Mik azok a wrapped tokenek?
Wrapped tokenek jelentése!
ℹ️ A wrapped tokenek olyan kriptovaluta tokenek, amelyek egy másik kriptovaluta értékéhez vannak kötve. Becsomagolt tokennek hívják, mert az eredeti eszközt egy wrapperbe helyezik, egyfajta digitális tárolóba,
amely lehetővé teszi a becsomagolt változat létrehozását egy másik blokkláncon.
Wrapped tokenek értelme, funkcionalitása
Nos, a különböző blokkláncok más – más funkciókat és ezzel együtt járó lehetőségeket, előnyöket kínálnak, viszont nem tudnak kommunikálni egymással, mert nem kompatibilisek.
Például a Bitcoin blokklánc nem tudja, mi történik az Ethereum blokkláncon!
✅ A becsomagolt tokenek segítségével azonban hidat, egyfajta átjárhatóságot lehet képezni a blokkláncok között. A becsomagolt tokenek egy módja annak, hogy megkerüljük a korlátozásokat, és nem natív eszközöket használjunk a blokkláncon.
A wrapped tokenek elvi működése hasonlít a stablecoinok filozófiájához!
Amíg a 🔗stablecoin esetén egy kriptovaluta értéke, valamilyen FIAT devizához van kötve, pl. 🔗USDC mondjuk az amerikai dollárhoz, addig a wrapped tokenek az értéküket, valamilyen másik kriptodevizához kötik. Leginkább ahhoz, aminek szeretnének hidat nyújtani egy másik hálózat felé.
Ilyen például a 🔗 WBTC esete is, ahol lehetőség kínálkozik a Bitcoin, Ethereum hálózatára való illesztésére.
Jóllehet a WBTC probléma már rögtön tetten is érhető
A WBTC működése tulajdonképpen kiüresíti, ha nem is teljes mértékben, de részben a decentralizált rendszerek lényegét.
A fenti ábrán látható, hogy aki a WBTC hálózatán ügyfél – kereskedő tranzakciót bonyolít le, az mindenképpen azt, egy centralizált rendszerben teszi.
Ugyanakkor a WBTC mégis kiváló arra, hogy gyakorlatilag egy centralizált eszközt, áthelyezz egy DeFi tárcára, így Te mint WBTC egyenleggel rendelkező, intézheted pénzügyeid decentralizált módon.
A WBTC DeFi tárcában történő tárolásának egy rentábilis módja
✔️ A WBTC segítségével tehát megoldott az, hogy Bitcoin egyenleget kezelhess az Ethereum hálózatán.
✔️ A 🔗Kris Marszalek féle 🔗Cronos ökoszisztéma pedig kiváló arra, hogy egy nagyon alacsony tranzakciós díjjal rendelkező, de mégis Ethereum kompatibilis hálózat segítségével egy Ethereum alapú tokent tranzaktálni tudj, mint amilyen például a Bitcoin, wrapped token változata, a WBTC.
💡Működési elv
Mivel a blokkláncok különálló rendszerek, nincs jó módszer az információk áthelyezésére közöttük. A becsomagolt tokenek növelik az interoperabilitást a különböző blokkláncok között – az alapul szolgáló tokenek lényegében keresztláncon haladhatnak.
Az eljárás működése a WBTC szemléltetésével
A becsomagolt tokenek létrehozása és megsemmisítése az úgynevezett „minting” és „burning” eljárás során történik.
A csomagolás lényege, hogy megértsd a wrapped elnevezést
Egy becsomagolt token, például a WBTC létrehozásához az alapul szolgáló eszközt, ebben az esetben a BTC-t, elküldik egy letétkezelőnek, amely a BTC-t egy digitális trezorban tárolja. Miután a mögöttes BTC-t lezárták, egyenértékű WBTC-t lehet létrehozni.
Ezt a folyamatot „csomagolásnak” is felfoghatjuk. Az alapul szolgáló eszközt egy🔗intelligens szerződés segítségével „becsomagolják” egy digitális tárolóba, az újonnan csomagolt eszközt pedig egy másik blokkláncon való használatra hozzák létre.
A kicsomagolás, azaz unwrap művelet
A WBTC megsemmisítéséhez avagy égetéséhez, ugyanazt a folyamatot kell követni, de fordítva. A WBTC-t eltávolítják a forgalomból, és az egyenértékű BTC-t kiengedik a digitális tárolóból, és visszaengedik a forgalomba.
A Wrapped tokenek tartogathatnak veszélyeket is❓
☑️ Határozott véleményem, hogy igen! Ezért hosszútávú ilyetén formájú tárolását egy kriptovalutának sem javaslom.
Ahogy 🔗 Vitalik Buterin az Ethereum alkotója is véleményét elmondta :
🔈„Pesszimista vagyok a láncokon átnyúló alkalmazásokkal kapcsolatban.”
Nem csoda, hogy így nyilatkozott, hisz potenciális biztonsági rések miatt számtalan támadási felületeket nyújthatnak. Arról meg már nem is beszélve, hogy ott van a letétkezelők kérdésköre is, ahol a bizalom igencsak fajsúlyos kérdés!
🤔 Egy mindenképp elgondolkodtató jelenség!
Kifejezetten számomra egyébként az nagyon furcsa, hogy a Bitcoin-t nagyobb léptékben tokenizálják, tehát az Ethereum ERC-20 WBTC, azaz Wrapped Bitcoin, gyorsabban kerül generálásra, mint ahogy a Bitcoin-t bányásszák.
A fenti képen ⬆️ épp a WBTC 🔗CoinMarketCap féle előkelő piaci kapitalizáció szerinti rangsorát mutatom.
🔗Ide kattintva pedig lehet informálódni, hogy a WBTC-n kívül milyen wrapped tokenek léteznek!
Ha hosszabb távú tartása veszélyes lehet, pedig pont a Bitcoin, Ethereum hálózatán való 🔗stakelés lehetőségeire izzították be, miben látom én az előnyét❓
🧑🤝🧑Két felhasználó egymásnak Bitcoin-t, így WBTC formában viszonylag egyszerűen tud DeFi alapon küldeni. Persze ehhez nem árt, ha a DeFi tárca, valamint az alkalmazott centralizált platform is támogatja a Cronos Hálózatot,
mert akkor tényleg kényelmes, gyors és meglehetősen olcsó a küldése. Valamint egy ilyen helyzetben, csupán átmenetileg a tranzaktálás idejére pihenne a kriptovaluta becsomagolt állapotban. Ez az esetleges veszélyek lehetőségét minimalizálná!