Az Avalanche működéséről

Mi az az Avalanche?

Szerintem nagyon sokan az Avalanche iránt is, főként a 🎓🔗Revolut – tanulás – kvíz miatt érdeklődnek. Viszont én ettől függetlenül is terjesztenék ismeretet róla, mert valóban hasznos ez a kripto projekt.

A DeFi lehetőségeire fókuszál 👇

A decentralizált pénzügyi szektor egyszerűen virágzik❗

✅ A DeFi az elmúlt években egyre népszerűbbé vált, mivel úgy tűnik, hogy egyre nagyobb az igény arra, hogy a pénzügyeinket nagyobb autonómiával kezeljük.

Avalanche működéséről az AVAX kriptovalutáról

A bankok és pénzügyi intézmények központi hatóságokként és közvetítőkként működnek a hagyományos pénzgazdálkodási modellben. A blokklánc azonban lehetővé teszi az emberek számára, hogy névtelenek maradjanak a teljes átláthatóság, nagy biztonság és pénzeszközeik feletti teljes ellenőrzés mellett.

A DeFi kibővíti ezt a decentralizációs modellt, és új felhasználási eseteket és funkciókat tár fel, amelyek hozzájárulnak a pénzügyi függetlenség további fejlesztéséhez. A decentralizált pénzügyi térhez számos új projekt csatlakozott, köztük ilyen az Avalanche (AVAX) is.

📣 Az Avalanche lehetővé teszi a felhasználók számára a DeFi alkalmazások elindítását és pénzügyi eszközök létrehozását, míg maga a blokklánc platform, kereskedést és egyéb pénzügyi szolgáltatásokat is lehetővé tesz.

Kérdések és érdemi válaszok, hogy valóban megérthesd az Avalanche működését 👇

A kérdéseket és válaszokat az Avalanche témájában igyekszem úgy összeállítani, hogy a lehető legteljesebb, legtisztább képet kaphasd erről a kriptovalutáról, valamint annak blokkláncáról.

Mi az Avalanche és ezen belül az AVAX?

Az Avalanche egy blokklánc-platform, amely olyan eszközöket és funkciókat kínál, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára a DeFi azaz decentralizált alkalmazások elindítását. A platform egy sor eszközkészlettel is rendelkezik pénzügyi eszközök létrehozásához, így biztosítani tudja a kereskedést valamint a vállalati szintű pénzügyi megoldások kiépítését.

Ez egy nyílt forráskódú, decentralizált rendszer, amely 🔗 intelligens szerződéses műveleteken alapul.

✅ Ugyanakkor az Avalanche az első olyan intelligens szerződéses platform, amely kevesebb, mint egy másodperc alatt képes lezárni a tranzakciókat❗

A platform támogatja az Ethereum hálózaton használt teljes eszközkészletet, és rekordszámú blokktermelő csomópontot is tartalmaz a teszthálózatán. A hálózat másodpercenként több mint 4500 tranzakció feldolgozására képes, így az egyik leggyorsabb blokklánc a piacon.

Egyedi előnyök

Lehetővé teszi a felhasználóknak és a vállalkozásoknak, hogy saját pénzügyi eszközeiket és DeFi-alkalmazásaikat létrehozzák különböző felhasználási esetekre, valamint nyilvános és privát blokklánc-hálózatokat.

A felhasználók testreszabott blokklánc-hálózatokat hozhatnak létre, és saját szabálykészletet a hálózat működtetéséhez. Az Avalanche interoperábilis ökoszisztémát hoz létre, ahol a felhasználók különféle hálózatokkal és a hálózatra épített alkalmazásokkal léphetnek interakcióba.

Mi az AVAX❓

Az AVAX az Avalanche ökoszisztéma natív tokenje, és az irányítási rendszer központi eleme. Szóval ez egy 🔗coin kategória.

  • AVAX kriptovaluta birtokában lehetőség kínálkozik az ökoszisztémán belüli szavazásra,
  • és ezt használják a hálózat fő fizetési módjaként. A felhasználók ezen felül saját költségeiket is fizethetik segítségével.

Hogyan működik ez az ökoszisztéma?

Az Avalanche intelligens szerződéseken fut,

✅ és támogatja az 🔗 Ethereum Virtual Machine (EVM) és Ethereum eszközkészletet a fejlesztők számára, így lehetővé teszi az Ethereum fejlesztőknek, hogy elindítsák Dappjaikat az Avalanche hálózatán.

Az Avalanche három blokklánc rendszeren alapul, amelyek :

  • interoperabilitáson,
  • csereláncon,
  • szerződésláncon
  • és platformláncon

keresztül kapcsolódnak egymáshoz.

Az Avalanche három részre osztja architektúráját, mivel három különböző blokklánc-környezet támogatja, ami megkönnyíti a hálózat méretezését és rugalmas megoldásokat kínál a nyilvános és vállalati méretű Dapps számára. Ez a rendszer azt is lehetővé teszi az Ethereum fejlesztői számára, hogy olyan hálózatot használjanak, amely megnövelt skálázhatósággal és együttműködési képességgel rendelkezik, miközben továbbra is kompatibilis az Ethereum virtuális géppel.

Az általam hivatkozott három rész 👇

X-Chain

  • Támogatja a különböző pénzügyi eszközök létrehozását,

C-Chain

  • Lehetővé teszi a hálózat számára az EVM bevezetését az intelligens szerződéses műveletekbe,

P-Chain

Ez pedig az alhálózatok létrehozására és érvényesítő koordinációra szolgál.

Mit értek alhálózatok alatt?

Ezek az alhálózatok olyan érvényesítők csoportja, amelyeknek az a feladata, hogy konszenzust érjenek el az Avalanche hálózat egy vagy több blokkláncáról.

Mit használ az Avalanche a tranzakciók sebességének javítására?

Ezeket az előbb említett alhálózatokat avagy subneteket.

ℹ️ Proof of Stake protokollra épül, amely lehetővé teszi a hálózat megfelelő:

  • méretezését,
  • a rugalmasságát,
  • a sebességét
  • és az interoperabilitást.

Az alhálózati tagság opciói egyébként nagyon hasznosak a szolgáltatásokat nyújtó vállalatok számára, mert csökkentik a tranzakciós költségeket (Gas Fees).

Kik az Avalanche (AVAX) alapítói?

Egyben egy apró előtörténeti betekintés is

Az Avalanche-t az Ava Labs cég hozta létre, amelynek társalapítói:

  • Emin Gün Sirer,
  • Kevin Sekniqi
  • és Ted Yin.

A fejlesztői csapatról

Sirer a szoftvermérnök, Yin pedig létrehozta a HotStuff Protocolt, amelyet például a Facebook blokklánc-projektjében, a Libra-ban használnak. A csapat jó szakmai háttérrel rendelkezik a blokklánc területén, és célja, hogy globális kereskedési piacot hozzon létre a különböző digitális eszközök számára, miközben skálázható környezetet biztosít az Ethereum fejlesztői számára.

Kronológia

  • Az Avalanche 2019 májusában indította el a testnetet,
  • míg a mainnet elindítása 2020 augusztus – szeptemberében következett.

A fejlesztőcsapat létrehozta az Avalanche konszenzust, hogy olyan tranzakciós sebességet érjen el, amely megfelel a Visa-nak, miközben foglalkozik a Bitcoinban és az Ethereumban fellelhető skálázási problémával.

Mitől tekinthető egyedinek az Avalanche?

Egy egyedülálló hálózatot jelent, leginkább az Avalanche konszenzusnak köszönhetően, amely a Proof of Stake protokoll egy változata. A protokoll lehetővé teszi a skálázást, így a rendszer több mint 4500 tranzakció feldolgozását teszi lehetővé másodpercenként, ami összehasonlítva az Ethereum 14 TPS és a Bitcoin 7 TPS értékével, egész jó.

📣 A protokoll az Avalanche-t azon ritka hálózatok közé emeli, amelyek egy másodperc alatt tudják véglegesíteni a tranzakciókat❗

Egy másik dolog, ami egyedivé teszi az Avalanche-t, az az EVM iránt érdeklődő fejlesztőkhöz való teljesen pozitív hozzáállása, amely skálázást és rugalmasságot kínál a nyilvános és vállalati szintű alkalmazásokhoz és blokkláncokhoz. Az Avalanche kiaknázza a digitális eszközökben, a blokklánc-alapú környezetekben és a decentralizált finanszírozásban rejlő lehetőségeket, mint egy egyedülállóan gyors hálózat, csúcsbiztonsággal és nagy méretezési lehetőséggel.

Mi szolgáltatja az Avalanche értékét?

A technikai kapacitásából, technológiájából, felhasználási eseteiből és a DeFi szektorban való relevanciájából meríti értékét.

Belső értéke

Ez a műszaki értékében és a technológiájában rejlő lehetőségekben nyilvánul meg, a pénzügyi felhasználási esetek felkutatásában. A belső érték gyakran nem esik egybe az Avalanche piaci értékével, amelyet az AVAX árán keresztül érzékelünk, már ha egyáltalán bármilyen értelmes cselekedet is van abban amikor egy kriptodevizát, valamely fiat devizához viszonyítunk.
Piaci érték

Az AVAX piaci értéke gyakran változik a kriptovaluta piac volatilitása és az Avalanche hálózatot befolyásoló számos tényező miatt. Az árfolyam meglehetősen rövid időn belül gyorsan változhat, ami az AVAX-ot ingadozóvá teszi, s ez igaz a kriptoeszközök többségére! Pontosan ezért érdemes egy adott ökoszisztémát inkább áttanulmányozni és például egy kripto fizeteszköz értékét azon a szemüvegen keresztül mérni.

Hány AVAX coin van forgalomban, s ezt mi alapján szabályozzák?

Az Avalanche korlátozott mennyiségű AVAX érmével rendelkezik, amely inflációgátló mechanizmusként működik. Közösségnek jogában áll eldönteni, hogy az Avalanche konszenzusa milyen arányban éri el a kínálati felső határt, és a tokenek szűkössége tovább nő, ahogyan a tranzakciós díjakat elégetik.

A forgalomban lévő AVAX-érmék száma szorozva az Avalanche aktuális piaci árával megegyezik az AVAX piaci felső határával. A piaci sapka rangsorolja a kriptot a piacon lévő többi digitális eszközhöz képest, és meghatározza piaci részesedését és dominanciáját is egyben.

További műszaki jellegű adatok, amelyek érdekelhetnek

Az Avalanche rendszert az AVAX kriptodevizával rendelkezők irányítják. Érvényesítők, alhálózatok védik. Számos, az Avalanche-hoz hasonló különböző használati esetekkel rendelkező hálózat korlátozott számú érvényesítővel rendelkezik, addig az Avalanche nem szab határt arra vonatkozóan, hogy hány érvényesítő futtathatja a hálózatot.

📣 Ahhoz, hogy érvényesítővé válhassunk, legalább 2000 AVAX érmével kell rendelkezni❗

Ezt a jól felépített rendszert használja az Avalanche, a platformon futó blokklánc-hálózatok összekapcsolására, és lehetővé teszi több ezer tranzakció gyors feldolgozását másodperc alatti véglegességgel.

Az érvényesítők szerepköre

Biztosítják a hálózatot, és felelősek a főkönyvi tranzakciók érvényesítéséért. Az AVAX szerves szerepet játszik ebben a rendszerben, mivel a birtokosoknak és a hálózati felhasználóknak kockáztatniuk kell AVAX egyenlegüket, hogy érvényesítővé váljanak.

Hogyan biztosított az Avalanche hálózat védelme?

Az Avalanche hálózatot igazából két különböző protokoll is biztosítja:

  • Említettem már, hogy a Proof of Stake amin alapszik a rendszer,
  • de az Avalanche konszenzus egyben a Snowman protokoll mellékterméke is.

Snowman protokoll

Ez biztosítja a C-láncot és a P-láncot, hogy megkönnyítse az intelligens szerződéses műveleteket gyors válaszokkal.

Ugyanakkor ahogy ☝️feljebb már kitértem rá, a teljes hálózatot három különböző blokkláncra osztott architektúra védi : X-Chain, C-Chain, P-Chain

Az X-Chain a DAG által optimalizált Avalanche konszenzuson keresztül biztosított, így a tranzakciók biztonságosak és egy másodpercnél rövidebb véglegesítés érhető el. A hálózat védett a blokklánc világában az egyik leggyakoribb támadás, az 51%-os támadás ellen, maximális biztonságot nyújtva a felhasználóknak és a fejlesztőknek.

Mit jelent az 51%-os támadás?

Az 51%-os támadás, más néven többségi támadás, akkor következik be, amikor egyetlen személy vagy emberek csoportja átveszi az irányítást a blokklánc hash-erejének több mint 50%-a felett. Ezt általában úgy érik el, hogy egy harmadik féltől bérelnek hash teljesítményt.

Hogyan használjuk az Avalanche-t? Amúgy viszont ez nem más mint ismétlő jellegű összefoglalásom 😉

Decentralizált pénzügyi Dappok, pénzügyi eszközök és blokklánc-hálózatok létrehozására és fejlesztésére használják. A hálózatot vállalati szintű és nyilvános hálózatokra optimalizálták, amelyek testreszabott szabálykészlettel építhetők fel. Az Avalanche támogatja az EVM-et és az Ethereum fejlesztői eszközkészletet, miközben rendkívül rugalmas és méretezhető környezetet tesz lehetővé a fejlesztők számára. A felhasználók pénzügyi eszközökkel, például kriptovalutákkal is kereskedhetnek a platformon.

Az AVAX tokent a hálózat irányításában, szavazásra és tétbe helyezésre, díjak fizetésére használják a hálózaton, valamint a platform fő fizetési módjaként.

Mi az az Avalanche Bridge?

A kripto életében persze az innováció gyorsan pörög ezért kicsit félve mondom ki, hogy ez egy újítás az Avalanche részére. Abban az értelemben újítás, hogy az eredeti híd az az AvalancheEthereum híd volt, amely 2021 februárjában létesült.

S ezt váltotatta fel az Avalanche Bridge, amit úgy terveztek, hogy gyorsabb, olcsóbb és biztonságosabb legyen. Az Ethereum hálózaton létrehozott ERC-20 tokenek átvihetők az Avalanche-ba és vissza a segítségével. Igaz már ez a váltás is 2021 júliusában lezajlott, azóta pedig reneget idő telt el.

Hogyan lehet venni vagy eladni az AVAX kriptopénzt?

Elég elterjedt, így a legtöbb CEX felület felkapta, szóval hozzá tudsz jutni :

  • a 🔗crypto.com szolgáltatásának keretében,
  • vagy 🔗 CoinBase kínálatában,
  • bár a 🔗 Revolut-ot nem szoktam javasolni, kripto ügyletekre, de ha kifejezetten kripto kezdő vagy, akkor ez is egy nagyszerű megoldás lehet számodra, ugyanis ezen a felületen is megvásárolható, eladható. Egyébként amit nagyon viccesnek találok, hogy sokan felteszik a kérdést, mi az az Avalanche Revolut 😄

Esetleg a 🔗 Binance segítségével is hozzá tudsz jutni. Arra kell figyelni, hogy mindig a megfelelő hálózaton utalj be és ki.

Binance esetén például van lehetőség BNB Smart Chain (BEP20), Avalanche és AVAX C-Chain segítségével is kezelni az AVAX kriptovalutát.

Milyen cégek hozhatók összefüggésbe ezzel az Avalanche projekttel?

✅ Az alábbiakban csak egy párat említek a kiemeltebb partnerek közül 👇

Az Avalanche az első blokklánc, amely együttműködik a híres Amazon cég számítási felhőjével. A partnerség célja, hogy blokkláncot szolgáltatásként kínáljon az Amazon vállalati és kormányzati ügyfeleinek. Ha a technológiai együttműködés eredményeként nagyszámú ügyfél alkalmazza a blokklánc-megoldásokat, az az Avalanche jövőbeli növekedésének hatalmas katalizátorává válhat.

A Deloitte a világ négy legnagyobb könyvelő cégeinek egyike. Ez a legnagyobb árbevétellel rendelkező professzionális szolgáltató hálózat, amely több szegmensre is kiterjesztette jelenlétét, mint például az üzleti folyamatokkal releváns tanácsadás és egyebek. Az Ava Labs, az Avalanche blokklánc megalkotója a Deloitte-tal együttműködve javítja a Federal Emergency Management Agency (FEMA) finanszírozási ágazatának sebességét, pontosságát és biztonságát.

A Kyber Network egy decentralizált protokoll, amely aggregálja a likviditást, és lehetővé teszi a tokenek zökkenőmentes cseréjét közvetítő nélkül. A KyberSwap a zászlóshajója, amely DEX aggregátorként működik, és a felhasználók számára a legjobb árakat biztosítja a DeFi környezetben. A KyberSwap az Avalanche-al együttműködött a likviditásbányászat terén, amely az Avalanche Rush Program része. Néhány év alatt a partnerség 61 millió dollár TVL-t és 10 milliárd dollár teljes kereskedési volument hozott a KyberSwap számára.

A GameStar+ egy játék streaming platform, amely az Ava Labs-szal együttműködve segít kifejleszteni azt a technológiai keretet, amely lehetővé teszi a platform számára, hogy optimalizált játék-kereső web3-játékfunkciókat hozzon létre. Az Avalanche blokklánc intelligens szerződések segítségével, nagy tranzakciós sebességgel összeköti a játékosokat bárhol a világon, kiküszöbölve a rendszeren belüli késéseket.

🙏Remélem sikerült írásommal,

legalább olyan mértékben inspirálnom Téged, hogy arra sarkalljon, még intenzívebben elmélyedj az Avalanche működésének rejtelmeibe.

👋 Így elköszönésként annyit mondanék még, ha lehet egy fokkal jobban érts hozzá mint mondjuk a SEC részéről Gary Gensler – művésznevén Gangster – úgy általában ezekhez a témákhoz, mely kriptaszökevény őfelsége egzakt módon azt sem tudja meghatározni, hogy egy kriptovalutát milyen inspekció által vezérelve minősít épp részvénynek vagy sem 😎

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!