biztonságos, vezetékes kapcsolaton keresztül, lehetőleg egy nem mobil eszközön.

 

A kriptovaluták semmilyen formában nem valódi pénzek?!

A kriptovalutákat a legtöbb kormány nem ismeri el törvényes fizetőeszközként!

Azonban a kriptovaluták megfelelnek a négy elismert és hivatalos pénzügyi hatóság által közzétett pénzdefinícióknak;

✔️ International Monetary Fund (Nemzetközi Valutalap),

✔️ Financial Industry Regulatory Authority (FINRA – Pénzügyi Iparági Szabályozó Hatóság),

☑️ Internal Revenue Service (Szövetségi Adóhivatal),

☑️ Federal Accounting Standards Board and Generally Accepting Accounting Principles (Szövetségi Számviteli Szabványok Testülete)

🤔 Ezekből az információkból megállapítható az érdekesség, miszerint a 🔗FED propagandagépezete a kriptovaluták óriáis volatilitási problémájával riogat mindenkit, és vagyoncsökkenéssel. Ugyanakkor szemmel láthatóan a rendszer úgy kalibrált, hogy a megadóztatás lehetősége biztosítva legyen 😉

 

A kriptovaluta az csalás?

Sok kereskedő már örömmel elfogadja és nem csupán a Bitcoin-t!

A kriptovalutát sok kereskedő és kiskereskedő elfogadja. A befektetők befektetési stratégia részeként vásárolják meg.

Eközben a kormányok pedig azon „vitatkoznak”, hogyan kezeljék ezeket. Azért használtam az idézőjelet, mert a politika témájában, részben produktivitásra nem lehet számítani, másrészről pedig az USA mögött álló parazita állam kottájából formálódnak az események.

Igen, a Föld szinte összes országában. Lényeg, hogy nyugodtan kijelenthetjük, a kriptovaluták nagyon is valósak, nem csalás. Ugyanakkor még nagyon hosszú időnek kell eltelnie ahhoz, hogy az emberek megértsék a blokklánc technológia lényegét. S legfőképp, ne keverjék össze a jövőben kialakuló már említett CBDC opcióval. Ennek ugyanis semmi köze nem lesz ahhoz a fogalomhoz, amit úgy hívunk : decentralizált.

😞Kriptovaluta tévhitek és fikciók által szült dilettáns kodifikáció, fokozott ellenőrzés

Az Európai Bizottság jogalkotási javaslatot (Transfer of Funds Regulation) terjesztett elő a kriptoeszköz-tranzakciók átláthatóságának és nyomon követhetőségének javítása érdekében. A javaslat arra szólítja fel a centralizált kripto szolgáltatókat, hogy gyűjtsenek személyes adatokat a nem centralizált kriptotárcák irányába. Kezdeti ötlet volt, hogy minden 1000 euró feletti tranzakcióhoz követelik, a centralizált platformoktól, hogy az adatokat adják át a hatóságoknak. Újabb ötlet, hogy összegtől függetlenül kérik, nem mintha sok értelme lenne 😃

🤔 Sok kripto-felhasználó komoly aggodalmának adott hangot ezzel kapcsolatban, mivel attól tartanak, hogy ez a magánélet visszaszorulásához és az innováció lelassulásához vezet.

❗Sajnálatos, hogy az ehhez hasonló javaslatok gyakran rossz információkon, és a 🔗kripto, pontosabban blokklánc technológiával kapcsolatos helytelen, szakmailag megalapozatlan feltételezéseken alapulnak.

🙏🏻 Eme ismerethiányok prezentálására a fenti táblázat fikciók és tévhitek, valamint tények része hasznos lehet, melyet tisztelettel köszönök ha továbbítasz mások felé. Ne felejtsd el, egy romlott rendszer öngyógyító képessége mindig a társadalomban rejlik.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!