Proof of Burn konszenzus mechanizmus

Proof of Burn a deflációs konszenzus mechanizmus

Publikációmban a Proof of Burn egy olyan konszenzus mechanizmusról szól, ahol kriptovaluták égetésével lehet bevételre szert tenni.

A működésének lényegére, a koncepciójára valamint előnyeire és hátrányaira kívánok rámutatni 👇

Mi is az a Proof of Burn?

Proof of Burn - A kriptovaluta égetést támogató PoB konszenzus mechanizmus.A blokkláncok konszenzusos mechanizmusokat használnak annak biztosítására, hogy minden résztvevő csomópont megállapodásra jusson a hálózat érvényes állapotáról. Tehát konszenzusos mechanizmusokat használnak a hálózat biztonságának megőrzésére, valamint a tranzakciók ellenőrzésére és érvényesítésére.

📣 Egyelőre még a legtöbb blokklánc a 🔗Proof of Work (PoW) vagy 🔗 Proof of Stake (PoS) konszenzus mechanizmusait használja, de a kripto szektor azért innovatívnak bizonyul és mindig látnak napvilágot újabb ötletek. Jóllehet már a PoB is régmúltra tekint vissza.

A Proof of Burn avagy PoB koncepciói

Elsődlegesen arra koncentrál, hogy deflációs konszenzusként működhessen azáltal, hogy kriptovaluták elégetésével, tehát megsemmisítésével teremt bevételszerzési lehetőséget eme speciális, első ránézésre logikátlannak tűnő működésével.

Másodlagosan pedig szeretne kevésbé energiapazarló lenni a folyamata által, mint amilyennek a PoW-t tekinti.

A PoB konszenzusnak különböző verziói léteznek, a legelismertebb változat az amit 🔗Iain Stewart, ötlött ki.

✅ A megvalósítástól függően a bányászok vagy a blokklánc natív valutáját égetik el, vagy egy alternatív lánc pénznemét, például a Bitcoin-t.

🤔 Hogyan működik a kriptovaluták elégetésének folyamata és ennek igazolása ebben a konszenzusban❓

A PoB hálózatokban a blokkellenőrzési folyamat nem igényel nagy teljesítményű számítási erőforrásokat, ezért nem függ olyan erős bányászati hardverektől, mint az ASIC.

Ehelyett ez a konszenzus virtuális bányászati ​megoldásokat használ a tranzakciók érvényesítésére. Egyszerűen fogalmazva, a felhasználók érmeégetést hajtanak végre, ezzel kimutatva elkötelezettségüket a hálózat iránt, és jogot szereznek a bányászathoz.

Ez a folyamat magában foglalja a kriptovaluták elküldését a cikkem fejlécképén is prezentált „Eater Address” címre. Ez egy speciális, véletlenszerűen generált nyilvános cím, amely ellenőrizhető és megtekinthető, de hozzáférhetetlen, mivel nem tartozik hozzá privát kulcs. Ha pedig egy tárcacímhez nem tartozik ilyen, akkor értelemszerűen nem is tranzaktálható,

✅ ez egy kriptovaluta korrekt megsemmisítési procedúrája❗

😕 Na jó, de mi értelme kriptovalutát égetni, hát az értéket képvisel, különösen a Bitcoin, nem❓

Természetesen némely kriptovaluta, amely jól felépített és fenntartható ökoszisztéma fizetőeszköze, értéket képvisel,

s ügye mondtam, első blikkre logikátlan lesz. 😆

Ugyanakkor gondolj csak arra, hogy a hagyományos pénzrendszerben is, amikor pénzből több kerül nyomtatásra, az inflációt eredményez, de ha csökkentik a nyomtatott pénz mennyiségét, akkor mivel a forgalomban kevesebb van belőle, annál értékesebb, ez így defláció.

Mivel ebben a folyamatban a koncepció a kriptovaluta égetése, ezért ennek a konszenzusnak deflációs hatása van, arra a kriptovalutára nézve amit épp eléget.

💡 Hogyan is lehet akkor ebben a konszenzusban ezt a virtuális bányászatot folytatni

Az elégetett érmék száma a felhasználó virtuális bányászati teljesítményét mutatja, tehát minél több érmét éget el, annál nagyobb ez a teljesítmény, és annál gyorsabban találja meg az új blokkokat. Ez azt is jelenti, hogy azok a bányászok, akik rendelkeznek ezekkel az előnyökkel, magasabb jutalmat is kaphatnak.

Tehát a PoB konszenzus alapú blokkláncokat ez az érmeégetéssel végrehajtott befektetés biztosítja. Az égési folyamat nem fogyaszt sok erőforrást, ezért tartják egyesek a PoW fenntarthatóbb alternatívájának.

Minél több kriptovaluta ég el a PoB konszenzust használó hálózatban, annál nagyobb bányászati ​​erőt ér el a bányász, tehát annál nagyobb lesz a jutalma is.

A különbség a PoW viszonylatában az, hogy a bányászoknak nem drága és nagy teljesítményű számítástechnikai berendezésekbe kell befektetniük, hanem kriptovalutákba, amelyek elégetési folyamatát biztosítják a konszenzus algoritmusán keresztül.

A PoB konszenzusának előnyei és hátrányai

Az itt felsorolt előnyök és hátrányok a PoB támogatóinak általános érvein alapulnak, és nem tekinthetők bizonyított tényeknek. Viták vannak ezekkel az érvekkel kapcsolatban, node minden napvilágot látott konszenzus alapja a konstruktív vita kell, hogy legyen. Ellenkező esetben a kripto szektorban nem beszélhetnénk fejlődésről.

Előnyök

  • Fenntarthatóbb. Csökkentett energiafogyasztás.
  • Nincs szükség bányászati hardverre. Az érmeégetés folyamata virtuális megoldás.
  • Az érmeégetés csökkenti a keringő kínálatot (piaci szűkösség).
  • Bátorítja a bányászok hosszú távú elkötelezettségét.
  • Az érmeelosztás/bányászat kevésbé centralizált.
  • Biztonságosabbnak tekinthető bizonyos típusú támadások, például a Sybil támadások megelőzése szempontjából, mivel valós költségeket igényel a részvétel.

Hátrányok

  • Egyesek úgy vélik a Proof of Burn nem tekinthető környezetbarátnak, mert magában foglalja a kriptovaluta tokenek szándékos megsemmisítését azáltal, hogy elküldik azokat egy el nem költhető címre. Némely kriptovalutát viszont, mint amilyen a Bitcoin (BTC), rengeteg erőforrás árán bányásztak ki.
  • Nem bizonyított, hogy ez a módszer nagyobb méretekben működik. További tesztelésre van szükség a hatékonyság és a biztonság megerősítéséhez.
  • A bányászok munkájának ellenőrzése, nem olyan gyors, mint a PoW blokkláncokban.
  • Az érme elégetésének folyamata nem mindig átlátható vagy könnyen ellenőrizhető az átlagfelhasználó számára.
  • Megvannak a maga sebezhetőségei is, például az a lehetőség, hogy egy többségi támadó nagy mennyiségű érmét éget el, és átveheti az irányítást a hálózat felett.
  • Oké tudom, hogy a kriptovaluta projektek 80-90%-a kuka, hiszen a 🔗kriptodevizák oldalon én magam fogalmaztam ezt meg. De ebben a konszenzusban, mivel ismétlem mégegyszer a tokenek elégetésük során tényleg megsemmisülnek, eléggé fájó lehet ha a FIAT devizában kifejezett értéke meg az egekbe szökik, akár árfolyami szinten, akár fundamentális alapjait tekintve.

Mi használja ki a PoB konszenzus mechanizmus lehetőségeit?

Counterparty egy peer-to-peer pénzügyi platform és elosztott, nyílt forráskódú internetes protokoll, amely a Bitcoin blokkláncára és hálózatára épül.

Slimcoin egy decentralizált kriptovaluta, amelynek célja, hogy biztonságos és energiahatékony tranzakciókat biztosítson egyedülálló Proof of Burn konszenzusos algoritmusa révén.

Lényegi különbség a PoS és a PoB között

A Proof of Burn konszenzust használó blokkláncon az érintett kriptovaluták örökre eltűnnek a kereskedés vérkeringéséből azaz a ráfordítás értékét teremti meg, míg PoS konszenzust használó blokklánc esetén a ráfordítás értékének kivonása történik meg a piaci eladás oldaláról egy időre.

A Proof of Burn konszenzus lényege, hogy az ezt használó blokklánc tulajdonképpen a saját láncán kívüli kriptovaluták égetéséért termeli ki a saját láncának fizetőeszközét és ebben fizeti ki a jutalmat a bányászoknak.


Nyilván befolyásolni senkit nem óhajtok, de speciel én a Bitcoin-t biztos nem égetném el, egészen egyszerűen azért nem, mert a Bitcoin-ra nem úgy tekintek mint kriptovalutára, hanem úgy mint egy monetáris fizetési rendszer alapjára, pont emiatt az ökoszisztémája egyensúlyának zavartalanságát fontosabbnak érzem.

A Bitcoin elégetése a Proof of Burn segítségével ellentmondásos ötlet, potenciális előnyeivel és hátrányaival. Ez potenciálisan csökkentheti a Bitcoin teljes kínálatát, növelve a szűkösséget, és potenciálisan növelheti annak értékét. Ez azonban nem kívánt következményekhez is vezethet, és megzavarhatja a Bitcoin ökoszisztéma egyensúlyát.

Természetesen a kriptovaluták között akad számtalan példány, amelyek kiválóan alkalmasak arra, hogy fizetőeszközök legyenek, s ahol az infláció problémaköre tényleg fajsúlyos szerepet kaphat.

🙏Remélem tudtam segíteni a Proof of Burn konszenzus filozófiájának kicsit jobb megértésében, hisz elsőre tényleg nagyon logikátlannak látszik. Köszönöm, hogy elolvastad írásom. 👋

 

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük