Rune Christensen
Rune Christensen a MakerDAO alapítójának sikersztorija
Rune Christensen a MakerDAO vezérigazgatója és társalapítója. A MakerDAO arról ismert, hogy
📣 kibocsátotta a 🔗 Dai-t, a világ második stabil érméjét (stablecoin) az Ethereum blokkláncon,
✅ amely a piaci dinamikára reagáló intelligens szerződések rendszerén keresztül megszünteti a volatilitást.
Rune Christensen tanulmányairól és karrierútjáról
Dániában született. 2011 és 2013 között a 🔗 Copenhagen Business School egyetemen igyekezett elsajátítani a nemzetközi üzleti élet fortélyait. 2013 és 2014 között a 🔗Koppenhágai Egyetemen is tanult biokémiát. Egy ideig Kínában élt,
✅ és társalapítója volt a Try China nevű cégnek. Ennek a vállalatnak a koncepciója az volt, hogy platformot biztosított magánszemélyek és vállalkozások számára a kínai piac és kultúra felfedezéséhez. Ennél a cégnél 2011 júliusától 2014 júliusáig tevékenykedett. Ügyféltoborzásra és vállalatirányításra koncentrált.
Rune Christensen karrier kezdete és a MakerDAO féle üzleti sikerek!
A 🔗 kriptodevizák világában való részvétele előtt Rune Christensen rendelkezett a fentiekben már megnevezett Try China vállalkozással, mely keretében nyugati országokból származó angol tanárokat toborzott Kínába.
👏 Mintha csak ráérzett volna milyen jövőt kell építenie, hiszen szemmel láthatóan például az USA irányítási modelljét biztosító erők, mintha elhagynák gazdatestüket, és orientálódnak a keleti irányba.
2011-ben megismerkedett a Bitcoin protokoll lehetőségeivel, majd úgy döntött, hogy eladja meglévő vállalkozását annak érdekében, hogy kriptográfiai módszereken alapuló vagyonkezelési metódusokba fektessen.
Az Mt.Gox eset igen nagy hatással volt rá❗
Mt.Gox 2014 februárjában történt szerencsétlen feltörése, és az azt követő összeomlása után Rune Christensen érdeklődni kezdett a stabil érmék iránt is.
Hivatkozott incidens következtében az ügyfelek összesen, hozzávetőleg 850 000 Bitcoin (BTC) kriptovalutát veszítettek el. A feltörés pontos részletei összetettek, de biztonsági réseket és csalárd tranzakciókat tartalmazott.
✅ Itt jegyezném meg, hogy természetesen az Mt.Gox is egy CEX platform volt.
ℹ️ Tényleg vannak nagyon professzionálisan működő központosított platformok, de közös lónak mindig túrós a háta, így határozott álláspontom, hogy a legjobb a vagyonkezelés témájában mindig az a megoldás, amikor a vagyon hozzáféréséhez való operatív jellegű kulccsal (privát kulcs) kizárólag mi magunk rendelkezünk. Ezt pedig leginkább a DeFi lehetőségeinek keretén belül élvezhetjük.
MakerDAO
2015-ben Rune Christensen elindította a MakerDAO-t azzal a céllal, hogy olyan pénzügyi rendszert hozzon létre, amely jobb átláthatóságot és inkluzív lehetőséget nyújt az egyének számára világszerte.
Rune Christensen rengeteg startup jellegű vállalkozással foglalkozott élete során és az ázsiai területeken is rendszeresen megfordult. 2011 során kezdte úgy igazából felfedezni, hogy valójában a blokklánc az egy remek technológiai megoldás. Úgy gondolt erre, mint James Watt gőzképére.
Ha alaposan 👀 megfigyeljük Rune Christensen életútját, azért azt láthatjuk, hogy a gondolkodása a fiat rendszerében lévő devizákkal való összehasonlítgatáson alapult. 👇
Nyilván ez azért volt így, mert annak idején a Bitcoin és a blokklánc világát a mainstream egyáltalán nem kapta fel. S amit óriási problémaként élt meg, az a volatilitás problémája. Ugyanakkor az is látszik rajta, hogy ha a kriptovalutákra anno nem is tekintett úgy mint közvetlen fizetésre alkalmas eszközre,
a pénzügyi függetlenséget és szabadságot mégis csak fontosnak tartotta, hiszen az eddigi felhozatal között a 🔗 Dai kriptovaluta amiről elmondhatjuk, inkább a decentralizált mint a központosított szemléletet követi.
Mielőtt azonban a saját fejlesztési eredményeivel előrukkolt volna, amely a volatilitási problémát volt hívatott felszámolni, megismerkedett az első decentralizált stablecoin projekttel, a BitShares keretében kifejlesztett bitUSD-vel később pedig a Tether USDT-t (🔗USDT) is tanulmányozta alaposan.
Kapcsolata a BitShares -el mint elősztori
A BitShares projekt aktív tagja volt, de nem a fejlesztési területen. Rune Christensen nem vett részt aktívan az ott folyó programfejlesztési munkálatokban. A projektközösségben való aktivitását, mint eszmecserék tanulmányozását és az abban való részvételt arra használta, hogy kulcsfontosságú ötleteket gyűjtsön a saját elképzeléseinek megvalósításához,
✅ amelyek a MakerDAO fejlesztésének alapját képezték❗
A 2019-es esztendőt a MakerDAO életében mérföldkőnek tartja
Ekkor ugyanis a MakerDAO bejelentette, hogy terjeszkedik az ázsiai piacra, és a hozzáértő, kiváló lehetőségekkel rendelkező partnerekkel kialakított üzleti kapcsolatok révén igen intenzív jelenlétre számított a kriptotérben. Rune Christensen ezt a Maker projekt fontos lépésének tartotta.
Mivel Kína kulcsszerepet játszott és bizonyos mértékben játszik mai napig is a blokklánc-iparban. Csak sajnálatos módon a blokklánc világától teljesen idegen és központosított digitális pénz útját követi az említett ország, ami nem más mint a 🔗 CBDC. Igaz nem meglepő, végtére is egy olyan ország, amely valahol az autokrata és diktatúra ösvénye között halad.
Érdekességként jegyzem meg, hogy Kínához való ragaszkodása egyértelműen kiolvasható az olyan közösségi portálmotorok gráfjából is, mint amilyen az X (azaz Twitter). Meglehetősen jó viszonyban és egymást támogató marketing kapcsolatban van,
például 🔗 Kris Marszalek -el aki ügye a crypto.com vezérigazgatója. S Kris vállalata is kínai területen van. 😉
🤔 Mi történt 2022-ben❓
Nos, igen kérem. Szerintem ez jeles év volt az életében, mert a MakerDAO szervezetén belül is kitűnt, hogy leginkább Ő maga a decentralizált megoldások híve.
Bármilyen tokenizált gazdaságról is legyen szó, érdemes mindig úgy működtetni, hogy semmilyen központi entitás ne tudjon eluralkodni. Rune Christensen az inkább centralizált megoldásokra törekvő ellenlábásaival, előállt az Endgame nevű tervvel.
Endgame
Ezzel igyekszik a MakerDAO-t méginkább a decentralizált ösvényen tartani. A terv magában foglalta a meglévő részlegek átstrukturálását és mini-DAO-k bevezetését a MakerDAO-n belül.
A cél a bürokratikus folyamatok ésszerűsítése és hosszú távon a fenntartható növekedés elősegítése volt.
2023. szeptember 1-jén a Solana fork javaslattal állt elő
Annak a Kedves Olvasómnak aki szeretné megérteni mindazt amit itt leírok, javaslom mindenféleképpen ismerkedjen meg a hard fork fogalmával.
Rune Christensen Solana kódbázisának egyik fork-jának használatát javasolta a Maker „Endgame” stratégiájának utolsó szakaszában.
Ennek a NewChain kódnevű fázisnak az a célja, hogy a teljes Maker protokollt egy önálló blokkláncra építsék újra.
Az „Endgame” utolsó fázisa egy natív blokklánc elindítása a Maker számára NewChain kódnévvel. Ez biztonságosabbá és hatékonyabbá teszi az ökoszisztémát. Némi kutatás után Rune Christensen úgy vélte, hogy a Solana kódbázist kell tekinteni a NewChain alapjának.
Döntsd el, hogy inspiráló sikersztorinak tartod -e életútját, azok alapján amit megosztottam veled 😊
Rune Christensen az egyik legrégibb és legnagyobb decentralizált pénzügyi (DeFi) platform, a MakerDAO társalapítója, valamint az 💸 5 milliárd dollár értékű és már többször is hivatkozott Dai (DAI) stabil érme kibocsátója.
Az én véleményem az általa képviselt útvonalról
Nekem tetszik az a törekvése, hogy az Őt körülállók vonatkozásában, még mindig Ő áll elő a legjobb, valóban decentralizált ötletekkel.
Egyetlen egy dolog nem tetszik csak, bár ennek szofisztikáltan hangot adtam akkor is, amikor elkészítettem az általa létrehozott stablecoin bemutatását is, nevezetesen :
✅ olyan old school eszközök bevonása a stabil érme mögé mint amilyen például az amerikai államkötvény!
Egyébként általános jelleggel az old school eszközökkel kapcsolatban nincs kifogásom
ℹ️ Old school alatt a befektetési eszközök olyan hagyományos formáit kell érteni, amelyeket régóta használnak.
- Ezek lehetnek fizikai eszközök,
- például ingatlanok,
- arany vagy veterán autók,
- valamint pénzügyi eszközök, például részvények és kötvények.
Személy szerint még mindig jobban tetszik nekem az a folyamat, amikor egy centralizált eszközt helyezünk a DeFi uralma alá, mint amikor ennek a fordítottja történik! Az egyetlen ok ami miatt előzetes publikációmban azt írtam, hogy remélem amerikai kötvények csak nyomelemekben fordulnak majd elő, mert sok stabilitást a jövőre nézve a lufira épített amerikai gazdaságban nem látok.
🙏 Remélem tetszett ez az üzleti sikersztori és egyúttal közelebb tudtalak hozni a MakerDAO jelentéséhez is, aminek következtében talán jó kiegészítési adalékot nyújtok a meglévő írásomhoz. 👋