Az ERC-1155 szabványról

ERC-1155 egy multi-token szabvány a következő generációs digitális eszközökhöz

Egy különösen hasznos token szabvány az ERC-1155. Mivel az 🔗 Ethereum az egyik leggyakrabban használt blokklánc-hálózat, elengedhetetlen, hogy naprakészek legyünk ennek a hálózatnak a token fejlesztési ötleteivel kapcsolatban.

ERC-1155 szabvány bemutatásaEredetileg az NFT-k könnyebb kezelésére tervezték, az ERC-1155 az elmúlt néhány évben elágazni kezdett. A fejlesztők ugyanis kezdik felismerni, hogy rugalmas kialakításának számos alkalmazása van az eredeti rendeltetésén kívül.

 

Hogy megértsük, miért olyan forradalmi az ERC-1155 token szabvány, nézzük meg közelebbről, hogyan működik és mit csinál. 👇

Képbehelyezésed érdekében csak röviden

Az ERC-1155 egy Ethereum token szabvány, amelyet 2019-ben vezettek be. Úgy tervezték, hogy sokoldalú módja legyen helyettesíthető és nem helyettesíthető tokenek létrehozásának.

Ezzel a több token szabvánnyal egyetlen 🔗 intelligens szerződés több token típust is kezelhet. Nagyon leegyszerűsítve valójában az ERC-20 és az ERC-721 token szabványok ötvözete.

🤔Hogyan működik az ERC-1155 token szabvány❓

Az ERC-1155 egy közösség által javasolt token szabvány. Ez azt jelenti, hogy ez egy olyan intelligens szerződési irányelv, amelyet az Ethereum közösség bizonyos típusú tokenek esetében betart. A tokenek kezelésének szabványosításával az Ethereum közösség könnyedén használhatja ugyanazt a szoftvert és szerződést számos web3 programban.

Minden ERC-1155 token azzal kezdődik, hogy egy fejlesztő szerződést tervez az Ethereum blokkláncra vonatkozóan. A token létrehozása során olyan paramétereket kell megadniuk, mint a token azonosítók, szimbólumok és típusok. Ez megtehető közvetlenül kóddal, vagy a fejlesztők szoftvert használhatnak ezeknek a technikai részleteknek a kezelésére.

✅ Az ERC-1155 szabványra alapított intelligens szerződések egyszerre kezelhetik a helyettesíthető és a nem helyettesíthető tokeneket.

Ez azt jelenti, hogy képesek kezelni a cserélhető tokeneket, például a szabványos Ethereum hálózat tetejére épített kriptovalutákat, és a nem cserélhető tokeneket, például az NFT-grafikákat.

Az ERC-1155 intelligens szerződés megtervezése után a szerződés létrehozója új tokeneket kreálhat, és ezeket a tokeneket átruházhatja különböző tulajdonosok között.

Minden ERC-1155 token és tranzakció állandóan rögzítve van a fő Ethereum blokkláncon❗

A főkönyvben megjelenik az összes token időrendi listája, mely pénztárcákhoz tartoznak a tokenek, és hogy mikor történt az egyes kötegek jóváhagyása.

Az ERC-1155 szabvány előnyeiről ejtenék pár szót

✔️ Itt leginkább ezekre fókuszálok :

Hatékonyság

Rugalmasság

Biztonság

Hatékonyság

Sokféle Ethereum okosszerződés csak egyszerre egy tokent tud kezelni. Ahhoz, hogy például több elemet küldj ugyanarra a pénztárcára, egyenként kell feldolgoznod az elemeket.

📣 Ezzel szemben az ERC-1155 egy hatékony token szabvány, amely lehetővé teszi több tranzakció és token azonosító egyetlen okosszerződésbe való csomagolását.

Például, ha egy játékban játszol, ahol a játékeszközök ERC-1155 tokenekként vannak tárolva, egyetlen tranzakcióval több fegyvert és játékban lévő fizetőeszközt küldhetsz egyszerre egy barátodnak. Csak egy kötegelt jóváhagyást kell feldolgoznod, ahelyett, hogy manuálisan kezelnéd. Ez gyorsabbá teszi a tranzakciók feldolgozását, és csökkenti az Ethereum gázdíjakat, amelyeket fizetned kell.

Rugalmasság

A legtöbb Ethereum token szabvány csak helyettesíthető vagy nem helyettesíthető tokenek létrehozására használható. Az ERC-1155 megjelenése előtt azoknak a fejlesztőknek, akik mindkét token típussal akartak dolgozni, külön intelligens szerződést kellett írniuk mindegyikhez.

Szerencsére az ERC-1155 több token típust is képes kezelni ugyanazzal a szerződéssel❗

Ez a rugalmasság ideálissá teszi több eszközt használó rendszerek számára. Az ERC-1155 token szabvány az első, amely életre keltette a félig helyettesíthető tokenek világát, amelyek képesek például átváltani helyettesíthető tokenről nem helyettesíthető tokenre egy meghatározott időpontban, így sok érdekes alkalmazással láthat napvilágot, amely gazdagítani és persze kihasználni fogja a web3 lehetőségeit.

Biztonság

Ennek a jogkivonat-szabványnak az egyik legegyedibb jellemzője a jogkivonat-visszaállítási lehetőségek beépítése.

Általában, ha valaki rossz címre küld Ethereum tokeneket, akkor végleg elvesztette a tokenjét. Az ERC-1155 biztonsági tokenek azonban biztonságos átviteli funkcióval rendelkeznek, amely lehetővé teszi a tévesen rossz címre küldött token visszakövetelését.

Ez sokkal biztonságosabb módot, megnyugtatóbb helyzetet biztosít az emberek számára a kriptotárcák közötti átvitel során.

Milyen kihívásokkal nézzünk szembe az ismertetett szabvány témájában❓

A kihívásokról mindig érdemes beszélni. Ezt teszi széppé és megunhatatlanná a világot. Mellesleg kihívások nélkül a kripto világ nem is létezhetne, hiszen az innováció alapja a kihívások megugrása 😉

Az ERC-1155 tokenek számos előnnyel rendelkeznek, de ez nem jelenti azt, hogy minden helyzetben tökéletesen működnek. Mint minden más token szabványnak, az ERC-1155-nek is vannak potenciális buktatói, amelyekkel nem árt tisztában lenni.

Különösen akkor, ha olyan általam intenzíven propagált eretneki gondolataid lennének, hogy 🔗saját vállalkozásod független pénzügyi megoldásait kívánod kivitelezni. 😊

Értelemszerűen ilyen esetben rengeteg fejlesztéssel kapcsolatos kérdés merülhet fel, s ha célod az Ethereum hálózat okosszerződések világának platformján történő fejlesztés, akkor a felmerülő kihívásokkal tisztában kell lenned.

✔️ Gondolataim, amelyet ennél a résznél fontosnak tartok :

Bonyodalmak

Kellő támogatás hiánya

Beállítási nehézségek

Bonyodalmak

A fő kihívás a multi-token szabvánnyal kapcsolatban az, hogy ez egy összetett rendszer. A rossz információ bevitele könnyen problémákhoz vezethet, például véletlenül rossz elemeket helyezhetünk el a kötegelt átvitel során. Voltak olyan esetek is, amikor emberek a biztonsági tokenek biztonsági átviteli funkcióját használták csalások végrehajtására olyan felhasználókon, akik abszolút kripto kezdőknek számítanak.

Bár ennek a protokollnak sok alkalmazása van, nem különösebben felhasználóbarát a kezdők számára.

Ha nincs egy segítőkész felület, néhány felhasználó összezavarodhat, amikor ERC-1155 tranzakciókkal próbál dolgozni.

Kellő támogatás hiánya

Az ERC-1155 szabvány csak négy éve jelent meg, ezért előfordulhat, hogy néhány régebbi szoftver még nincs beállítva a token szerződések támogatására. Ez kompatibilitási problémákat okozhat, amelyek megakadályozzák, hogy bizonyos kriptotárcák vagy szoftverfejlesztő készletek könnyen futtassák az ERC-1155 szabványt használó rendszereket. Azok az emberek, akik előnyben részesítenek néhány régebbi blokklánc technológiát, nehezen tudják beépíteni terveikbe az ERC-1155-öt.

Amolyan lelki 🍺 fröccsöm a támogatás hiánya relevanciájában. Nem véletlen, hogy ez a folyamat lassú. Az, hogy egy – két programozó képben van, esetleg a nyílt forráskódnak köszönhetően több lelkes fejlesztő is képben van, nem jelenti azt, hogy az ezzel kapcsolatos ismeretek gyorsan tudnának terjedni. Olyan ez mint mondjuk a multinacionális, főként MLM koncepcióval bíró vállalatok megtervezett sales leadership professzionális elméleti hátterének gyakorlatba ültetése. Rengeteg idő❗ Miért❓ Mert a tanulási folyamat, az edukáció lassú.

Itt a kripto világában pedig az innováció a leggyorsabb ütemben pörög❗

Beállítási nehézségek

Az ERC-1155 végső kihívása, hogy több időt vesz igénybe a beállítása. Számos apró részletet kell figyelembe venni a token tervezése és kibocsátása során az ERC-1155 szabvány szerint. Más token protokollokhoz képest több lépést kell követni és több funkciót kell meghatározni a token esetében. Bár ez a hosszabb token fejlesztési folyamat rugalmasabb beállítási lehetőségeket biztosít,

azt is jelenti, hogy a kezdő fejlesztők nehezebben boldogulhatnak az ERC-1155-tel.

Az ERC-20 az ERC-721 és a jelenleg ERC-1155 szabványok összehasonlítása

Ahhoz, hogy jobban megértsük, mi teszi az ERC-1155-öt olyan különlegessé, érdemes átgondolni, hogy a token szabvány hogyan viszonyul más népszerű opciókhoz.

Az ERC-20-at gyakran eredeti token szabványnak nevezik. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy saját, Ethereum blokkláncon futó helyettesíthető tokeneket hozzanak létre, és sok más népszerű kriptográfiai rendszer gerincét képezi, mint például a Tether és a Shiba Inu.

Eközben az ERC-721 az Ethereum token szabványa a nem helyettesíthető tokenek számára. Lehetővé teszi az emberek számára, hogy egyedi tokeneket hozzanak létre, például a Bored Ape Yacht Club
gyűjteményét.

Az ERC-1155 lényegében, ahogy jeleztem már, az ERC-20 és az ERC-721 kombinációja.

Lehetővé teszi olyan helyettesíthető tokenek létrehozását, amelyek ugyanúgy működnek, mint az ERC-20 tokenek, vagy létrehozhat nem helyettesíthető tokenekeket, amelyek ugyanúgy működnek, mint egy szabványos ERC-721 NFT.

Az ERC-1155 azonban sokkal összetettebb, mint a többi token szabvány.

Néhány olyan funkciót is tartalmaz, amelyek nem találhatók meg sem az ERC-20-ban, sem az ERC-721-ben. Például az ERC-1155 képes félig helyettesíthető tokeneket létrehozni, amelyek nem találhatók meg más népszerű token szabványokban, és biztonságos átviteli funkciókkal is rendelkezik, amelyek képesek visszafordítani a helytelen tranzakciókat. A másik fő különbség az, hogy több egyenleg és eszköz egyetlen tranzakcióba kombinálható.

A felhasználási esetek mindig az izgalmas téma, mert itt körvonalazódik, hogy az elmélet miképpen válik gyakorlati megoldássá 

Lévén azért már négy esztendő eltelt a szabvány megjelenése óta, bátran kijelenthetem, hogy az ERC-1155 token szabvánnyal épített rendszerekhez számos vonzó alkalmazás létezik már.

✔️ Itt különböző területekről csemegézek, mint

a GameFi szektor

Ügyfélkapcsolati megoldások

Kollekciók – gyűjtemények

Lássuk a játékszektor a GameFi -t amit mindig kritizálok

Az ERC-1155 token fejlesztése egy játékfejlesztőtől, Philippe Castonguay-tól származik, aki egy új, hasznos szabványt akart létrehozni a játékok számára. A protokoll célja az volt, hogy megkönnyítse a játékbeli tárgyak kezelését.

A GameFi szektorban az ERC-1155 szabvány fontos szerepet játszik, mivel lehetővé teszi a játékokban használt eszközök, például fegyverek, páncélok és egyéb tárgyak hatékonyabb kezelését. Az ERC-1155 szabvány egyszerre támogatja a fungible és non-fungible tokeneket, ami rugalmasságot biztosít a játékfejlesztők számára, és csökkenti a tranzakciós költségeket.

Összességében az ERC-1155 az egyik fő protokoll a web3 játékfejlesztés mögött. Nyilván rengeteg idő kell még amíg a GameFi szektor élvezhető tereppé válik. Nem óhajtok befolyásolni senkit, de maga a GameFi egyelőre több aspektusból sem köt le. Illetve azt se felejtsük, hogy az ERC szabványok kifejezetten az Ethereum hálózathoz kötődnek. S hát ügye én azért vizsgálok olyan lehetőségeket is, amelyek más hálózatokhoz tartoznak 😉

Ügyfélkapcsolati megoldások

Az ERC-1155 tokenek számos érdekes alkalmazást kínálnak üzleti és ügyfélszolgálati célokra. Mivel ez a token protokoll egyike azon keveseknek, amelyek lehetővé teszik a tokenek átváltását a helyettesíthetőség és a nem helyettesíthetőség között, számos felhasználási területe van a modern web3-termékek számára.

Például az ERC-1155 segítségével a vállalkozások hűségpontokat oszthatnak ki, amelyeket az ügyfelek később digitális eszközökre vagy valós termékekre cserélhetnek. Emellett a több token kötegelt átutalással történő küldésének lehetősége az egész rendszert hatékonyabbá teszi, ami elengedhetetlen a több egyenleget és nagyszámú ügyfelet egyszerre kezelő cégek számára.

Kollekciók

Az ERC-1155 tokenek testreszabási lehetőségei ideálissá teszik őket különböző digitális gyűjteményekhez is. Például az olyan NFT-gyűjtemények, mint a 🔗 CryptoKitties, az ERC-1155-öt használják az NFT-stílusok szélesebb skálájának felkínálására, hogy felülkerekedjenek a konkurencián, más gyűjtemények kínálatán.

Az ERC-1155 tokenekkel egyedi grafikák, kártyák és hanganyagok hozhatók létre.

💭 Vajon mi lesz a jövője ennek a szabványnak amit ismertettem, főleg így négy év után❓

Több token egyidejű kezelésére való képességével az ERC-1155 szabvány az egyik legígéretesebb ERC token típus. Nemcsak hatékonyan, csökkenti a gázdíjakat, és lehetővé teszi az eszközök egyetlen tranzakcióban történő elküldését, hanem lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy könnyebb testreszabással éljenek a token létrehozása során.

Néhány év alatt az ERC-1155 máris az egyik leggyakrabban használt ERC szabvány lett. Nem valószínű, hogy a közeljövőben eltűnik, és valószínűleg számtalan olyan token szerződésben fog szerepelni, amely ezt használja a jövőben.

Az ERC-1155 különösen népszerű lesz az NFT tokenek esetében. Idővel akár az ERC-721 NFT-eket is megelőzheti. Ellentétben az ERC-20 szabvánnyal, amely még mindig néhány hasznos egyszerű megvalósítási lehetőséget nyújt a fejlesztőknek, az ERC-1155 szabvány NFT-ekhez való használatának kevés hátránya van.

Lehetővé teszi a fejlesztők számára, hogy olyan NFT-ket hozzanak létre, amelyek könnyen válthatnak a különböző tervek között,

és biztosítja, hogy több tranzakció gyorsan feldolgozható legyen kötegelt átvitel során. Különösen a játékok NFT-jei számára ez a token szabvány az ideális rendszer. Legalábbis jelenleg itt az Ethereum hálózatán az ERC szabványok között mindenképp. 

🙏 Ha tetszett és tovább is osztod az ERC-1155 szabványt bemutató ismertetőm azt köszönöm szépen.     👋Remélem hamarosan találkozhatunk egy következő ismeretterjesztő poszt során 😊

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük