Mi az a stablecoin?
Stablecoin jelentése
Úgy érzem a stablecoin jelentésének érdemes egy teljes cikk terjedelmű témát szenteni.
ℹ️ Kiváltképp azért is tartom fontosnak a stablecoin értelmének köztudatba préselését, mert a kriptopénzek témái körül a nagy mértékű volatilitás mint probléma mindig előjön. Az ilyen jellegű riogatásokat főleg a FED és a már már köré szerveződött szinte leányvállalati szinten kapcsolódó egyes országok jegybankjai, kollektíven mantra szerűen kántálják.
🤔 A stablecoin célja
A stabilcoin a kriptovaluták egy olyan típusa, amelyet úgy alakítottak ki, hogy nagyobb stabilitást nyújtsanak, mint a többi kriptovaluta, mivel olyan eszközökkel támogatják, mint az amerikai dollár vagy az arany. Más kripto, mint például a Bitcoin, nincsenek stabil eszközhöz kötve; értékük a peer-to-peer technológia és a szoftvervezérelt kriptográfia kombinációjából származik.
Hogyan működik egy stablecoin❓
A stablecoin több forrásból is támogatott lehet. Például a 🔗 fiat valuták (mondjuk amerikai dollár), más kriptovaluták, nemesfémek és algoritmikus funkciók által.
Egy fiat-alapú stablecoin stabilabb lehet, mivel egy központosított pénzügyi rendszerhez kapcsolódik, amely köztudottan manipulatívan szabályozza az árakat, ha az értékelések ingadozóak.
Azok a stablecoinok, amelyek nem kapcsolódnak központosított pénzügyi rendszerekhez, mint például a bitcoinnal támogatott stablecoinok, részben drasztikusan és gyorsan változhatnak, mivel nincs olyan szabályozó testület, amely ellenőrizné, hogy a stablecoin mihez van kötve.
A stablecoin fajtái
Az alábbiakban prezentálom számodra a stablecoin fajtákat, hogy megértsd, el tudj igazodni a kínálatban 👇
Eszköz-fedezetű stablecoin
Ezek mögött egy vagy több típusú tartalékeszköz áll, például fiat valuták, áruk vagy kriptovaluták. Mondjuk egy USA-dollárral támogatott stablecoin 1:1 arányt tart fenn a fiat pénznemhez képest, ami azt jelenti, hogy egy stabil érme mindig egy amerikai dollárt ér. Elméletileg ez a típusú stablecoin nagyfokú stabilitást biztosít.
A nagy mennyiségű készpénzt, kereskedelmi papírokat, likvid eszközöket és egyéb befektetéseket tartalékban tartó bankok stabil árat tartanak fenn. A tulajdonosok bármikor beválthatják ezeket a stabil érméket, hogy beváltsák az alapul szolgáló referenciaeszközöket. Ide tartozik az USD Coin (USDC) és a Tether (USDT).
Fiat-fedezetű stablecoinok
A Te fiat pénzed használja stabilcoin vásárlására, amelyeket később beválthatsz az eredeti pénznemre. Ellentétben a többi kriptóval, amelyek értéke vadul ingadozhat, a fiat hátterű stablecoinok célja a nagyon kicsi áringadozás. De ez nem jelenti azt, hogy a stablecoinok teljesen biztonságosak – még viszonylag újak, nem várt kockázat is felléphet.
Például a 🔗 Coinbase kriptovaluta tőzsde egy USD coin (USDC) nevű fiat-alapú stabilcoint kínál, amely 1:1 arányban váltható be egy amerikai dollárért.
Kripto-fedezetű stablecoinok
Ezeket más kriptoeszközök is támogatják. Mivel a fedezeti eszköz ingadozó lehet, a kripto-fedezetű stabilcoinok túlbiztosítékkal vannak ellátva, hogy biztosítsák a stablecoin értékét.
Például egy 1 dolláros kriptoalapú stablecoin egy 2 dollár értékű mögöttes kriptoeszközhöz köthető, így ha az alapul szolgáló kriptopénz veszít értékéből, a stablecoin beépített védelemmel rendelkezik, és 1 dolláron maradhat.
📣 Ezek az eszközök kevésbé stabilak, mint a fiat-alapú stablecoinok,
és célszerű figyelemmel kísérni a stablecoin mögötti kriptoeszköz teljesítményt. Az egyik kriptoalapú stabilcoin a Dai, amely az Ethereum blokkláncon fut.
Árualapú stablecoinok
Aranyat és más nemesfémeket használnak értékük megőrzéséhez. Ezek a stabil érmék központosítottak, amit a kriptoközösség egyes részei hátránynak tekinthetnek, de megvédi őket a kriptovolatilitástól. Az aranyat régóta a tőzsdei volatilitás és az infláció elleni fedezetként tartják számon, így vonzó kiegészítője a portfólióknak az ingadozó piacokon. A Digix például egy arannyal támogatott stablecoin, amely lehetővé teszi a befektetők számára, hogy a szállítás és tárolás nehézségei nélkül fektessenek be nemesfémbe.
✅ Az ilyen típusú népszerű stabil érmék közé tartozik például a Paxos Gold (PAXG) vagy a Tether Gold (xAUT)
Ezek a stabil érmék lehetővé teszik birtokosai számára, hogy részt vegyenek az aranypiacon, és élvezzék a kriptovaluta előnyeit anélkül, hogy fizikailag aranyrudakkal kellene rendelkezniük.
Algoritmikus stablecoinok
Ezek mögött semmilyen eszköz nem áll – talán ezért a legnehezebb megérteni a mögöttes filozófiát. Eme stabilcoinok számítógépes algoritmust használnak, hogy megakadályozzák a coin értékének túlzott ingadozását. Ha egy algoritmikus stablecoin ára 1 USD-hez van rögzítve, de a stablecoin magasabbra emelkedik, az algoritmus automatikusan több tokent bocsát ki a kínálatba, hogy csökkentse az árat. Ha 1 dollár alá csökkenne, az csökkentené a kínálatot, hogy az árat ismét megemelje.
A tulajdonodban lévő token szám módosul, de továbbra is tükrözi a részesedésed. Az egyik algoritmikus stabilcoin például az AMPL.
📣 Miért élnek az emberek a stablecoin lehetőségeivel?
A stablecoinok iránti érdeklődés az, hogy ezek a speciális kriptopénzek úgy készültek, hogy ellenálljanak a volatilitásnak, ahogyan más kriptovaluták nem, de mégis mobilitást és hozzáférhetőséget kínálnak.
Ugyanakkor ezek is decentralizált alapon működnek! S további előny, hogy a decentralizált alapú kriptopénztárcák, mint amilyen például a Crypto.com Defi Wallet, támogatják a stablecoinok fogadását és küldését.
Gondolom a kiemelt részből kitaláltad, hogy kiknek nagyon hasznos 😏
Tegyük fel, hogy a családfő külföldön dologozik, s az anyaországában kellett hagynia családját. Minden hónapban egy egyszerű kriptoutalással ebben a formában tud haza küldeni pénzt, attól való nagyobb mértékű félelme nélkül, hogy a nagy volatilitás miatt, mire a kriptopénz odaérne, értéke például csökkenne.
❗Egy stabilabb, decentralizált kriptovaluta, azaz nem felel meg a központosított rendszer szabályainak és előírásainak, de más okok miatt is vonzó:
👏 gyorsabb pénzátutalások, a pénzügyi adatok titokban maradhatnak és a pénzügyi szolgáltatási díjak elkerülhetők.
A stablecoinok nem biztos, hogy olyan befektetések, mint a többi kriptoeszköz: eleve arra épülnek, hogy áraikat stabilan tartsák. Például az USDC egész fennállása alatt alig távolodott el 1 dolláros értékétől. Eközben 2019 elején a bitcoin 4000 dollár közelében lebegett, de 2021 májusában már 60 000 dollár felett volt.
A stablecoinok jobban használhatók digitális készpénznek, mint spekulatív befektetésnek!
A legtöbb stablecoin tulajdonképpen egy remek Ethereum alapú fejlesztés eredménye, amivel csak az a gond, hogy az Ethereum hálózati díjak (Gas Fee) óriásiak, így az emberek számára nehézkes lehet a kezelése.
🤔 Van erre a problémára megoldás❓❗
ℹ️ A hálózati költségek problémájára az Ethereum alapú tokenek esetén megnyugtató megoldást jelent a Cronos .org lánc, amiről bővebben olvashatsz a 🔗Cronos hálózat publikációmban.
Kripto adózás a stablecoin vonatkozásában
Alapvetően nem foglalkozok adózási kérdésekkel. Nem azért mert adófizetést elkerülő mániákus alak lennék, hanem egészen egyszerűen azért, mert totál semmi értelmét nem látom már a fiat devizák világának.
Éppen ezért nem is igazán konvertálok kriptovalutát fiat devizára, hanem azokra a lehetőségekre fókuszálok, amely keretén belül kriptovalutát közvetlen, fiat devizára való konvertálás nélkül használhatok fel, mint fizetőeszköz.
✅ Például utazni szeretek, hát a 🙏🏾 🔗 Travala kifejezetten egy ilyen gyöngyszem. ❤️
Alapelvem, hogy adózással kapcsolatban tanácsot nem adok!
Ugyanakkor itt a stablecoin fajták között, azt azért megjegyezhetem, hogy az ismertetett fiat-fedezetű stablecoinok után a természetüknél fogva szóba sem jöhet a kripto adózás, amennyiben igazolt jogcímből származó fiat devizát váltottál át valamilyen fiat-fedezetű stablecoin-ra majd azt vissza. A kripto adózás alapja mindig az elért haszon, az árfolyamnyereség, amely a személyi jövedelemadó alapját jelenti.
ℹ️ Értelemszerűen a fiat-fedezetű stablecoin-ok esetén semmilyen árfolyamnyereséget, vagy veszteséget nem tudsz realizálni.
Összefoglalva tehát, mit lehet kezdeni a stablecoinokkal?
- Minimalizálja a volatilitást. Az olyan kriptovaluták értéke, mint a Bitcoin és az Ether, erősen ingadozik – néha percenként. Egy stabilabb devizához kötött eszköz bizonyosságot adhat a vevőknek és az eladóknak arról, hogy a tokenek értéke a közeljövőben nem fog megjósolhatatlanul emelkedni vagy összeomlani.
- Kereskedés és megtakarítás. A stablecoin tárolásához nincs szükség bankszámlára, és könnyen transzferálható.
További kecsegtető előnyök 👇
- Kamatot is lehet vele keresni, amely kamatajánlatok általában magasabbak, mint amit egy hagyományos bank kínálna.
- A lehető legolcsóbb pénzátutalási forma. Az emberek akár egymillió dollár értékű USDC-t is küldtek már egy dollárnál kevesebb átutalási díj fejében.
- A gyors feldolgozás és az alacsony tranzakciós díjak jó választássá teszik az olyan stablecoinokat, mint például az USDC.
Melyek az eddig legnagyobb reputációval rendelkező stablecoin projektek?
- USD Coin (USDC)
- GEMINI Dollar (GUSD)
- PAXOS Standard Token (PAX)
- True USD (TUSD)
- Tether USDT
Hol lehet venni stablecoint?
A helyzet hasonló mint bármely kriptopénz vonatkozásában. A centralizált kereskedési platformokon lehet venni és eladni stablecoinokat. Ilyen lehet akár a Crypto.com is.