Proof of Weight konszenzus mechanizmus

Proof of Weight a súlyigazolási konszenzus mechanizmus a blokkláncban

A Proof of Weight egy konszenzusos algoritmus, amelyet egyes kriptovalutákban használnak a hálózat biztonságára és a tranzakciók érvényesítésére azáltal, hogy megkövetelik a résztvevőktől annak bizonyítását, hogy rendelkeznek egy bizonyos mennyiségű adott erőforrással, például az ökoszisztéma tokenével vagy számítási teljesítménnyel.

✅ A blokklánc egy elosztott főkönyv, amelyben a Bitcoin fizetőeszközében vagy más kriptovalutában végrehajtott tranzakciók nyilvántartása több számítógépen keresztül történik.

Ezek egy peer-to-peer hálózatban vannak összekapcsolva. A főkönyv megváltoztathatatlan, decentralizált, digitalizált, biztonságos, nyomon követhető és méretezhető, és egy konszenzusos algoritmus beépítésével nagy bizalomérzetet kelt.

A koncepcióról röviden:

Proof of Weight kripto konszenzus mechanizmus. Súlyigazolás, súlybizonyítás.A Proof of Weight egy blokklánc-alapú konszenzus mechanizmus, amely a birtokában lévő kriptovaluta mennyisége alapján ad súlyt a felhasználóknak. Jelenleg sok konszenzusos mechanizmus van használatban, de ezek közül a legnépszerűbbek a 🔗 Proof of Work (munka bizonyítása) és a 🔗 Proof of Stake (tét igazolása) konszenzus mechanizmusok.

A munka bizonyítása és a tét igazolása változatok továbbra is a legszélesebb körben használt mechanizmusok a konszenzus elérésére, de bizonyos korlátokkal rendelkeznek. 👇

  • A Proof of Stake tisztességtelen előnyt biztosít a gazdag csomópontoknak, mivel a birtokukban lévő tokenekkel többet kereshetnek,
  • miközben a Proof of Work sok áramot fogyaszt, és összetett hardverbeállítást igényel.

📣 Ennek eredményeként már évekkel ezelőtt (kb. 2017) bevezették a súlyigazolást, amely eltér a munka igazolása és a tét igazolása mechanizmustól, s jelen publikációm ezt mutatja be❗

Mi is ez a Proof of Weight❓

A Proof of Weight 2017-ben indult konszenzusos algoritmusként a 🔗Filecoin blokklánc platformon, és a Proof of Stake mechanizmus nagymértékű frissítése, amely annak torzító jellegének megszüntetését célozza.

ℹ️ A Proof of Weight nem egyetlen konszenzusos algoritmus❗

Ehelyett ez egy gyűjtőfogalom a konszenzus-algoritmusok egész sorára, amelyek nagyrészt a 🔗 MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory) Számítástechnikai és Mesterséges Intelligencia Laboratóriumának kutatói által kidolgozott Algorand konszenzus modellen alapulnak, ahol az Algorand egy olyan protokoll, amely nagyon gyorsan megerősíti a tranzakciókat.

A Proof of Weight néhány más tényezőt is figyelembe vesz, mint a több token birtoklása, ami leginkább a tétigazolás konszenzusra jellemző, és ezeket a tényezőket „súlyozott tényezőknek” nevezik, amelyek szerves szerepet játszanak a konszenzus elérésében, anélkül, hogy bármiféle elágazás kockázata lenne (fork).

🤔 Miért gondolták úgy, hogy szükséges a Proof of Weight

Az általános elképzelés az, hogy ahol a tétigazolás  konszenzusban a hálózatban birtokolt tokenek százalékos aránya a következő blokk „felfedezésének” valószínűségét jelenti, tisztességtelen előnyhöz juttatja a nagyszámú tokennel rendelkező csomópontot a nagyobb mértékű ellenőrzési jogosultsága miatt.

👏 Ennek ellensúlyozására számos konszenzusos mechanizmust vezettek be, a súlybizonyítás, cikkem témája, az egyik ilyen konszenzusos mechanizmus, amely viszonylag súlyozott értéket vesz figyelembe.

Így igazságosabb döntéseket hoz, és teljesen más értéket ad, mint a tétigazolás konszenzusos módszere.

💭 Hogyan működik az ismertetett súlyigazolás konszenzusos módszere❓

Minden csomóponthoz hozzárendelnek egy bizonyos „súlyt”, amely a felhasználó hozzájárulását jelenti a hálózathoz. Ez a módszer megvédi a hálózatot a kétszeres költésekkel szembeni támadásoktól, és biztosítja, hogy a hálózat biztonságos maradjon.

A súlyozott tényezők nemcsak a csomópont tulajdonában lévő tokenek számát mérik, hanem más tényezőket is, például a téridőt, a hírnevet (reputáció) és bármely más mérhető mérőszámot. Például egy fájltárolás alapú kripto projektben a mérőszám a felhasználók által tárolt IPFS (fájl) adatok mennyisége lenne.

Valahányszor tranzakciót bonyolítanak le egy blokkláncon, a hálózat véletlenszerű hálózattagokból álló bizottságot hoz létre, és minden egyes tagnak hozzárendeli a „súlyukat” a súlybizonyítási konszenzus mechanizmus segítségével, amely kissé központosítja a konszenzus folyamatát a véletlenszerű bizottságon belül.

Alább kicsit hasonlítsuk össze a Proof of Stake (tétigazolás) és a Proof of Weight (súlyigazolás) konszenzusos módszerét!

Annak ellenére, hogy a súlyigazolás nagyon hasonlónak tűnik a tétigazolás konszenzus algoritmusához, lényeges különbséget vehetünk észre, ha részletesebben megvizsgáljuk. 👇

✔️ A tétigazolás féle hálózatban a csomópont számlatárcájában tárolt tokenek száma meghatározza a felhasználó „súlyát”, valamint azt, hogy a felhasználó képes-e blokkot bányászni és megkapni a blokk jutalmát.

✔️ Míg a Proof of Weight konszenzusos mechanizmusban a csomópont súlya nem csak a birtokolt érmék számától függ, hanem bármely mérhető mérőszámtól, így a súlyigazolás teljesen más súlyozott értéket generál.

Például a Chia a Proof of Space és az idő bizonyítását (Proof of Time – PoT) használja súlyozott értékként a konszenzus eléréséhez, a Filecoin pedig a Proof-of-Spacetime-t használja súlyozott értékként az alapján, hogy mennyi IPFS-adatot tárol a konszenzus elérése érdekében.

A Proof of Weight előnyeiről

Skálázhatóság: A súlypróba konszenzus mechanizmusának fő előnye, hogy nagymértékben testre szabható, és sok felhasználóhoz képes skálázni. A Proof of Weight rendszer lehetővé teszi olyan bizottságok létrehozását, amelyek véletlenszerű hálózati felhasználókból állnak, akikhez a konszenzus protokoll szerint „súlyokat” rendelnek.

Biztonság: A súlyigazolás bizonyos szintű központosítást is biztosít, amely biztonságos és általános decentralizált hálózatot tart fenn.

A villa (fork) kockázata: A proof of Weight mechanizmus arra törekszik, hogy konszenzust érjen el anélkül, hogy kockázatot jelentene egy új villa, mivel viszonylag súlyozott értéket vesz figyelembe bármilyen súlyozott tényező alapján, nem csupán a csomópontban lévő érméket.

Kevésbé erőforrásigényes és nagymértékben skálázható: A Proof of Weight nagyszerű megoldást kínál a konszenzus elérésére anélkül, hogy erőforrás-igényes lenne vagy bonyolult mechanizmusokra lenne szükség. Lehetővé teszi a hálózat számára, hogy gyorsabban konszenzusra jussanak, így gyorsabban dolgozza fel a tranzakciókat.

A súlyigazolás módszerének hátrányairól

Nem gazdaságbarát: Annak ellenére, hogy a súlybizonyítási mechanizmusnak számos előnye van, a súlybizonyítást nem arra tervezték, hogy passzív bevételi forrásokat generáljon, mivel nagyon nehéz a felhasználókat erre a modellre vonzani.

Népszerűsítés: Másodszor, nagyon nehéz ösztönözni a felhasználókat az ilyen hálózatokban való részvételre, mivel nem kapnak jutalmat.

Zárógondolatok

A blokklánc technológia egésze a decentralizáció, és a konszenzusos mechanizmusok segítenek ennek elérésében. A Proof of Weight mechanizmus egy ilyen konszenzusos algoritmus, amely a hálózat összes csomópontja számára az előnyös és tisztességes közös megegyezést célozza meg. Nincs egyetlen tökéletes konszenzus-algoritmus sem, és folyamatosan változnak, fejlődnek a konszenzus mechanizmusai az új követelményeknek való megfelelés és a korábbiakban esetleg detektál kiskapuk csökkentése érdekében, amely az IT biztonságot szolgálja.

👋 Ezért mindig nagyon fontos, hogy a lehető legtöbb aspektus alapján közelítsük meg annak kérdését, hogy milyen konszenzusos algoritmust alkalmazzunk a blokklánc hálózatunk, ugyanis az üzleti követelmények egy tényező a sok közül. 🙏Remélem sikerült érdekes írással szolgálnom.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!