Az ERC-404 szabványról

Hogyan hozza össze az ERC-404 a helyettesíthető tokeneket és az NFT-ket?

ERC-404 érdekes téma lehet. 🤔 Úgy gondoltam nem lehet rossz ötlet kicsit itt a 🔗kripto világában a szabványok témájával is foglalkozni.

A nem helyettesíthető tokenek (NFT) a kriptográfiai világ egyik legforróbb trendje, amely dollármilliókat és felhasználókat vonz a digitális művészet, a gyűjthető tárgyak, a játékok és a 🔗 metaverzum szektorokba. Az NFT-knek azonban vannak korlátjai is, például magas tranzakciós költségek, alacsony likviditás és az interoperabilitás hiánya.

📣 E kihívások kezelésére egy új token szabvány jelent meg az Ethereum blokkláncon ERC-404 néven.

Ez a szabvány egyesíti a helyettesíthető tokenek (FT-k) és az NFT-k jellemzőit, így egy új típusú token jön létre, amely a felhasználási esettől függően lehet helyettesíthető és nem helyettesíthető is.

Mi az ERC-404❓

Az ERC-404 szabvány bemutatása.Az ERC-404 egy kísérleti tokenszabvány, amely az Ethereum blokkláncra épül, és az ERC-20 tokenek (helyettesíthető tokenek) és az ERC-721 tokenek (nem helyettesíthető tokenek vagy NFT-k) funkcióit egyetlen szabványba kívánja egyesíteni.

Ez azt jelenti, hogy az ERC-404 tokenek lehetnek helyettesíthetők és nem helyettesíthetők, az adott megvalósítástól függően.

  • Például egy token indulhat FT-ként, és értékvesztés nélkül lehet vele kereskedni más, azonos típusú tokenekkel, de használatuk vagy beváltásuk után NFT-vé válhat, és egyedi jellemzőket és értéket nyerhet.
  • Alternatív megoldásként a token indulhat NFT-ként, és kisebb egységekre osztható, amelyekkel FT-ként lehet kereskedni, de az egységek újra kombinálása után a token visszanyerheti NFT identitását.
    Az ötletet a Pandora csapata javasolta, egy olyan projekt, amely egy metaverzum platformot épít, ahol a felhasználók digitális világokat és eszközöket hozhatnak létre, fedezhetnek fel és kereskedhetnek.

Hogyan működik az ERC-404?

Az ERC-404 úgy működik, hogy minden kiadott tokent összekapcsol egy NFT-vel, amely az igazság forrásaként szolgál a token állapotára és tulajdonjogára vonatkozóan.

Az NFT-nek lehet egy alapegysége, amely meghatározza az átruházható vagy cserélhető tokenek minimális mennyiségét. Például, ha az alapegység 100, akkor a token 100 törtrészre osztható, amelyek mindegyike az NFT 1%-át jelenti. A tokennek teljes készlete is lehet, amely meghatározza az NFT-hez kiadható tokenek maximális számát. Például, ha a teljes készlet 1000, akkor a token legfeljebb 1000 alkalommal állítható elő, mindegyik az NFT 0,1%-át jelenti.

📣 A szabvány négy fő funkciót határoz meg a token szerződéshez 👇

Mint: Ez a funkció lehetővé teszi, hogy a token létrehozója új tokeneket állítson ki egy adott NFT-hez a teljes készlet erejéig. A funkció azt is ellenőrzi, hogy létezik-e az NFT, és hogy a token létrehozója-e az NFT tulajdonosa.

Égetés: Ez a funkció lehetővé teszi a tokentartó számára, hogy megsemmisítse a jelzőket és csökkentse a teljes készletet. A funkció azt is ellenőrzi, hogy a tokentartó rendelkezik-e elég tokennel az égetéshez, és hogy létezik-e NFT.

Átvitel: Ez a funkció lehetővé teszi a token tulajdonos számára, hogy tokeneket küldjön egy másik címre. A funkció azt is ellenőrzi, hogy a tokentulajdonos rendelkezik-e elegendő tokennel az átvitelhez, és hogy létezik-e NFT. Ezenkívül a funkció frissíti az NFT tulajdonjogát a token egyenlegének megfelelően. Például, ha a jogkivonat tulajdonosa az összes tokenjét átadja egy másik címre, az NFT tulajdonjoga is átszáll erre a címre. Ezzel szemben, ha a tokentulajdonos elegendő tokent kap az alapegység eléréséhez, akkor az NFT tulajdonjog is átszáll rá.

BatchTransfer: Ez a funkció lehetővé teszi a token tulajdonos számára, hogy több tokent küldjön több címre egy tranzakció során. A funkció azt is ellenőrzi, hogy a tokentulajdonos rendelkezik-e elegendő tokennel az átvitelhez, és hogy léteznek-e NFT-k. Ezenkívül a funkció frissíti az NFT-k tulajdonjogát a token egyenlegeknek megfelelően.

Pár szóban az előnyökről

Az ERC-404 számos előnnyel rendelkezik a meglévő token szabványokhoz képest, mint például:

Megnövekedett likviditás: Az NFT-k helyettesíthető tokenként való kereskedése DEX-eken jelentősen növeli a likviditást. Ez felold egy jelentős korlátot a meglévő NFT-k esetében, amelyek egyediségük és szűkösségük miatt gyakran alacsony kereskedési volumentől és magas áringadozástól szenvednek.

Alacsonyabb költségek: A több token kötegelt átadásának lehetősége egy tranzakcióban csökkenti a gázdíjat és időt takarít meg. Ez egy másik korlátot is felold a meglévő NFT-k esetében, amelyek egyediségük és összetettségük miatt gyakran magas tranzakciós költségekkel járnak.

Nagyobb rugalmasság: A helyettesíthető és nem helyettesíthető módok közötti váltás több lehetőséget és lehetőséget biztosít a token készítőinek és felhasználóinak. Például a token készítők az ERC-404 segítségével dinamikus és interaktív NFT-ket hozhatnak létre, amelyek bizonyos események vagy műveletek alapján megváltoztathatják állapotukat és értéküket. A tokenfelhasználók használhatják az NFT-k töredékes tulajdonjogához, ami csökkenti a belépési korlátot és kiterjeszti a potenciális piacot.

Továbbfejlesztett interoperabilitás: Az ERC-404 tokenek zökkenőmentesen tudnak együttműködni a protokollokkal és platformokkal mind a helyettesíthető token, mind az NFT terekben, áthidalva ezeket a korábban leválasztott területeket. Az ERC-404 tokenek például biztosítékként, irányítási vagy segédeszközként használhatók a DeFi protokollokban, vagy eszközként, jutalomként vagy pénznemként az NFT platformokon.

A cikkemben bemutatott szabvány vonatkozásában a hátrányokról szintén pár szó

Az ERC-404 nem mentes az olyan kihívásoktól és korlátoktól, mint például:

Kísérleti állapot: Mint fentebb említettem, az ERC-404 még nem hivatalos Ethereum szabvány, inkább kísérleti, amely változhat és fejleszthető. Ez azt jelenti, hogy hibák, sebezhetőségek vagy kompatibilitási problémák lehetnek a szabvánnyal, amelyek kockázatot jelenthetnek a token létrehozói és felhasználói számára. Ezenkívül jogi és szabályozási bizonytalanságok adódhatnak az ilyen tokenek státuszával és kezelésével kapcsolatban, különösen azokban a joghatóságokban, ahol szigorú szabályok vonatkoznak a kriptoeszközökre.

Komplexitás: Ez egy összetett és újszerű token szabvány, amely megköveteli a blokklánc technológia és az 🔗 intelligens szerződések működésének mély megértését. Mivel ez új, az ilyeneket létrehozni kívánó fejlesztőknek tanulmányozniuk kell a szabványt és annak funkcióit. Tisztában kell lenni a token viselkedésével és logikájával, valamint az ezzel járó kockázatokkal és előnyökkel.

Verseny: Az ERC-404 nem az egyetlen token szabvány, amely a helyettesíthetőség és a nem helyettesíthetőség ötvözésére irányul. Vannak más szabványok is, amelyek hasonló vagy eltérő megközelítést alkalmaznak, mint például az ERC-998 és az ERC-1155. Ezek a szabványok eltérő szolgáltatásokat, előnyöket vagy hátrányokat kínálhatnak, mint az ERC-404, és több elfogadást vagy támogatást vonzhatnak a kriptográfiai közösségtől. Az idő fogja megmondani.

💭 Vajon érdemes az ERC-404 szabványt követő kriptovalutákba befektetni❓

A kérdésre adott válasz a kockázati étvágyától, a befektetési céloktól és a témában való szakmai elmélyülésre fordított kutatási időtől is függ. Az ERC-404 egy új és innovatív token szabvány, amely sok lehetőséget rejt magában, de sok bizonytalanságot is.

✅ Néhány szempont, amelyeket figyelembe kell venni befektetés előtt:

A token használati esete:

    • Mi a token célja és értékajánlata?
    • Milyen előnyökkel jár az ERC-404 szabvány?
    • Milyen problémát old meg, vagy milyen lehetőséget teremt a céljaink elérésében?
    • Hogyan hasonlítható össze más szabványt hasonló tokenekkel ugyanabban vagy hasonló szektorban amelyben az ERC-404 szabvány sikerességét várjuk?

A token teljesítménye:

    • Hogyan teljesített a token az ár, a mennyiség és a piaci kapitalizáció tekintetében?
    • Milyen tényezők befolyásolják keresletét és kínálatát?
    • Melyek azok a trendek és minták, amelyek a jövő irányát jelzik?

A token közösség:

    • Mekkora az a közösségi tábor, amely a token-t és annak ökoszisztémáját körbeveszi?
    • Hogyan támogatják és népszerűsítik a tokent?
    • Mi a visszajelzések és objektív vélemények látnak napvilágot a tokenről?

A kriptotérben mindenképpen izgalommal vegyes szkepticizmus uralkodott el az ismertetett szabvány vonatkozásában 👇

Ez az új ERC-404 szabvány most 2024. február 2.-án látott napvilágot. A kriptográfiai témák iránt rajongók tábora igencsak megosztott. Vannak akik zseniálisan jó lehetőségeket látnak a szabványban, egyesek szkeptikusak a sikerességét illetően.

A lényeg, hogy én úgy tapasztaltam alapvetően az emberek egyik legnagyobb problémája inkább az, hogy az Ethereum által alkalmazott tranzakciós költségek (gázdíj – gas fee) 2023. márciusához képest, soha nem látott magaslatokba emelkedtek. Ez a felhasználók és fejlesztők körében egyaránt aggodalmat generált.

Ezt az új ERC-404 szabványt a Pandora fejlesztő csapata keltette életre. Érdekesség, hogy a Pandora féle tokenek több mint 500 százalékos hozamot értek el. S ennek az ERC-404 szabványra épülő tokennek a piaci kapitalizációja is szépen alakult. Például ez az angol nyelvű cikk, rámutat 🔗 TOP8 ERC-404 szabványt használó tokenre, amire befektettek az emberek.

🙏Remélem sikerült Kedves Olvasóm számára ennek az új szabványnak a lényegét átadnom 😊

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!