ERC-20 technikai szabványról

ERC-20 okosszerződésekhez használt technikai szabványról

ERC-20 szabványról: ℹ️ tulajdonképpen ez alapozta meg az Ethereum hírnevét❗

💭 Arra gondoltam, hogy egy cikksorozatba kezdek, amely a 🔗 kripto világát érintő különböző sztenderdeket mutatja be, ✅ most az ERC-20 szabvány kerül a porondra 😊

Természetesen a Bitcoin volt az első. A maga vidám narancssárga érmével szimbolizált hálózatával, ugyanis megteremtette egy valóban független monetáris pénzrendszer alapjait. Én még mindig ebben bízok a legjobban.

Viszont 🔗 Vitalik Buterin 2014-ben úgy gondolta nem elég az, hogy egy vagyonelemet A pontból B pontba helyezünk. Vagy megvédjük azt egy biztonságos decentralizált megoldással a gazdasági élet negatív hatásaitól. Úgy vélte, olyan tulajdonságjegyekre is szükség van, amivel a Bitcoin nem rendelkezik.

Az Ethereum hálózatát oly híressé és sikeressé tevő ERC-20 szabványról. Pont emiatt domináns a Bitcoin után, sorban másodikként az Ethereum a kripto szektorban. Igazából uralja az okossszerződések platformját.

|A szabvány előnyei| |hátrányai|

|A szabvány funkciói|

Az ERC-20 szabvány megértéséhez, elsődlegesen tehát azt kell megérteni, mi is az az Ethereum❓

Ez egy decentralizált hálózat, amelyet bárki szabadon használhat, és amelyre bárki építhet. Ez egy virtuális Lego blokkkészlet, amelyet a bolygón mindenki számára mint lehetőség a megalkotója szétterített, hogy életre keltsük digitális fantáziánkat és lehetőségeinket.

✅ Tokenek, grafikák, decentralizált alkalmazások, digitális dokumentumok és minden más elképzelhető az Ethereum által megalkotott Blockchain-ben. Ezen a hálózaton bármi lehetséges, és akárcsak a Bitcoin, ez is bárki számára elérhető, aki rendelkezik internetkapcsolattal.

Az 🔗 Ethereum hálózat több millió különálló számítógépből áll, amelyek mindegyike összekapcsolódik, hogy egyetlen egységként (egy óriási szuperszámítógépként) működjön. Bármilyen elképzelhető munkára használhatjuk ezt a számítógépet, és „kibérelhetjük” a benne rejlő hatalmas számítási teljesítményt, ha fizetünk a „gázértEther-t, ami az Ethereum hálózat natív tokenje (ETH) .

Mi tehát az az  ERC-20 szabvány?

Az ERC-20 egy technikai szabvány, amelyet az Ethereum Blokklánc intelligens szerződéseihez használnak.

„Ethereum Request for Comment 20” rövidítésből ered ez a szabvány , és Fabian Vogelsteller javasolta bevezetését még 2015-ben.

Az ERC-20 szabvány egy sor szabályt határoz meg, amelyeket a fejlesztők követhetnek saját token létrehozásához az Ethereum Blokkláncon. Ez a szabvány megkönnyíti a fejlesztők számára a tokenek létrehozását és telepítését az Ethereumon, mivel közös interfész- és funkciókészletet biztosít, amelyeket különböző token-szerződések használhatnak.

📣 Ez azt jelenti, hogy az ERC-20 szabványra épülő tokenek kompatibilisek egymással, és Ethereum-alapú decentralizált tőzsdéken (DEX-eken), például Uniswap és Sushiswap kereskedhetnek velük.

Amint írtam, az Ethereum Blkklánc egy decentralizált platform, amely lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy decentralizált alkalmazásokat (dApps), intelligens szerződéseket és digitális tokeneket hozzanak létre és telepítsenek.

Az ismertetett szabványra épülő tokenek jellemzői:

Az ERC-20 szabvány olyan szabályok vagy irányelvek összessége, amelyeket a fejlesztőknek követniük kell amikor az általuk létrehozni kívánt token-t az Ethereum hálózat tetején kívánják üzemeltetni.

Ezek az ERC-20 tokenek olyan digitális tokenek, amelyek az Ethereum Blokkláncra épülnek az ERC-20 szabványt használva. Különféle eszközöket képviselnek, például segédeszközöket, biztonsági tokeneket és stabil érméket.

Az ERC-20 tokenek helyettesíthetők, ami azt jelenti, hogy minden token felcserélhető egy másik, azonos típusú és értékű tokennel. Például, ha van egy ERC-20 tokened egy adott kripto projekthez, akkor az ugyanannyit ér, mint a projekt bármely másik tokenje.

Az ERC-20 tokenek bármilyen eszközt képviselhetnek, például egy segédeszköz tokent, egy biztonsági tokent, vagy akár egy stabil érme funkcióját is betölthetik, mint amilyen például a 🔗 Tether (USDT) vagy az 🔗 USD Coin (USDC), amelyekről régebben írtam.

Hat kötelező funkciót és három választhatót határoz meg az ERC-20 szabvány , amelyeket a fejlesztőknek bele kell foglalniuk az intelligens szerződés kifejlesztését megalapozó programkódjukba.

👁️‍🗨️ Lássuk ezeket a kötelező funkciókat 👇

totalSupply: A totalSupply() függvény a tokenek teljes mennyiségét adja vissza. Ez azt jelenti, hogy az összes tokentulajdonos token egyenlegének összegének meg kell egyeznie a teljes kínálattal.

balanceOf: Ez a balanceOf() függvény egy adott címen lévő adott token egyenlegének ellenőrzésére szolgál.

transfer: A transfer() föggvény arra szolgál, hogy kriptovaluta tokeneket küldjünk egyik címről a másikra a blokkláncon.

approve: Az approve() funkció lehetővé teszi egy cím számára, hogy jóváhagyjon egy másik címet, hogy tokeneket költhessen a nevében.

transferFrom: Az Ethereum transferFrom() függvénye a tokenek egyik címről a másikra történő átvitelére szolgál, a token tulajdonosának jóváhagyásával.

allowance:  allowance() függvény tulajdonképpen egy juttatás, amely azt az összeget adja vissza, amelyet egy jóváhagyott cím elkölthet egy másik cím nevében.

✅ Most pedig a három opcionálist soroljuk fel, amit jeleztem:

name: Ez a name () függvény a token nevét adja vissza.

symbol:  A symbol() függvény a token szimbólumát adja vissza (általában néhány betű vagy karakter, amelyek a tokent jelölik).

decimals: Ez a decimals () függvény a tizedesjegyek számát adja vissza, amelyre a token felosztható (például egy 18 tizedesjegyű token 1018 egységre osztható).

A szabvány előnyeiről 👇

Az ERC-20 tokenek egyik legfontosabb előnye az interoperabilitásuk. Mivel mindegyik ugyanazt a szabványt követi, könnyen cserélhetők egymással. Ez rendkívül sokoldalúvá teszi őket, és számos alkalmazáshoz hasznosak. Például, ha van egy ERC-20 tokenje egy projekthez, könnyen kicserélheti egy másik ERC-20 tokenre egy teljesen más projekthez.

Másik előnye az ERC-20 tokeneknek a biztonságuk. Mivel az Ethereum Blokkláncra épülnek, öröklik magának a blokkláncnak a biztonsági funkcióit. Ez magában foglalja az olyan funkciókat, mint a megváltoztathatatlanság, az átláthatóság és a decentralizáció, amelyek rendkívül megnehezítik bárki számára a tokenek manipulálását vagy manipulálását.

Szintén nagymértékben testreszabhatók az ERC-20 tokenek . A fejlesztők saját tokeneket hozhatnak létre, és saját igényeikre szabhatják azokat. Ez magában foglalja a tokenek teljes mennyiségének meghatározását, az egyes jogkivonatokhoz használt tizedesjegyeket és a szükséges további funkciókat.

Ezenkívül az ERC-20 tokenek magas fokú átláthatóságot kínálnak. Mivel az ERC-20 tokeneket érintő összes tranzakciót az Ethereum Blokklánc rögzíti, nyomon követhető a tokenek egyik címről a másikra való mozgása. Ez megkönnyíti a tranzakció hitelességének ellenőrzését, és nagyfokú átláthatóságot biztosít a tokentulajdonosok és a befektetők számára egyaránt.

Továbbá az ERC-20 tokenek rendkívül likvidek, vagyis könnyen megvásárolhatók és eladhatók kriptovaluta tőzsdéken. Ez a likviditás népszerűvé teszi azokat a befektetők és kereskedők számára, igaz jórészt a spekulánsok ugranak rá akik kripto ↔️ fiat árfolyamváltozásokra apellálnak.

Másik előnye a könnyű használat. Könnyen létrehozhatók és kezelhetők különféle eszközök és platformok, például a MyEtherWallet, a MetaMask és a Remix segítségével. Ez a hozzáférhetőség a fejlesztők és a felhasználók számára egyaránt elérhetővé teszi őket, és ösztönzi az innovációt és a kísérletezést a Blockchain ökoszisztémán belül.

A szabvány hátrányairól 👇

Ezeknek az ERC-20 tokenek rugalmasságának hiánya komoly aggodalomra ad okot. Míg az ERC-20 tokenek szabványosított szabályokkal és előírásokkal rendelkeznek, amelyek stabilitást biztosítanak, egyben korlátozzák a funkcionalitásukat is.

Például az ERC-20 tokenek nem használhatók összetettebb és fejlettebb célokra, mondjuk bonyolultabb feltételekkel 🔗 intelligens szerződések létrehozására vagy bizonyos folyamatok automatizálására. Ez jelentős hátrányt jelenthet azoknak a vállalkozásoknak vagy szervezeteknek, amelyek nagyobb rugalmasságot és testreszabhatóságot igényelnek a token kialakításában. Ezek a hátrányok az idő előrehaladásával a tapasztalatok, tehát a gyakorlati út során lévő megvilágosodás eredményei.

Az ERC-20 tokenek biztonsága kritikus kérdés, amelyet nem lehet figyelmen kívül hagyni. Mivel az ERC-20 tokenek az Ethereum blokkláncra épülnek, ugyanazokat a biztonsági réseket viselik, mint az Ethereum hálózat. Ez magában foglalja a hackelés kockázatát, az intelligens szerződéses hibák kihasználását és a hálózati torlódást. Bár vannak olyan intézkedések, amelyekkel mérsékelni lehet ezeket a kockázatokat, mint például az auditok és a biztonsági protokollok bevezetése, ezek nem szüntetik meg teljesen a biztonsági rések lehetőségét.

Az ERC-20 tokenekhez kapcsolódó gázdíjak jelentős kiadást jelenthetnek a befektetők számára. Az Ethereum hálózaton minden tranzakció után gázdíjat kell fizetni, és a gáz költsége a hálózati torlódás mértékétől függően ingadozhat. Ez megnehezítheti a befektetők számára a tranzakciók költségének pontos előrejelzését, és nem várt kiadásokhoz vezethet.

🔊 Emellett előfordulhat, hogy a kisebb befektetőknek nincs pénzügyi forrása a magas gázdíj megfizetésére, ami korlátozhatja a jelképes gazdaságban való részvételi képességüket.

Az ERC-20 tokenek a rossz kormányzástól és az átláthatóság hiányától szenvedhetnek. Ez olyan problémákhoz vezethet, mint a token dömping, a bennfentes kereskedelem és összeférhetetlenség. Ezenkívül az átláthatóság hiánya megnehezítheti a befektetők számára a megalapozott döntések meghozatalát a tokennel kapcsolatban, és alááshatja a tokenbe és alkotóiba vetett bizalmat.

Gondolataim zárásaként, miért lett olyan híres az Ethereum?

👏 Pont az ERC-20 szabvány miatt, mely a fejlesztőknek igen kreatív és széleskörű teret biztosít❗

A fejlesztők a hat kötelező és három választható funkción túl további funkciókat és szolgáltatásokat is hozzáadhatnak ERC-20 token szerződéseikhez. Ezek a kiegészítő szolgáltatások magukban foglalhatnak olyan dolgokat, mint az időalapú korlátozások a tokenátvitelre vagy speciális bónuszstruktúrák a korai alkalmazók számára.

Fontos megjegyezni, hogy míg az ERC-20 szabvány lett a legnépszerűbb szabvány az Ethereum tokenek létrehozásához, vannak más token szabványok is. Node a tervem pontosan az a cikksorozatommal, hogy ezekről rendre mesélni is fogok 😊

A blokklánc-fejlesztési iparágban sokan úgy gondolják, hogy az ERC-20 valamilyen módon korlátozott, annak ellenére, hogy a specifikációi szerint készített új érméket jelentős mértékben elfogadták.

Ennek eredményeként az ERC-20 bevezetése óta különféle alternatív token szabványokat javasoltak. 👇

1 ) Az ERC-223 például megpróbálja megoldani az ERC-20 jóváhagyásával és átvitelével kapcsolatos problémákat.

2 ) Itt van az ERC-621 is, amely ugyanazokkal az alapvető funkciókkal rendelkezik, mint az ERC-20, de hozzáadja a tokenek teljes mennyiségének növelését vagy csökkentését.

3 ) A token tulajdonosa engedélyezheti egy harmadik fél kiadásait az ERC-827 használatával.

Az ERC-20 sok ilyen új protokolljavaslat alapjául szolgált és vélelmezem még szolgálni fog a jövőben is.

Az ERC-20 tokenek egy sajátosságát feltétlenül meg kell említenem

Működésük az Ethereum hálózatra támaszkodik. Ez azt jelenti, hogy amikor ERC-20 tokent küldünk egyik címről a másikra, akkor bizony ki kell fizetnünk az Ethereum-ot (gázdíj formájában), hogy fedezzük a tranzakció hálózaton történő feldolgozásának költségeit.

Sokan, főleg az egyszerű felhasználó 👓 szemüvege alapján a lehetőségeket kiaknázók, ezért kutakodnak folyamatosan Ethereum alternatíva iránt, és keresik az alacsonyabb „gázköltséggel” járó megoldásokat.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük