Mi a stakelés?
Mi a stakelés a kriptopénzek világában?
Sok kereskedő és befektető számára a legfontosabb tudás, amikor felismerik, hogy mi a stakelés, azaz sztékelés. A jutalomszerzés egyik módja. Bizonyos kriptovaluták letétben tartásáért cserébe!
❗De még ha csak egy kicsi kamatot is szeretnénk keresni, hasznos legalább egy kicsit megérteni, hogyan és miért működik úgy, ahogy működik.
Tudjuk mi a stakelés, de hogy működik?
Bár a „staking” viszonylag új kiegészítője lehet a pénzügyi lexikonnak, viszont fontos, hogy a kripto befektetések iránt érdeklődők megértsék, mi ez, hogyan működik, és milyen kriptovalutákat lehet használni. Eme fogalom megismerésével a pénzügyi befektetési ismereteinket növelni tudjuk. Ez túlmutat a kriptovaluták birtoklásán, vételén, eladásán vagy swap-olásán. A sztékelés tulajdonképpen a kriptovaluták letétbe helyezésének folyamata, valamilyen 💰 pénzjuttatás, kamat ellenében!
A kriptovaluták blokklánc technológiával készülnek, amelyben a kriptográfiai tranzakciókat ellenőrzik, és a kapott adatokat a blokkláncon tárolják. A tét vagyis staking egy másik módja annak, hogy leírjuk ezeknek a tranzakcióknak a blokkláncon történő érvényesítését.
A stakerek lényegében segítik a jóváhagyását és ellenőrzését a blokklánc tranzakcióinak, amit a validátorok végeznek. Ezért a hálózatok jutalmazzák ezeket a befektetőket a letétbe helyezett kriptopénz utáni kamattal!
A stakelés (sztékelés), staking tulajdonképpen, egy régi módszer megreformálása a kripto életében
A sztékelés szöges ellentétben van a PoW (🔗Proof of Work) módszerrel. Ennek ugyanis az a lényege, hogy az a résztvevő érvényesíti az adott tranzakciókat tartalmazó blokkot, akinek először sikerül lefuttatnia egy komplex számításokat tartalmazó algoritmust. A stakelés folyamatát másnéven delegálásnak is hívhatjuk!
Ezzel szemben a PoS (Proof of Stake) a PoW eljárását forradalmasítja!
A sztékelés azt jelenti, hogy egy adott mennyiségű kriptopénzt birtokló résztvevő, határozott időre leköti az általa birtokolt összeget, és ennek a mennyiségétől függően tranzakciókat érvényesít.
Ahány rendszer, annyiféle lekötési minimum létezik. De azok, akik a lekötési minimumot teljesítik, részt vehetnek ebben a bizonyos blokklánc jóváhagyási és ellenőrzési folyamatban.
Ha részt szeretnénk venni a folyamatban, tehát az ismertetett 🔗 Proof of Stake rendszerben való részvételért járó profitban, csupán egy meghatározott minimális mennyiségű kriptopénzzel kell rendelkeznünk egy erre alkalmas kriptopénztárca által. Ahány ilyen tárca, annyi lehetőség. Például a CRO kriptovaluta sztékelése a Crypto Defi Wallet segítségével egyáltalán nem rossz ötlet. Már csak azért sem, mert a CRO stakelés esetén nincs minimum meghatározott letét.
A Proof of Stake módszer előnye a Proof of Work módszerrel szemben
A Proof of Stake rendszer segítségével nem szükséges csúcstechnológiás hardverekbe befektetni, mint ami például a kriptobányászok napi szintű rémálma. Szemben a Proof of Work módszerrel, jóval kevesebb energiát használ, mondhatnám azt is, erőforrást kímélő, áramtakarékos és környezetbarát megoldást kínál.
A Proof of Stake módszerrel befektetett vagyon értékét csak a piaci áringadozások változtathatják. Megjegyzem viszont, hogy ez a jelenség már attól a pillanattól fennáll, hogy egyáltalán kriptopénzben tartjuk a vagyonunkat. A stakerek befeketett összegének értéke viszont nem csökkenhet olyan tényezők miatt, mint például a bányászáshoz szükséges drága hardverek károsulása, amortizációja és technológiai elavulása!
A sztékelés lehetséges negatív következményei
- Sztékelni csak úgy tudunk, ha elfogadjuk, hogy a kiválasztott periódusra bizony lekötjük a kriptopénzünket. Hasonló megoldás ez, mint amikor egy hagyományos bankban lekötjük 3 hónapra, félévre a pénzünket. Nem tudunk hozzáférni a periódus időszak végéig az összeghez ott sem. Ez nyilván potenciális veszélyforrás, hiszen ha a kripto piaci trend változik, akkor nem tudunk közbeavatkozni. Úgy gondolom sztékelni azt a kriptopénzünket érdemes, amelyet kifejezetten hosszú távra, hodler szemléletmóddal fektetünk be.
- Másik kétségtelen veszélyforrás, hogyha a fent említett piaci trend megváltozik, akkor a sztékelésből származó kamat, egyáltalán nem biztos, hogy fedezni fogja a veszteséged.
- Harmadlagos kisebb mértékű veszély lehet az is, hogy nem lesz semmilyen kamatod. Ezt azért sokszor hangoztatom, hogy a decentralizált megoldások keretrendszerében működő sztékelés, teljesen más, mint a centralizált kereskedési platformok sztékelése. Utóbbit a saját ajánlatuk köti. Míg decentralizált megoldásnál az ajánlat nem köti őket, lehet egy fillér kamatot sem kapsz, azonban ha mégis, akkor a hozam sokkal nagyobb mint amit a centralizált platformok kamatként kínálni tudnak.
Hol érdemes a kriptopénz sztekélést elkezdeni?

Vannak nagynevű platformok, amelyeket a legtöbb kripto-befektető valószínűleg ismer, ilyen például a Crypto.com, a Coinbase. Ezek lehetővé teszik a felhasználók számára, centralizáltan és az általuk biztosított külső kriptopénztárca által akár decentralizáltan is, a kriptopénz sztékelését.