Wallet of Satoshi

Wallet of Satoshi (WoS) avagy Bitcoin (BTC) kriptovaluta küldése és fogadása a Lightning Network segítségével

Wallet of Satoshi egy olyan kriptotárca amely a Lightning Network lehetőségeit aknázza ki annak érdekében, hogy a Bitcoin (BTC) kriptovaluta tranzakciója gyorsabb és olcsóbb legyen.

📣 Ebben a publikációmban tehát az ismertetésre kerülő kriptotárca fontosabb kérdéseit szeretném körbejárni❗

Mielőtt azonban használni kezded ezt a kriptotárcát, fontosnak tartom, hogy megértsd azt is mi a Lightning Network és írásomból remélem tükröződni fog, hogy mint mindig,

✅ továbbra is a legbiztonságosabbnak az eredeti Bitcoin hálózatot tartom. Magasabb tranzakciós költség ide vagy oda 😊De ettől függetlenül kevésbé fajsúlyosabb vagyoni elemek kérdéseinél a Lightning Network remek szolgálatot tehet 😉

🤔 Szóval, mi az a Lightning Network, hogy működik, ami nélkül értelemszerűen a Wallet of Satoshi nevű kriptotárca sem tudná nyújtani szolgáltatását❓

A Bitcoin (BTC) kriptovaluta a Lightning Network segítségével is elküldhető egy kriptotárca címről a másikra. A Lightning Network az ami nélkül például a Wallet of Satoshi kriptotárca sem tudná a szolgáltatását nyújtani. A Lightning Network a Bitcoin (BTC) második rétege, amely mikrofizetési csatornákat használ a blokklánc képességének skálázására és a tranzakciók hatékonyabb és olcsóbb kezelésére. Ez egy technológiai megoldás, amelyet a Bitcoin eredeti fizetési hálózatához kapcsolódó hiányosságok megoldására, igények kielégítésére terveztek láncon kívüli (off-chain) tranzakciók bevezetésével. 2016. január 14.-én kelt életre és a Lightning Network fehérkönyvét 🔗 ITT olvashatod el, természetesen csak angolul.

✔️ Csatornája egy tranzakciós mechanizmus két fél között, amelyben mindegyik fizetést hajthat végre vagy fogadhat a másiktól.

Mi volt a Lightning Network ötletéhez vezető út❓

A Bitcoin hálózatát egy decentralizált fizetési rendszernek szánták, és használják a mai napig is. Ugyan megfelelő transzparencia mellett, de a 👥 felhasználók névtelenek maradhatnak, és bárhonnan hozzáférhetnek vagyoni elemeikhez. A Bitcoin hálózata annyira népszerűvé vált, hogy a blokklánc, sok szakember álláspontja szerint már nem tudta kezelni a tranzakciók számát (ezzel én nem értek egyet).

📜 Joseph Poon és Thaddeus Dryja először 2016-ban javasolta a Lightning Networköt, és azóta is fejlesztés alatt áll.  A Lightning Network kidolgozására az ideológiai alapot tehát a problémák, a Bitcoin lassú tranzakciós ideje, áteresztőképessége és költségei teremtették meg.

ℹ️ A lassú tranzakciós sebesség és a túlzott energiafelhasználás ellensúlyozására a fejlesztők kriptovaluta rétegeket hoztak létre. 👇

  1. Az első réteg az elsődleges blokklánc.
  2. Az első réteg feletti másik réteg az úgynevezett másodlagos réteg (secondary layer).

💡 A másodlagos réteg tehát funkcionalitással egészíti ki az alatta lévő eredeti első réteget❗

A Lightning Network más típusú, láncon kívüli tranzakciók kezelésére is használható, beleértve a kriptovaluták közötti cserét.

Megemlítek néhány problémát amit a Lightning Network igyekszik korrigálni, de később habitusomnak megfelelően azért arról is értekezni fogok, vajon milyen áron❓

A tranzakciók visszaigazolásának lassúsága: A magasabb díjat fizetők tranzakcióit először dolgozzák fel, ami miatt az alacsonyabb fizető felhasználók tovább várnak.

Magas energiaköltségek: Hatalmas energia szükséges ahhoz, hogy egy tranzakciós blokkot versenyképes folyamaton keresztül javasolhassunk, ami rendkívül drágává teszi a Bitcoin blokkláncot.

Annak biztosítása, hogy a kijelölt címzettek megkapják az őket megillető pénzeszközöket: Az 🔗 intelligens szerződések és a többszörös aláírások képezik a Lightning Network gerincét, amely biztosítja, hogy a csatornákon keresztül elküldött pénzeszközök a megfelelő címzettekhez jussanak.

Aggodalmak a Lightning Network körül amelyek választ adnak arra, hogy eme frappáns és tényleg hasznos másodlagos rétegért vajon milyen árat fizetünk 😊

A Lightning Network legnyilvánvalóbb problémája az, hogy az amúgy mai pénzügyi rendszereket is jellemző hub-and-spoke modell megismétléséhez vezethet.

A jelenlegi modellben (hagyományos pénzrendszer) a bankok és a pénzintézetek az elsődleges közvetítők, amelyeken keresztül minden tranzakció megtörténik.

Azok a vállalkozások, amelyek a Lightning Network csomópontjaiba fektetnek be, hasonló hubokká vagy központosított csomópontokká válhatnak a hálózatban azáltal, hogy nyíltabb kapcsolataik vannak másokkal. További aggodalomra ad okot az esetleges feltörések (hack), támadások és az árak (hálózati díj) ingadozása.

Mit értek hub-and-spoke modell alatt és miért látok benne veszélyt❓
A hub-and-spoke modell egy központi csomópontból (hub) kiinduló és körülötte elhelyezkedő kisebb csomópontokból (spoke) álló hálózati struktúra. Veszélyes lehet, mert ha a központi csomópont meghibásodik vagy megtámadják, az egész hálózat működésképtelenné válhat.
Ezért fontos a redundancia és a biztonsági intézkedések beépítése a rendszerbe❗

Hálózati díjak vonatkozásában a meglátásom

A tranzakciós díjak a Lightning Network használatához kapcsolódnak. Ezek a Lightning csomópontok közötti fizetési információk, a csatornák nyitása és bezárása, valamint a Bitcoin szokásos tranzakciós díjainak kombinációja.

Miután a két fél kiegyenlítette a számlát, a megállapodás szerinti összegű záró tranzakciót kell rögzíteni a blokkláncon, beleértve a tranzakciók továbbításáért felszámított díjat is. Ez vagy alapdíj (egy meghatározott díj) vagy díj mértéke (a tranzakció százaléka).

Feltörések (hack)

A Lightning Networkről azt is tartják, hogy áldozatává válhat feltöréseknek és különböző csalási, lopási trükköknek, mivel a fizetési csatornák, pénztárcák és alkalmazásprogramozási felületek (API) mind feltörhetők. Itt megjegyzem azért, hogy kellő felhasználói tudatossággal a hack elkerülhető. Csak hát, ahogy a legtöbb ember olvasni sem szeret, miért is lenne kellőképpen tudatos❓ 😂

Gondolatom a rosszindulatú támadások körében

A Lightning Network másik kockázatának a rosszindulatú támadások által okozott torlódást látom. Ha a fizetési csatornák zsúfolttá válnak, és rosszindulatú feltörés vagy támadás történik, előfordulhat, hogy a résztvevők a torlódás miatt nem tudják elég gyorsan visszakapni a pénzüket.

📣 A támadók szolgáltatásmegtagadásos (denial-of-service) támadást is használhatnak egy csatorna torlódásának előidézésére, lényegében lefagyasztva azt❗

Az ilyen típusú támadásoknál a támadók a torlódást arra használhatják fel, hogy pénzt lopjanak el olyan felektől, akik a hálózat lefagyása miatt nem tudják kivenni a pénzüket.

Kérdések és válaszok a WoS kriptotárca témájában

Először is, ami a legfontosabb, hogy a 🔗 Wallet of Satoshi hivatalos weboldaláról tudod letölteni a 📱mobiltelefonodon használható applikációt.

Az applikáció letöltése kizárólag a Google Play Áruház kínálatán keresztül történhet. Azok az okostelefon használók akik nem Android rendszert használnak, még élhetnek az App Store lehetőségével is.

🌩️Mi az a Lightning❓

Igazából az amit cikkemben 👆 eddig elmagyaráztam, hiszen részletesen kifejtettem a Lightning Network lényegét.

A Lightning egy nyílt forráskódú fizetési rendszer, amely Bitcoinra épül. Fő célja, hogy rendkívül gyors és olcsó fizetéseket tegyen lehetővé, sokkal gyorsabban és olcsóbban, mint a hagyományos Bitcoin-tranzakciók, ugyanakkor próbálja megőrizni a biztonságot, de azért amire kellett felhívtam figyelmed 😜

Lehetővé teszi az apróbb befizetéseket is: rendkívül kis összegek küldését, satoshi-ban, ha úgy tetszik a Bitcoin (BTC) fillérjében kifejezve.

Mi az a Wallet of Satoshi, egészen tömören❓

A Wallet of Satoshi egy mobilalkalmazás iOS-re és Androidra, amely lehetővé teszi Lightning-fizetések küldését és fogadását.

Felhívom ugyanakkor a figyelmed, hogy a Wallet of Satoshi az egy úgynevezett „őrizetbe vett” pénztárca (custodial wallet) ami azt jelenti, hogy az itt tárolt kriptovaluta tulajdonjogával nem Te fogsz rendelkezni. Mert az őrizetbe vett kriptotárca sajátossága, hogy itt a privát kulcsot harmadik érdekeltségű felek kezelik és tárolják. Pontosan ezért mondom, hogy nem jelentős vagyoni elemek tárolására kiváló!

Szeretnél látni tőlem egy élő példát mire lehet nagyszerű a Wallet of Satoshi

Nem is annyira régen publikáltam egy érdekes cikket az online marketing világának relevanciájában, de értelemszerűen érintve a dolog természeténél fogva a kripto témát is.

Egy remekül működő monetizációt mutattam be. Tehát egy olyan hirdetési hálózatot, ahol hirdetés megjelenítését lehet vállalni online felületekkel, illetve hirdetéseket lehet közölni online felületeken, de mindezt a Bitcoin fizetési hálózatán (👏 2011 óta működik, tapsolj Te is, szerintem 🆒).

✔️ Például itt remekül képbe kerülhet a Wallet of Satoshi kriptotárca, amely tudja a Bitcoin (BTC) kriptovalutát a Lightning Networkön is kezelni. 👇

Google AdWords alternatíva, ahol a hirdetéseidért kriptovalutával tudsz fizetni!

Ergo, ha úgy szottyan kedvem, akkor az 🔗 A-ads monetizációs rendszerében megtermelt javakat ki tudom kérni, de nemcsak a Bitcoin (BTC) eredeti hálózatán, hanem annak a tetejére épülő másodlagos rétegen keresztül a Lightning Network útján, jóval alacsonyabb tranzakciós díjért. Nyilván egy ingatlan árát eszembe nem jutna az „őrizetbe vett” kriptotárcára utalni, vagy akárcsak a Lightning Networkön kezelni.

De kisebb ügyletekhez, remek, és megfelelő felhasználói tudatossággal biztonságos is lehet.

Ismertetett kriptotárca használatához szükséges a regisztráció❓

✅ Semmilyen regisztráció nem szükséges hozzá, de ajánlott, hogy legalább egy egyszerű email alapú regisztrációval rendelkezz❗

Ez azért jó, mert ha arra kényszerülsz, hogy egy teljesen másik eszközön (pl. új okostelefon, stb.) szeretnéd a Wallet of Satoshi kriptotárcát használni és meg is találni a legutóbb rajta hagyott egyenleged, akkor bizony szükséges. 

A Wallet of Satoshi applikáció több nyelven is működik, de momentán a magyar nyelv nincs benne, tehát egy apró angol nyelvi műveltség a használatához nem árt. Az alábbi képpel próbálom számodra megmutatni, hogy hol és hogyan tudsz regisztrálni (email címeddel) 👇

Wallet of Satoshi nevű kriptotárca regisztrációs folyamata. Felhívom a figyelmet, ennél a kriptotárcánál a privát kulcs nem a Te birtokodban lesz!

Miért nem adja meg ez a kriptotárca a 12 vagy 24 szóból álló keyphrase-t❓

Mint mondtam, ez egy „őrizetbe vett” kriptotárca, itt a privátkulcsot nem Te birtoklod❗

Mi az a Satoshi

A satoshi a blokkláncon rögzített Bitcoin (BTC) kriptovaluta legkisebb egysége. Nem más ez, mint egyetlen Bitcoin (0,00000001 BTC) százmilliomodik része. Az egységet a Bitcoin fizetési hálózat (alternatív és igazságosabb pénzügyi monetáris rendszer) álnevű megalkotója (vagy megalkotói), Satoshi Nakamoto tiszteletére nevezték el.

Hol lehet közvetlenül vásárolni a Wallet of Satoshi kriptotárcával

A kérdés jogos❗ De kérlek vedd figyelembe azt is, hogy semmilyen kezdet nem egyszerű. Az emberek többsége, bár egyre nagyobb PR értékkel rendelkezik a Bitcoin, de azt sem tudják az mi. A Wallet of Satoshi szintén egy kriptotárca a sok közül, amiről nem tudják mi, illetve hát a mögötte meghúzódó Lightning Network lényegét végképp nem értik, azaz nem is hallottak róla.

Szóval a lehetőségek, a gyümölcs mindig lassan érő folyamat eredménye. Ettől függetlenül pár példára szíves engedelmeddel rávilágítanék a kérdés relevanciájában 👇

  • A 🔗 Lightning Network Stores egy olyan weboldal, amely azoknak a szolgáltatásoknak az adatbázisát tartalmazza, ahol lehet a Wallet of Satoshi kriptotárcával – Lightning Network útján – fizetni.
  • Ausztráliában számos kereskedők különböző csoportokba tömörültek és ebből jött létre a TravelByBit. Jól lehet ez már a múlt, mert a 🔗 Travala érdekeltségébe került a szolgáltatásuk.
  • 🔗 Y’alls egy remek portál rengeteg értékes információval, cikkel. Persze velem ellentétben, ők nem ajándékoznak meg Téged hasznos ismerettel, hanem fizethetsz az információért például a Wallet of Satoshi kriptotárcával. Mondjuk az .org domain meg is lep, hiszen nonprofit státuszt feltételeznék, node az információnak ára van. Remélem, hogy most ezt tudod, még inkább 💙 értékelsz 😊
  • A 🔗 Living Room of Satoshi szintén egy érdekes szolgáltatás, ahol képbe tud jönni a Wallet of Satoshi. Az ausztrálok egy része okos. Nem kicsit, hanem nagyon. Míg az én szeretett hazámban a „Magyarország” nevű államban, az emberek azzal foglalatoskodnak, hogy egymást kicsinálják, addig Ausztráliában bizony az összefogás morzsája tetten érhető. Ez az említett Living Room of Satoshi egy egyszerű, biztonságos módja a mindennapi ausztrál számlák Bitcoinnal történő kifizetésének. Villanyszámla, autó regisztráció, mobiltelefon, stb.

A Wallet of Satoshi kriptotárcával közvetlenül lehet Bitcoin-t (BTC) vásárolni

📣 Bár relatív most mit értünk közvetlen alatt❗

Lehet vásárolni Bitcoin (BTC) kriptovalutát, ahogyan bármelyik másik kriptotárcánál is ez megoldható. Ugyanakkor ez a folyamat közvetlenül egyáltalán nem megy végbe. A fizetés a moonpay-en keresztül történik. A közvetlenül mégis azért állja meg a helyét, mert a moonpay az nem más, mint egy Wallet of Satoshi kriptotárcába integrált szolgáltatás.

Felhívom figyelmed, hogy ugyan ez egy nagyon kényelmes lehetőség. De értelemszerűen ha ezzel a lehetőséggel élsz, akkor a moonpay a Te bankkártyád terhére fogja számodra a Bitcoin (BTC) kriptovalutát megvásárolni. Innentől kezdve pedig, hogy ki is használja a Wallet of Satoshi kriptotárcát, már nem lesz kérdéses. Szóval ha az anonimitás is fontos Neked, akkor blokkláncon átívelő kriptotárcáról kriptotárcára lévő traznakciót hajts végre.

Igen, szoktam mondani a kényelemnek ára van 😊

Hogyan gondoskodhatok a későbbi hozzáférésem biztonságáról

Ügye említettem már, hogy bár nem kötelező, de legalább egy email címmel érdemes regisztrálni. Ez lehetővé teszi egyenleged és fizetési előzményeid helyreállítását egy új eszközön.

BTC-t küldtél az eredeti Bitcoin hálózaton a WoS tárcáddal és még mindig úton van

Amikor BTC „on-chain” azaz láncon belüli fizetést küldesz, bányászdíjat kell fizetned. Ennek a díjnak a nagysága (és a Mempool akkori állapota) határozza meg, hogy a bányász mennyi időn belül vonja be a tranzakciód a blokkláncba. Ha túl alacsony díjat választottál, a befizetés megerősítése több blokkot is igénybe vehet – akár órákig vagy akár napokig is eltarthat.

Értelemszerűen a láncon kívüli megoldással „off-chain” mint amit a Lightning Network biztosít, alacsonyabb tranzakciós díjra és gyorsabb működésre számíthatsz. Nagyobb összegeknél viszont ahogy tanácsoltam, lassan jársz, tovább érsz elvet kövesd 😊

Hogyan épül fel egy Bitcoin (BTC) tárca címe a Lightning Network esetén

A Lightning Address egy egyszerű, ember által olvasható cím, amellyel fizetéseket lehet fogadni és küldeni a Lightning Networkön keresztül. E-mail cím formátuma (pl. satoshi@walletofsatoshi.com), így könnyű és emlékezetes.

✅ Egy Bitcoin Lightning Network tárca címe a következőképpen épül fel:

Az alap Bitcoin tárca címhez hozzáadódik egy hosszabb, a Lightning Network működéséhez szükséges információt tartalmazó rész.

Bármely hexadecimális számsorozatról viszonylag könnyen felismerheted, hogy a Bitcoin (BTC) kriptovaluta a Lightning Networkön kerül kezelésre, ugyanis ekkor a hexadecimális számsor egy „lnu” -val kezdődik. Ez az előtag (prefix) jelzi, hogy a tranzakció a Lightning Networkön megy végbe.

🙏 Őszintén remélem, hogy ezen a szép 🌞 napon is sikerült hasznos ismeretet, érdekes olvasmányt nyújtanom számodra. Feltéve persze ha szeretsz olvasni. 👋 Ha nem, azzal már nem tudok mit kezdeni 😉

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük