Bitcoin ETF
Bitcoin ETF egy tragédia és létjogosultság tanúbizonysága
ℹ️ Egy blog a közgondolkodás formálásának eszköze is, ekképpen alapvető feladatom, hogy tisztázzam a helyzetet mi is a Bitcoin ETF. Publikációm útján szeretném ismertetni veled, a Bitcoin ETF előnyeit, s azokat a hátrányait, amelyek teljes mértékben annulálják az előnyeit.
📣 De ami a legfontosabb, hogy ki mondom, szemben úszva a mainstream áradatával, hogy mi volt az alapkoncepció ebben a turpisságban 👇
A hamarosan megjelenő Bitcoin ETF sok vita és spekuláció témája volt és még lesz a jövőben is. Számos kritika és aggodalom övezi pályafutását, nem véletlenül.
✅ Az egyik elsődleges kritika a Bitcoin decentralizált természetéhez kapcsolódik, és hogy az ETF, mivel egy központosított pénzügyi termék, ellentmond a Bitcoin ezen alapelvének❗
Az ETF-et egy meghatározott entitás kezeli, így a befektetők Bitcoin-tulajdonlása az ETF-en keresztül ettől az entitástól függ, ami potenciálisan aláássa a Bitcoin decentralizációjából adódó szabadságot és pénzügyi biztonságot.
🤔 Miért tragédia a Bitcoin ETF, s minek vonatkozásában értem a létjogosultságot❓
A Bitcoin ETF azért tragédia, mert nem szolgál semmi másra, minthogy kitapossa annak ösvényét, hogy a 🔗kriptodevizák világát teljes mértékben a spekuláció mezejére orientálja. Mindig is az ökoszisztémák lehetőségeinek kiaknázására rendezkedtem be, sosem érdekelt az árfolyamokkal való spekuláció. A beteges Wall Street világa, illetve a kapitalizmus eszmeisége viszont mindig is ebbe az irányba ment.
Megtapasztalhattuk már, hogy milyen a részvénybefektetők habitusa, illetve milyen negatív jelenséget produkál ez a kriptovaluták ökoszisztémájára nézve. Emlékszünk arra az időre, amikor a tőzsdei szektor VÉRBEN ÚSZOTT, de fiat devizákhoz viszonyítva a kripto kínálat épp jobb képet festett.
Akkor a remegőkezű részvénybefektetők folyamatosan kezdtek beszivárogni a kriptotérbe. Majd amikor a trend fordult, rögtön el is adtak. A kriptovaluták fundamentális alapjaival sosem foglalkoztak, csak a spekulációval, amely értéket ügye nem teremt.
Az ETF alapkereskedés mást nem is eredményezhet mint piaci manipulációt
Az alapkereskedés az ETF-ben olyan stratégia, amelyben a befektető egyszerre vásárol egy ETF-et és eladja a mögöttes értékpapírokat, hogy profitáljon a kettő közötti áreltérésekből.
A Bitcoin ETF kibocsátóknak jelentős mennyiségű Bitcoin-t kell beszerezniük. Csakhogy az eredeti Bitcoin protokoll, hála a jó égnek egy decentralizált, peer-to-peer hálózatra épül. Azaz nem manipulálható. S ez az ismérve az, amely alapján eleve a Bitcoin ETF egy óriási kérdőjel.
Drámai képet festhet a helyzet, ha a Bitcoin iránti kereslet meghaladja a szabályozott forrásokból elérhető kínálatot.
A fentiekben elmagyarázott alapkereskedés miképpen értelmezhető a Bitcoin ETF témámban❓Itt a Bitcoin és a Bitcoin határidős ügyletek közötti árkülönbségek kiaknázásáról van szó. Említett alapkereskedés kevésbé jövedelmezővé válhat, mivel az intézményi befektetők egy ETF-en keresztül közvetlen kitettséget szereznek a Bitcoinnak, ami a bázis szűküléséhez vezet.
Mindez a kriptovaluta piac szélesebb körű problémáit tükrözi, beleértve a szabályozási aggályokat és az új pénzügyi termékek potenciális hatását a piac dinamikájára és a befektetői magatartásra. 👇
Dane Bowler azt állítja, hogy a Bitcoin ETF ellentmond a Bitcoin decentralizált természetének. Az ETF, mivel egy központosított pénzügyi termék, megköveteli a befektetőktől, hogy bízzanak egy adott entitásban, ami ellentétes a Bitcoin „bizalmatlan” blokklánc koncepciójával. Bowler szerint ez a központosítás veszélyeztetheti a Bitcoin decentralizációja által kínált szabadságot és biztonságot. A fotón látható Dane Bowler a 2nd Market Capital Advisory Corporation befektetési igazgatója és bejegyzett befektetési tanácsadója.
A Better Markets is igen kritikus a témában❗
A Better Markets, egy non-profit szervezet szintén hangosan kritizálta a javasolt Bitcoin ETF-eket.
Aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy ezek az ETF-ek csalásnak és manipulációnak tehetik ki a befektetőket az azonnali Bitcoin piacok jellemzői miatt.
Érvelésük szerint a Bitcoin piacokon a manipuláció miatt mesterségesen felfújt kereskedési volumen szerepel, és erősen koncentráltak, ami kiszolgáltatottá teszi őket különösen a piaci befolyásolókkal szemben. A Better Markets álláspontja a befektetők és a közérdek védelmének szükségességén alapul, mivel úgy vélik, hogy a Bitcoin ETF-ekre javasolt szabálymódosítások nem felelnek meg a csaló és manipulatív cselekmények megelőzésére vonatkozó törvényi követelményeknek.
Számos szakértő és elemző szkepticizmusát és kritikáját fejezte ki a Bitcoin ETF lehetséges jóváhagyásával kapcsolatban. Pedig előbb utóbb azt kell, mondjam SAJNÁLATOS MÓDON jóvá lesz hagyva, s ezen a ponton világítok rá arra mit is értettem létjogosultság alatt. 👇
👏 Minek is van létjogosultsága úgy igazából❓
Természetesen nem másnak, mint az eredeti és manipulációtól mentes Bitcoin protokollnak. Ugyanis a pénzügyi oligarchia által igen intenzíven szupportált Bitcoin ETF törekvések nem véletlenül nyerhettek teret.
🔊 A Bitcoin protokoll, immár 2008 óta egy olyan jelenség, amelyet a világhatalmi pénzelit képtelen kontroll alatt tartani. Tehát, bátran kijelenthetjük, hogy jelesre vizsgázott 😉
✅ Éppen ezért, ha valamit nem tudnak kontroll alatt tartani, akkor egy olyan közeget kellett teremteni, ami által az intézményi befektetők tőkéjét mégis csak centralizált terepen tudják tartani. Számukra ez volt a lényeg, nem más❗
A Bitcoin ETF előnyei és hátrányai
A hátrányok megölik az előnyöket, de lássuk akkor, ahogy ígértem 👇
Előnyök
Kényelem. A Bitcoin ETF megkönnyíti a Bitcoin-ba való befektetést. Nem szükséges megérteni a Bitcoin működését, regisztrálni egy kriptovaluta platformra, és vállalni a Bitcoin közvetlen tulajdonlásának kockázatát, amely megjegyzem egyben a pénzügyi szabadság záloga is. Például, ha a BTC-t egy kriptotárcában tárolják, és egy befektető elfelejti a tárcájához tartozó privát kulcsát, a Bitcoinjai örökre elvesznek.
Diverzifikáció. Egy ETF egynél több pénzügyi eszközt is tartalmazhat. Például a Bitcoin ETF tartalmazhat Bitcoinokat, Apple-részvényeket, Facebook-részvényeket és egyéb eszközöket. Ez lehetőséget ad a befektetőknek a kockázatok csökkentésére és portfóliójuk diverzifikálására.
Adóhatékonyság. Tekintettel arra, hogy a Bitcoin nem szabályozott és decentralizált, a legtöbb ország nem engedélyezi a kriptovaluták vásárlását. Másrészt a Bitcoin ETF-ekkel való kereskedést a hagyományos tőzsdéken a SEC szabályozná, és emiatt az adóhatékonyság teret nyerne.
Hátrányok
Kezelési díj. Az ETF-ek általában díjat számítanak fel az alap kezeléséért. Következésképpen a Bitcoin ETF-ben való jelentős számú részvény birtoklása idővel magas kezelési költségekhez vezethet.
Az ETF pontatlansága. Bár az ETF-ek nyomon követik az alapul szolgáló eszköz árát, egy alkalmazásban több részesedéssel is rendelkezhetnek a portfólió diverzifikálására. Ez arra utal, hogy a Bitcoin (BTC) árának 50%-os emelkedése pontatlanul befolyásolhatja a tőzsdén kereskedett alap értékét egyéb eszközei miatt.
A kriptovaluta kereskedés korlátozása. A Bitcoin más kriptovalutákra cserélhető, mint például az Ethereum, a Litecoin, az XRP és így tovább. A Bitcoin ETF-nek nem lesz joga más kriptovalutákkal kereskedni, mivel ez nem kriptovaluta, hanem egyszerűen egy befektetési alap, amely nyomon követi a Bitcoinok árfolyamát. Gondolom ez alapján érted már, hogy a világhatalmi pénzügyi elithez tartozó legnagyobb cégek, mint amilyen például a BlackRock – amely megjegyzem 🔗 a Binance egykori CEO-jának is a lehető legnagyobb gyomrost vitte be – miért támogatják olyan intenzíven a Bitcoin ETF irányvonalat.
A Bitcoinok tulajdonjogának hiánya. A Bitcoin fedezeti eszközként szolgál a központi bankokkal, a fiat valutákkal és a részvényekkel szemben. A központi bankoktól független és lehetővé teszi a pénzügyi rendszerrel kapcsolatos kockázatok csökkentését.
✅ Az eredeti Bitcoin protokoll a felhasználókat és a befektetőket is védi azáltal, hogy a blokkláncon keresztül biztosítja a magánélet védelmét és a pénzügyi szabadságot❗
A Bitcoin ETF-et az állam szabályozza majd, ami megszünteti ezeket az előnyöket. Ráadásul amikor azt a szót használom, hogy állam, bátran kijelenthetem, hogy inkább „nemzetállam”. Itt az idézőjelemnek kulcsfontosságú szerepe van. A II. Világháború végétől folyamatosan megfigyelhető az a tendencia és azok a negatív hozadékok, amit maga a piacgazdaság borított az emberiség fejére. Az improduktív politikában az állam szépen fokozatosan elkezdett betagozódni a piacgazdaság alá.
Tehát bármely ország állampolgára is legyél, amikor elmész szavazni, biztos lehetsz benne, hogy a képviselő, nem a Te képedet fogja képviselni, hanem valamilyen multinacionális érdeket.
Hab a tortán, maga a SEC, igen a cikkemnek tragikomikuma is van 😉
Nagyon sok országban a piacgazdaságok alá beékelődött „nemzetállamok” azt az igét hirdetik, hogy Te mint állampolgár nyugodj meg, biztonságban vagy. Az állam vigyáz Rád. Ez persze azt az infantilis helyzetet is teremtette, hogy a felnőtt generációk, igazából gyerekek maradtak. Nem az öngondoskodás utáni vágy erősödött meg bennük, hanem az, hogy állambácsi megoldja, s amikor valami nem működik, lehet hisztizni.
Nos, a cikkem tragikomikum töltetén keresztül szeretném ábrázolni Neked, hogy mit és hogy old meg az állambácsi 😂
A SEC nem más mint az USA Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete, tehát az állami szektor része. 2024. január 9.-én hivatalos X (régi nevén Twitter) oldalukon posztolták ki, hogy elfogadtak minden SPOT ETF kérelmet.
Persze, mint kiderült az állami szervezet hivatalos X fiókja meg lett hack-elve 👇
The @SECGov X account was compromised, and an unauthorized post was posted. The SEC has not approved the listing and trading of spot bitcoin exchange-traded products.
— U.S. Securities and Exchange Commission (@SECGov) January 9, 2024
A „gondoskodó” állami szervezet „éberségének”, „professzionális precizitásának” köszönhetően,
👏 tökéletes terepet biztosított a piaci manipulációnak,
hiszen pillanatok műve alatt a Bitcoin (BTC) 46,000 USD értékről felpattant kb. 48,000 USD értékre. Tényleg pár perc leforgása alatt.
Az alábbiakban pedig virítanám a naiv állampolgári hisztit, amely a fentiekben általam megfogalmazott infantilis jegyeket olyan jól reflektálja 👇
How do I get my money back from the SEC? I bought Bitcoin because the SEC tweeted the ETFs were Approved then the Bitcoin price crashed?
— Tony Edward (Thinking Crypto Podcast) (@ThinkingCrypto1) January 9, 2024
Ez a Tony kérdezi, hogyan kaphatom vissza a pénzemet a SEC-től? Azért vettem Bitcoin-t, mert a SEC Twitteren közölte, hogy az ETF-eket jóváhagyták, majd a Bitcoin ára összeomlott?
A nyomozás nagyban folyik! 😆
Felállítottak már különböző szakmai vizsgálódó csapatokat, amelyek azt elemzik, milyen körülmények között is lehetett feltörni az említett hivatalos X fiókjukat. Ugyan nem tényállás, de egyelőre úgy fest, hogy a drága SEC az bizony SIM-Swapping áldozata lett. Ami viszont tényállás az az, hogy a SEC hivatalos X fiókján a támadás idején a 2FA, tehát kétfaktoros hitelesítés még csak be sem volt állítva 😂
💭 Ezek után vajon a SEC milyen precizitással kezelheti a többi dolgot❓ Találgathatsz❗
A közröhej egyébként az, hogy pontosan ez a szervezet az, amely 100 milliós büntetéseket szab ki a piaci manipulációk miatt, amelyet egyébként a dilettáns és egyáltalán nem transzparens szabályozási rendszer szül, s közben meg a leggigantikusabb piaci manipulációnak ők maguk adnak teret.
Mondandóm lényege összefoglalva amit társadalmi szinten is kívánok teríteni
A Bitcoin ETF-nek az égvilágon semmi köze nincs, az eredeti protokoll szerint működő Bitcoin (BTC) kriptovalutához.
Az ETF nem kriptovaluta és nem is rendelkezik azokkal a tulajdonságjegyekkel amit a Bitcoin (BTC) biztosítani tud. Pontosabban ami még fontosabb, amit maga a protokoll tud biztosítani, ugyanis ne felejtsük el, de a Bitcoin eredeti 📖 fehér könyvében olyan szó, hogy kriptovaluta (cryptocurrency) még csak nem is szerepelt.
Szóval a Bitcoin protokoll inkább a fiat monetáris rendszerének egy nagyon is jól működő valóban független és manipulációtól mentes alternatívája tud lenni❗
Nem véletlen, hogy inkább magát a Bitcoin ETF vonalat erőltetik, némi színjáték keretében, ahol pont a pénzügyi oligarchák is megfogalmazzák a Bitcoin ETF-el kapcsolatos kritikájukat. Nem mintha zárt ajtók mögött ne tapsolnának a jelenségnek. Mint ahogy egyébként az sem véletlen, hogy a mainstream és a képviselők, akik nem a Te képedet viselik, foggal és körömmel harcolnak a 🔗 CBDC féle törekvésekért is.
👋 A rendszerrel szembe menni sosem tudsz, de nem is kell. A Bitcoin ETF be lesz iktatva, de Te védekezni úgy tudsz, ha önállóságra és pénzügyi tudatosságra neveled magad, s megérted annak lényegét, mit is jelent, hogy a 🔑 privát kulcs csak és kizárólag a Te birtokodban van. 🙏🏻Köszönöm szépen, hogy elolvastad írásom.
Vannak egyes filantrópok akik egyébként a Bitcoin decentralizált kiterebélyesedését éltetik. Ilyenek közé tartozik például 🔗 Raoul Pal is. Ő például kifejezetten a tőkebevonzás lehetőségét látja ebben a Bitcoin ETF jelenségben a kripto szektor számára. Számos előadásában hangsúlyozza a kriptográfiai befektetések diverzifikációjának szükségességét és a digitális eszközök folyamatos tömeges elterjedését, miközben megvitatja az AI és a blokklánc technológia integrációját és a metaverzum megjelenését. Ugyanakkor a dilettáns szabályozási problémákra Ő maga is felhívja a figyelmet. Illetve azért azt ne felejtsük el, Ő biztonságban tudja a saját privát kulcsát 😉Komolyabbra fordítva a szót azért az bátran elmondható, hogy ebben az esetben amikor Raoul Pal a Bitcoin ETF pozitívumait kiemeli, azért nagyon a saját szemüvegén keresztül vizsgálódik. Ne felejtsük el, hogy az említett filantróp végtére is egy alapkezelő (hedge fund) cég boldog tulajdonosa, tehát valahol haza beszél. Ugyanakkor Raoul Pal nézeteivel én sok mindenben egyetértek. S az tény, hogy Ő az említett alapkezelő cég, nevezetesen Global Macro Investor tulajdonosa. Az Ő nézetei tehát szakmai nézeteknek tekinthetők. Én viszont az átlagember szemüvegén keresztül közelítettem meg a Bitcoin ETF témát, illetve az előnyök és a hátrányok tekintetében a makacs tényállást feltártam.
https://www.youtube.com/watch?v=U8hkJ2FN2EE
Közben 2024. január 10. – magyar idő szerint olyan délután 4 és 6 óra között végül elfogadta a SEC mind a 11 Bitcoin ETF-et :
Jó cikk lett, rámutatott a lényegre. A centralizációs kockázatot a Bitcoin ETF bevezetésében én is látom. A Bitcoin filozófiájának központi eleme a decentralizált jellege. A Bitcoin ETF azonban a centralizáció egy rétegét vezeti be, amely potenciálisan megszilárdítja a hatalmat néhány pénzügyi intézményen belül. Ez a fejlemény ellentmond a Bitcoin maximalisták szellemiségének, akik a központosított irányítástól mentes rendszert szorgalmazzák. Az amerikai pénzintézeteknek biztosított aránytalan befolyás a Bretton Woods-i rendszerre emlékeztető helyzethez vezethet, esetleg túlzott ellenőrzést biztosítva az Egyesült Államoknak a hazai és a globális pénzügyek felett, amellyel végül visszaélhet. Az amerikai pénzintézetek indokolatlan befolyása, különös tekintettel az amerikai Bitcoin bányászok és az olyan erős ETF-szolgáltatók elterjedtségére, mint a Vanguard és a BlackRock, aggályokat vet fel a Bitcoin funkcióival, kódjával és irányával kapcsolatos esetleges beavatkozással kapcsolatban.