Polkadot

A Polkadot blokkláncról és a DOT nevű kriptopénzről

ℹ️ A Polkadot egy olyan blokklánc protokoll, amely lehetővé teszi több blokklánc egymással történő egyidejű kommunikációját és a tranzakciók általuk történő egyidejű feldolgozását.

|Polkadot alapítók||Mi az a Polkadot?|

Megpróbálom összefoglalni számodra a Polkadot blokklánc protokoll, valamint az ehhez kapcsolódó DOT nevű kriptopénz, mint fizetőeszköz lényegét, az érdekesebb kérdéseket körbejárva.

|Hálózati struktúra||Polkadot a gyakorlatban?|

Kik az alapítók?

A blokklánc-ipar legkiemelkedőbb fejlesztői!

Robert Habermeier

Polkadot alapítója : Robert Habermeier

Robert Habermeier Thiel-ösztöndíjas és a Polkadot társalapítója. Kutatási és fejlesztési háttérrel rendelkezik a blokkláncok, elosztott rendszerek és a kriptográfia területén. A Rust közösség régi tagjaként a nyelv jellemzőinek kihasználására összpontosított, hogy rendkívül párhuzamos és hatékony megoldásokat hozzon létre.

Dr. Gavin Wood

Polkadot alapítója : Dr. Gavin Wood 

Gavin az Ethereum társalapítójaként és technológiai igazgatóként kezdte meg a blokklánc technológia megalkotását. Ő találta fel a blokklánc-ipar alapvető összetevőit, köztük a Solidity-t, a Proof-of-Authority konszenzust és a Whispert. A Paritynál jelenleg Gavin vezeti az innovációt a Substrate és a Polkadot területén. 2014-ben ő alkotta meg a Web 3.0 kifejezést, és a Web3 Alapítvány elnöke.

Peter Czaban

Polkadot alapítója : Peter Czaban

Peter a Web3 Alapítvány technológiai igazgatója, ahol az elosztott technológiák következő generációjának fejlesztésének támogatásán dolgozik. Mérnöki mesterdiplomáját az Oxfordi Egyetemen szerezte, mérnöki tudományokat végzett, ahol a Bayesi gépi tanulásra összpontosított. Dolgozott védelmi, pénzügyi és adatelemzési iparágakban, mesh hálózatokon, elosztott tudásbázisokon, kvantitatív árazási modelleken, gépi tanuláson és üzletfejlesztésen.

📜 A Polkadot történeti, kronológiai áttekintése avagy hogy lesz egy centralizált kezdetből, decentralizált állapot?

✔️ Az eredeti Polkadot whitepaper 2016-ban jelent meg. Több millió dolláros tőkebefektetést követően 2020 májusában elindította első főhálózatát (mainnet). Ez egy Proof-of-Authority (PoA) konszenzus volt, ahol a hálózat irányítását a Web3 Alapítvány irányította, miközben a validátorok elkezdtek csatlakozni a hálózathoz, hogy részt vegyenek a folyamatban.

✔️ A második Nominated Proof of Stake (NPoS) fázis ezután 2020 júniusban indult útjára, miután a Polkadot hálózatához egyre több decentralizált validátor csatlakozott.

S el is érkeztünk a történelmi pillanathoz amikor minden megváltozott és decentralizált lett, teljes mértékben!

👌Az irányítás átkerült a DOT token tulajdonosokhoz, és immáron már nem egy központosított szervezet irányítása alatt áll.

A Polkadot Parachain teszthálózatát, a Rococo-t ezt követően 2020-ban vezették be, ami jelentős lépés volt a Parachain-funkcionalitás megvalósítása felé.

Csupán mint érdekesség: 2020 végén pedig elindult a Polkastarter, ami egy Polkadot-ra  épülő decentralizálttőzsde-platform. Ezt a platformot a POLS token működteti. Irányítási jogokat ad és a tranzakciós díjak kifizetését teszi lehetővé és korlátozottan tokenpool hozzáférést biztosít.

Amíg a Polkadot a blokklánc protokoll, addig a DOT egy remek fizetőeszköz

Körülbelül 1 milliárd DOT token lehet forgalomban. A tokenek száma feltételezhetően évente 10 % mértékkel nő a Polkadot inflációs monetáris politikája miatt.

Mi az a Polkadot?

Polkadot logoA Polkadot blokkláncra kódokat író fejlesztők száma dinamikusan fejlődik hiszen havi 1400 aktív fejlesztőről számolt be, ami +75%-os növekedést jelent éves viszonylatban. Ez több, mint bármely más Web3 protokoll az Ethereumon kívül. Kódbázisa meghaladta az 500+ fő közreműködőt a Polkadot és a Substrate tárolókban.

Azon kevés blokklánc-hálózatok egyike, amelyek olyan filozófia köré épültek, hogy különféle kisebb, egymással összefüggő alláncokat hozzanak létre egyetlen blokkláncon belül.

Hogyan tudnám leginkább jellemezni?

Inkább a blokkláncok decentralizált ökoszisztémájának tekinthető, mint egyetlen blokklánc-hálózatnak. Ezenkívül más blokkláncok is csatlakozhatnak az infrastruktúrához, és az adatok áthaladhatnak más blokkláncokból a Polkadot többláncos alkalmazási környezetében, például valós eszközökön és tokeneken.

📖 Polkadot 🔗 fehér könyvének miniatűr, tömör változata, heterogén blokkláncnak nevezi a protokollt.

🤩 A hálózat felhasználói lényegesen nagyobb sebességet élveznek. A Polkadot Relay Chain-t úgy tervezték, hogy sokkal skálázhatóbb legyen, mint az Ethereum, és másodpercenként körülbelül 1000 tranzakciót tud feldolgozni, szemben az Ethereum csekély 15 tranzakciójával.

A saját rövid bemutatóanyaguk a témában

Web 3.0

web 3.0

A Polkadot az Internet új korszakának , a Web 3.0 támogatására jött létre. A Web 3.0 egy új, igazságosabb internetet takar, amely decentralizált technológiákra épül, ahol a felhasználók maguk irányítják adataikat és az online tevékenységüket.

Mi az a parachain?

Polkadot : ParachainsA paraláncok fejlett, következő generációs 1. rétegű blokkláncok, amelyek túlmutatnak az örökölt hálózatok korlátjain.

A specializált és összekapcsolt Parachain-ok független platformok, közösségek és gazdaságok változatos ökoszisztémáját alkotják, amelyek javítják online kapcsolatainkat.

 

Míg más blokklánc-protokollok csak 🔗 intelligens szerződések használatával teszik lehetővé a fejlesztők számára a dapp-ok létrehozását, a Polkadot teljes ellenőrzést biztosít a mögöttes blokklánc felett. Ez a rugalmasság maximális szabadságot biztosít a Parachain fejlesztőknek, hogy bármilyen felhasználási esetre optimalizálhassanak – ami jobb és biztonságosabb Dapp-okat és szolgáltatásokat jelent mindenki számára.

A paraláncok egy új kor hajnalát jelentik a kriptográfia területén. A rettegett „blokklánc-trilemma” megoldásával olyan játékteret teremtenek, amelyben mindenki nyerhet.

Köztudott, hogy a blokklánc-trilemma mindig három lényegi pontra összpontosít, amelyek rendre :

  1. sebesség
  2. biztonság
  3. decentralizáció

Mindenki sebességre, a tranzakciók gyors végrehajtására és biztonságra vágyik.

A decentralizáció pedig azért fontos, mert erről szól a kriptográfia:

a milliárdosok, bankok és bürokraták garázdálkodásának redukálása a köznép javára❗

A Polkadot segítségével végre mindhármat egyszerre, kompromisszumok nélkül megkaphatjuk.

Polkadot Parachains: könnyen érthető útmutatóm

Számos technikai módszer létezik a Parachain magyarázatára, olyan kifejezésekkel, mint a Collators, a Parallel Processing vagy például Canary Networks.

Ha nem tervezed, hogy főállású kriptográfus legyél, megpróbálom számodra fogyasztható módon tálalni, és az illusztrációt összekötni egy való világból származó képi elemmel.

Szóval a téma párhuzama a világunkkal

Polkadot blokklánc felhasználhatósága a valódi világunkban!

Jó hasonlat egy bevásárlóközpont. Vállakozóként bérelhetek egyet az épületben korlátozottan rendelkezésre álló helységek közül.

Azt csinálhatok, amit akarok a bérelt hellyel. Kényelmes az ügyfelek számára is, akik egy rövid távolságra sétálhatnak a ruhaüzlettől akár a vasedény boltig, és egyetlen út alatt minden igényüket kielégíthetik.

Polkadot: Relay Chain

A Polkadot hálózat egy Relay Chain-ből (ez olyan, mint egy bevásárlóközpont épülete) és legfeljebb 100 Parachain-ből áll (mint a bevásárlóközponton belül bérelhető üzletek).

Ahelyett, hogy egy újabb leválasztott blokkláncot építenének ( például egy vasedény boltot a semmi közepén), az induló láncok bérelhetnek egy Parachain-t (üres üzletet).

A láncot tetszés szerint megtervezhetik (akárcsak az üzlettulajdonos abszolút szabadsága a bérelt helyiség vonatkozásában). A Relay Chain (a bevásárlóközpont tulajdonosa) gondoskodik az általános költségekről, a biztonságról, és gondoskodik a tranzakciók gyors lebonyolításáról.

A Relay Chain összeköti a 🔗Parachaineket, 🔗Parathreadeket és 🔗Bridgeket

Parathread 

Polkadot : PrathreadsMi a teendő, ha nem szeretnél üzletet bérelni, hanem csak egy 🔗pop-up üzletre vágysz, amely havonta néhány napot üzemel?

A Polkadot világban ezt Parathread-nek hívják.

A Parathread-ek olyan ötletet jelentenek a Parachain számára, hogy ideiglenesen (blokkonként) részt vegyenek a Polkadot biztonságot nyújtó lehetőségeiben anélkül, hogy külön Parachain slotot kellene bérelni. Ez úgy valósul meg, hogy egy Parachain slot szűkös erőforrását több versengő erőforrás (Parathread) között gazdaságosan megosztják. Azok a láncok, amelyek egyébként nem tudnának teljes Parachain slotot bérelni, vagy ezt gazdaságilag nem tartják kivitelezhetőnek, részt vehetnek a Polkadot megosztott biztonságában – igaz, a végrehajtott blokkonkénti díj ellenében.

🌉 Mik azok a hidak (Bridge) és miért fontos ez?

Polkadot : Bridges - hidakA blokklánc híd olyan kapcsolat, amely lehetővé teszi tokenek és/vagy tetszőleges adatok átvitelét egyik blokklánc hálózatról a másikra. Mindkét lánc különböző protokollokkal, szabályokkal, közösségekkel és irányítási modellekkel rendelkezhet, de egy híd kompatibilis módot biztosít a biztonságos együttműködésre mindkét oldalon.

Centralizált és decentralizált hidak

A hidaknak sokféle kialakítása létezik, de általában két táborra oszthatók:

✔️ a központosítottabb hidakra, amelyek bizalomra vagy szövetségre támaszkodnak,

✅ és az úgynevezett „bizalmatlan” hidakra, amelyek inkább kiaknázzák a decentralizált világ előnyeit.

A központosított hidak működése valamilyen központi felügyeleti jogkörrel rendelkező rendszerre támaszkodik, ami azt jelenti, hogy a felhasználóknak meg kell bízniuk egy közvetítőben egy adott alkalmazás vagy szolgáltatás használatához.

A decentralizált híd előnye! 

Ezzel szemben a „megbízhatatlan” hidak azok, amelyekben a felhasználóknak nem kell megbízniuk egyetlen entitásban vagy hatóságban, csupán a kódba épített matematikai igazságban. A bizalmatlan interakciót a rendszer mögötti technológia és/vagy ösztönző mechanizmus kényszeríti ki, nem pedig ígéret vagy bármilyen jogi megállapodás.

A Polkadot-ot mögöttes infrastruktúraként tervezték, hogy megvalósítsa azt a fajta méretezhetőséget, interoperabilitást és biztonságot, amely szükséges a többláncú jövő megteremtéséhez, lehetővé téve a különféle 1. rétegű Parachain-ok interakcióját és egymással való kommunikációját az ökoszisztémán belül.

De a Polkadot lehetővé teszi a paraláncok és a külső hálózatok, például a Bitcoin vagy az Ethereum közötti együttműködést is hidakon keresztül.

Mivel a Polkadot-ot úgy tervezték, hogy minimalizálja a közvetítést a digitális rendszerekben, az ökoszisztémán belül általában előnyben részesítik a „megbízhatatlan” (decentralizált) hidakat.

Az áthidalási művelet gyakorlati példája

Az áthidalás gyakorlati példája kedvéért csemegézzünk a biztosítási piac témái közül.

Építsünk a Polkadot-ra egy speciális biztosítási folyamatokért felelős Parachain-t , amely piactérként működik a biztosításban résztvevő alanyok számára. Tegyük fel, hogy a Polkadot tartalmazott egy Oracle Parachain-t is, amely külső adatokat vitt a láncba, valamint egy Internet of Things (IoT) Parachain-t, amely a láncon kívüli IoT-eszközökről összesített információkat.

Szóval a példám, repülő késés kártérítés, bürokráciától mentes megoldása 😉

A biztosítási kötvény úgy is megalkotható, hogy azonnal kifizessen, ha az Oracle Parachain megerősíti, hogy a járatod késett, és az IoT Parachain is megerősíti, hogy márpedig Te időben a repülőtéren voltál.

Polkadot blokklánc felhasználhatóságának egy példája a biztosítási témában!

A láncon tehát, ha a biztosítási Parachain mind az Oracle, mind az IoT Parachain-től kapott jelet, akkor egy Ethereum-híd segítségével, például valamelyik 🔗 stablecoin által, indíthat tranzakciót a biztosító számlájáról a kötvénytulajdonos azaz a Te számládra. Ez egy viszonylag egyszerű példa az interoperabilitás erejére.

Substrate alapú láncok áthidalása

A Substrate blokklánc-építő keretrendszer használható Parachain-ek (a Cumulus consensus motorral párosítva) és önálló blokkláncok létrehozására is, saját konszenzussal és biztonsággal. Míg a Polkadot vagy Kusama Relay Chain által összekapcsolt és biztosított Parachain-ek az ökoszisztéma első osztályú polgárai, a substrate alapú szólóláncok, hidak segítségével is csatlakozhatnak és kommunikálhatnak az ökoszisztéma Parachain-jeivel.

A Substrate lényege: keretrendszerként értelmezhető, amely megkönnyíti a blokklánc felépítését. A Substrate-tel épített projektek futhatnak Polkadot-on, de a Substrate-re épített projektek önálló platformként is létezhetnek.

A Polkadot és Kusama hálózatok közötti interakció jelenleg fejlesztés alatt

Egy általános hid létrehozására kerülhet sor, amely képes lesz összekötni a substrate alapú láncokat. Ez a híd több összetevőből állna, amelyek együttesen lehetővé tehetnék a kétirányú kommunikációt egy önálló substrate alapú lánc és egy Polkadot Parachain, vagy két független substrate alapú lánc között.

Egy ilyen híd különösen a Polkadot és a Kusama hálózatok közötti interakciókat tenné lehetővé.

A Web3 Foundation Grants által támogatott hidak 

A Web3 Alapítvány pályázati programjai számos híd kialakítását támogatták a Polkadot ökoszisztémához, köztük a következőket:

Interlay
  • Az 🔗Interlay egy megbízható hidat épít Bitcoin és Polkadot között. Jelenleg a béta tesztnet fázisban van, lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy 1:1 arányú Bitcoin-alapú eszközöket hozzanak létre a Polkadot-ra, aminek újonnan felvett neve 2021. július óta a PolkaBTC-ről interBTC-re változott. A interBTC a Polkadot ökoszisztémán belül bármely alkalmazással vagy Parachain-nel használható, mint egy natív eszköz, felszabadítva a BTC likviditását a Polkadot DeFi számára. Az interBTC az 🔗 XCLAIM protokollt valósítja meg, amely a hidat pénzügyileg „megbízhatatlanná”, engedély nélkülivé és cenzúraállóvá teszi. A PolkaBTC által ösztönzött béta tesztnet még 2021 február végén indult egy jelentős UX-felújítással. Ezzel párhuzamosan a PolkaBTC-t az NCC auditálta, és az Interlay megkezdte a PolkaBTC integrálását más Rococo Parachain-ekkel.
Snowfork
  • A 🔗Snowfork általános célú 🔗 hidat épít az Ethereum és Polkadot között. Ez nem csak az ETH átvitelét teszi lehetővé az Ethereumból a Polkadotba, hanem az ERC20 eszközöket és tetszőleges adatokat is. Az eszközátvitelen túl a híd sokkal kifinomultabb interakciókra is használható, mint például a láncok közötti intelligens szerződéshívások. Például bármely Polkadot-ra épített alkalmazás használhatja a hidat arra, hogy Dai-t küldjön egyik fiókból a másikba közvetlenül az Ethereum blokkláncon.
Darwinia
  • A 🔗 Darwinia egy engedély nélküli, non-custodial 🔗 híd-protokollt épít, amely a cross-chain tokenek és a nem helyettesíthető token (NFT) transzferek hatékony, alacsony költségű decentralizálását, valamint egyéb láncokon átívelő műveleteket kínál. A Darwinia híd olyan technológiákat integrál, mint a Super Light Client, Zero Knowledge és az Optimistic Verification Mechanisms. Már elindította a Darwinia a hidat az Ethereum felé, és a jövőben több hidat kíván megvalósítani, amelyek olyan jelentős heterogén blokkláncokat kötnek össze, mint a BSC, Tron, Filecoin stb.
Centrifuge
  • 🔗Centrifuge együttműködött a 🔗 ChainSafe-el egy moduláris, eszköz-agnosztikus, többirányú hidat kifejlesztve a Substrate-alapú blokkláncok és az Ethereum között. A 🔗 ChainBridge lehetővé teszi a Centrifuge számára helyettesíthető és NFT-k mozgatását a láncok között, lehetővé téve a valós eszközök finanszírozását különféle DeFi termékekben. Mivel nyílt forráskódú, a ChainBridge az ökoszisztémán belüli más csapatok számára is lehetővé teszi, hogy hidakat építsenek projektjeikhez.
ChainX
  • A 🔗 ChainX ami titkosítási eszközök átjárója, több hálózathoz 🔗 hidat fejleszt, és megvalósított egy BTC-Substrate hidat. Ebben a kialakításban a hidat validátorok működtetik, amelyek a ChainX Proof of Stake konszenzusában szerepelnek, és több aláírású címekkel működő úgynevezett BTC Multi-Sig pénztárcát vezérelnek.
Bitfrost
  • A 🔗 Bifrost kifejlesztett egy 🔗 EOS hálózati hidat, amely lehetővé teszi a „megbízhatatlan” keresztláncok közötti eszközátvitelt azáltal, hogy a láncon belüli könnyű csomópontokat Merkle-fa ellenőrzéssel hajtja végre. Még valamikor 2021 márciusa előtt megjelent tesztnetjük harmadik verziója, a Bifrost Asgard CC3. A Bitfrost a jövőben az EOS-szerződésekkel való együttműködést tervezi.

A Merkle-fa jelentése, mert nem ziher, hogy mindenkinek egyértelmű

A kriptográfiában és a számítástechnikában a hash-fa vagy a Merkle-fa olyan fa, amelyben minden „levél” (csomópont) egy adatblokk kriptográfiai hash-jével van felcímkézve, és minden olyan csomópont, amely nem levél (ezt ágnak, belső csomópontnak nevezik).  A hash-fa lehetővé teszi egy nagy adatstruktúra tartalmának hatékony és biztonságos ellenőrzését. A hash-fa egy hash-lista és egy hash-lánc általánosítása.

Merkle-fa

Annak demonstrálásához, hogy egy levélcsomópont egy adott bináris hash-fának a része, a fában lévő levélcsomópontok számának logaritmusával arányos hash-számot kell kiszámítani. Ezzel szemben a hash listában a szám arányos magának a levél csomópontjainak számával. A Merkle-fa tehát hatékony példája a kriptográfiai kötelezettségvállalási sémának, amelyben a fa gyökerét kötelezettségvállalásnak tekintik, és a levél csomópontjai feltárulhatnak, és bebizonyosodhatnak, hogy az eredeti kötelezettségvállalás részei.

A hash-fa koncepciója Ralph Merkle nevéhez fűződik, aki 1979-ben szabadalmaztatta.

A Polkadot hálózat összetevői

Polkadot : hálózati struktúra

A Polkadot hálózata 4 fő összetevőből áll:

Polkadot : konszenzus szerepek

Validátorok (validators): Relay Chain blokkok gyártása, felelősek az érvényesítésért és új blokkok hozzáadása a közvetítőlánchoz a feladatuk. A validátorok a DOT-t fogják befektetni a Relay Chain hálózat védelmében.

Gyűjtők (collators): Figyelemmel kíséri a Parachain-en lezajló tranzakciókat, és bizonyítékot küld a Validatorsnak a hálózat biztonságának fenntartása érdekében.

Jelölők (nominators): Az érvényesítők jelölése olyan, mintha a megosztásait más érvényesítőkre delegálná. Amikor ezek az ellenőrzők jutalmat kapnak az érvényesítésből új blokkok hozzáadása miatt, a jutalmak egy részét visszaosztják a jelölőknek.

Halászok (Fishermen): Figyelik a hálózatot, és jelentik a rossz viselkedést az ellenőrzőknek. Az összeválogatók és bármely Parachain teljes csomópont elláthatja a Fisherman szerepét.

🤔 Mitől különleges a Polkadot?

A Polkadot a következő problémák megoldására született:

Heterogén megosztás: Különböző blokkláncok futhatnak ugyanabban a hálózatban.

Skálázhatóság: A felosztási modell lehetővé teszi számos tranzakció párhuzamos feldolgozását, kiküszöbölve az egyes láncokon, például az Ethereumban a szekvenciális tranzakciófeldolgozás miatt fennálló problémákat.

Bővíthetőség: A blokklánc-frissítések néha a hálózat elágazását igénylik, ami sok időt és erőfeszítést igényel. A keményvillák esetében egy másik kérdés az egyhangú közösségi döntés. A Polkadot hálózat támogatja a blokkláncokat, hogy saját magukat frissítsék anélkül, hogy láncra lenne szükségük.

Láncok közötti kompozíció: A Polkadot támogatja a láncok közötti kommunikációt. A szegmensek üzeneteket küldhetnek a kommunikációhoz, az értékcseréhez és a funkciók megosztásához. Ez jelenti a legnagyobb akadályt a kriptográfiai felhasználók számára, mivel a láncok szétválasztása zavart okoz a kriptográfiai termékek elfogadásában.

A Polkadot 0. hálózati rétegként (layer-0) épül fel, lehetővé téve, hogy az 1. rétegű platformok, például az Ethereum együtt működjenek ugyanazon a hálózaton. Ahogy a kriptopiac bővül, sok új lánc megjelenésével, a Polkadot azzal a céllal épül fel, hogy a kriptopiac következő lépésévé váljon, egyesítve az egyes darabokat egységes egésszé.

Kik láttak már fantáziát a DOT kriptopénzben és magában a Polkadot projektben?

  • Polychain Capital.
  • Nirvana Capital.
  • KR1.
  • Zk Capital.
  • Distributed Global.
  • Andreas Schwartz.

A Polkadot kriptopénz ára emelkedhet?

A helyzet az, hogy nekem nem szokásom a kriptopénzeket a FIAT devizanemekhez viszonyítani. Álláspontom szerint két merőben eltérő pénzügyi monetáris rendszer esetén ez felesleges is.

Viszont úgy gondolom a Polkadot blokklánc azonnal elkezdi szállítani az egyik leggyorsabb sebességet és legalacsonyabb gázdíjat az üzleti élet számára, így a világpiaci globális helyzet dacára is, 2022-ben van rá esélye, hogy árfolyamemelkedést produkáljon.

A Polkadot (DOT) láncra érkező számos termék és projekt szintén robbanásszerűen megemelheti a DOT árát!

Polka DOT vásárlás, de hol?

Szinte az összes centralizált kripto kereskedési platformon be tudod szerezni.

Ugyanakkor szeretném felhívni a figyelmed a 🔗 Revolut Tanulás lehetőségre❗

ℹ️ Hivatkozott fintech cég ugyanis, információkat, oktatóanyagokat biztosít általánosságban a kripto, és Polkadot relevanciájában. S ami még jobb, hogyha a Revolut kvíz kérdéseit sikerrel zárod, akkor Polkadot kriptovalutával, azaz DOT tokennel jutalmaznak meg.

Ha szeretnél még többet vásárolni belőle, akkor 🔗Crypto.com, 🔗Binance, 🔗CoinBase platformokat javaslom, de természetesen a DeFi szellemiségében, hiszen ha nem a Te kulcsaid, nem a Te kriptod 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük