Mi a Dai?

A Dai nagyjából az USD értékéhez konvergáló stablecoin

Egy decentralizált stabil érme a 🔗 Dai stablecoin, amelyet a MakerDAO hozott létre. A Dai árfolyamát a MakerDAO protokoll automatikusan szabályozza, hogy közel azonos legyen az amerikai dollárhoz.

Kik a Dai alapítói és ennek a stablecoinnak mi a koncepciója❓

A Dai egy olyan stablecoin, amely az algoritmikus stablecoinok táborába tartozik, de természetesen egyben kripto-fedezetű stablecoin is!✅ Az alapötlet 📜történelmi gyökerei még 2014-re nyúlnak vissza. Ugyanis a mögöttes Maker Alapítványt 🔗 Rune Christensen fejlesztő ekkor alapította.

A MakerDAO egy kriptovaluta protokoll – olyan szabályok és műveletek összessége, amelyek meghatározzák egy adott típusú kriptovaluta működését. A MakerDAO (amely a decentralizált autonóm szervezet rövidítése) 2015 márciusában alapítódott a hivatkozott dán vállalkozó által. MKR néven kormányzási tokent bocsát ki, amely lehetővé teszi a token birtokosának, hogy részt vegyen a DAO,

📣 valamint publikációm témájának a Dai stablecoin irányításában és döntéshozatalában. Ez a stablecoin az Ethereum hálózatán 2017 decemberében kezdte meg pályafutását. Ez a fehér könyvéből (🔗whitepaper) is látszik.

Koncepció 👇

A 🔗 stablecoinok közül a Dai riválisa kíván lenni az egyéb kínálatnak. Mégpedig azzal, hogy a decentralizáció feláldozása nélkül is képes nem volatilis, stabil és biztonságos hitelezési eszközként szolgálni. Magánszemélyek és vállalkozások számára egyaránt.

🤔 Milyen stablecoin is ez a Dai pontosan❓

A Dai igazából az algoritmikus stablecoinok táborát gyarapítja. Az amerikai dollárhoz való kötődése megmarad, de a háttérben mint fedezetről, zömével kripto alapú eszközökről beszélhetünk.

Aki ugyanis Dai-t szeretne generálni vagy kölcsönözni, meg kell nyitnia egy Maker fedezeti tárolót. Ebben Ethereum-alapú eszközöket kell letétbe helyeznie fedezetként. A trezorban elhelyezett biztosíték értékének mindig meg kell haladnia a kibocsátott Dai értékét.

✅ Ha a biztosíték értéke a generált Dai értéke alá esik, a biztosítékot 🔗 intelligens szerződések automatikusan felszámolják. Mindezt azért, hogy a Dai értéke ne essen az 1 USD-s kötődése alá❗

Tulajdonképpen ez teszi a Dai-t egy algoritmikus stabilcoinná, amely a kripto-fedezetű stablecoinok bizonyos jellemzőivel is rendelkezik.

A Dai egy Ethereum hálózatára épülő ERC-20 szabványnak megfelelő token.

Hogyan működik az általam tárgyalt Dai

Nem a Dai volt az első stablecoin, amelyet bemutattak a kriptovaluták világában. De lehet, hogy az egyik legsikeresebb, legalábbis sok ember hite alapján. Más stabil érméket, például a Tethert (🔗 USDT) azért vezették be, hogy kezeljék az érték ingadozását. A volatilitás ugyan gyakran sújtja a kriptovalutákat, de annyira nem találták tökéletesnek az említett példát. Így előrukkoltak a Dai ötlettel, hiába az innováció pörög.

Az MKR irányítási tokenek birtokosai befolyásolhatják az olyan eljárásokat, mint például a teljes protokoll leállítása vészhelyzet esetén, beleértve az Ether, a Dai értékét támogató natív Ethereum kriptovaluta árának hirtelen összeomlását. Magánszemélyek is hozzájárulhatnak az olyan jellemzők meghatározásához, mint az éves hitelfelvételi díj összege és az egyes fedezett adósságpozíciók (CDP) fedezéséhez szükséges biztosítékok összege.

A fedezett adósságpozíciók lényege, hogy értsd a CDP jelentését

Azért fogalmaztam úgy, hogy fedezett adósságpozíciók mert a CDP a Collateralized Debt Positions angol szavak rövidítése.

Ezek a CDP-k valójában a Maker Protokoll okosszerződései, amelyben a felhasználók zárolhatják a már említett Ethereum-alapú kripto fedezeti eszközeiket (pl. 🔗 BAT kriptovaluta), s ezáltal generálhatnak maguknak Dai -t.

Külön kripto kezdőknek írom csak, hogy minden kripto, Ethereum alapú, amelyek az Ethereum hálózatát használják, azaz nem coinok hanem tokenek.

A Dai az egyik legsikeresebb projekt az Ethereum blokklánc hálózaton, a MakerDAO intelligens szerződéseken belül a hálózat összes Ether érmének 2%-át birtokolja. A Maker folyamatosan, 20%-os havi növekedést tapasztalt a Dai tokenek használatában.

A felhasználók többsége, több mint 70%-a gyorsan elkölti Dai tokenjeit a megszerzésük után.

Azok az átlagfelhasználók is gyorsan elköltik akik nem generálnak maguknak, hanem valamilyen CEX platformon FIAT deviza ellenében vásárolják, ennek oka egyszerű ⬇️

Így szeretnek nagyobb összegek esetén megszabadulni a hagyományos bankrendszer devizaátutalással járó pofátlanul magas összegétől. Ugyanakkor nem kívánják bevállalni, amíg a pénz „utazik”, egy hagyományos kriptovaluta árfolyamingadozásával járó kockázatot. S persze a FIAT-devizára való konvertálás utáni esetlegesen felmerülő adózási kötelezettséget 😜

Tudom, tudom erre mondhatnátok, hogy az Ethereum Gas Fee azért nem két fillér. Ez igaz, de leleményesnek kell lenni. Ugyanis például a 🔗 crpyto.com egy olyan CEX platform,

🔊 ahol lehetőség kínálkozik a 🔗Cronos mint EVM kompatibilis hálózat előnyeinek kihasználására❗

A Dai stablecoin például a crypto.com CEX platform segítségével kiaknázva a Cronos hálózat előnyeit, jóval olcsóbb tranzakciós költség ellenében is utalható, mint az Ethereum eredeti hálózati díja.

Ezzel csak azt akarom mondani, hogy Dai küldhető simán a Cronos hálózaton keresztül is, és akkor filléres tétel.

Mindenesetre nem szeretném ha Kedves Olvasóm elméjében az alakulna ki, hogy igen persze mert az említett platform szekerét tolom, nyilván azért ajánlom. Éppen ezért megemlítem, hogy a 🔗 Binance platform is a Dai stablecoin vonatkozásában, szintén  nemcsak a drága Ethereum hálózat lehetőségét kínálja fel a tranzakcióra, hanem akár Polygon hálózatot vagy a saját BEP20 és BEP2 hálózatát is, ahol szintén filléres tétel a kriptovaluta tranzakciója.

👏 Alapvetően rólam tudni kell, semmilyen CEX platform szekerét nem tolom. Nem is tolhatom, ha egyszer a DeFi és DEX megoldásokban látom a pénzügyi szabadság kulcsát 😜

Azért akadnak kihívások a MakerDAO és a Dai világában

A MakerDAO általában egy stabil, meglehetősen konzisztens stablecoint biztosít, ami még lenyűgözőbb, tekintve, hogy az egyéni token tulajdonosok teljesen decentralizált testülete irányítja. Vannak azonban olyan kihívások, amelyekről a Dai-felhasználóknak álláspontom szerint érdemes tudniuk.

1) Mivel a Dai-t nem harmadik felek támogatják a meghatározott biztosíték összegével, hanem tulajdonképpen az Ether, a natív Ethereum kriptovaluta, a Dai valódi stabilitása az Ether értékétől függ. Az Ether a kriptovaluták volatilisabb formája, ezért ezek a gyakori értékingadozások jelentős kihívást jelentenek a stabil 1 token 1 USD arány fenntartásához a Dai token tulajdonosok számára.

2) A MakerDAO és a Dai felhasználók előtt álló másik kihívás az, hogy jelenleg jelentős átalakuláson megy keresztül. Ahelyett, hogy az 🔗 USDC értékére hagyatkozna, a MakerDAO áttér arra, hogy meghatározza a Dai értékét az amerikai kincstárjegyeken keresztül is. Bár megjegyzem, sokan már azt sem tartották jó öltetnek, hogy a Dai biztosítékaként felvették az említett USDC-t, amely azért inkább központosított stablecoin. Ez az átmenet hullámokat kelthet a stablecoin felhasználók körében, mivel befolyásolja a stablecoin kriptovaluta mögöttes értékét.

✅ A jövő majd megmutatja, hogy ez hosszú távon hogyan befolyásolja a Dai árértékét!

Az amerikai kincstárjegyek rövid lejáratú hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, amelyeket az Egyesült Államok kormánya bocsát ki működésének finanszírozására és a meglévő adósságok kifizetésére. Alacsony kockázatú befektetésnek minősülnek, és jellemzően egy éves vagy rövidebb futamidővel rendelkeznek.

Közvetlen kapcsolat ugyan nincs a Dai stablecoin és az említett amerikai kincstárjegyek között, de közvetett van. A Dai mögött lévő fedezet alapjául ugyanis amerikai kincstárjegyek is szolgálhatnak. Én a jövőt illetően csupán csak remélni tudom, hogy nyomelemekben.

Említenék pár szót a bemutatott stablecoin vészhelyzeti forgatókönyvéről

A Maker fejlesztők a rendszerbe kódoltak egy Vészleállítási Folyamat lehetőséget. Ennek a folyamatnak a beindítási jogosultságával csupán egy olyan kiválasztott csoport rendelkezik, amelyet megbízhatónak tartanak nyilván, akiknek a birtokában vannak a globális elszámolási kulcsok. Ha ezen aláíró felek mindegyike jóváhagyja a folyamatot, akkor a Maker protokoll felszámolása elkezdődik, de a közreműködő felhasználók a folyamat előtt vissza tudják váltani a Dai stablecoin állományukat a mögöttes fedezetül szolgáló Ethereum alapú 🔗 kripto eszközállományaikra.

Összességében

Az inkább centralizált szemléletű stablecoinok kínálatával ellentétben, amelyet egy cég mint központi entitás a saját kénye kedve, szája íze szerint szabályoz – a realitások alapján leginkább a nem éppen transzparens regulációs kényszerek hatására – Dai tokeneket bármely felhasználó létrehozhat. A Maker Protokoll már ismertetett CDP funkciójának segítségével. Ez így inkább demokratizált folyamat 😊

Itt valahol a biztonság találkozik a rugalmassággal. 🙏Köszönöm, hogy ezúttal is elolvastad ismertetőmet, s remélem egyéb ✍️ írásaim is haszonnal forgatod.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!