Kriptopénztárca

Mi az a kriptopénztárca?

Kriptopénztárca, blogom szegletének az a része, ahol egyértelműsítő lapot kaphatsz ebben a témában!

kriptopénztárca

Ahogy a neve is mutatja, a kriptopénztárca egy olyan eszköz, amely segítségével – nem azt mondom, hogy tárolhatod, mert szakmailag ez hülyeség – menedzselheted a különböző kriptopénzeidet, amelyek kezelésére alkalmas a választott kriptopénztárca.

Rendeltetése

A kriptovaluta pénztárcák tárolják a felhasználók publikus és privát kulcsait. Egyszerű felületet biztosítanak a kriptoegyenlegek kezeléséhez. Lehetővé teszik a kriptovaluták átvitelét is a blokkláncon keresztül. Egyes kriptopénztárcák megengedik a felhasználók számára, hogy bizonyos műveleteket hajtsanak végre a kriptográfiai eszközeiken, mint például adás-vétel, interakció a decentralizált alkalmazásokkal és így tovább.

Kriptopénztárca három főcsoportja

  • Papíralapú kriptopénztárcák
  • Szoftveralapú kriptopénztárcák
  • Hardveralapú kriptopénztárcák

Papíralapú kriptopénztárcák

Papíralapú kriptopénztárcát bármikor létre tudunk hozni, anélkül, hogy lenne bármilyen szoftver feltelepítve elektronikus eszközünkre!

Bitcoin papír tárca létrehozása

Például ha Bitcoin papír tárca létrehozása a tervünk, akkor ehhez segítségünkre lesz vagy a bitcoin.com weboldal, esetleg a bitaddress.org.  Utóbbi segítségével pillanatok alatt létrehozhatunk magunknak egy Bitcoin papíralapú kriptopénztárcát. Játsszunk az egérrel, addig amíg a véletlen generátor 100% pozícióba nem kerül. Ha ez megtörténik, pár másodperc múlva már meg is kapjuk a publikus (tehát nyilvános, szabadon terjeszthető kulcsunkat, a kódsorral és a QR kóddal együtt). Valamint megkapjuk a privát (tehát senkinek meg nem mutatható, nyilvánosságra nem hozható kódsort és QR kódot is).

Megjegyzem, hogy ilyen papíralapú kriptopénztárca létrehozható, bármilyen erre alkalmas automata segítségével is, amelyek ország / világszerte fellelhetőek. Az alábbi videó pont ezt demonstrálja!

A generált kulcsokról, közérthetően!

A publikus kulcsot természetesen arra használhatod, hogy bárkinek megadd, jelezvén, hogy ez a Te kriptopénztárcád, Bitcoin fogadására alkalmas címed.

A privát kulcsod őrizd a lehető legbiztonságosabb helyen, és senkinek ne add ki, ugyanis ennek segítségével fogsz tudni a kriptopénztárcádból Bitcoin -t más kriptopénztárca címre elutalni, vagy mondjuk Fiat pénznemet felvenni egy arra alkalmas automatából.

Egyéb papíralapú kriptopénztárca is létrehozható?

Természetesen, annyi papíralapú kriptopénztárcád lehet, amennyit csak szeretnél, csak aztán győzd a gondos tárolásukat!

Ha egy automata segítségével hozod létre papíralapú kriptopénztárcád, akkor az automata nyilván jelzi Neked, hogy milyen kriptopénztárca létrehozására alkalmas!

Online viszont kényelmesen létrehozhatsz magadnak papíralapú kriptopénztárcát a böngésződ segítségével, csak a releváns weboldalt használd.  Ethereum papíralapú kriptopénztárcát például itt tudsz létrehozni!

Megjegyzésem a kriptoautomaták vonatkozásában, az anonimitás jegyében!

A legtöbb kriptoautomata úgy működik, például amelyek Magyarországon, mondjuk Budapesten is elérhetőek, hogyha kisebb tételben váltasz kriptopénzt, akkor semmit nem kér igazolásként.

Ellenben ha nagyobb tételben váltanál pénzt, mondjuk 50300 ezer forint között, akkor arra kér, hogy igazold magad mobiltelefonszámoddal. Természetesen ezt még ki tudod kerülni, hogy anonim maradj, hiszen ehhez nem kell más, mint egy olyan SIM kártya, amely anonim! Erre jó példa a Citysim.net amiről még 2019-ben írtam 😉

300 ezer forint felett a teljes igazolást viszont már nem úszod meg, ugyanis regisztrálnod kell magad az adott automatánál személyi igazolványoddal, email címeddel, önarcképeddel.

Szóval a 300 ezer forint feletti értékeknél, már ugyanaz az eljárás, mintha egy centralizált kriptodeviza platformon kereskednél, tehát azonosítva leszel 😂

Egyébként én mindig is azon a véleményen voltam / vagyok és azt az eszmét éltetem, hogy a kriptopénzekre úgy érdemes gondolni, mint lehetséges fizetőeszközökre, nem pedig a Fiat pénznemekhez viszonyított árérték tőzsdei spekulációjaként.

Tehát, ha valamilyen szolgáltatásért közvetlen tudsz kriptopénzben fizetni, akkor maga az eljárás 100% anonim tud maradni. Feltéve persze, ha a publikus kulcsodat sem jeleníted meg sehol, a saját nevedhez társítva 😉

Hogyan tudod a papíralapú Bitcoin kriptopénztárcád egyenlegét egy szoftveres pénztárcába áthelyezni?

Tölts le egy számodra szimpatikus szoftveralapú kriptopénztárcát.  Például ilyet létre tudsz hozni az Electrum, Bitcoin Core, vagy a Blockchange.info szolgáltatásain keresztül.

A papíralapú kriptopénztárcád privát kulcsa segítségével az új szoftveres kriptopénztárcád számára az importálást eltudod végezni.

Papíralapú kriptopénztárca egyik nagy hátránya!

A papíralapú kriptopénztárcák is az úgynevezett „cold wallet-ek” kategóriájába tartoznak. Ugyanis tartalmazzák a tranzakcióhoz szükséges kulcsot, de ügye ez nem érintkezik az Internet világával.

Eddig ez előny, mert nem vagy kitéve a különböző számítógépes kártevő programoknak. Gondolok itt kiemelt hangsúllyal a kémprogramok (spyware-ek) világára.

Ugyanakkor a papíralapú tárolási forma mégis csak egy nagy hátrány, főleg akkor ha az automata nyomtatja ki Neked. Nyilván megszoktad már, hogy a különböző ATM-ek által nyomtatott szelvényeken az információk mennyi ideig olvashatók 😛

Persze ha nem automatával nyomtatod, hanem Te magad, otthon a számítógéped által, nyilván a papír hosszabb életű lesz, de azért így is csak igen múlandó. Ezért feltéten ezt a papíralapú információt, biztonságban offline tárold, egy Internet világával nem érintkező adathordozón!

Mielőtt számítógéped segítségével létrehoznád a papíralapú kriptopénztárcád!

Feltétlen fontos, hogy teljes vírusellenőrzés folyamatot végezz, és kutass a lehetséges spyware-ek után. Külön kiemelem, hogyha az operációs rendszered GNU/Linux akkor is végezz spyware ellenőrzést, ugyanis a spyware-ek támadási kedve meglehet jóval kisebb ezeken a rendszereken, de nem kizárt!

Papíralapú kriptopénztárca akkor lehet jó Neked, ha kifejezetten HODL pozíciót szeretnél felvenni, tehát csak berakni valamennyi Fiat összeget, valamilyen kriptopénzbe és ülni rajta, távoli jövőbeli felhasználás céljából.

De ha szolgálhatok némi kreatív ötlettel, jelzem frappáns ajándékutalványként is felfoghatod 😉

Szoftveralapú kriptopénztárcák

  • Rengeteg létezik desktop számítógépre, tehát PC-re.
  • Szintén egy tucat lelhető fel mobiltelefonodra, mint Android vagy iOS barát applikáció.

A szoftveralapú applikációk adják a legnagyobb kényelmet és mobilitást számodra. Ezeket lévén az Internet-el érintkeznek, „hot wallet”-eknek hívjuk.

Ebben az esetben az applikáció tárolja a kriptopénz fogadásához szükséges publikus kulcsod, valamint a kriptopénz küldéséhez  szükséges privát kulcsod.

Érdemes valamilyen multi kriptopénz kezelését lehetővé tevő szoftveralapú kriptopénztárcát választanod. Bár a szoftveralapú kriptopénztárcák többsége ilyen.

Hardveralapú kriptopénztárcák

Ezek is a „cold wallet-ek” táborához tartoznak, akárcsak a papíralapú kriptopénztárcák. Itt is ugyanis a lényeg, hogy a tranzakcióhoz szükséges privát kulcs nem érintkezik az online térrel. Ebben az esetben egy chip tárolja biztonságosan ezt az információt.

Álláspontom szerint a hardveralapú kriptopénztárcák is inkább a HODL pozíciót szeretőknek szól. Ugyanis akik gyakran vesznek és adnak el kriptopénzt, azok jobban kultiválják a szoftveres kriptopénztárcákat. Hiszen a hardveres kriptopénztárcák esetén minden egyes tranzakció jóváhagyásához kell ez a bizonyos kütyü.

Milyen hardveralapú kriptopénztárcát érdemes választani?

A hardveralapú kriptopénztárca specifikációját nagyon alaposan el kell olvasni. Ezeket az információkat, mindig közvetlen a gyártója weboldalán lelhetjük fel.

  • Ellenőrizd, hogy támogatni fogja e azokat a kriptodevizákat amivel Te kereskedni szeretnél.
  • Nem árt annak sem utána nézned, hogy melyek azok a centralizált kereskedelmi platformok, amelyekkel Te szimpatizálsz, és azt vagy azokat támogatja -e az általad választott hardveralapú kriptopénztárca?!
  • Ha vásárolsz magadnak egy hardveralapú kriptopénztárcát mindig győződj meg arról, hogy a csomagolása amiben érkezett sértetlen -e!

Mit tehetsz ha a kriptopénztárcád megrongálódik, vagy ellopják?

Legyen szó akár a szoftveres vagy hardveres kriptopénztárcáról a beállításuk működési elve ugyanaz. Amikor létrehozod vagy beállítod az ilyen eszközt, akkor kapni fogsz egy emberek számára sokkal könnyebben feljegyezhető 12/18/24 szóból álló key phrase-t vagy másik nevén passcode -ot.

Ezt gondosan jegyezd fel és tárold el egy valamilyen nagyon biztonságos helyre. Lehetőleg egy online világgal nem érintkező adathordozóra!

Ennek segítségével ha például számítógéped esetleg mobilod teljes mértékben újra kell telepítened, avagy a hardveres kriptopénztárcád megrongálódik, elvész vagy ellopják, akkor az egyetlen mentsvár számodra, hogy hozzájuthass a kriptopénz egyenlegedhez.

A key phrase vagy passcode segítségével új hardveralapú kriptopénztárcát is betudsz állítani magadnak, illetve ugyanez igaz a szoftveres kriptopénztárcára is!

Miért hülyeség az, hogy a kriptopénzed a kriptopénztárcádban van?

Szakmailag ez a felfogás helytelen! A kriptopénztárcák bármelyik három főcsoportját is nézed, ezek az eszközök csupán egy átmenetként, hitelesítésként szolgálnak.

Tehát a „pénztárca” kifejezés valójában kissé téves elnevezés, mert a kriptopénztárcák nem igazán tárolják a kriptovalutát úgy, ahogyan a fizikai pénztárcák mondjuk a készpénzt. Ehelyett leolvassák a nyilvános főkönyvet, hogy megmutassák a címek egyenlegét, és birtokolják azokat a privát kulcsokat is, amelyek lehetővé teszik a tranzakciók lebonyolítását.

Noha mint marketingfogás a kriptopénztárca elnevezés tökéletes, és pontosan ez is volt a lényeg 😉

De akkor hol tárolódik a kriptopénz?

A privát kulcsok és a publikus kulcsok megértése csak részben segít megérteni, hogy valójában hol találhatók a kriptovaluta eszközeid. Más eszközöktől eltérően a kriptovalutáknak nincs fizikai helyük. A kriptográfiai pénznem képviseletében nincs fizikai eszköz.

Közvetlen összefüggés van a publikus kulcsok és a kapcsolódó kriptopénz között. A blockchain technológia innovációjának köszönhetően a Te nyilvános kulcsod használják bármely kriptovaluta eszköz egyenlegének megállapításához.  Pontosabban, minden kapcsolódó információt elosztanak, és replikálnak is egy hatalmas géphálózaton. Sok kriptovaluta esetében az ilyen hálózatok több ezer számítógépet számlálhatnak.

A blokklánc (blockchain) fogalma felől értheted meg!

A blokklánc decentralizált. Ezért nincs központi hely a tárolására. Tehát az egész hálózat számítógépein vagy rendszereiben tárolják. Ezeket a rendszereket vagy számítógépeket csomópontként ismerjük. Mindegyik csomópontnak van egy példánya a blokkláncról, azaz a hálózaton végrehajtott tranzakciókról.

A kriptopénztárca képes csatlakozni a hálózathoz, és rendelkezik a többi csomópont és felhasználó listájával is. Tehát, ha X elküldi a tranzakciót, az átlátható az egész hálózat számára.

Az egész hálózatra sugározzák, hogy X egy bizonyos összeget küldött Y-nak. A közvetítés addig zajlik, amíg minden más csomópont nem tud a tranzakcióról. Kevés bányászként ismert csomópont érvényesíti a tranzakciót, és miután az érvényesítés megtörtént, a tranzakció megváltoztathatatlanná és visszafordíthatatlanná válik.

Az egész folyamat néhány perc és néhány óra közötti időt vehet igénybe, a hálózati torlódástól függően, ezért van az, hogy a különböző sebességen történő kriptopénz tranzakcióknak, igencsak eltérő a díjtételük!

A kriptopénztárcák egyéb két fő kategóriája!

  • non-custodial wallet-ek
  • custodial wallet-ek

Ezeknek a jelentését magyarul elég idiótán tudom csak kifejezni. Az első a nem őrzött kriptopénztárcák, míg utóbbi az őrzött kriptopénztárcák.

A kettő között a különbség az, hogy custodial wallet-ről akkor beszélünk amikor valamilyen platformon, mint amilyen például a Crypto.com vagy akár a Revolut vásárolsz valamilyen kriptodevizát. Ebben az esetben a kriptodeviza ténylegesen nem kerül át a Te tulajdonodba, mert az ezekhez tartozó privát kulcsokkal nem fogsz rendelkezni!

Egyes szolgáltatók, platformok, és itt szintén a Crypto.com valamint a Revolut képbe jöhet, lehetővé tehetik, hogy a kriptopénzt kiutald a Te saját külső kriptopénztárcádba. S ezt a megoldást hívjuk non-custodial wallet-nek!

Kriptopénztárca előnyei

Természetesen itt amikor az előnyöket említem meg, akkor a non-custodial wallet -ekre gondolok, amelyek működése valóban decentralizált.

  • Egyetlen egy cég vagy felügyeleti szerv döntésétől sem kerülsz függésbe. Ügye a kriptopénzekkel kapcsolatos kereskedési platformok centralizált platformokon működnek. Érdemes visszaemlékezni például arra, amikor a SEC (főként a részvényügyletek felügyeletét ellátó amerikai szerv) egyik kriptaszökevény jogtanácsosa, arra az álláspontra helyezkedett, hogy a Ripple egy részvény. Aztán a Bíróság falain belül is első körben bebizonyosodott, hogy nem részvény, hanem fizetőeszköz.

De a lényeg, hogy a legtöbb centralizált kriptodeviza kereskedelmet lebonyolító platform, úgy megijedt, hogy az amerikai ügyfelei részére eltávolították tehát delisted sorba helyezték ezt a kriptodevizát. Természetesen azok, akiknek a Ripple  decentralizált kriptopénztárcában volt, egy másik a hisztériával nem érintett kereskedelmi platformon tovább tudták folytatni a kereskedést 😉

  • További szabadságot jelenthet Neked, hogy versenyben tarthatod a centralizált kriptodeviza platformokat. Hiszen ott fogsz kereskedni, ahol a kereskedések díjtételeit a legjobban ellentételezni tudod. Ez az a szabadság amikor Te magad rendelkezel a kriptodevizád sorsa felett, azaz a privát és publikus kulcsaiddal!

Remélem ezzel az írásommal sikerült kicsikét közelebb hoznom Téged a kriptopénztárca fogalmának megértéséhez!

📣 Ha megosztanád írásom ⬇️
Twitter, Facebook, VKontakte, Buffer, LinkedIn

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük