Proof of Reserves
Proof of Reserves azaz a tartalékok igazolása
Lényegre törő írásommal a Proof of Reserves (PoR), napjaink talán legtrendibb témáját szeretném közérthetővé varázsolni.
ℹ️ Mi ez, hogyan használják, és miért ennyire jelentős, hogy még a Binance is foglalkozik vele❓
A közelmúlt piaci eseményei során, főleg miután sorra mint a dominó dőltek össze a nagyobb pool-ok, valószínűleg észrevetted, hogy a Proof of Reserves kifejezés szinte minden kripto témában előkerül.
Mi az a Proof of Reserves?
Nos az elnevezés sokakban felébresztheti annak gyanúját, hogy ez egy kripto konszenzus mechanizmus. De egyáltalán nem, itt nem erről van szó!
A Proof of Reserves vagy csak röviden PoR, egy nyilvánosan megosztott és ellenőrzött audit, amelyet harmadik fél mint auditor végez a központosított kripto platformokon.
Ez egy módja annak, hogy egy CEX (központosított tőzsde, mint amilyen például a 🔗 Binance, 🔗 Crypto.com, 🔗 Coinbase) átláthatóságot biztosítson azáltal,
hogy nyilvánosan felfedik, a tartalékjaikban elegendő eszköz van -e ahhoz, hogy megfeleljenek a felhasználói betétek nagyobb biztonságát szolgáló garanciarendszernek!
🎯 A Proof of Reserves célja
Mind a felhasználók, mind a nyilvánosság számára biztosítani kell az adott kripto platform pénzügyi stabilitásának prezentálását és az Ügyfelek egyenlegének összegével egyenlő, vagy annál nagyobb tartalékot!
Egyszerűen fogalmazva, ez lenne a hivatalos bizonyítéka annak, hogy az adott platform befektetései valóban biztonságosak.
🤔 Miért fontos a tartalékok igazolása? Valóban szükséges?
Nos, a nyilvános átláthatóság megakadályozza, hogy a már hivatkozott kripto kereskedésre alkalmas felületek, titkos pénzügyi tranzakciókat hajtsanak végre.
Például több pénzt kölcsönözzenek, mint amennyi fedezetet tartanak, ezzel a fizetésképességet drasztikus mértékben kockáztatva❗
Szóban forgó tartalékellenőrzések beiktatásával:
- A platformok közlik, hogy az Ügyfelek vagyona védett.
- Segítenek a felhasználóknak tájékozottabb döntéseket hozni azáltal, hogy elfogulatlan és teljesen őszinte képet adnak pénzeszközeikről.
Az elmúlt napokban a közösségi médiában és egyéb médiacsatornákon keresztül, pontosan ezért terítették olyan intenzíven a CEX platformok az átláthatóságuk bizonyítékát (lásd: 🔗 Binance – már november 10.-én!).
Ahogy a mondás tartja, ha nem a Te 🔑 kulcsod, nem a Te kriptod!
Tegyünk világossá néhány dolgot – a CEX-eknek és a DEX-eknek is létezniük kell
A központosított kripto platformok igazán kényelmesek mind az újonnan érkezettek, mind a már meglévő kriptovalutákra spekulálók számára. Ezek a CEX-ek megfelelnek a kormányzati előírásoknak, és könnyen használhatók, még a kezdők számára is. Előnyöket, jutalmakat, használható bankkártyákat lehet ezeken a felületeken beszerezni.
🔗 Vitalik Buterin nemrég adta elő javaslatát arra vonatkozóan, hogyan tehetjük különböző titkosítási technikák segítségével biztonságosabbá és megbízhatóbbá a CEX-eket 👇👇👇
Having a safe CEX: proof of solvency and beyondhttps://t.co/AKEweYZfj2
Big thanks to @balajis and staff from @coinbase @binance @krakenfx for discussion!
— vitalik.eth (@VitalikButerin) November 19, 2022
Én azon a véleményen vagyok, hogy egyáltalán nem kell a CEX-ek kényelmét nélkülözni, de gondoskodnunk kell arról, hogy a nagyobb alapjainkat szigorúan inkább DeFi alapon kezeljük.
A 🔗 kriptotárcák közül, ha értünk a biztonságos kezeléséhez, akkor akár szoftveres megoldással is élhetünk, amennyiben IT biztonságtechnikában annyira nem vagyunk otthonosak, akkor valamilyen Internet világától elszakított hardveres tárcában érdemes gondolkodni.
Miért is érdekes ez a Proof of Reserves a platformokon?
A fentieken túlmenően megemlíteni kívánom még a becsomagolt tokenek (Wrapped Tokens) kérdéskörét, jelen témám relevanciájában.
Nyilván emlékeztek még rá, amikor segítséget próbáltam adni Nektek még valamikor májusban, hogy 🔗 mik azok a becsomagolt, azaz wrapped tokenek ❓
💡 A tartalékokkal kapcsolatos audit folyamatok biztosíthatják, hogy a becsomagolt tokenek, mint amilyen például a WBTC (csomagolt bitcoin) letéteményese, ténylegesen tartalékolja a bitcoinokat, vagy hogy az olyan 🔗 stabilcoin kibocsátók, mint a Circle, valóban rendelkezzenek USD-vel az összes USDC fedezésére.
Milyen lényeges garanciával szolgálna ez a Proof of Reserves?
- A kriptovalutáid titokban egy harmadik félnél nem fognak parkolni.
- Lehetőséget kell teremteni arra, hogy tőkéd minden körülmények között kivonhasd.
A Merkle-fa jelentős szerepet játszik a Proof of Reserves körül
A Proof of Reserves működését ez az említett fa, azaz a Merkl-tree hívatott biztosítani. Gyakran erre hivatkoznak úgyis, hogy hash-fa.
Kriptográfiailag védett (azaz hamisítás-biztos) módszert kínál a tartalékon lévő eszközök ellenőrzésére. Hash alapú adatstruktúraként érzékeny a legkisebb változásra is,
így az adatcsalás és az adatkezelés megakadályozására használható❗
Egy egyszerű példa – ha bármelyik kripto platform megpróbálja manipulálni a rekordokat, demonstrálva, hogy 620 000 153 dollár tartaléka van, miközben valójában 620 000 000 152 dollárja van, a hash teljesen megváltozik.
Ez ugyanaz a Merkle-fa, amely alátámasztja a Bitcoin, és tágabb értelemben a blokklánc technológia működését. No, de amikor a Polkadot kriptovalutát bemutattam, elmagyaráztam mi a 🔗 Merkle-fa
Ahogy feljebb említettem, a Merkle-Tree Proof of Reserve (PoR) audit eljárást, független harmadik fél végzi. Így működik:
1) A független könyvvizsgáló avagy auditor először pillanatképet készít a kripto platformon lévő összes felhasználói egyenlegről, és egy Merkle-fába rendezi azt.
2) Ezt a gigantikus adatkészletet egy kriptográfiai hash függvény futtatja – egy számítógépes algoritmus, amely összekeveri az adatokat, és egyetlen, 64 karakterből álló karakterláncként adja ki őket, például: 3647fhhjryti57683jjkeurthcnyrisjfkemtik88i0sjrglgrkffnd265477grkffnd26
3) Az auditor összegyűjti a CEX platform digitális aláírásait, amelyek megmutatják a teljes egyenlegét. Ellenőrzi, hogy az megegyezik-e a Merkle-fában megjelenített felhasználói egyenlegekkel. Ez azt mutatja, hogy az összes felhasználói vagyon, a platform által kezelt tartalékban van. Innen ered a tartalék igazolása azaz „ Proof of Reserves ” elnevezés.
4) A felhasználó utólag egy egyedi rekordazonosítóval és a Merkle gyökérrel összehasonlítva ellenőrizheti, hogy a vagyonát a tartalékok igazolása során elszámolták-e.
5) Ha bármilyen változás történne a felhasználó eszközegyenlegében, akármilyen kicsi is, vagy hamis egyenlegről lenne szó, az olyan változást eredményezne, amely a fán a Merkle gyökérig való zuhanást eredményezné, és teljesen megváltoztatná az értéket. Szóval szembetűnő lenne.
Mint ilyen, a Merkle Tree egyetlen érték, amely bizonyítja az összes tranzakció integritását, még a legkisebb manipulációt is nyilvánvalóvá teszi.
A CoinGecko kripto portfoliókezelő elsőként kezdte el nyilvántartani a kripto platformokat és listázni azokat a Proof of Reserves alapján
Tekintsd meg a 🔗 CoinGecko Crypto Exchanges oldalát, és keresd mindig a Reserve Data oszlopot. Ebben az oszlopban az „Elérhető” vagy „Nem elérhető” címkével ellátott kripto platformok böngészhetők.
✅ Az elérhető azt jelenti, hogy bizonyos tartalék releváns információk állnak a felhasználók rendelkezésére az átvilágítás elvégzéséhez.
✅ A nem elérhető azt jelenti, hogy ilyen információ nem érhető el a CoinGecko oldalon.
Hogyan működik a tartalékok igazolása a gyakorlatban?
Egy entitás többféleképpen is bizonyíthatja eszköztartalékait, a hagyományos, harmadik felek által végzett auditoktól kezdve, például az 🔗 Armanino által, a „Merkle-fa proofs”-ig (a Merkle-fáknak nevezett adatstruktúrákon keresztül történő kriptográfiai ellenőrzés).
Aztán vannak olyan módszerek, amelyeket a blokklánc-elemző cégek alkalmaznak!
A Chainlink például két kategóriába sorolja a tartalékok igazolásának megvalósítását:
- off-chain
- on-chain.
Off-chain
A láncon kívüli alternatíva magában foglalja a harmadik féltől származó szolgáltatót, például a Chainlinket, amely API– (alkalmazásprogramozási felület) hozzáférést kap egy kripto platformtól, annak letétkezelőjétől vagy könyvvizsgálójától, hogy függetlenül ellenőrizze a tartalékokat.
on-chain
A láncon belüli útvonal magában foglalja az egyik hálózaton (általában Ethereum) kötött tartalékok igazolására vonatkozó intelligens szerződést, amely adatfolyamokat fogad (blokkról blokkra) a Chainlink oracle hálózatától a szolgáltató láncon belüli pénztárca egyenlegéről egy másik hálózaton. (pl. Bitcoin).
Akárhogy is, az eredmény az, hogy a felhasználók ellenőrizhetik, hogy a vállalat valóban birtokolja azokat az eszközöket, amelyeket fennhangon, befektetésre csábításra való célzattal hirdet.
⬇️ Azért ezt szívleld meg ⬇️
Ne felejtsd el, akárhogy is megy az okoskodás, a globális 🧠 brainstorming keretrendszerében, Te a vagyonoddal a legnagyobb biztonságban akkor vagy, ha azt decentralizált módon tárolod. S egyáltalán nem biztos, hogy olyan hű de nagyon okos ötlet pár fillérért (kamat, amit rendszerint APY – Annual Percentage Yield formában tűntetnek fel) beszállnod egy pool-ba elvágva magad azon szabadság lehetőségétől, hogy bármikor hozzáférhess vagyonodhoz.
Nyilván a Proof of Reserves audit eljárás, melyről ez a cikkem szólt, nagyobb biztonságot és garanciarendszert nyújt,
📣 node lárifári, nincs annál nagyobb garancia, mint amikor Téged képtelenség elválasztani a vagyonodtól, ezt pedig a DeFi nyújtja Neked❗
📝 Ne feledd, az egész világ romlásának működtetője, pont a pénzre (mint hatalmi eszköz) és a jogra (mint a kisemmizés eszközére) vezethető vissza, amelyek csak és kizárólag egy centralizált rendszerben nyerhetnek teret.
👋 Búcsúzom tehát stílszerűen, a DeFi legyen veled, s a kreativitás, hit és erő, amivel Te is hozzájárulhatsz ahhoz a folyamathoz, hogy a kriptopénzek minél nagyobb arányban legyenek elkölthetők közvetlenül, fiat devizára való konvertálás nélkül 😉