Okosszerződés blockchain – mi az az okosszerződés?

Okoszszerődés 

ℹ️ Különösen a kriptodevizák oldalamon szereplő kifejezések között jön elő nagyon sokszor ez a bizonyos okosszerződés fogalom!

Definíció

❗Az intelligens szerződés, mint minden szerződés, meghatározza a megállapodás feltételeit. A hagyományos szerződéstől eltérően azonban az intelligens szerződés feltételei az Ethereumhoz hasonló blokkláncon futó kódként kerülnek végrehajtásra. Az intelligens szerződések lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy olyan alkalmazásokat készítsenek, amelyek felhasználják a blokklánc biztonságát, megbízhatóságát és hozzáférhetőségét. Közben pedig kifinomult peer-to-peer funkciókat kínálnak.

Az okosszerződések célja

Csakúgy, mint minden szerződés, az intelligens szerződések is rögzítik a megállapodás vagy üzlet feltételeit. Az intelligens szerződéseket azonban „okos” -á teszi az, hogy a feltételeket blokkláncon futó kódként állapítják meg és hajtják végre. Nincs közbeiktatva az a bizonyos papír bürokrácia. Az intelligens szerződések kiterjesztik a Bitcoin alapgondolatát – pénzt küldeni és fogadni „megbízható közvetítő” nélkül, főként a felesleges bank mellőzésével. Mindezt azért, hogy lehetővé tegye bármilyen ügylet vagy tranzakció biztonságos automatizálását és decentralizálását, a folyamat komplexitásától függetlenül. És mivel blokkláncon futnak, mint az Ethereum, biztonságot, megbízhatóságot és határtalan hozzáférhetőséget kínálnak.

Miért fontos az okosszerződés?

❓ Az intelligens szerződések lehetővé teszik a fejlesztők számára, hogy sokféle decentralizált alkalmazást és tokent hozzanak létre!

Az új pénzügyi eszközöktől a logisztikáig és a játékélményig szinte mindent biztosítanak, és egy blokkláncon tárolják azokat. Akárcsak bármely más kriptográfiai tranzakciót. Miután egy intelligens szerződéses alkalmazást hozzáadtak a blokklánchoz, azt általában nem lehet visszafordítani vagy megváltoztatni.

Az intelligens, szerződésen alapuló alkalmazásokat gyakran decentralizált alkalmazásoknak vagy dappoknak nevezik. Ezek közé tartozik a decentralizált pénzügyi (sokszor hivatkozunk rá mint DeFi) technológia, amelynek célja a bankszektor megreformálása. A DeFi alkalmazások lehetővé teszik a kriptovaluta tulajdonosok számára, hogy bonyolult pénzügyi tranzakciókat végezzenek. Gondolok itt például megtakarításokra, kölcsönökre, biztosításokra s mindezt anélkül, hogy egy bank vagy más pénzintézet megsarcolná őket.

A jelenlegi népszerűbb intelligens szerződés lehetőségeit megteremtő alkalmazások közül pár példa

Uniswap: decentralizált tőzsde, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy intelligens szerződésen keresztül kereskedjenek bizonyos típusú kriptovalutákkal anélkül, hogy bármely központi hatóság beállítaná az árfolyamokat.

Compound: Olyan platform, amely intelligens szerződéseket használ annak érdekében, hogy a befektetők kamatot szerezzenek, a hitelfelvevők pedig azonnal hitelt kapjanak, anélkül, hogy a bank skalpolni tudna.

USDC: Olyan kriptovaluta, amelyet intelligens szerződés révén az amerikai dollárhoz kötnek, így egy USDC egy amerikai dollár értékű. Az UDDC a digitális pénz újabb kategóriájának része, amelyet stabil pénzérméknek neveznek.

Hogyan lehet kiaknázni az okosszerződések lehetőségeit?

Képzeld el, hogy Ethereumot tartasz, amelyet USDC -re szeretnél cserélni. Tehetsz egy kis Ethereumot a Uniswap -ba, amely intelligens szerződés révén automatikusan megtalálja a legjobb árfolyamot, lebonyolítja a kereskedést és elküldi USDC -éd. Ezt követően USDC -d egy részét Compound -ba helyezheted, hogy kölcsönadj másoknak, és algoritmikusan meghatározott kamatlábat kapj. Mindezt bank, vagy más pénzügyi intézmény igénybevétele nélkül.

A hagyományos pénzügyekben a valuták cseréje költséges és időigényes folyamat. És az egyéneknek sem könnyű vagy biztonságos kölcsönadni likvid eszközeiket idegeneknek. Az intelligens szerződések azonban sok forgatókönyvet végig gondolnak!

Hogyan működik az okosszerződés?

Tulajdonképpen ennek az alapgondolata 1990-re vezethető vissza. Egy régi magyar családi gyökerekkel rendelkező Nick Szabo nevű informatikus hiresült el arról, hogy párhuzamot képzett az okosszerződés gondolata és az italautomaták működése között. Előny, hogy az ügyletbe nem avatkozik bele harmadik fél 🙂

Okosszerződés : Ethereum blokklánc technológia, vektoros illusztráció.Jelenleg az Ethereum a legnépszerűbb intelligens szerződéses platform, de sok más kriptovaluta blokklánc (köztük az EOS, a Neo, a Tezos, a Tron, a 🔗Polkadot és az Algorand) is futtathatja ezt. Okosszerződést bárki létrehozhat és blokkláncba telepíthet. Kódjuk átlátható és nyilvánosan ellenőrizhető, ami azt jelenti, hogy minden érdekelt fél pontosan láthatja, hogy az intelligens szerződés milyen logikát követ, amikor digitális eszközöket kap. A jövő pénzügyeinek alakulása ezt a fejlődési vonalat fogja követni, minden bizonnyal ez lesz a trend!

Szerencsére rengeteg fejlesztőeszköz áll redelkezésre
  • Az intelligens szerződések különböző programozási nyelveken íródnak (például Solidity, a WebAssembly vagy a Michelson). Az Ethereum hálózaton minden intelligens szerződés kódját a blokklánc tárolja, lehetővé téve minden érdekelt fél számára, hogy ellenőrizze a szerződés kódját és aktuális állapotát annak működőképességének ellenőrzéséhez. Michelson vonatkozásában megjegyzem, hogy például a Tezos blokklánc projektet is eme programnyelv segítségével fejlesztik.
  • A hálózat minden számítógépe (vagy „csomópontja”) a blokklánc és a tranzakciós adatok mellett tárolja az összes meglévő intelligens szerződés másolatát és azok aktuális állapotát.
  • Amikor egy intelligens szerződés pénzt kap a felhasználótól, annak kódját a hálózat minden csomópontja végrehajtja annak érdekében, hogy konszenzust érjenek el az eredményről és az ebből származó értékáramról. Ez az, ami lehetővé teszi az intelligens szerződések biztonságos működését minden központi hatóság nélkül, még akkor is, ha a felhasználók bonyolult pénzügyi tranzakciókat hajtanak végre ismeretlen szervezetekkel.
  • Ahhoz, hogy okosszerződést hajts végre az Ethereum hálózaton, általában meg kell fizetned a „gas fee” nevű hálózati díjat. Ezek a díjak folyamatosan működtetik a blokkláncot. Noha én azon a véleményen vagyok, hogy érdemes azon okosszerződések irányába is tekenteni, ahol ez a bizonyos „gas fee” optimálisabb tud lenni!
  • A blokkláncra telepített intelligens szerződéseket általában még az alkotójuk sem tudja megváltoztatni. (Vannak kivételek e szabály alól.) Ez segít annak biztosításában, hogy ne lehessen cenzúrázni vagy leállítani.

Remélem kicsit közelebb kerültél ahhoz, mi az az okosszerződés, képet kaptál a smart contract jelentése tárgyában.

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Szólj hozzá!