ERC-777
Az ERC-777 token szabvány lényegéről
Az ERC-777 szabvány egyedi. Támogatja a hook mechanizmust, amely lehetővé teszi az intelligens szerződések számára, hogy reagáljanak a token tranzakciókra. Emellett visszafelé kompatibilis az ERC-20 szabvánnyal, de fejlettebb funkciókat kínál, mint például a tokenek küldésének és fogadásának szabályozása.
Ahogy az 🔗 Ethereum továbbra is vezető blokklánc-platformként fejlődik, különböző token szabványok jelentek meg. Ezek rendre kielégítik a decentralizált pénzügyek (DeFi), a digitális eszközök és azon túlmenően az üzleti élet kihívásainak különböző igényeit.
Ezen szabványok közül az ERC-777 tokenek jelentős innovációt képviselnek. Célja a funkcionalitás, az interoperabilitás és a felhasználói élmény javítása a korábbi szabványokhoz, például az 🔗ERC-20-hoz és az 🔗ERC-721-hez képest.
Az ERC-777 tokenek olyan fejlett funkciók bevezetésével működnek, mint például a tokenek adatterheléssel történő küldésének képessége. Zökkenőmentesebb integrációt kínálnak az 🔗 intelligens szerződésekkel.
Az ERC-777 szabvány fő jellemzői
Visszafelé kompatibilitás: Az ERC-777 tokenek visszafelé kompatibilisek az ERC-20 tokenekkel. Lehetővé téve ezzel a meglévő tokenek és alkalmazások zökkenőmentes átállását az új szabványra. Ez a kompatibilitás biztosítja a folytonosságot és minimalizálja a fejlesztők és felhasználók számára az esetleges zavarokat. A lényeg, hogy az ERC-777 szabványon alapuló szerződésekkel úgy lehet interakcióba lépni mintha azok ERC-20-as szerződések lennének.
Fokozott biztonság: Ezek az ERC-777 szabványra épülő tokenek javítják a biztonságot egy új funkció, a „send” bevezetésével. Ez lehetővé teszi a tokenek küldését további adatokkal. A funkció növeli a tranzakciók integritását és csökkenti a tokenvesztés kockázatát küldési hibák miatt.
Operátor kezelés: Az ERC-777 szabványt követő tokenek biztosítják a tulajdonosok számára, hogy harmadik fél címeket (operátorokat) hatalmazzanak fel tokenjeik kezelésére. Az operátorok konkrét műveleteket végezhetnek, például tokenek küldését, anélkül, hogy közvetlen hozzáférésük lenne a token tulajdonosának privát kulcsaihoz.
Testreszabható hook: Az ERC-777-et megvalósító okosszerződések olyan hook-okat, kódrészeket definiálhatnak, amelyek a token tranzakciók előtt és után futnak. Ezek a kódrészek lehetővé teszik a fejlesztők számára egyedi viselkedések megvalósítását. Mint például díjgyűjtés, token égetés vagy további biztonsági ellenőrzések, növelve a token funkcionalitását és hasznosságát.
Javított interoperabilitás: Az ERC-777 tokenek javított interoperabilitást biztosítanak más szabványokkal és protokollokkal az Ethereum ökoszisztémán belül. Ez az interoperabilitás kibővíti a token hasznosságát különböző decentralizált alkalmazások (dAppok) számára, és fokozza az integrációs képességeit.
Az ERC-777 szabvány felhasználási esetei
DeFi alkalmazásterület: Az ERC-777 tokeneket decentralizált tőzsdéken (DEX-ek), hitelezési platformokon és likviditási poolokban használják. Fejlettebb funkciókat biztosítva a kereskedéshez, hitelezéshez és staking tevékenységekhez.
Játék és virtuális eszközök: A játékokban az ERC-777 tokenek képviselhetik a játékon belüli eszközöket. Virtuális valutákat és tárgyakat, amelyek fokozott biztonságot, operátori engedélyeket és testreszabható funkcionalitást kapnak a játékmenethez, köszönhetően a hook mechanizmusnak. Úgy gondolom a játékok területén a GameFi szektornak nem a jól működő szabvány a hiányossága. Inkább az ökoszisztémák játékélménnyel egybekötött fenntarthatóságán kellene javítani.
Ellátási lánc és logisztika: Az ERC-777 tokeneket az ellátási lánc eszközeinek, tanúsítványainak és hitelességi igazolásainak nyomon követésére és kezelésére használják. Biztosítva az átláthatóságot és nyomon követhetőséget a bonyolult ellátási lánc hálózatokban.
Előfizetési szolgáltatások: Az ERC-777 alapú tokenek lehetővé teszik az előfizetési modelleket. A tokenek automatikusan elküldésre kerülnek a szolgáltatóknak az előfizetés megújításakor, egyszerűsítve a fizetési folyamatokat és javítva a felhasználói kényelmet.
Lássuk akkor a publikációmban ismertetett szabvány előnyeit, összefoglalva 👇
Fokozott funkcionalitás: Az ERC-777 tokenek fejlett funkciókat kínálnak, mint például operátori engedélyek, testreszabható hook-ok (programkódok) és fokozott biztonság. Bővítve ezzel hasznosságukat és lehetővé téve összetettebb felhasználási eseteket a decentralizált alkalmazásokban.
Javított felhasználói élmény: A szabvány képessége további, mint tranzakciós adatok (küldési funkció) hozzáadása és testreszabható hook-ok (programrészek) végrehajtása, javítja a felhasználói élményt. Nagyobb átláthatóságot, biztonságot és irányítást biztosít a token tranzakciók felett.
Ökoszisztéma integráció: Az ERC-777 tokenek elősegítik a nagyobb integrációt és interoperabilitást az Ethereum ökoszisztémán belül. Lehetővé teszik a zökkenőmentes interakciót más tokenekkel, protokollokkal és decentralizált alkalmazásokkal.
Ejtenék pár szót a hook mechanizmusról, illetve ebbe a részbe csomagolnám be mind azon észrevételem, amit valójában hátrányként tartok számon ⬇️
A hook programkódok és visszahívások (Callbacks) vonatkozásában: az ERC-777 tokenek életében a hook-ok belépési pontként szolgálnak egyedi kód végrehajtásához a tokenátutalások során. Ezeket a hook-okat, egyébként az ERC-1820-as szabvány segítségével fedezik fel és regisztrálják. Lehetővé teszik külső okosszerződések számára, hogy beavatkozzanak a tokenátutalási folyamatba, akár az átutalás előtt, akár utána.
Meglátásom szerint ez a rugalmasság kétélű fegyver, mivel használható jogos célokra, de rosszindulatú tevékenységekre is kihasználható❗
Ezek a hook-ok az ERC-777 innovációjának középpontjában állnak. Olyan funkciók egy szerződésen belül, amelyek akkor aktiválódnak, amikor tokeneket küldenek rá.
✅ Említett funkcionalitás lehetővé teszi, hogy mind a felhasználói fiókok, mind a szerződések dinamikusan reagáljanak a beérkező tokenekre, megnyitva az utat néhány felhasználási eset előtt:
Atomic vásárlások: Az ERC-777 lehetővé teszi az atomic token vásárlásokat, megszüntetve a külön „approve” és „transferFrom” tranzakciók szükségességét, egyszerűsítve a komplex token kereskedelmet. Az előbbi a jóváhagyás, míg említett transferfrom a harmadik felek token használati engedélyéhez kötődik.
Token elutasítás: A szerződések mostantól elutasíthatják a token fogadásokat azáltal, hogy visszafordítják a tranzakciókat a hívás során, így részletesebb ellenőrzést biztosítanak a token áramlások felett.
Token Routing: Hasonlóan a 🔗PaymentSplitter működéséhez, az ERC-777 lehetővé teszi a beérkezett tokenek más címekre történő átirányítását, megkönnyítve az automatikus pénzelosztást.
📣 Az ERC-777 szabványt alaposan áttanulmányozva szeretném felhívni a figyelmet, hogy a védelmet professzionálisan kell kialakítani a potenciális DoS támadások miatt!
A problémát az említett DoS támadások relevanciájában pont a receive hook programkódban látom, ahol lehetőség nyílik arra, hogy egyfajta végtelen ciklussal újra és újra be lehessen lépni egy szerződésbe, amely ezáltal elszívja az erőforrásokat az alapoktól, illetve gázköltség (gas fee) túlterhelést is eredményezhet.
A főprobléma pont az ERC-20 szabvánnyal való visszafelé lévő kompatibilitásban van❗
Az ERC-20 szabványhoz kifejlesztett protokollok ugyanis felsorakoztatták eme visszafelé történő kompatibilitásnak köszönhetően az ERC-777 eszközeiket. Ez pedig megnyitotta az ajtót a protokolljaikban az újra belépéshez. Azoknál a projekteknél lehet probléma, amelyek az ERC-777 Receiver interfész által nincsenek védve ez ellen.
Konklúzióm
Összefoglalva, az okosszerződések és az ERC-777 tokenek szerepe jelentős fejlődést képvisel az Ethereum token szabványok terén. Fokozott funkcionalitást, biztonságot és interoperabilitást kínálva a korábbi szabványokhoz képest. Visszafelé kompatibilitásukkal és olyan innovatív funkciókkal, mint az operátor kezelés és a testreszabható hook-ok, az ERC-777 tokenek lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy kifinomult decentralizált alkalmazásokat hozzanak létre.
Újradefiniálják, hogyan kezelik, cserélik és használják a digitális eszközöket a blokkláncon❗
Ahogy az Ethereum tovább fejlődik, az ERC-777 szabványra épülő tokenek példázzák a platform elkötelezettségét az innováció és a skálázhatóság iránt, utat nyitva egy robusztusabb és befogadóbb decentralizált pénzügyi ökoszisztéma irányába.
De ami a legfontosabb, hogy pont az ERC-777-ben lévő DoS támadások féle sebezhetőségi lehetőség az, amely a fejlesztőket újabb innovatív megoldások felé terelik. Köszönöm, hogy elolvastad az ERC szabványok bemutatását szolgáló cikksorozatom ERC-777 témáját.
🙏Remélem egy kicsit tudtam segíteni, 👋 várlak viszont egy újabb ✍️ írásom kapcsán hamarosan 😉Addig is köszönöm előre is ha ezt a tartalmam megosztod az ismeretek, a kripto kultúra magyar nyelvű terjesztése érdekében.