Optimism hálózat

Publikációm az Optimism hálózat működéséről

Az Optimism hálózat is hasonló funkciót tölt be mint az egyéb ötletverziók. Ettől függetlenül mint téma nagyon is érdekes és létjogosultsággal bír. Ahogy a matematikában is pontosan ugyanahhoz az eredményhez eltérő megoldásokon keresztül is eljuthatunk, ez igaz a különböző kripto releváns kérdések megoldására is.

Az Optimism hálózat legfontosabb ismérvéről

Optimism hálózat működéséről!Tulajdonképpen ez egy protokoll. Méghozzá egy layer-2 protokoll megoldás. Nyilván a kérdés felvetődik benned, de ha egyszer protokoll, mégis miért látható a hivatkozás rá a szakirodalomban sok helyen, hogy ez egy hálózat❓

Jelen témám az Optimism valójában az 🔗 Ethereum hálózat tetején csücsül, mint másodlagos réteg (Layer-2). Ugyan a protokoll szerepét tölti be, de mégis úgy hivatkozunk rá mint hálózat, merthogy saját ökoszisztémával és tokennel rendelkezik, lehetővé teszi a decentralizált alkalmazások futtatását.

💡A célkitűzése tehát 👇

Az Optimism egy gyors, stabil és skálázható L2 megoldás, amelyet Ethereum fejlesztők készítettek Ethereum fejlesztők számára. Az Optimism EVM-egyenértékű architektúrája meglepetések nélkül skálázza az Ethereum alkalmazásokat. Szóval az Optimism igen elkötelezett egy fenntartható ökoszisztéma kiépítése mellett a visszamenőleges közjavak finanszírozásával, így skálázza az Ethereum jelenét, hogy finanszírozást biztosítson annak  jövőjének.

Nemes egyszerűséggel leírva tehát, az Optimism lehetővé teszi, hogy ugyanazokat a dolgokat csináld, mint közvetlenül az Ethereum hálózaton, de hozzávetőlegesen 10-szer olcsóbban.

  • Az Ethereum hálózatához hasonlóan az Optimism felhasználói, interakcióba léphetnek a DeFi (decentralizált pénzügy) alkalmazásaival (dApps-ok)
  • valamint vásárolhatnak, eladhatnak, gyűjthetnek és készíthetnek akár NFT-ket is.

Mi az az OP

Optimism hálózat natív tokenje amiről épp most szerzel információt. Az OP token az Ethereum Layer 2 skálázási megoldásának része, amely gyorsabb és olcsóbb tranzakciókat tesz lehetővé.

Az OP tokeneket
  • a hálózat irányítására,
  • díjak fizetésére
  • és a közösség ösztönzésére használják.

Egyébként, csakhogy érzékeltessem a kriptotérben lévő fejlesztések esetén, mindig maga a hálózat, mennyivel fontosabb szerepet tölt be, mint annak azért szintén nem elhanyagolható fizetőeszköze 👇

hasonlítsd össze az Optimism hálózat időbeli adatait, az alább részletezett OP token idősíkban való megjelenésével :

💭 Egy hálózat saját tokenének megismerése, az időben, miért mindig kissé elodázott

 Az Optimism hálózat saját fizetőeszköze, csupán 2022. májusában indult el. De logikus is, hiszen előbb kell egy hálózat, egy protokoll, irányelvek, a cél❗ Hogy milyen megoldást kínál a hálózat, milyen problémákra, kihívásokra felel❓

No meg ne felejtsük el azért azt sem, hogy a token, ami mindig egy tokenizált gazdaság fizetőeszköze kíván lenni, megjelenése előtt, mindig valamilyen üzleti koncepció van. Tehát az érdekeltek egyik kulcskérdése mindig az, hogy a tőkebevonzás, hogy is fog végbe menni. Ez egy stratégia, mely időt igényel. 

Ez az OP ez token vagy coin

Nagyon sok kripto kezdő szokta feltenni a különböző keresőgépeknek ezt a kérdést. Amikor tanítok, mindig azt mondom, minden coin token, de nem minden token coin.

Egy kriptovaluta a coin besorolást akkor kapja meg, ha egy önálló hálózat natív fizetőeszköze.

Ebben a publikációmban az Optimism hálózatot mutattam be, de jeleztem is, ez valójában az Ethereum hálózat, Layer-2, tehát második rétegű megoldása. Azaz, semmi esetre sem tekinthető önálló hálózatnak. Így lehet az Optimism hálózat rendelkezik saját natív tokennel, de az nem lesz coin kategória.   

Mi teszi az Optimism hálózatát egyedivé❓

Az Optimism több mint egy blokklánc technológia;

ez egy vállalatok, közösségek és hasznos emberek kollektívája, akik együtt dolgoznak a köz számára értékteremtő javak jutalmazásán és egy fenntartható jövő építésén, az Ethereum számára.

✅ Míg csupán néhány rollup forráskódja érhető el, az Optimism kódja nyílt forráskódú és 🔗 MIT licencelt. A specifikációt az alapoktól úgy tervezték, hogy igazodjon az Ethereum szférájához, így minden pontosan úgy működik az elvek mentén, mint az Ethereum hálózatánál.

    • Lehetővé téve a fejlesztők számára, hogy azonnal elkezdjenek innovatív dolgok kifejlesztésén fáradozni az Optimism hálózatán,
    • anélkül, hogy új programozási nyelveket kellene megtanulniuk vagy átdolgozniuk a meglévő forráskódokat.

🎓 Ez az apró rész előadásomból, talán intenzívebb elmélyülést igényel Tőled :

Az Optimism a legtöbbet fork-olt rollup, és otthont ad egy értékekkel összehangolt fejlesztői, építői és kripto-rajongói közösségnek. Sok fejlesztő másolja és módosítja a kódját saját projektjeihez. Ezek a fork-ok általában soft fork-ok, mivel a rollup-oknál a közösség és a fejlesztők konszenzusa szükséges a változtatásokhoz, és a cél mindig a kompatibilitás megőrzése.

📜 Hogy indult el, mindaz, amiről a fentiekben értekeztem❓

Stílszerűen mondhatom azt is, hogy akkor nézzük meg a történelmi gyökereket, hiszen minden egyes blokklánc technológiára épülő ötlet ami napvilágot lát, az idősíkban csak elfoglalja valahol a helyét.

✔️ A 2019 júniusi bevezetése után 2019 októberéig tartott, mire megjelent egy tesztnet.

Ügye részleteztem már párszor, hogy a tesztnet (testnet) mindig az a rész, ahol a fejlesztők, tehát bárki tud kísérletezni, tesztelni a kódjait, hogy az működik -e. Addig a Mainnet az ami a főhálózatnak tekinthető. Ami ott megy végbe az már ténylegesen, ha úgy tetszik könyvelésre kerül a decentralizált technológia révén.

✔️ Szóval csak 2021 januárjában indult el az Alfa Mainnet.

De valamilyen szinten, még ha komolyabb is, ez is azért inkább teszt jellegű volt.

✅ Végül a Mainnet  2021 decemberében indult❗

Ez már semmilyen aspektusában nem tekinthető tesztnek. Itt már minden vérre megy. Legalábbis abban a szemléletben, hogy ami egy éles hálózaton zajlik az megtörténik és visszafordíthatatlan.


❤️ Köszönöm, hogy információhoz jutottál, ✍️ írásom által. 🙏Remélem a jövőben is viszontláthatlak, esetleg valamelyik másik 👋🔗 kripto témámban, vagy egyéb témáim között. Tudod, menekülök a korlátoltságtól, mint a tömjénfüsttől 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük