PoET konszenzus mechanizmus
Az eltelt idő bizonyításának titkai, a PoET konszenzus mechanizmus működésének feltárása
Mi az a PoET ❓ A blokklánc-technológia konszenzusos mechanizmusokra épül. Ezek mindegyike a tranzakciók érvényesítésére és biztonságára szolgál egy decentralizált hálózatban.
A számos konszenzusos algoritmus közül kiemelkedik az eltelt idő bizonyítása (PoET), mint egyedülálló megközelítés az elosztott főkönyveken belüli egyetértés elérésére.
Ezt az elvet megértve az U2U lánc a PoET-et a „háromrétegű védelmi mechanizmusunk” három konszenzusmechanizmusának egyikeként alkalmazta.
ℹ️ Ez a cikk a PoET alapos feltárását nyújtja, belemélyedve annak kulcsfontosságú alapelveibe, előnyeibe, korlátjaiba. 👇
Nézzük meg részletesen, mi is az a PoET❓
Először is, a Proof of Elapsed Time (PoET) alapvetően különbözik olyan más konszenzusos mechanizmusoktól, mint például a Proof of Stake (🔗 PoS) vagy a Proof of Work (🔗 PoW), mivel az engedélyezett privát blokkláncokban használatos, nem pedig engedély nélküli blokkláncokban, mely utóbbi megoldások például ifjú szívemhez sokkal közelebb állnak 😉
Az engedélyezett és nem engedélyezett blokkláncok egyik különbsége:
Az olyan engedély nélküli blokkláncoknál, mint a Bitcoin vagy az Ethereum, nincsenek belépési követelmények a csomópontokhoz.
Másrészt az engedélyezett blokkláncokhoz személyes azonosítást kell kérni minden potenciális tagtól, mielőtt engedélyeznék számukra a csatlakozást. Ily módon a hálózati résztvevők már gondosan kiválasztottak és megbízhatóak, így nincs szükség bonyolult módszertanra egy csomópont megbízhatóságának ellenőrzésére.
Ennek eredményeként a PoET csökkenti a számítási erőfeszítéseket, javítja a teljesítményt és a hatékonyságot. Az már más kérdés, hogy a decentralizált szellemiséget milyen mértékben tudja visszatükrözni.
A PoET módszer a javak egyenlő elosztásán alapul a legtöbb hálózati tag között, összhangban az olyan tisztességes elképzelésekkel, ahol minden csomópontnak egyenlő esélye van a bevételre.
✅ Ahhoz, hogy ez a megközelítés működni tudjon, a rendszernek 3 alapvető érvet kell garantálnia:
- Minden csomópont véletlenszerű várakozási időt kap.
- A csomópontok nem szándékosan választják a legrövidebb várakozási időt.
- Ellenőrzésre kerül, hogy a csomópont teljesítette-e a megadott várakozási időt vagy sem.
✅ A 👆 fentiekben jelzett 3 alapvető érv megvalósításában szerepet játszik az Intel SGX:
Az SGX digitális tanúsítvány az Intel Software Guard Extensions enklávéban futó szoftveralkalmazások hitelesítésére és integritásának ellenőrzésére szolgál.
- Említett tanúsítvány biztosítja a csomópontok, érvényességét és integritását, az új blokk létrehozásának folyamatát a hálózatban.
- Annak ellenőrzése is megtörténik, hogy a csomópontok megbízható kódot futtassanak, biztonságos beállításban a Trusted Execution Environment (TEE) segítségével.
🤔Miért találták ki a PoET konszenzus mechanizmust❓
A Linux Project (LINUX.org) és az IBM együttműködésével az Intel 2016-ban kifejlesztette a Hyperledger Sawtooth projektet, amely a PoET konszenzus mechanizmusát használja. A Hyperledger Sawtooth egy elosztott főkönyv, amely egyszerre méretezhető és adaptálható számos vállalati felhasználásra, például ellátási láncra és logisztikára.
Ezt a mechanizmust tehát a Proof of Work bányászati folyamatával kapcsolatos energiafogyasztás csökkentésére, valamint a hálózati teljesítmény növelésére fejlesztették ki❗
Hogyan működik a PoET konszenzus mechanizmus?
✅ Röviden, a PoET 4 fő lépésben működik:
- Véletlenszerűen rendeli hozzá a várakozási időt a hálózat minden csomópontjához.
- A csomópontnak „aludnia” kell, vagy más feladatot kell végrehajtania a várakozási idő alatt.
- Az a csomópont, amelyik a legrövidebb várakozási időt kapja, először „felébred”, és megengedi a blokk előállítását.
- A csomópont a blokkgyártás befejezése után továbbítja az információt a hálózat többi résztvevőjének.
Pontosabban, ez a 4 lépés két szakaszra oszlik, a „kiválasztási folyamatra” és a „létezési folyamatra”.
A kiválasztási folyamatról
- A hálózat minden csomópontja megosztja tanúsítványát az Intel Software Guard Extension (SGX) által, amely biztosítja, hogy a csomópont új blokkot hozzon létre a hálózatban. A tanúsítvány birtoklásának ellenőrzése után a csomópont kap egy időzítő objektumot.
- Az Intel RAND (Random Number Generator) nehezen észlelhető véletlenszámokat generál minden csomóponthoz.
- Az egyes részt vevő csomópontoknak adott időobjektum aktiválódik, elindítva a visszaszámlálást.
A létezési folyamatról
- Miután egy csomópont időzítő objektuma lejár, az a csomópont „felébred”, és felelőssé válik egy új blokk létrehozásáért a hálózaton.
- Az aktív csomópont előállítja a tranzakcióblokkjának kivonatát, és elküldi azt érvényesítésre.
- Siker esetén a frissített információk az egész hálózatot tájékoztatják.
Értekeznék egy kicsit a PoET konszenzus mechanizmus előnyeiről és hátrányairól
Noha a PoET egy módosított konszenzusmechanizmus, amelynek célja a munkabizonyítás modelljének javítása, a PoET sem hibátlan fejlesztés.
📣 Mint minden más módszernek, a PoET-nek is megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Előnyök
Energiahatékonyság: PoET jelentősen energiahatékonyabb, mint a PoW, mivel nem jár kriptográfiai rejtvények energiaigényes bányászatával. Ez fenntartható megoldássá teszi a blokklánc-hálózatok számára, igazodva a környezetbarát technológiák irányába mutató globális trendhez. Elismerem, hogy amikor előnynél ezt megemlítem, igazából csak a globális eszme formálásának tükrét mutatóm Neked Kedves Olvasóm.
💡A valóságban viszont őszinte gondolatom az, hogy a hagyományos bankrendszer által fenntartott fizetési rendszerek sem szennyezik kevésbé a környezetet, valamint ez az ökológiai lábnyom féle marketing fogás inkább csak a társadalom megfelelési kényszerbe hajtására, valamint önhibáztatására szolgál. Az az energiahatékonyság ami itt mint előny a PoW-al szemben, számomra semmivel nem teszi szimpatikusabbá.
Decentralizáció: Elősegíti PoET a decentralizációt azáltal, hogy biztosítja, hogy a csomópontok ne szerezzenek előnyt számítási teljesítmény (például PoW) vagy tőkebefektetés (PoS) révén. Egyenlő feltételeket teremt minden résztvevő számára, függetlenül az erőforrásaitól. Ez azért tényleg szimpatikus.
Skálázhatóság: A PoET hatékony és kiszámítható blokk-létrehozási folyamata jobb skálázhatóságot eredményezhet, lehetővé téve egy adott időkereten belül nagyobb számú tranzakció feldolgozását.
Hátrányok avagy korlátok
Engedélyezett hálózat: Ellentétben az engedély nélküli hálózatokkal, mint például a Bitcoin és az Ethereum, a PoET csak engedélyezett, 🔐 zárt hálózatokon érhető el, ami bizonyos korlátozásokat jelenthet.
Speciális hardverkövetelmény: A PoET-rendszerek futtatásához meghatározott hardverkészletre van szükség, ami azt jelenti, hogy nem mindenki számára hozzáférhető szabadon.
Kompatibilitási problémák: A PoET nagymértékben függ az Intel Technology által inkubált eszközöktől, ami kompatibilitási problémákat vethet fel a többi eszközzel.
Végül 👀lássuk a szakma globális álláspontját,
ℹ️ PoET vs PoW vs Pos témájában
Unicorn Ultra
Az Unicorn Ultra a Venture Builder (VB) modellen alapuló ökoszisztéma, amely területről egyre inkább bebizonyosodott, hogy jobb bölcső az induló vállalkozások számára. Az Unicorn Ultra megjelenése elősegíti a VB modell blokklánccal való integrációját, hogy trenddé váljon.
U2U Chain – az 🔗 Unicorn Ultra magja a blokklánc-technológiában is úttörő előrelépést jelent, kifejezetten vállalati megoldásokhoz, valamint a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási (ESG) szempontok iránti erős elkötelezettsége miatt. A lényege a Helios Consensus, egy forradalmi mechanizmus, amelyet a modern vállalkozások kritikus igényeinek kielégítésére terveztek. Unicorn Ultra híres arról, hogy hibrid konszenzus komponenseket is alkalmaz. Egy – egy ilyen hibrid ötletverzión keresztül sokszor felhasználja jelen cikkben tárgyalt PoET konszenzus előnyeit is.
🙏 Köszönöm, hogy ismereteid bővítetted és megismerkedtél immáron ezzel a kripto konszenzus mechanizmussal is. 😊